Minister sportu gościł na Sądecczyźnie: rozmowy o budowie toru saneczkowego i inwestycjach powiatowych:

  • nowosadecki.pl;
  • www.starosadeckie.info;  
  • miastoNS.pl,

Minister sportu gościł na Sądecczyźnie: rozmowy o budowie toru saneczkowego i inwestycjach powiatowych

nowosadecki.pl, 16 stycznia 2023 r.

Dzisiaj w hali sportowej w Marcinkowicach odbyło się spotkanie konsultacyjno-noworoczne Ministra Sportu i Turystyki Kamila Bortniczuka z samorządowcami, a także środowiskami sportowymi i turystycznymi z terenu Powiatu Nowosądeckiego. Obecny był na nim również Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Andrzej Gut-Mostowy. Gości powitał starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski.

Dziękując ministrowi za dotychczasowe wspieranie samorządów i Powiatu Nowosądeckiego, starosta mówił m.in. o budowie Powiatowego Centrum Sportu w Marcinkowicach i planach budowy toru saneczkowego.

- Hala sportowa, w której się znajdujemy jest największą inwestycją sportową na terenie Powiatu Nowosądeckiego – mówił starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. – W tym roku wybudujemy część zewnętrzną. Znajdą się tutaj: boisko wielofunkcyjne, korty tenisowe, nowoczesne boisko do squasha, bieżnie, rzutnie, skocznia w dal i wzwyż, miejsce do pchnięcia kulą, pełnowymiarowy basen na 25 metrów, w którym woda będzie podgrzewana. Tym samym powstanie piękne Powiatowe Centrum Sportu w Marcinkowicach. W planach mamy również budowę toru saneczkowego. W ostatnich latach takie tory zniknęły z mapy Polski, a sztuczny i całoroczny tor w Marcinkowicach na pewno wpłynąłby na promocję i rozwój tej dyscypliny. Tym bardziej, że nasza młodzież startuje w zawodach, ale musi korzystać z torów za granicą. Liczymy na wsparcie finansowe z ministerstwa sportu.

Starosta wspomniał także o budowie profesjonalnego, naturalnego toru kajakowego na Dunajcu w Nowym Sączu. Zawodnicy z miasta i Powiatu osiągają bardzo wysokie wyniki w tej dyscyplinie, a tor zwiększyłbym ich szanse na sukces.

- Ministerstwo sportu wspiera projekty samorządowe i bardzo się cieszę, że w tym regionie jest tak wiele pomysłów dotyczących budowy infrastruktury sportowej – mówił minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk. – Jesteśmy na etapie planowania programu, który będzie poświęcony rozwojowi sportów saneczkowych. Będzie to postępowanie konkursowe i samorządy takie jak Powiat Nowosądecki będą mogły przystąpić do konkursu. Planujemy wybudowanie trzech torów kompozytowych w Polsce, które dadzą możliwość prowadzenia profesjonalnych treningów.  

- Budżet Ministerstwa Sportu został bardzo mocno zwiększony – mówił Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Andrzej Gut-Mostowy. – Z kolejnych inwestycji korzystają nie tylko mieszkańcy regionu, ale również turyści. To bardzo dobry kierunek rozwoju Powiatu Nowosądeckiego.

Podczas spotkania, minister odznaczył kilkanaście osób, w tym starostę nowosądeckiego Marka Kwiatkowskiego, Mariana Dobosza – członka Zarządu Powiatu Nowosądeckiego oraz radnego powiatowego Stanisława Sułkowskiego.

Brązowe Odznaki Ministra Sportu i Turystyki „Za zasługi dla sportu” otrzymali: Janusz Pasiut, Bogusław Popiela, Amadeusz Kwiatkowski, Leszek Skowron.

Srebrną Odznakę Ministra Sportu i Turystyki „Za zasługi dla sportu” otrzymał Paweł Cieślicki.

Złote Odznaki Ministra Sportu i Turystyki otrzymali: Jarosław Jarząb, Marek Kwiatkowski - starosta nowosądecki, Marian Dobosz – członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego, Zygmunt Berdychowski, Stanisław Sułkowski – radny powiatowy, Grażyna Cempa Pulit, Wojciech Mróz, Tomasz Popiela, Wiesław Leśniak, Tadeusz Szewczyk, Andrzej Danek, Zbigniew Szubryt.

Odznaczenia Ministra Sportu i Turystyki „Za Zasługi dla Turystyki otrzymali: Jacek Lelek – burmistrz Starego Sącza, Kazimierz Gizicki - wiceburmistrz Starego Sącza, Edyta Brongiel – zastępca wójta w Gródku nad Dunajcem, Mariusz Borkowski, Jan Łuszczewski, Kamila Popiela, Alicja Flieger, Anna Janikowska, Czesław Mróz.

Ponadto starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski przyznał  Złote Jabłka Sądeckie osobom szczególnie zasłużonym w zakresie sportu i turystyki. Otrzymali je: Andrzej Gut-Mostowy - poseł na Sejm RP, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki,  Grzegorz Biedroń - prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej i radny Województwa Małopolskiego, Jan Mrówka - prezes Klubu GOL w Łącku, dr Marek Reichel - prorektor Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, prof. WSB-NLU dr Dariusz Woźniak - rektor Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu, Tomasz Michałowski - prezes Stowarzyszenia dla Miasta, Rafał Gawlik.

W spotkaniu wzięli udział m.in.: minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Andrzej Gut-Mostowy, senator Wiktor Durlak, posłowie, radni wojewódzcy, starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego Roman Potoniec, wicestarosta Antoni Koszyk, członkowie Zarządu: Zofia Nika, Edward Ciągło, Marian Dobosz, wiceprzewodnicząca RPN Marta Adamczyk, radni powiatowi, burmistrzowie i wójtowie z Sądecczyzny, przedstawiciele służb mundurowych, skarbnik Powiatu Małgorzata Bochenek, sekretarz Powiatu Justyna Tokarczyk. Gości powitał Zespół Jakubkowianie, który dał krótki koncert kolęd.

Link do informacji źródłowej: https://nowosadecki.pl/pl/minister-sportu-goscil-na-sadecczyznie-rozmowy-o-budowie-toru-sa

awf.katowice.pl

10 stycznia w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie odbyło się spotkanie Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzeja Kraśnickiego z włodarzami miast i rektorami uczelni – współgospodarzami III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 oraz przedstawicielami Komitetu Organizacyjnego Igrzysk Europejskich.

Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele miast i gmin: Konrad Fijołek – Prezydent Rzeszowa, Roman Ciepiela – Prezydent Tarnowa oraz Bogumiła Porębska – Zastępca Prezydenta, Krzysztof Kania – Zastępca Prezydenta Miasta Oświęcimia oraz Marek Tarnowski – Naczelnik Wydziału Promocji, Grzegorz Watycha – Burmistrz Nowego Targu oraz Krzysztof Łapsa – Dyrektor  Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji, Paweł Czyż – Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach, Agata Pacelt-Mikler – Inspektor Wydział Kultury Fizycznej i Komunikacji Społecznej Zakopanego, Rafał Zaremba – Dyrektor Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki.

Z ramienia uczelni w Centrum Olimpijskim PKOl gościli: prof. dr hab. Grzegorz Juras – Rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, prof. dr hab. Andrzej Klimek – Rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, prof. dr hab. Andrzej Rokita – Rektor Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu oraz dr. Ireneusz Cichy – Prorektor ds. Organizacyjnych i Współpracy z Otoczeniem, prof. dr hab. inż. Mariusz Cygnar – Rektor Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu; Wojciech Nowak – pełnomocnik Rektora ds. Sportu i Komercjalizacji Obiektów Sportowych Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie, dr Witold Ziara – Koordynator ds. III Igrzysk Europejskich z ramienia Małopolskiej Uczelni Państwowej w Oświęcimiu; dr Bianka Godlewska-Dzioboń – Rektor Podhalańskiej Państwowej Szkoły Zawodowej.

Obecni byli również: Mariusz Zagórski – Dyrektor Departament Igrzysk Europejskich 2023 w MSiT, Janusz Kozioł – Pełnomocnik Prezydenta Miasta w UM Kraków oraz wiceprezes spółki Igrzyska Europejskie 2023, Anna Budzanowska – Ambasador Igrzysk Europejskich 2023 oraz Berenika Baranowska - IE Dyrektor Pionu Wolontariuszy.

Spotkanie zainicjowało partnerską współpracę w ramach Igrzysk Europejskich, w tym działania wspierające wolontariat i promocję wydarzenia.

Andrzej Kraśnicki – Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, podkreślał jak ważne jest wspólne działanie i zjednoczenie różnych środowisk, aby zrealizować cel, jakim jest sukces organizacyjny III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023.

Igrzyska Europejskie rozpoczną się 21 czerwca i potrwają do 2 lipca 2023. Będzie to najważniejsze sportowe wydarzenie w tym roku.

Rozgrywki toczyć się będą na obiektach sportowych w Krakowie, Tarnowie, Krynicy-Zdrój, Zakopanem, Nowym Targu, Krzeszowicach, Nowym Sączu, Oświęcimiu, Chorzowie, Wrocławiu i Rzeszowie.

Setki dziennikarzy z całej Europy relacjonować będą rywalizację siedmiu tysięcy sportowców z 48 krajów w 28 dyscyplinach, które przyciągną dziesiątki tysięcy kibiców. Działania organizacyjne wspierać będzie niemal osiem tysięcy wolontariuszy.

Wolontariat Igrzysk Europejskich 2023 będzie największym program wolontariatu sportowego jaki do tej pory był realizowany w naszym kraju. Wolontariusze, zaangażowani w 21 działach będą m.in.: informować kibiców, witać gości w „welcome deskach”, w hotelach i na lotniskach, działać w strefach rozgrywek sportowych, będą wspierać organizatorów w wydawaniu akredytacji, a także dziennikarzy, zawodników, sędziów i reprezentacje narodowe.

W wolontariat zaangażowani będą: uczniowie, studenci, osoby aktywne zawodowo i seniorzy. W wydarzenie włączą się również wolontariusze międzynarodowi oraz grupy zorganizowane.

W działaniach na rzecz organizacji wolontariatu przy Igrzyskach Europejskich konieczne jest wsparcie samorządów i środowisk akademickich poprzez wyznaczenie osób do kontaktu, które wspomogą działania związane z promocją i rekrutacją na wolontariat wśród społeczności lokalnych.

Informacje dotyczące wolontariatu znajdują się na stronie: https://ie2023.pl/wolontariat.

Formularz rekrutacyjny dostępny w portalu wolontariusza: https://volunteers.european-games.org/.

Link do informacji źródłowej: https://awf.katowice.pl/aktualnosci/spotkanie-w-polskim-komitecie-olimpijskim1-377.html

sadecki.news,14 stycznia, 2023, Jerzy Cebula

W kampusie sportowym Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu odbył się Halowy Turniej Piłki Nożnej zorganizowany z okazji 25-lecia uczelni, który przygotowali i sędziowali studenci I i II roku specjalizacji piłki nożnej na kierunku Wychowanie Fizyczne pod okiem Zbigniewa Małka trenera i wykładowcy Wydziału Nauk o Kulturze Fizycznej i Bezpieczeństwie.
W turnieju wzięło udział 8 drużyn – Szkół Podstawowych, w których studenci WF realizują praktyki zawodowe: SP 2, S P 9, SP 15, SP nr 16, SP nr 20, Katolicka Szkoła Podstawowa, SP w Wielogłowach i SP w Świniarsku.

Klasyfikacja po meczach grupowych
Grupa A : 1. SP 16, 2. SP 2, 3. SP 9, 4 KSP.
Grupa B: 1. SP 20, 2. SP w Wielogłowach, 3. SP w Świniarsku, 4. SP 15.
Mecz o VII miejsce
KSP – SP 15 3:1
Mecz o V miejsce
SP 9 SP Świniarsko 3:1 (po rzutach karnych)
Półfinały
SP Wielogłowy – SP 16 3:2 (po rzutach karnych)
SP 20 – SP 2 1:0
Mecz o III miejsce
SP 16 – SP 2 4:3 (porzutach karnych)

Finał
SP 20 – SP w Wielogłowach 2:1
Klasyfikacja końcowa turnieju:

  1. Szkoła Podstawowa nr 20
  2. Szkoła Podstawowa w Wielogłowach
  3. Szkoła Podstawowa nr 16
  4. Szkoła Podstawowa nr 2
  5. Szkoła Podstawowa nr 9
  6. Szkoła Podstawowa w Świniarsku
  7. Katolicka Szkoła Podstawowa
  8. Szkoła Podstawowa nr 15

„Królem Strzelców” turnieju został zawodnik SP 16 Michał Niemiec, a „Najlepszym bramkarzem” został Igor Szepeta zawodnik SP w Wielogłowach. Nagrody – dyplomy, puchary, statuetki i medale dla wszystkich uczestników turnieju wręczyli: dziekan Wydziału Nauk o Kulturze Fizycznej i Bezpieczeństwie dr inż. Witold Bodziony i prodziekan dr Monika Bigosińska.

Link do informacji źródłowej: https://sadecki.news/turniej-dla-uczczenia-25-lecia-akademii-nauk-stosowanych/

  • Wiedza to kapitał, który służy nam przez całe życie; nowosadecki.pl
  • Wiedza to kapitał, który służy nam przez całe życie; miastons.pl
  • Studenci ANS będą uczyć się w jednostkach powiatu nowosądeckiego, rdn.pl
  • ANS zawarła umowę o współpracy z Powiatem Nowosądeckim; Sadeckie.pl
  • Nowego partnera ma Akademia Nauk Stosowanych. To Powiat Nowosądecki. www.eska.pl
  • Wiedza to kapitał, który służy nam przez całe życie; sadecki.news

Wiedza to kapitał, który służy nam przez całe życie

nowosadecki.pl,13 stycznia 2023 r.

Dzisiaj w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu podpisano porozumienie pomiędzy Powiatem Nowosądeckim a Akademią Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. W imieniu Powiatu, porozumienie podpisali: starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski i wicestarosta Antoni Koszyk.

- Edukacja jest sprawą bardzo ważną – często rzutuje na całe nasze życie zawodowe – mówi starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. – Wiedza i wykształcenie to elementy, których nam nikt nie odbierze. To kapitał, który służy nam przez całe życie. Współpraca z Akademią Nauk Stosowanych, stwarzanie możliwości rozwoju uczniom szkół powiatowych i studentom na pewno zaowocuje jeszcze większym rozwojem Sądecczyzny. Liczę też na to, że uczelnia będzie nam dostarczała w następnych latach świetnie przygotowane kadry.

W porozumieniu jest mowa m.in.: o wspieraniu przez Powiat przedsięwzięć popularno-naukowych, artystycznych i naukowych organizowanych przez ANS; wspólne realizowanie projektów naukowo-badawczych i rozwojowych; realizacja praktyk zawodowych, tworzenie oferty edukacyjnej zgodnej z zapotrzebowaniem rynku pracy oraz promowanie uczelni i Powiatu.

- Współpracujemy z Powiatem od dłuższego czasu realizując różne projekty – mówi rektor ANS Mariusz Cygnar. – Dzisiejsze porozumienie rozszerza zakres naszych kontaktów, szczególnie w zakresie współpracy powiatowych szkół ponadpodstawowych i kształcenia kadr w naszym regionie. Bardzo ważnym aspektem jest odbywanie przez naszych studentów praktyk zawodowych. Obecnie, pracodawcy, oprócz wiedzy teoretycznej, wymagają umiejętności praktycznych i bardzo szybko są w stanie zweryfikować, czy pracownik je posiada. Chcemy dać naszym studentom możliwość odbywania takich praktyk w różnych zakładach pracy i firmach. Tym bardziej dziękuję staroście za podpisanie z naszą uczelnią porozumienia i za zacieśnienie współpracy.

W dzisiejszym spotkaniu wzięli udział: starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, wicestarosta Antoni Koszyk, dr hab. inż. Mariusz Cygnar - rektor ANS, prof. dr hab. Inż. Adam Ruszaj – dziekan Wydziału Nauk Inżynieryjnych ANS, dr hab. inż. Józef Ciuła – ANS oraz sekretarz Powiatu Justyna Tokarczyk i Bożena Mynarek – dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu.

Link do informacji źródłowej: https://nowosadecki.pl/pl/wiedza-to-kapital-ktory-sluzy-nam-przez-cale-zycie

 

Wiedza to kapitał, który służy nam przez całe życie

miastons.pl , 023-01-14

W Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu podpisano porozumienie pomiędzy Powiatem Nowosądeckim a Akademią Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. W imieniu Powiatu, porozumienie podpisali: starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski i wicestarosta Antoni Koszyk.

– Edukacja jest sprawą bardzo ważną – często rzutuje na całe nasze życie zawodowe – mówi starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. – Wiedza i wykształcenie to elementy, których nam nikt nie odbierze. To kapitał, który służy nam przez całe życie. Współpraca z Akademią Nauk Stosowanych, stwarzanie możliwości rozwoju uczniom szkół powiatowych i studentom na pewno zaowocuje jeszcze większym rozwojem Sądecczyzny. Liczę też na to, że uczelnia będzie nam dostarczała w następnych latach świetnie przygotowane kadry.

W porozumieniu jest mowa m.in.: o wspieraniu przez Powiat przedsięwzięć popularno-naukowych, artystycznych i naukowych organizowanych przez ANS; wspólne realizowanie projektów naukowo-badawczych i rozwojowych; realizacja praktyk zawodowych, tworzenie oferty edukacyjnej zgodnej z zapotrzebowaniem rynku pracy oraz promowanie uczelni i Powiatu.

– Współpracujemy z Powiatem od dłuższego czasu realizując różne projekty – mówi rektor ANS Mariusz Cygnar. – Dzisiejsze porozumienie rozszerza zakres naszych kontaktów, szczególnie w zakresie współpracy powiatowych szkół ponadpodstawowych i kształcenia kadr w naszym regionie. Bardzo ważnym aspektem jest odbywanie przez naszych studentów praktyk zawodowych. Obecnie, pracodawcy, oprócz wiedzy teoretycznej, wymagają umiejętności praktycznych i bardzo szybko są w stanie zweryfikować, czy pracownik je posiada. Chcemy dać naszym studentom możliwość odbywania takich praktyk w różnych zakładach pracy i firmach. Tym bardziej dziękuję staroście za podpisanie z naszą uczelnią porozumienia i za zacieśnienie współpracy.

W spotkaniu wzięli udział: starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, wicestarosta Antoni Koszyk, dr hab. inż. Mariusz Cygnar – rektor ANS, prof. dr hab. Inż. Adam Ruszaj – dziekan Wydziału Nauk Inżynieryjnych ANS, dr hab. inż. Józef Ciuła – ANS oraz sekretarz Powiatu Justyna Tokarczyk i Bożena Mynarek – dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu.

Link do informacji źródłowej: https://miastons.pl/biznes-i-edukacja/wiedza-to-kapital-ktory-sluzy-nam-przez-cale-zycie/

 

Studenci Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu będą uczyć się w jednostkach powiatu nowosądeckiego

rdn.pl, 2023/01/13, Maria Mółka

Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu będzie współpracować z powiatem nowosądeckim. Obie instytucje podpisały porozumienie w tej sprawie. Oznacza to, że studenci skorzystają z praktyk w jednostkach podlegających staroście, a samorząd zyska zaplecze naukowe i edukacyjne.

Porozumienie podpisane przez starostę nowosądeckiego i rektora ANS ułatwi odbywanie praktyk osobom, które wybiorą kierunki kształcące w konkretnych zawodach. Przykładem mogą być powiatowe szkoły, które umożliwiają przyszłym nauczycielom przeprowadzanie pierwszych lekcji.

– Nasi studenci mają możliwość przede wszystkim odbywania praktyk, co jest niewątpliwie bardzo istotną kwestią dla uczelni, która prowadzi tylko i wyłącznie kierunki praktyczne. To jest aż sześć miesięcy. Z drugiej strony chodzi o zaangażowanie naszych pracowników naukowo-dydaktycznych. To wiąże się także z dalszym etapem kształcenia, nie tylko w obszarze praktyk – mówi rektor, Mariusz Cygnar.

Współpraca z powiatem nowosądeckim ma ułatwić studentom pisanie prac licencjackich i magisterskich, na podstawie danych udostępnianych przez samorząd.

– Po to spotkaliśmy się tu, rozmawiamy i myślimy o jakiejś dalszej współpracy. Chcemy, aby także nasze szkoły średnie poczuły, że istnieje tutaj uczelnia, która może służyć wiedzą teoretyczną i praktyczną – mówi starosta nowosądecki, Marek Kwiatkowski.

W poprzednich latach, jeszcze przed zmianą statusu, sądecka uczelnia współpracowała już ze starostwem. Jak mówi rektor, teraz ma to jednak dotyczyć także innych działań.

– Mamy pewne plany, aby wspólnie z powiatem nowosądeckim pracować nie tylko w kwestiach związanych z typową działalnością uczelni, ale rozwijać też w aspekcie naukowo-badawczym. Porozumienie pozwala wspólnie występować o projekty, w które będą zaangażowani nie tylko nauczyciele akademiccy, pracownicy administracji, ale również studenci.

Rektor zaznacza, że uczelnia ma dużo podobnych umów, ale w tym przypadku współpraca ma odbywać się w największym zakresie.

Link do informacji źródłowej: https://rdn.pl/151099/studenci-akademii-nauk-stosowanych-w-nowym-saczu-beda-uczyc-sie-w-jednostkach-powiatu-nowosadeckiego/

 

ANS zawarła umowę o współpracy z Powiatem Nowosądeckim

Sadeckie.pl, 2023-01-14, Dorota Kotlarz

Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu zawarła umowę o współpracy z Powiatem Nowosądeckim. Podpisanie dokumentu odbyło się w sądeckim starostwie 13 stycznia 2023 r. Uczelnię reprezentował dr hab. inż. Mariusz Cygnar, prof. ANS, rektor Uczelni a starostwo – Marek Kwiatkowski – starosta nowosądecki oraz Antoni Koszyk – wicestarosta nowosądecki.

Dokument doprecyzowuje i formalizuje trwające od lat współdziałanie, m.in. studentów i pracowników akademickich ze szkołami, dla których organem założycielskim jest Starostwo.

Rektor Mariusz Cygnar podkreślił, iż, choć umowę pilotują pracownicy Wydziału Nauk Inżynieryjnych ANS, to otwiera ona drogę do projektów z innymi Wydziałami, jak również wspólnych przedsięwzięć ze słowackim partnerem Uczelni – Uniwersytetem w Preszowie.

Nasi studenci mają możliwość odbywania praktyk, co jest niewątpliwie bardzo istotną kwestią dla Uczelni, która prowadzi tylko i wyłącznie kierunki praktyczne – mówił rektor Mariusz Cygnar. – To jest aż sześć miesięcy. Ważne jest również zaangażowanie naszych pracowników naukowo-dydaktycznych. To wiąże się także z dalszym etapem kształcenia, nie tylko w obszarze praktyk. To nowe możliwości przygotowania przez studentów prac licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rynek pracy jest niezwykle wymagający i oczekuje, także od naszej Uczelni, absolwentów przygotowanych praktycznie do wykonywania przyszłych obowiązków zawodowych. Wiedza, wzbogacona umiejętnościami praktycznymi, jest jedyną rzeczą, która wzbogaca, a której nikt nikomu nie może odebrać.

Umawiające się strony deklarują podjęcie działań mających na celu współpracę w zakresie m.in.:

  • wspierania merytorycznego i organizacyjnego przedsięwzięć popularno-naukowych, artystycznych i sportowych;
  • podejmowania wspólnych projektów naukowo-badawczych oraz rozwojowych;
  • realizacji studenckich praktyk zawodowych oraz prac dyplomowych w Starostwie Powiatowym i jednostkach podległych Powiatowi;
  • stwarzania optymalnych możliwości dla edukacji i rozwoju mieszkańców Powiatu;
  • budowania kapitału intelektualnego poprzez realizację kształcenia ustawicznego;
  • sporządzania raportów, opracowań naukowych, artykułów, ekspertyz i opinii na potrzeby obu Stron;
  • tworzenia oferty edukacyjnej zgodnej z bieżącym zapotrzebowaniem na rynku pracy, szczególnie w Powiecie;
  • współpracy w ramach przedsięwzięć dotyczących promocji i rozwoju Uczelni oraz Powiatu;
  • działań zgodnych ze Strategią Rozwoju Uczelni i Strategią Rozwoju Powiatu.

W spotkaniu uczestniczył także prof. dr hab. Inż. Adam Ruszaj – dziekan Wydziału Nauk Inżynieryjnych ANS oraz koordynatorzy realizacji porozumienia, ze strony Uczelni – dr hab. inż. Józef Ciuła, prof. ANS, a ze strony starostwa – mgr inż. Bożena Mynarek.

Link do informacji źródłowej: https://xn--sdeckie-p4a.pl/artykul/ans-zawarla-umowe-o-wspolpracy-z-powiatem-nowosadeckim

 

Nowego partnera ma Akademia Nauk Stosowanych. To Powiat Nowosądecki.

www.eska.pl , 2023-01-13, Darek Ryś

Jest porozumienie, będą też wspólne działania. Akademia Nauk Stosowanych z Nowego Sącza zaczyna współpracę ze starostwem powiatowym w Nowym Sączu. Tematów, które łączą lokalny samorząd i uczelnię wyższą jest sporo.

Specjalne porozumienie w tej sprawie podpisali przedstawiciele uczelni oraz lokalnego samorządu. Był to starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, wicestarosta Antoni Koszyk, a także rektor Akademii Nauk Stosowanych Mariusz Cygnar.

- Współpraca z Akademią Nauk Stosowanych, stwarzanie możliwości rozwoju uczniom szkół powiatowych i studentom na pewno zaowocuje jeszcze większym rozwojem Sądecczyzny. Liczę też na to, że uczelnia będzie nam dostarczała w następnych latach świetnie przygotowane kadry – mówi starosta Marek Kwiatkowski.

Posłuchaj starosty Marka Kwiatkowskiego i rektora Mariusza Cygnara

W porozumieniu jest mowa między innymi o wspieraniu przez powiat przedsięwzięć popularno-naukowych, artystycznych i naukowych organizowanych przez ANS, wspólne realizowanie projektów naukowo-badawczych i rozwojowych; realizacja praktyk zawodowych czy tworzenie oferty edukacyjnej zgodnej z zapotrzebowaniem rynku pracy oraz promowanie uczelni i powiatu.

- Z samorządem powiatu współpracujemy już od dawna, realizując bardzo różne projekty. To porozumienie rozszerza zakres naszych kontaktów – mówi rektor ANS Mariusz Cygnar

Sądecka ANS współpracuje nie tylko z lokalnymi samorządami, ale też z miejskimi spółkami czy firmami prywatnymi z całego regionu sądeckiego.

Link do informacji źródłowej: https://www.eska.pl/nowy-sacz/nowego-partnera-ma-akademia-nauk-stosowanych-to-powiat-nowosadecki-aa-x6DN-wJRf-NYhw.html

 

Wiedza to kapitał, który służy nam przez całe życie

sadecki.news, 14 stycznia 2023, Jerzy Cebula

W Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu podpisano porozumienie pomiędzy Powiatem Nowosądeckim a Akademią Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. W imieniu Powiatu, porozumienie podpisali: starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski i wicestarosta Antoni Koszyk.

– Edukacja jest sprawą bardzo ważną – często rzutuje na całe nasze życie zawodowe – mówi starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. – Wiedza i wykształcenie to elementy, których nam nikt nie odbierze. To kapitał, który służy nam przez całe życie. Współpraca z Akademią Nauk Stosowanych, stwarzanie możliwości rozwoju uczniom szkół powiatowych i studentom na pewno zaowocuje jeszcze większym rozwojem Sądecczyzny. Liczę też na to, że uczelnia będzie nam dostarczała w następnych latach świetnie przygotowane kadry.

Porozumienie mówi m.in.: o wspieraniu przez Powiat przedsięwzięć popularno-naukowych, artystycznych i naukowych organizowanych przez ANS; wspólne realizowanie projektów naukowo-badawczych i rozwojowych; realizacja praktyk zawodowych, tworzenie oferty edukacyjnej zgodnej z zapotrzebowaniem rynku pracy oraz promowanie uczelni i Powiatu.

– Współpracujemy z Powiatem od dłuższego czasu realizując różne projekty – dodał rektor ANS Mariusz Cygnar. – To porozumienie rozszerza zakres naszych kontaktów, szczególnie w zakresie współpracy powiatowych szkół ponadpodstawowych i kształcenia kadr w naszym regionie. Bardzo ważnym aspektem jest odbywanie przez naszych studentów praktyk zawodowych. Obecnie, pracodawcy, oprócz wiedzy teoretycznej, wymagają umiejętności praktycznych i bardzo szybko są w stanie zweryfikować, czy pracownik je posiada. Chcemy dać naszym studentom możliwość odbywania takich praktyk w różnych zakładach pracy i firmach. Tym bardziej dziękuję staroście za podpisanie z naszą uczelnią porozumienia i zacieśnienie współpracy.

W spotkaniu wzięli udział: starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, wicestarosta Antoni Koszyk, dr hab. inż. Mariusz Cygnar – rektor ANS, prof. dr hab. Inż. Adam Ruszaj – dziekan Wydziału Nauk Inżynieryjnych ANS, dr hab. inż. Józef Ciuła – ANS oraz sekretarz Powiatu Justyna Tokarczyk i Bożena Mynarek – dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu.

Link do informacji źródłowej: https://sadecki.news/wiedza-to-kapital-ktory-sluzy-nam-przez-cale-zycie/

Sadeckie.pl, 2023-01-11, Dorota Kotlarz

11 stycznia 2023 roku Rektor Uczelni podpisał porozumienie o współpracy pomiędzy Akademią Nauk Stosowanych w Nowym Sączu a Zespołem Szkolno-Przedszkolnym nr 6 w Nowym Sączu, w skład którego wchodzą: Szkoła Podstawowa nr 18 im. Karola Szymanowskiego w Nowym Sączu i Miejskie Przedszkole Nr 12 w Nowym Sączu.

W spotkaniu uczestniczyli: JM Rektor dr hab. inż. Mariusz Cygnar, prof. ANS i Dziekan Wydziału Nauk o Kulturze Fizycznej i Bezpieczeństwie dr inż. Witold Bodziony, a Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6 w Nowym Sączu reprezentowała mgr Lucyna Szczepanek – Dyrektor.

Porozumienie dotyczy możliwości realizacji prac rozwojowych i badań naukowych (prac badawczych) wspierających naukowy rozwój pracowników Szkoły i pracowników Uczelni.

Współpraca obu instytucji pozwoli również na podjęcie badań związanych z aktywnością ruchową uczniów, prowadzenie mini szkoleń z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, zdrowej żywności i jej wpływu na rozwój ucznia, przeciwdziałania otyłości dzieci, bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.

Dzięki podpisanemu porozumieniu otwierają się perspektywy przeprowadzenia badań przez studentów ANS w Nowym Sączu niezbędnych do prac licencjackich i magisterskich, wspierania praktyk studenckich i wydarzeń organizowanych przez Uczelnię, a także realizacji kierunków polityki oświatowej.

Link do informacji źródłowej: https://xn--sdeckie-p4a.pl/artykul/ans-w-nowym-saczu-podpisala-porozumienie-o-wspolpracy-z-zespolem-szkolno-przedszkolnym-nr-6

  • Sądecka Akademia Nauk Stosowanych otwiera sale wykładowe dla mieszkańców Sądecczyzny i okolic, www.dts24.pl
  • Nowy Sącz: Akademia Nauk Stosowanych otwiera się na mieszkańców; rdn.pl
  • Akademia Nauk Stosowanych zaprasza na wykłady otwarte, starosadeckie.info

Sądecka Akademia Nauk Stosowanych otwiera sale wykładowe dla mieszkańców Sądecczyzny i okolic

www.dts24.pl, Dawid Kulig, 7 stycznia, 2023

W najbliższy czwartek (12 stycznia) na Wydziale Nauk Inżynieryjnych przy ulicy Zamenhofa 1a w Nowym Sączu (Akademia Nauk Stosowanych) odbędzie się panel wykładów otwartych. To wszystko w ramach obchodów 25-lecia sądeckiej uczelni. Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych mieszkańców Sądecczyzny i okolic do wzięcia udziału w wydarzeniu.

W programie przewidziano różnorodność tematyczną. O godz. 9:00 zajęcia poprowadzi prof. dr hab. inż. Adam Ruszaj, który podejmie temat: „Inspiracje biologiczne w projektowaniu i wytwarzaniu maszyn i urządzeń”. Godzinę później ten sam wykładowca podejmie temat współczesnych technologii wytwarzania mikro i nanoelektromechanicznych systemów.

Od godziny 11:00 głos przejmie dr inż Maria Chuchro, która opowie o współczesnych technologiach wytwarzania przyrostowego w produkcji maszyn i urządzeń. Z kolei w samo południe zajęcia poprowadzi dr inż. Tomasz Kądziołka. Temat: „Organy – instrument muzyczny czy urządzenie mechatroniczne”.

W programie przewidziano także prezentację sprzętu naukowo-badawczego: laboratoriów wytwarzania przyrostowego, inżynierii materiałowej, botaniki, metrologii technicznej oraz pracowni projektowania 3D.

Link do informacji źródłowej: https://www.dts24.pl/w-czwartek-sadecka-akademia-nauk-stosowanych-otwiera-sale-wykladowe-dla-mieszkancow-sadecczyzny-i-okolic/

 

Nowy Sącz: Akademia Nauk Stosowanych otwiera się na mieszkańców

rdn.pl, Krzysztof Niedzielan, 2023/01/08

Nowosądecka Akademia Nauk Stosowanych (dawniej Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa) zaprasza na wykłady otwarte. Będzie można ich wysłuchać w czwartek (12.01) w Wydziale Nauk Inżynieryjnych przy ul. Zamenhofa 1a.

Wydarzenie jest zorganizowane w ramach obchodów 25-lecia sądeckiej uczelni.

Program wykładów:

9.00 – 9.45 „Inspiracje biologiczne w projektowaniu i wytwarzaniu maszyn i urządzeń” prowadzący prof. dr hab. inż. Adam Ruszaj

10.00 – 10.45 „Współczesne technologie wytwarzania mikro i nano elektromechanicznych systemów (MEMS oraz NEMS)” prowadzący prof. dr hab. inż. Adam Ruszaj

11.00 – 11.45 „Współczesne technologie wytwarzania przyrostowego w produkcji maszyn i  urządzeń” prowadzący dr inż. Maria Chuchro

12.00 – 12.45 „Organy – instrument muzyczny czy urządzenie mechatroniczne” prowadzący dr inż. Tomasz Kądziołka

od godziny 13.00 zapraszamy na prezentację sprzętu naukowo-badawczego m.in.:

  • laboratorium wytwarzania przyrostowego,
  • laboratorium inżynierii materiałowej,
  • laboratorium bioniki,
  • pracownia projektowania 3D,
  • laboratorium metrologii technicznej.

Link do informacji źródłowej: https://rdn.pl/150361/nowy-sacz-akademia-nauk-stosowanych-otwiera-sie-na-mieszkancow/

 

Akademia Nauk Stosowanych zaprasza na wykłady otwarte

www.starosadeckie.info, 9 stycznia 2023 r.

Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu (dawniej Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa) zaprasza na wykłady otwarte. Będzie można ich wysłuchać w czwartek (12.01) w Wydziale Nauk Inżynieryjnych przy ul. Zamenhofa 1a.

Wydarzenie jest zorganizowane w ramach obchodów 25-lecia sądeckiej uczelni.

W programie:

9.00–9.45  „Inspiracje biologiczne w projektowaniu i wytwarzaniu maszyn i urządzeń” prowadzący prof. dr hab. inż. Adam Ruszaj;

10.00–10.45 „Współczesne technologie wytwarzania mikro i nano – elektro – mechanicznych systemów (MEMS oraz NEMS)” prowadzący prof. dr hab. inż. Adam Ruszaj;

11.00–11.45 „Współczesne technologie wytwarzania przyrostowego w produkcji maszyn i urządzeń” prowadzący dr inż. Maria Chuchro;

12.00–12.45 „Organy – instrument muzyczny czy urządzenie mechatroniczne” prowadzący dr inż. Tomasz Kądziołka

od 13.00 – prezentacja sprzętu naukowo-badawczego, m.in.:

  • laboratorium wytwarzania przyrostowego,
  • laboratorium inżynierii materiałowej,
  • laboratorium bioniki,
  • pracownia projektowania 3D,
  • laboratorium metrologii technicznej.

Link do informacji źródłowej: https://www.starosadeckie.info/edukacja/akademia-nauk-stosowanych-zaprasza-na-wyklady-otwarte/

  • Jarogniew Barciszewski-Kozioł z nagrodą im. Dra Jerzego Masiora. Gala w sądeckim Sokole; gorlice.naszemiasto.pl
  • Koncert Galowy połączony z wręczeniem nagrody im. dra Jerzego Masiora 2022, ziemiasadecka.info
  • Koncert Galowy w MCK Sokół. Znamy laureata nagrody im. Dra Jerzego Masiora, sadeczanin.info
  • Nowy Sącz. Ewelina Boczarska z nagrodą publiczności na Gali Stypendystów Fundacji im. Dra Jerzego Masiora, gazetakrakowska.pl
  • Jarogniew Barciszewski Kozioł – laureatem Nagrody im. doktora Jerzego Masiora, www.dts24.pl
  • Jarogniew Barciszewski-Kozioł z nagrodą im. Dra Jerzego Masiora. Gala w sadeckim Sokole, nowysacz.naszemiasto.pl
  • Jarogniew Barciszewski-Kozioł Laureatem Nagrody Masiora 2022!, [RELACJA], beta.fundacjajm.pl

 Jarogniew Barciszewski-Kozioł z nagrodą im. Dra Jerzego Masiora. Gala w Sokole.

gorlice.naszemiasto.pl, Stanisław Śmierciak, 11 grudnia 2022

Jarogniew Barciszewski-Kozioł, parający się plastyką i grafiką komputerową, został tegorocznym laureatem nagrody im. Dra Jerzego Masiora, która od 14 lat jest przyznawana dla młodych artystów uzdolnionych i już szczycących się sukcesami. Nagrodę tę przyznaje działająca w Nowym Sączu Fundacja im. Dra Jerzego Masiora. Laur wręczany jest podczas galowego koncertu, w którym prezentują się wszyscy nominowani. Ten sobotni odbył się w gmachu sądeckiego Sokoła.

Jerzy Masior był doktorem nauk medycznych, ale także wspaniałym artystą (poetą i malarzem) oraz bardzo aktywnym społecznikiem wspierającym i promującym artystycznie uzdolnione dzieci i młodzież. Choć urodził się we Lwowie, to mieszkał, pracował i działał w Nowym Sączu.

Dzieło rozpoczęte przez Doktora kontynuuje działająca w Nowym Sączu Fundacja jego imienia, którą założyła żona Jerzego Masiora. Teraz Fundacji tej przewodniczy Józef Kaczmarczyk, działacz kultury i były radny Rady Miasta w Nowym Sączu.

Jej działania na rzecz rozwoju kultury doczekały się uhonorowania. Decyzją Zarządu Województwa Małopolskiego Fundacja, której prezesem jest Józef Kaczmarczyk, została wyróżniona Medalem Polonia Minoris.

Fundacja działa od ponad ćwierć wieku, ale nagrody dla młodych artystów przyznała dopiero 14 raz. Grono wcześniejszych laureatów - stypendystów nie jest wiec imponująco liczne. Jednak w tym zespole są osoby, które zyskały ogólnopolska sławę. Tak szczęśliwie potoczyły się losy m.in. laureata z roku 2011 Mateusza Bieryta, który zyskał aktorska sławę oraz świecącej piosenkarskie tryumfy w Polsce i USA Izabeli Szafrańskiej, laureatki z roku 2015.

Do Nagrody im. Dra Jerzego Masiora za rok 2022 pretendowało 6 osób. Młodych, a nawet bardzo młodych. Byli to: Ewelina Boczarska, Paulina Gajewska, Maria Książkiewicz, Bartłomiej Gajewski, Tomasz Gwódź i Jarogniew Barciszewski-Kozioł.

Nazwisko laureata ogłosił przewidniczący Kapituły Nagrody im. Dra Jerzego Masiora redaktor Piotr Gryźlak, były kierownik Oddziału "Dziennika Polskiego" w Nowym Sączu, który przyjaźnił się z Doktorem - patronem nagrody.

Nagrodę im. Dra Jerzego Masiora za rok 2022 zyskał Jarogniew Barciszewski-Kozioł, parający się plastyką i grafiką komputerową.

Swoją nagrodę, dla najmłodszej w gronie nominowanych, wręczyła radna Sejmiku Województwa Małopolskiego Marta Mordarska. Tę nagrodę otrzymała Marysia Książkiewicz, która gra na skrzypcach.

Nagrodę publiczności, która do ostatniego miejsca zapełniła salę im. Romana Sichrawy w MCK Sokół, zyskała Ewelina Boczarska.

https://gorlice.naszemiasto.pl/jarogniew-barciszewski-koziol-z-nagroda-im-dra-jerzego/ar/c1-9126919

 

Koncert Galowy połączony z wręczeniem nagrody im. dra Jerzego Masiora 2022

ziemiasadecka.info, 7 grudnia 2022

Już 10 grudnia 2022 r. Fundacja wręczy kolejny raz Nagrodę im. Dra Jerzego Masiora za wybitne osiągnięcia w zakresie artystycznym.

Koncerty połączone z wręczeniem Nagrody im Dra Jerzego Masiora organizowane przez Fundację to projekt, którego głównym celem jest promowanie i wspieranie rozwoju utalentowanych artystycznie młodych Sądeczan.

Fundacja w ten sposób honoruje osoby młode (do 25 lat) posiadające szczególny talent, a których sukcesy pozytywnie wpływają na rozwój i promocje miasta Nowego Sącza i Regionu.

W tym roku decyzją Kapituły Nominacje do Nagrody uzyskali:

  • Paulina Gajewska
  • Ewelina Boczarska
  • Maria Książkiewicz
  • Bartłomiej Gajkowski
  • Tomasz Gwóźdź
  • Jarogniew Barciszewski – Kozioł

Ogłoszenie decyzji Kapituły oraz uroczyste wręczenie Nagrody Laureatowi A.D. 2022 nastąpi podczas Koncertu Galowego w MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu w dniu 10.12.2022 r. (sobota) o godz. 17:00.

Podczas tego szczególnego koncertu zaprezentują się Nominowani do Nagrody oraz Laureat. Zaplanowano także dodatkowe atrakcje m.in. występ gościa specjalnego, wybór laureata publiczności oraz losowanie obrazu.

Dotychczasowi Laureaci Nagrody to:

Kinga Pancerz, Klaudia Ziajkowicz, Eliza Safjan, Ilona Klimek, Mateusz Bieryt, Tomasz Więcek, Michał Ziomek, Wiktoria Tracz, Izabela Szafrańska, Małgorzata Wygoda i Magdalena Pikuła, Karol Lis i Irena Michalska.

 W tym roku Fundacja wręczy Nagrodę po raz czternasty, można zatem powiedzieć, że wręczanie corocznej Nagrody im. Dra Jerzego Masiora za wybitne osiągnięcia w zakresie artystycznym staje się już tradycją w Nowym Sączu.

https://ziemiasadecka.info/koncert-galowy-polaczony-z-wreczeniem-nagrody-im-dra-jerzego-masiora-2022/

 

Koncert Galowy w MCK Sokół. Znamy laureata nagrody im. Dra Jerzego Masiora.

sadeczanin.info, 10/12/2022

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się sobotni Koncert Galowy w MCK Sokół. Poznaliśmy laureata nagrody im. Dra Jerzego Masiora. Przyznana została również nagroda publiczności.

Nagrodę im. Dra Jerzego Masiora  przyznaje działającą w Nowym Sączu pod tym samym imieniem fundacja. Dedykowana jest dla młodych artystów uzdolnionych i już szczycących się sukcesami. W sobotę, po trzech latach przerwy spowodowanej pandemią, w Małopolskim Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu odbył się kolejny Koncert Galowy.

W tym roku nominowani do nagrody byli: Ewelina Boczarska, Paulina Gajewska, Maria Książkiewicz, Bartłomiej Gajkowski, Tomasz Gwóźdź i Jarogniew Barciszewski–Kozioł. Gośćmi specjalnymi było trio akordeonowe – Marcin Szewczyk, Anna Żelasko i Karol Grzeszczuk. Koncert prowadzili Julia Kaczmarczyk oraz Jakub Bulzak.

Licznie zgromadzona publiczność z pewnością nie żałowała, że tego dnia wybrała się do Sokoła. Występy młodych artystów podziwiali m.in. Piotr Gąsienica – wicedyrektor MCK Sokół, Bogusława Gaweł – prodziekan wydziału nauk społecznych i sztuki ANS w Nowym Sączu, ojciec Andrzej Migacz – proboszcz parafii Ducha św. w Nowym Sączu oraz oczywiście zarząd i rada Fundacji im. Dra Jerzego Masiora . Patronat honorowy objął starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski.

Jak się okazało, tegorocznym laureatem został Jarogniew Barciszewski-Kozioł. Nagrodę publiczności zdobyła natomiast Ewelina Boczarska. Specjalne wyróżnienie otrzymała też najmłodsza z grona nominowanych – Maria Książkiewicz.

https://sadeczanin.info/kultura-edukacja-religia/koncert-galowy-w-mck-sokol-znamy-laureata-nagrody-im-dra-jerzego-masiora

 

Nowy Sącz. Ewelina Boczarska z nagrodą publiczności na Gali Stypendystów Fundacji im. Dra Jerzego Masiora,

gazetakrakowska.pl, Stanisław Śmierciak, 20 grudnia 2022

Ewelina Boczarska, śpiewająca nastolatka, zyskała Nagrodę Publiczności podczas tegorocznej edycji Gali Stypendystów Fundacji im. Dra Jerzego Masiora, która działa w Nowym Sączu. Koncert, prezentujący sześcioro pretendentów do głównego lauru - nagrody im. Doktora Jerzego Masiora, odbył się w gmachu sądeckiego Sokoła.

Działająca w Nowym Sączu Fundacja im. Dra Jerzego Masiora od kilkunastu lat przyznaje nagrodę Jego imienia. Pretendują do niej młodzi i bardzo młodzi utalentowani artyści z subregionu nowosądeckiego, którzy już mają na swym koncie liczące się sukcesy. Do grona finalistów Kapituła kwalifikuje tylko sześcioro spośród zgłoszonych. Oni prezentują się podczas dorocznej Gali organizowanej zwyczajowo w okresie bożonarodzeniowym.

Tegoroczny koncert, prezentujący sześcioro pretendentów do głównego lauru, czyli nagrody im. Dra Jerzego Masiora, odbył się w gmachu sądeckiego Sokoła. Prezes Fundacji Józef Kaczmarczyk wręczył ten laur Jarogniewowi Barciszewskiemu - Koziołowi. Studentowi Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, który para się plastyką i grafika komputerową. Jego prace m.in. ilustrują kilka już wydanych książek zaś w kolekcji nagród ma brązowy medal międzynarodowego konkursu "życie pod drzewem" w zaprzyjaźnionym z Nowym Sączem mieście Kiskunhalas na Węgrzech.

Zwyczajowo swoją nagrodę przyznała publiczność, która w czasie grudniowej Gali Pretendentów szczelnie wypełniała salę koncertową im. Romana Sichrawy w gmachu Małopolskiego Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu. Widzom najbardziej spodobała się Ewelina Boczarska, nastoletnia wokalistka, która śpiewa akompaniując sobie na fortepianie. Występuje z zespołem Promyczki Dobra i z nim nagrała płyty, a swe muzyczne umiejętności doskonali w Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu

Nagrodę specjalną dla najmłodszej osoby uczestniczącej w Gali, ufundowaną przez radną Sejmiku Województwa Małopolskiego Martę Mordarską, zyskała skrzypaczka Marysia Książkiewicz. Marysia, która także para się śpiewem, recytacją i aktorstwem, jest uczennicą klasy drugiej Szkoły Podstawowej.

Poza wcześniej wymienionymi młodymi artystami w Gali zaprezentowali się też: Paulina Gajewska, Bartłomiej Gajkowski i Tomasz Gwóźdź.

Link do materiału źródłowego: https://gazetakrakowska.pl/nowy-sacz-ewelina-boczarska-z-nagroda-publicznosci-na-gali-stypendystow-fundacji-im-dra-jerzego-masiora/ar/c1-17142189

 

Jarogniew Barciszewski Kozioł – laureatem Nagrody im. doktora Jerzego Masiora

dts24.pl, 16 grudnia 2022

Koncert Galowy połączony z wręczeniem Nagrody im. Dra Jerzego Masiora za osiągnięcia artystyczne młodych osób zgromadził tłumy na Sali im. Romana Sichrawy w MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu. Organizatorem koncertów jest działająca od 2004 r. Fundacja im. doktora Jerzego Masiora, której celem jest wspieranie, promowanie i budowanie społeczności młodych osób utalentowanych artystycznie, pochodzących z Sądecczyzny i/lub działających w naszym regionie.

Wypełniona po brzegi sala sądeckiego SOKOŁA gromkimi brawami przywitała niezawodną parę konferansjerów – Julię Kaczmarczyk i Jakuba Bulzaka, którzy już we krwi mają żonglowanie lotnymi żartami scenicznymi i subtelne okraszanie humorystycznymi wstawkami zapowiedzi wykonawców.

Młodych artystów oceniała kapituła Nagrody w składzie: Piotr Gryźlak – przewodniczący, Agata Rolka, Ewelina Szary, Józef Kaczmarczyk (prezes Fundacji), Janusz Michalik i Kazimierz Twardowski. Spośród zgłoszeń kandydatów do nagrody wyłoniono sześciu nominowanych.

Jako pierwsza zaprezentowała się Maria Książkiewicz – urocza ośmiolatka, czarująca melodiami wygrywanymi na malutkich skrzypcach. Młodziutka uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Nowym Sączu zdobywa laury na konkursach nie tylko lokalnych, ale i ogólnopolskich, a nawet międzynarodowych.

Po Marysi na scenie pokazał się Jarogniew Barciszewski-Kozioł, prezentujący jedno ze swoich dzieł plastycznych (część pozostałych można było podziwiać na wystawie przed salą). Jarogniew specjalizuje się we wszelkiego rodzaju sztukach wizualnych – malarstwie, rzeźbie, grafice warsztatowej, grafice komputerowej, rysunku, typografii, strukturach wizualnych i projektowaniu 3D. Wachlarz jego możliwości jest nieograniczony. Bardzo aktywnie udziela się także na polu działalności społecznej i wolontarystycznej.

Trzecim nominowanym był Bartłomiej Gajkowski. Sposób, w jaki ten czternastolatek włada niezwykle trudnym instrumentem, jakim jest akordeon, jest godzien podziwu. Na szczęście zostaje to doceniane na licznych konkursach i przeglądach, a swoje umiejętności Bartek doskonali podczas kursów i warsztatów z profesorami z elity akordeonowego świata.

Paulina Gajewska to kolejna przedstawicielka sztuk plastycznych. Niestety, z powodu choroby, nie mogła zaprezentować się na koncercie osobiście, jednak publiczność miała okazję zobaczyć namiastkę jej prac i osiągnieć  na klipie video. Paulina jest zaangażowana także w inne dziedziny artystyczne – taniec, wokal, fotografię. Nominację w jej imieniu odebrał jej tata.

Prace plastyczne Pauliny Gajewskiej, Jarogniewa Barciszewskiego, jak również Tomasza Gwóździa można było podziwiać na wystawie zorganizowanej w holu przed Salą im. Romana Sichrawy.

Atmosferę na scenie nieco odmienił Tomasz Gwóźdź, dumny dwunastoletni Lach Sądecki, aktywnie propagujący kulturę naszego regionu. Tańczy, śpiewa, tworzy prace plastyczne, a od ponad roku uczy się gry na trąbce – i to właśnie ten ostatni talent pokazał widowni w czasie koncertu, która gorącymi brawami zachęcała Tomka do kolejnych występów.

Ostatnią nominowaną była Ewelina Boczarska – uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza w Nowym Sączu. Głęboki, ciepły, altowy głos Eweliny wprawił słuchaczy w osłupienie. Jego barwa jest nieoczywista i niepowtarzalna, co ma swoje odzwierciedlenie w wielu znaczących sukcesach artystycznych.

Po prezentacjach przyszedł czas na wybór laureata Nagrody Publiczności. Każdy widz otrzymał kartę do głosowania. Zanim podliczono głosy, nastąpiło losowanie obrazu autorstwa dra Jerzego Masiora – przed wejściem każdy mógł zakupić los w cenie 10 zł. Dochód ze sprzedaży losów został przeznaczony na realizację celów statutowych Fundacji.

W końcu nadszedł czas na wielki finał. Ogłoszono wyniki głosowania osób zgromadzonych na widowni. Nagrodę Publiczności ufundowaną przez Arkadiusza Mularczyka z małżonką, zdobyła Ewelina Boczarska. Nagrodę indywidualną, ufundowaną i wręczoną przez Martę Mordarską (od wielu lat wspierającą działania Fundacji) dla najmłodszej osoby nominowanej, otrzymała Maria Książkiewicz.

Natomiast nagrodę główną – Nagrodę im. Dra Jerzego Masiora 2022 i tytuł jej Laureata – otrzymał Jarogniew Barciszewski-Kozioł. Młody artysta był bardzo mile zaskoczony werdyktem, jednak nikt nie miał najmniejszych wątpliwości, że w pełni na nią zasłużył.

Wisienką na torcie sobotniego wieczoru był występ gościa specjalnego, dedykowany wszystkim Darczyńcom Fundacji. W tym punkcie programu zaprezentowało się trio akordeonowe w składzie: Anna Żelasko, Karol Grzeszczuk, Marcin Szewczyk. Cała trójka to wielokrotnie nagradzani profesjonalni akordeoniści, którzy wywodzą się z Sądecczyzny, tutaj stawiali swoje pierwsze kroki na polu artystycznym, również pod skrzydłami Fundacji im. Dra Jerzego Masiora. Cztery utwory w ich wykonaniu zachwyciły wszystkich obecnych, pozostawiając uczucie niedosytu, który wszyscy mają nadzieję zaspokoić podczas przyszłych koncertów.

W tym roku Fundacja wręczyła Nagrodę już po raz czternasty, można więc powiedzieć, że wręczanie corocznej Nagrody im. doktora Jerzego Masiora za wybitne osiągnięcia w zakresie artystycznym staje się tradycją w Nowym Sączu.

Działania Fundacji wspierać można także przekazując 1% podatku na jej cele statutowe – KRS: 0000211174. Więcej informacji na stronie: fundacjajm.pl

Link do materiału źródłowego: https://www.dts24.pl/jarogniew-barciszewski-koziol-laureatem-nagrody-im-doktora-jerzego-masiora/

 

Jarogniew Barciszewski-Kozioł z nagrodą im. Dra Jerzego Masiora. Gala w sadeckim Sokole

nowysacz.naszemiasto.pl, Stanisław Śmierciak, 11 grudnia 2022

Jarogniew Barciszewski-Kozioł, parający się plastyką i grafiką komputerową, został tegorocznym laureatem nagrody im. Dra Jerzego Masiora, która od 14 lat jest przyznawana dla młodych artystów uzdolnionych i już szczycących się sukcesami. Nagrodę tę przyznaje działająca w Nowym Sączu Fundacja im. Dra Jerzego Masiora. Laur wręczany jest podczas galowego koncertu, w którym prezentują się wszyscy nominowani. Ten sobotni odbył się w gmachu sądeckiego Sokoła.

Jerzy Masior był doktorem nauk medycznych, ale także wspaniałym artystą (poetą i malarzem) oraz bardzo aktywnym społecznikiem wspierającym i promującym artystycznie uzdolnione dzieci i młodzież. Choć urodził się we Lwowie, to mieszkał, pracował i działał w Nowym Sączu.

Dzieło rozpoczęte przez Doktora kontynuuje działająca w Nowym Sączu Fundacja jego imienia, którą założyła żona Jerzego Masiora. Teraz Fundacji tej przewodniczy Józef Kaczmarczyk, działacz kultury i były radny Rady Miasta w Nowym Sączu.

Jej działania na rzecz rozwoju kultury doczekały się uhonorowania. Decyzją Zarządu Województwa Małopolskiego Fundacja, której prezesem jest Józef Kaczmarczyk, została wyróżniona Medalem Polonia Minoris.

Fundacja działa od ponad ćwierć wieku, ale nagrody dla młodych artystów przyznała dopiero 14 raz. Grono wcześniejszych laureatów - stypendystów nie jest wiec imponująco liczne. Jednak w tym zespole są osoby, które zyskały ogólnopolska sławę. Tak szczęśliwie potoczyły się losy m.in. laureata z roku 2011 Mateusza Bieryta, który zyskał aktorska sławę oraz świecącej piosenkarskie tryumfy w Polsce i USA Izabeli Szafrańskiej, laureatki z roku 2015.

Do Nagrody im. Dra Jerzego Masiora za rok 2022 pretendowało 6 osób. Młodych, a nawet bardzo młodych. Byli to: Ewelina Boczarska, Paulina Gajewska, Maria Książkiewicz, Bartłomiej Gajewski, Tomasz Gwódź i Jarogniew Barciszewski-Kozioł.

Nazwisko laureata ogłosił przewidniczący Kapituły Nagrody im. Dra Jerzego Masiora redaktor Piotr Gryźlak, były kierownik Oddziału "Dziennika Polskiego" w Nowym Sączu, który przyjaźnił się z Doktorem - patronem nagrody.

Nagrodę im. Dra Jerzego Masiora za rok 2022 zyskał Jarogniew Barciszewski-Kozioł, parający się plastyką i grafiką komputerową.

Swoją nagrodę, dla najmłodszej w gronie nominowanych, wręczyła radna Sejmiku Województwa Małopolskiego Marta Mordarska. Tę nagrodę otrzymała Marysia Książkiewicz, która gra na skrzypcach.

Nagrodę publiczności, która do ostatniego miejsca zapełniła salę im. Romana Sichrawy w MCK Sokół, zyskała Ewelina Boczarska.

Link do materiału źródłowego: https://nowysacz.naszemiasto.pl/jarogniew-barciszewski-koziol-z-nagroda-im-dra-jerzego/ar/c1-9126919

 

Jarogniew Barciszewski-Kozioł Laureatem Nagrody Masiora 2022! [RELACJA]

Fundacjajm. 10 grudnia 2022

Sobotni wieczór, 10 grudnia 2022 r. zgromadził tłumy na Sali im. Romana Sichrawy w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Wszystko za sprawą czternastego Koncertu Galowego połączonego z wręczeniem Nagrody im. Dra Jerzego Masiora za osiągnięcia artystyczne młodych osób z terenu Sądecczyzny.

Organizatorem koncertów jest działająca od 2004 r. Fundacja im. Dra Jerzego Masiora w Nowym Sączu, skupiająca swoją działalność na wspieraniu, promowaniu i budowaniu społeczności młodych osób utalentowanych artystycznie, które pochodzą z Sądecczyzny i/lub działają w naszym regionie.

Wypełniona po brzegi sala sądeckiego SOKOŁA gromkimi brawami przywitała niezawodną parę konferansjerów – Julię Kaczmarczyk i Jakuba Bulzaka, którzy już we krwi mają żonglowanie lotnymi żartami scenicznymi i subtelne okraszanie humorystycznymi wstawkami zapowiedzi wykonawców.

Kapituła Nagrody w składzie: Piotr Gryźlak – przewodniczący, Agata Rolka, Ewelina Szary, Józef Kaczmarczyk – prezes Fundacji, Janusz Michalik, Kazimierz Twardowski spośród zgłoszeń kandydatów do nagrody (jakie wpłynęły w tym roku do Fundacji ) wyłoniła sześciu Nominowanych.

Jako pierwsza zaprezentowała się Maria Książkiewicz – urocza ośmiolatka, czarująca melodiami wygrywanymi na malutkich skrzypcach. Młodziutka uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Nowym Sączu zdobywa laury na konkursach nie tylko lokalnych, ale i ogólnopolskich, a nawet międzynarodowych.

Po Marysi na scenie pokazał się Jarogniew Barciszewski-Kozioł, prezentujący jedno ze swoich dzieł plastycznych (część pozostałych można było podziwiać na wystawie przed salą). Jarogniew specjalizuje się we wszelkiego rodzaju sztukach wizualnych – malarstwie, rzeźbie, grafice warsztatowej, grafice komputerowej, rysunku, typografii, strukturach wizualnych i projektowaniu 3D. Wachlarz jego możliwości jest nieograniczony. Bardzo aktywnie udziela się także na polu działalności społecznej i wolontarystycznej.

Trzecim Nominowanym był Bartłomiej Gajkowski – sposób, w jaki ten niespełna czternastolatek włada niezwykle trudnym instrumentem, jakim jest akordeon, jest godzien podziwu. Na szczęście zostaje to doceniane na licznych konkursach i przeglądach, a swoje umiejętności Bartek doskonali podczas kursów i warsztatów z profesorami z elity akordeonowego świata.

Paulina Gajewska to kolejna przedstawicielka sztuk plastycznych. Niestety, z powodu choroby, nie mogła zaprezentować się na koncercie osobiście, jednak publiczność miała okazję zobaczyć namiastkę jej prac na klipie video. Paulina jest zaangażowana także w inne dziedziny artystyczne – taniec, wokal, fotografię. Nominację w jej imieniu odebrał jej tata.

Prace plastyczne Pauliny Gajewskiej, Jarogniewa Barciszewskiego, jak również Tomasza Gwóździa można było podziwiać na wystawie zorganizowanej w holu przed Salą im. R. Sichrawy.

Atmosferę na scenie nieco odmienił Tomasz Gwóźdź, dumny dwunastoletni lach sądecki, aktywnie propagujący kulturę naszego regionu. Tańczy, śpiewa, tworzy prace plastyczne, a od ponad roku uczy się gry na trąbce – i to właśnie ten ostatni talent pokazał widowni w czasie koncertu, która gorącymi brawami zachęcała Tomka do kolejnych występów.

Ostatnią Nominowaną była Ewelina Boczarska – uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza w Nowym Sączu. Głęboki, ciepły, altowy głos Eweliny wprawił słuchaczy w osłupienie. Jego barwa jest nieoczywista i niepowtarzalna, co ma swoje odzwierciedlenie w wielu znaczących sukcesach artystycznych.

Po prezentacjach Nominowanych przyszedł czas na wybór laureata Nagrody Publiczności – każdy widz otrzymał kartę do głosowania. Zanim podliczono głosy na laureata nagrody Publiczności nastąpiło losowanie obrazu autorstwa dra Jerzego Masiora – przed wejściem każdy mógł zakupić los w cenie 10 zł. Dochód ze sprzedaży losów został przeznaczony na realizację celów statutowych Fundacji.

Wisienką na torcie sobotniego wieczoru był występ gościa specjalnego (dedykowany wszystkim Darczyńcom Fundacji) – tria akordeonowego w składzie: Anna Żelasko, Karol Grzeszczuk, Marcin Szewczyk. Cała trójka to wielokrotnie nagradzani profesjonalni akordeoniści, którzy wywodzą się z Sądecczyzny, tutaj stawiali swoje pierwsze kroki na polu artystycznym, również pod skrzydłami Fundacji im. Dra Jerzego Masiora. Cztery utwory w ich wykonaniu zachwyciły wszystkich obecnych, pozostawiając uczucie niedosytu, który wszyscy mają nadzieję zaspokoić podczas przyszłych koncertów.

W końcu nadszedł czas na wielki finał. Ogłoszono wyniki głosowania osób zgromadzonych na widowni – Nagrodę Publiczności (ufundowaną przez Arkadiusza Mularczyka z małżonką) zdobyła Ewelina Boczarska! Nagrodę indywidualną, ufundowaną i wręczoną przez Martę Mordarską (od wielu lat wspierającą działania Fundacji) dla najmłodszej osoby nominowanej, otrzymała Maria Książkiewicz.

Natomiast nagrodę główną – Nagrodę im. Dra Jerzego Masiora 2022 i tytuł jej Laureata – otrzymał Jarogniew Barciszewski-Kozioł. Młody artysta był bardzo mile zaskoczony werdyktem Kapituły, co świadczy o jego skromności i pokorze wobec sztuki, a także ludzkich wyborów. Jednak nikt nie miał najmniejszych wątpliwości, że w pełni na nią zasłużył. Wielkie gratulacje dla Laureata i wszystkich Nominowanych!

Nominowani wyrażają wdzięczność swoim rodzinom, nauczycielom, instruktorom i mentorom artystycznym, Fundacji i wszystkim tym, którzy wspierają ich w rozwoju.

Fundacja im. Dra Jerzego Masiora dziękuje firmom: szczególnie TECHNOBUD Nowy Sącz, DAKO oraz EuroSERWIS i SOLUT Drukarnia za wsparcie organizacji Koncertu Galowego i przyczynianie się do rozwoju młodych talentów artystycznych. Podziękowania składamy także patronom medialnym: RDN Nowy Sącz oraz Gazecie Krakowskiej. Dziękujemy także Kapitule Nagrody z jej przewodniczącym Piotrem Gryźlakiem na czele oraz naszym wolontariuszom za ich pracę i zaangażowanie w realizację koncertu. Specjalne podziękowania kierujemy do koordynatora koncertu – Doroty Kaczmarczyk. Podziękowanie i słowa uznania kierujemy także do Dyrektora MCK „Sokół” Andrzeja Zarycha, jak również do kierującego Pracownią Audiowizualną Maksymiliana Zięby z zespołem za zaangażowanie i profesjonalizm – dzięki temu koncert nabrał ciekawszej formy.

W tym roku Fundacja wręczyła Nagrodę już po raz czternasty, można więc powiedzieć, że wręczanie corocznej Nagrody im. Dra Jerzego Masiora za wybitne osiągnięcia w zakresie artystycznym staje się tradycją w Nowym Sączu.

Fundacja zaprasza na plenerowe Koncerty w Wirydarzu z cyklu „Sądeckie Talenty” w sezonie letnim oraz kolejny Koncert Galowy w grudniu przyszłego roku.

Do zobaczenia!

Link do materiału źródłowego: https://beta.fundacjajm.pl/jarogniew-barciszewski-koziol-laureatem-nagrody-masiora-2022/

  • Śniadanie Mistrzyń w Nowym Sączu,.starosadeckie.info,
  • Ponad 200 młodych Sądeczan na „śniadaniu” Otylii Jędrzejczak, ntvsadecka.pl,
  • Nowy Sącz: Otylia Jędrzejczak zaprasza na sportowe śniadanie mistrzyń, rdn.pl

 

Śniadanie Mistrzyń w Nowym Sączu

www.starosadeckie.info, 2 grudnia, 2022

Ponad dwieście osób, głównie studentów i studentek Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, wzięło udział w ostatniej tegorocznej odsłonie akcji „Sport jest kobietą – Śniadanie Mistrzyń”. Na spotkanie do Nowego Sącza na zaproszenie Otylii Jędrzejczak przyjechały inne wielkie mistrzynie sportu – panczenistka Natalia Czerwonka, koszykarka Patrycja Czepiec-Golańska, biathlonistka Weronika Nowakowska oraz karateczka i trenerka personalna Katrin Kargbo.

– Jestem bardzo zadowolona z tegorocznej edycji projektu „Sport jest kobietą – Śniadanie Mistrzyń”. W sumie mieliśmy prawie tysiąc uczestników, które brało udział w naszych spotkaniach. Poruszaliśmy bardzo ważne tematy społeczne, m.in. o budowaniu relacji w domu, w zespole, w drużynie, o nowoczesnej technologii w życiu codziennym i o porażce w drodze do sukcesu. Pokazaliśmy, że warto walczyć o swoje marzenia i cele, także poprzez sport, bo przecież aktywność fizyczna w tym projekcie także ma swoje miejsce. Pokazujemy, jak ćwiczyć przy biurku, czy w domu, jak wykorzystać pięć minut przerwy w pracy, aby nasze serce zaczęło inaczej pracować i by wydobyły się endorfiny – mówi Otylia Jędrzejczak.

To fundacja mistrzyni olimpijskiej w pływaniu zorganizowała tegoroczną edycję akcji „Sport jest kobietą – Śniadanie Mistrzyń”.

Śniadanie Mistrzyń to zajęcia edukacyjno-sportowe, w trakcie których bardzo duży nacisk stawiany będzie na motywację oraz budowanie wzajemnych relacji. W trakcie spotkania uczestnicy mają też okazję poćwiczyć z renomowaną krakowską trenerką personalną Klaudią Koźbiał. Tematem przewodnim odsłony w Nowym Sączu była „porażka, jako przystanek w drodze do sukcesu”. Weronika Nowakowska, była znakomita polska biathlonistka, dziś realizująca się w coachingu, uważa, że takie spotkania w dzisiejszych czasach są bardzo potrzebne.

– Młodzi ludzie potrzebują inspiracji, ale też zrozumienia i pokazania, jak ja to mówię, miękkiego brzucha, czyli opowiedzenia właśnie o tym co nam w życiu wychodzi, ale ile razy przegraliśmy, żeby do tego swojego sukcesu się dodrapać. Cieszę się, że takie projekty mają miejsce, bo to jest bardzo, bardzo ważne. Mówimy właśnie o tej swojej drodze. Żeby nastąpił sukces, trzeba zdwoić liczbę porażek i to nie są moje własne słowa, ale faktycznie tak jest. Jeżeli chcemy szybko osiągnąć sukces to musimy podwoić liczbę porażek. I oczywiście po każdej z nich stać, co często nie jest łatwe – dodaje.

Katrin Kargbo, mistrzyni świata i Europy w karate tradycyjnym, nie ukrywa, że lubi takie spotkania, jak piątkowe w Nowym Sączu. – Wręcz to uwielbiam, dlatego, że przede wszystkim motywujemy młodzież do działania i inspirujemy własnym przykładem. Temat jest bardzo, bardzo fajny i myślę, że oczywiście jako sportowcy możemy oddać taki przykład, żeby przenieść doświadczenia z radzeniem sobie z porażkami na życie codzienne – mówi.

Realizowany przez Fundację Otylii Jędrzejczak projekt „Sport jest Kobietą – Śniadanie Mistrzyń” współfinansowany był ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Partnerami spotkania w Nowym Sączu były Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, firma FAKRO oraz CityMotors Gdańsk.

Link do materiału źródłowego: https://www.starosadeckie.info/z-ostatniej-chwili/sniadanie-mistrzyn-w-nowym-saczu/

 

Ponad 200 młodych Sądeczan na „śniadaniu” Otylii Jędrzejczak

www.ntvsadecka.pl,·2 grudnia 2022 14:02

Ponad 200 osób uczestniczyło w Śniadaniu Mistrzyń organizowanym w piątek (2 grudnia) w Nowym Sączu przez Otylię Jędrzejczak. Tematem przewodnim spotkania, w którym – oprócz Mistrzyni Olimpijskiej w pływaniu – udział wzięły: panczenistka Natalia Czerwonka, koszykarka Patrycja Czepiec-Golańska, biathlonistka Weronika Nowakowska oraz karateczka Katrin Kargbo była „porażka, jako przystanek w drodze do sukcesu”. Szczegóły w materiale filmowym

Link do materiału źródłowego: https://www.ntvsadecka.pl/2022/12/02/ponad-200-mlodych-sadeczan-na-sniadaniu-otylii-jedrzejczak/

 

Nowy Sącz: Otylia Jędrzejczak zaprasza na sportowe śniadanie mistrzyń

rdn.pl, 2022/12/01, Krzysztof Niedzielan

Mistrzyni olimpijska w pływaniu Otylia Jędrzęjczak będzie w piątek (2.12) w Nowym Sączu i to w doborowym towarzystwie. Jej fundacja prowadzi akcję „Sport jest Kobietą – Śniadanie Mistrzyń”.

Byłej pływaczce towarzyszyć będą między innymi była biathlonistka Weronika Nowakowska i była łyżwiarka szybka Natalia Czerwonka.

– W Nowym Sączu spotkamy się na Akademii Nauk Stosowanych. Razem z innymi doskonałymi sportsmenkami będziemy mówić o budowaniu pewności siebie, o budowaniu relacji, czy o pokonywaniu przeszkód. Będą interesujące panele dyskusyjne, ale również zestaw ćwiczeń do wykonania niemal w każdych warunkach. A ta aktywność fizyczna jest bardzo ważna, bo dzięki niej każdy z nas lepiej funkcjonuje – mówi Otylia Jędrzejczak.

Spotkanie w Nowym Sączu odbędzie się w piątek, 2 grudnia, o godz. 10.15 w siedzibie Wydziału Nauk o Kulturze Fizycznej i Bezpieczeństwie Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.

Link do materiału źródłowego: https://rdn.pl/144374/nowy-sacz-otylia-jedrzejczak-zaprasza-na-sportowe-sniadanie-mistrzyn/

sądeckie.pl, Dorota Kotlarz. 2022-11-21

W dniu 21 listopada 2022 roku Rektor Uczelni podpisał porozumienie o współpracy pomiędzy Akademią Nauk Stosowanych w Nowym Sączu a Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Nowym Sączu, której organem prowadzącym jest Miasto Nowym Sącz. W spotkaniu uczestniczyli: JM Rektor dr hab. inż. Mariusz Cygnar, prof. ANS, a Poradnię reprezentowała Pani mgr Irena Małecka – Dyrektor.

Intencją porozumienia jest współdziałanie w obszarze wspólnych zainteresowań i wymiana doświadczeń kadry pedagogicznej, przy zachowaniu wzajemnych oczekiwań środowiska skupionego wokół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Nowym Sączu oraz oczekiwań i wymagań społeczności akademickiej Uczelni.W ramach zawartej współpracy prowadzone będą działania w zakresie:

  •  wspierania merytorycznego i organizacyjnego przedsięwzięć popularno-naukowych,
  •  podejmowania wspólnych projektów naukowo-badawczych oraz rozwojowych,
  •  realizacji studenckich praktyk zawodowych oraz prac dyplomowych w Poradni i jednostkach jej podległych,
  •  stwarzania optymalnych możliwości dla edukacji i rozwoju,
  •  budowania kapitału intelektualnego poprzez realizację kształcenia ustawicznego,
  •  sporządzania raportów, opracowań naukowych, artykułów, ekspertyz i opinii na potrzeby obu Stron,
  •  tworzenia oferty edukacyjnej zgodnej z bieżącym zapotrzebowaniem na rynku pracy,
  •  współpracy w ramach przedsięwzięć dotyczących promocji i rozwoju Uczelni oraz Poradni,
  •  działań zgodnych ze Strategią Rozwoju Uczelni i Strategią Rozwoju Miasta Nowego Sącza.

Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna udziela dzieciom i młodzieży pomocy psychologiczno – pedagogicznej oraz pomocy w wyborze kierunku kształcenia i zawodu, oraz rodzicom i nauczycielom pomocy psychologiczno – pedagogicznej związanej w wychowaniem i kształceniem dzieci i młodzieży, a także wspomaga przedszkola, szkoły i placówki w zakresie realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.

Link do materiału źródłowego: https://sądeckie.pl/artykul/ans-podpisala-porozumienie-z-poradnia-psychologiczno-pedagogiczna-w-nowym-saczu

  • Przemoc domowa – jak jej zapobiegać i pomagać ofiarom; nowosadecki.pl
  • „Bezpieczny region, bezpieczna rodzina. Oblicza przemocy domowej - diagnoza i zapobieganie” - konferencja w Akademii Nauk Stosowanych; sądeckie.pl
  • Bezpieczny region, bezpieczna rodzina. Oblicza przemocy domowej - diagnoza i zapobieganie; MTV 24,
  • Sądeccy policjanci współorganizowali międzynarodową konferencję naukową o przemocy w rodzinie; nowy-sacz.policja.gov.pl
  • przemocy domowej i sposobach rozwiązywania problemów rozmawiano podczas konferencji zorganizowanej w ANS, www.ntvsadecka.pl
  • Przemoc domowa – jak jej zapobiegać i pomagać ofiarom, www.starosadeckie.info

Przemoc domowa – jak jej zapobiegać i pomagać ofiarom

nowosadecki.pl, 17 listopada 2022 r.

Dzisiaj w auli Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu odbyła się konferencja „Bezpieczny region, bezpieczna rodzina. Oblicza przemocy domowej - diagnoza i zapobieganie”. W spotkaniu wziął udział m.in. starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski.

- Temat przemocy w rodzinie jest niezwykle ważny, aktualny i jednocześnie wymagający wielkiej delikatności w stosunku do ofiar takich zachowań – mówił starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. - Z ogólnopolskich statystyk policyjnych wynika, że w ostatnich latach jest nieco mniej przypadków przemocy domowej, ale w naszym regionie te statystyki są wciąż wysokie. Takie spotkania jak dzisiaj są bardzo potrzebne - uświadamiają o problemie, ale też, dzięki wypowiedziom ekspertów, którzy na co dzień mają do czynienia z tym zagadnieniem, możemy wypracować skuteczne metody pomocy ofiarom przemocy. Często nic chcą one mówić o problemie wprost, nierzadko wycofują swoje zeznania, są uzależnione od sprawców na różne sposoby, również ekonomicznie. Pamiętajmy, że przemoc to nie tylko użycie siły, ale szereg innych, destrukcyjnych zachowań. Trzeba o tym mówić i pomagać osobom skrzywdzonym. Wspieram każdą inicjatywę, która przybliża ten temat, uświadamia i uwrażliwia otoczenie na problem przemocy. Ważne jest, by ofiary wiedziały, że nie są same, miały odwagę przyznać się do problemu i wiedziały gdzie mogą zwrócić się o pomoc. Dziękuję wszystkim, którzy podejmują ten ważny temat i wspieram akcje prewencyjne. Życzę nam wszystkim, by sądeckie domy były bezpieczne i pełne rodzinnego ciepła.

Insp. dr Krzysztof Dymura – Komendant Miejski Policji w Nowym Sączu, witał wszystkich przybyłych na spotkanie. Przedstawił również statystyki z naszego regionu.

- Porównując rok 2017 i 2021 w Małopolsce, odnotowaliśmy wzrost przeprowadzonych interwencji domowych o 23,13 procent – mówił. – Natomiast liczba wdrożonych „Niebieskich kart” spadła o 25 procent w porównaniu do 2017 roku. W Nowym Sączu na przestrzeni czterech lat (2017-2021) wszczęto 947 postępowań karnych w kierunku artykułu 207 Kodeksu Karnego, stwierdzając 626 przestępstw popełnienia przemocy. Wskaźnik ten był wyższy od tego wojewódzkiego.

Komendant Miejski Policji w Nowym Sączu stwierdził, że przemoc w rodzinie jest znaczącym problemem społecznym, który jest cały czas aktualny. Na terenie działania KMP w Nowym Sączu występuje większy od średniej wojewódzkiej odsetek interwencji domowych zakończonych wdrożeniem procedury „Niebieskiej karty” do ogółu podejmowanych interwencji domowych.

- Musimy stale monitorować skalę zjawiska przemocy w rodzinie – dodał insp. dr Krzysztof Dymura. – Policja jest istotnym elementem w przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, ściśle współpracujemy z Prokuraturą oraz instytucjami zajmującymi się tymi zagadnieniami.

Definicje przemocy, ich rodzaje oraz czynniki, które do niej prowadzą omówiła Barbara Gołaszewska-Sierotowicz – psycholog z ANS, a o postępowaniach karnych w tym zakresie mówił prokurator dr Piotr Kosmaty - zastępca Rzecznika Prasowego Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie.

W dzisiejszej konferencji wzięli udział m.in.: Marek Kwiatkowski – starosta nowosądecki, nadinsp. Michał Ledzion – Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie, nadinsp. dr Rafał Kochańczyk – Komendant Wojewódzki Policji w Opolu, insp. Jarosław Tokarczyk – I zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach, insp. dr Krzysztof Dymura – Komendant Miejski Policji w Nowym Sączu, dr Marek Reichel – prorektor Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, prorektor ANS - dr Halina Potok, Ludomir Handzel – prezydent Miasta Nowego Sącza, wicestarosta nowosądecki Antoni Koszyk, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Nowosądeckiego Marta Adamczyk, Zofia Nika - członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego, Rafał Fil – zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, Piotr Wójcik – Prezydent Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji, Elżbieta Gargula – przewodnicząca Zarządu Regionu Nowy Sącz Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji. Ponadto, obecni byli: prokurator dr Piotr Kosmaty – zastępca Rzecznika Prasowego Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie, prokurator Jarosław Łukacz – Prokurator Rejonowy w Nowym Sączu, prokurator Rafał Gruszka – Prokurator Rejonowy Muszynie. Nie zabrakło psychologów, szefów służb mundurowych i inspekcji, samorządowców, pracowników ANS i młodzieży z Zespołu Szkół w Marcinkowicach.

https://nowosadecki.pl/pl/przemoc-domowa-jak-jej-zapobiegac-i-pomagac-ofiarom

 

„Bezpieczny region, bezpieczna rodzina. Oblicza przemocy domowej - diagnoza i zapobieganie” - konferencja w Akademii Nauk Stosowanych

sądeckie.pl, Karolina Wagner, 2022-11-17

Dzisiaj w auli Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu odbyła się konferencja „Bezpieczny region, bezpieczna rodzina. Oblicza przemocy domowej - diagnoza i zapobieganie”. W spotkaniu wziął udział m.in. starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski.

Temat przemocy w rodzinie jest niezwykle ważny, aktualny i jednocześnie wymagający wielkiej delikatności w stosunku do ofiar takich zachowań – mówił starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. - Z ogólnopolskich statystyk policyjnych wynika, że w ostatnich latach jest nieco mniej przypadków przemocy domowej, ale w naszym regionie te statystyki są wciąż wysokie. Takie spotkania jak dzisiaj są bardzo potrzebne - uświadamiają o problemie, ale też, dzięki wypowiedziom ekspertów, którzy na co dzień mają do czynienia z tym zagadnieniem, możemy wypracować skuteczne metody pomocy ofiarom przemocy. Często nic chcą one mówić o problemie wprost, nierzadko wycofują swoje zeznania, są uzależnione od sprawców na różne sposoby, również ekonomicznie. Pamiętajmy, że przemoc to nie tylko użycie siły, ale szereg innych, destrukcyjnych zachowań. Trzeba o tym mówić i pomagać osobom skrzywdzonym. Wspieram każdą inicjatywę, która przybliża ten temat, uświadamia i uwrażliwia otoczenie na problem przemocy. Ważne jest, by ofiary wiedziały, że nie są same, miały odwagę przyznać się do problemu i wiedziały gdzie mogą zwrócić się o pomoc. Dziękuję wszystkim, którzy podejmują ten ważny temat i wspieram akcje prewencyjne. Życzę nam wszystkim, by sądeckie domy były bezpieczne i pełne rodzinnego ciepła.

Insp. dr Krzysztof Dymura – Komendant Miejski Policji w Nowym Sączu, witał wszystkich przybyłych na spotkanie. Przedstawił również statystyki z naszego regionu.

Porównując rok 2017 i 2021 w Małopolsce, odnotowaliśmy wzrost przeprowadzonych interwencji domowych o 23,13 procent – mówił. – Natomiast liczba wdrożonych „Niebieskich kart” spadła o 25 procent w porównaniu do 2017 roku. W Nowym Sączu na przestrzeni czterech lat (2017-2021) wszczęto 947 postępowań karnych w kierunku artykułu 207 Kodeksu Karnego, stwierdzając 626 przestępstw popełnienia przemocy. Wskaźnik ten był wyższy od tego wojewódzkiego.

Komendant Miejski Policji w Nowym Sączu stwierdził, że przemoc w rodzinie jest znaczącym problemem społecznym, który jest cały czas aktualny. Na terenie działania KMP w Nowym Sączu występuje większy od średniej wojewódzkiej odsetek interwencji domowych zakończonych wdrożeniem procedury „Niebieskiej karty” do ogółu podejmowanych interwencji domowych.

Musimy stale monitorować skalę zjawiska przemocy w rodzinie – dodał insp. dr Krzysztof Dymura. – Policja jest istotnym elementem w przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, ściśle współpracujemy z Prokuraturą oraz instytucjami zajmującymi się tymi zagadnieniami.

Definicje przemocy, ich rodzaje oraz czynniki, które do niej prowadzą omówiła Barbara Gołaszewska-Sierotowicz – psycholog z ANS, a o postępowaniach karnych w tym zakresie mówił prokurator dr Piotr Kosmaty - zastępca Rzecznika Prasowego Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie.

W dzisiejszej konferencji wzięli udział m.in.: Marek Kwiatkowski – starosta nowosądecki, nadinsp. Michał Ledzion – Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie, nadinsp. dr Rafał Kochańczyk – Komendant Wojewódzki Policji w Opolu, insp. Jarosław Tokarczyk – I zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach, insp. dr Krzysztof Dymura – Komendant Miejski Policji w Nowym Sączu, dr Marek Reichel – prorektor Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, prorektor ANS - dr Halina Potok, Ludomir Handzel – prezydent Miasta Nowego Sącza, wicestarosta nowosądecki Antoni Koszyk, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Nowosądeckiego Marta Adamczyk, Zofia Nika - członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego, Rafał Fil – zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, Piotr Wójcik – Prezydent Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji, Elżbieta Gargula – przewodnicząca Zarządu Regionu Nowy Sącz Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji. Ponadto, obecni byli: prokurator dr Piotr Kosmaty – zastępca Rzecznika Prasowego Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie, prokurator Jarosław Łukacz – Prokurator Rejonowy w Nowym Sączu, prokurator Rafał Gruszka – Prokurator Rejonowy Muszynie. Nie zabrakło psychologów, szefów służb mundurowych i inspekcji, samorządowców, pracowników ANS i młodzieży z Zespołu Szkół w Marcinkowicach.

https://sądeckie.pl/artykul/bezpieczny-region-bezpieczna-rodzina-oblicza-przemocy-domowej-diagnoza-i-zapobieganie-konferencja-w-akademii-nauk-stosowanych

 

Bezpieczny region, bezpieczna rodzina. Oblicza przemocy domowej - diagnoza i zapobieganie Nowy Sącz

MTV 24, 17 listopada 2022r.

Link do relacji filmowej: https://youtu.be/F4f2aTXPDH0

 

Sądeccy policjanci współorganizowali międzynarodową konferencję naukową o przemocy w rodzinie

nowy-sacz.policja.gov.pl; 18.11.2022

„Bezpieczny region, bezpieczna rodzina. Oblicza przemocy domowej – diagnoza i zapobieganie” – pod takim hasłem odbyła się 17 listopada br. w Nowym Sączu międzynarodowa konferencja naukowa. Wydarzenie zorganizowano w auli im. prof. Andrzeja Bałandy w Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.

Inicjatorami, a zarazem organizatorami konferencji, której tematyka związana była z zagadnieniem przemocy w rodzinie, była Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu, Region Nowy Sącz Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji, a także Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.

Wydarzenie swoim patronatem honorowym objęli: nadinsp. Michał Ledzion – Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie, Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego, Ludomir Handzel – Prezydent Miasta Nowego Sącza oraz Marek Kwiatkowski – Starosta Nowosądecki. Z kolei patronat naukowy nad konferencją sprawowali: dr hab. inż. Mariusz Cygnar – Rektor Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, dr Marek Reichel – Prorektor ANS w Nowym Sączu, insp. dr Krzysztof Dymura – Komendant Miejski Policji w Nowym Sączu, dr hab. inż. Marian Żuber – Członek Rady Wydziału Nauk o Kulturze Fizycznej i Bezpieczeństwie ANS w Nowym Sączu, nadinsp. dr Rafał Kochańczyk – Komendant Wojewódzki Policji w Opolu, płk dr hab. Witold Mazurek – profesor Akademii Ignatianum w Krakowie, prok. dr Piotr Kosmaty – Zastępca Rzecznika Prasowego Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie oraz dr Joanna Kosiniak – Naczelnik Wydziału Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Oprócz patronów honorowych i naukowych, swoją obecnością zaszczycili nas m.in. insp. Jarosław Tokarczyk – I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach, prok. Jarosław Łukacz – Prokurator Rejonowy w Nowym Sączu i prok. Rafał Gruszka – Prokurator Rejonowy w Muszynie, Rafał Filo – Zastępca Dyrektora Wydziału Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, który zastępował nieobecnego Wojewodę Małopolskiego Łukasza Kmitę, a także Paweł Szczygieł – Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie, Roman Potoniec – Przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego oraz Artur Czernecki – Wiceprzewodniczący Rady Miasta Nowego Sącza, Piotr Wójcik – Prezydent Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji, dr Ardian Zaganjori – Wiceprezydent Sekcji Albańskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji, dr Halina Potok – Prorektor ANS w Nowym Sączu oraz Rafał Góra – kanclerz ANS, dr Kazimierz Mazur – Komendant Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Krakowie, ppłk Łukasz Chruślicki – Dyrektor Zakładu Karnego w Nowym Sączu, Wojciech Tyrkiel – p.o. Komendanta Straży Miejskiej w Nowym Sączu oraz Mariusz Wojtas – Członek Zarządu Ośrodka Doskonalenia Techniki Jazdy MOTO PARK w Krakowie.

Uczestnikami konferencji byli także przedstawiciele sądów, lokalnego samorządu, dziekani wydziałów oraz pracownicy naukowi Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, jak również przedstawiciele służb mundurowych oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji z sekcji polskiej i albańskiej. Nie zabrakło również dyrektorów wydziałów i przedstawicieli Urzędu Miasta Nowego Sącza oraz Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu, zespołów interdyscyplinarnych Ośrodków Pomocy Społecznej z terenu Sądecczyzny, jak również przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz dyrektorów szkół, pedagogów i psychologów, a także uczniów klas mundurowych z Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu oraz Zespołu Szkół im. Władysława Orkana w Marcinkowicach.

Zebranych w auli gości przywitał insp. dr Krzysztof Dymura – Komendant Miejski Policji w Nowym Sączu.

Konferencja składała się z trzech bloków tematycznych. Pierwszy dotyczył diagnozy i charakterystyki zjawiska przemocy domowej, drugi skupiał się na działaniach pomocowych służb i instytucji na rzecz rodzin dotkniętych przemocą, natomiast trzeci blok był poświęcony zagadnieniu wzmacniania działań pomocowych na rzecz rodzin dotkniętych przemocą przez fundacje i stowarzyszenia. Wśród dziesięciu prelegentów* byli psycholog, prokurator, samorządowiec, przedstawiciele stowarzyszeń i fundacji, jak również służb mundurowych – Policji i Służby Więziennej. Gościem z zagranicy, który wygłosił swój wykład był dr Ardian Zaganjori – Wiceprezydent Sekcji Albańskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji, który omówił zjawisko przemocy domowej ze względu na płeć w regionie północnym Albanii.

Wnioski, które zostały wspólnie wypracowane podczas konferencji pozwolą na skuteczniejsze współdziałanie służb, instytucji i organizacji pozarządowych w walce z negatywnym zjawiskiem społecznym, jakim jest przemoc domowa, w tym także przyczynią się do skuteczniejszego udzielania pomocy osobom dotkniętym tym rodzajem przemocy.

Warto również wspomnieć, że pod redakcją insp. dra Krzysztofa Dymury opublikowana została monografia konferencyjna pt. „Bezpieczny region, bezpieczna rodzina. Oblicza przemocy domowej – diagnoza i zapobieganie”, będąca zbiorem artykułów, w których m.in. patroni honorowi i naukowi umieścili dane statystyczne, przedstawili mechanizmy funkcjonowania służb i instytucji w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, jak również podzielili się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi tego problemu społecznego.

Pod koniec konferencji organizatorzy wyróżnili osoby, bez których zaangażowania i wsparcia, nie byłaby możliwa realizacja tego przedsięwzięcia. Symboliczne podziękowania otrzymali patroni honorowi oraz naukowi konferencji, prelegenci oraz autorzy artykułów zamieszczonych w monografii.

Konferencję podsumowali i zakończyli – Elżbieta Gargula, Przewodnicząca Zarządu Regionu Nowy Sącz Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji oraz w imieniu Rektora ANS w Nowym Sączu, dra hab. inż. Mariusza Cygnara, Prorektor tej uczelni – dr Marek Reichel.

*Prelegenci i tematy ich wykładów:

I blok tematyczny: „Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie – diagnoza i charakterystyka zjawiska”:

  • mgr Barbara Gołaszewska-Sierotowicz (psycholog Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu) – „Charakterystyka zjawiska przemocy w rodzinie. Wprowadzenie do tematu”,
  • prokurator dr Piotr Kosmaty (Zastępca Rzecznika Prasowego Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie) – „Wybrane aspekty metodyki prowadzenia postępowań karnych w sprawach dotyczących przemocy domowej”,
  • insp. dr Krzysztof Dymura (Komendant Miejski Policji w Nowym Sączu) – „Problematyka przemocy domowej na terenie działania Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu”.

II blok tematyczny: „Działania pomocowe służb i instytucji na rzecz rodzin dotkniętych przemocą”:

  • Ludomir Handzel (Prezydent Miasta Nowego Sącza) – „Polityki miejskie wobec zjawiska przemocy domowej na przykładzie miasta Nowy Sącz”,
  • podkom. mgr Barbara Leśniak (specjalista Wydziału Prewencji KMP w Nowym Sączu) – „Zadania realizowane przez Policję w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie – procedura Niebieskiej Karty”,
  • dr Ardian Zaganjori (Wiceprezydent Sekcji Albańskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji) – „Przemoc ze względu na płeć w Albanii – rejon północny”,
  • mjr mgr Dariusz Janik (rzecznik prasowy Zakładu Karnego w Nowym Sączu) – „Oddziaływanie resocjalizacyjne wobec sprawców przemocy domowej”.

III blok tematyczny: „Wzmacnianie działań pomocowych na rzecz rodzin dotkniętych przemocą przez fundacje i stowarzyszenia”:

  • dr Michał Mółka (Zastępca Prezesa Zarządu Stowarzyszenia Orion) – „Działalność społeczna, jako panaceum na skutki przemocy w rodzinie – perspektywa prawnika i społecznika”,
  • ks. dr Józef Partyka (Prezes Zarządu Fundacji Auxilium) –  „Auxilium – pomaganie w czasie zmian”,
  • mgr Stanisław Groń (Prezes Fundacji IWO Doradztwo Obywatelskie) – „Analiza przemocy domowej i formy wsparcia pokrzywdzonych realizowane przez Fundację IWO”.

https://nowy-sacz.policja.gov.pl/kn/aktualnosci/28147,Sadeccy-policjanci-wspolorganizowali-miedzynarodowa-konferencje-naukowa-o-przemo.html

 

O przemocy domowej i sposobach rozwiązywania problemów rozmawiano podczas konferencji zorganizowanej w ANS

www.ntvsadecka.pl, 21 listopada 2022 10:43

„Bezpieczny region, bezpieczna rodzina. Oblicza przemocy domowej – diagnoza i zapobieganie” to tytuł konferencji naukowej, która odbyła się w Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Jej organizatorzy to ANS wraz z Komendą Miejską Policji i Międzynarodowym Stowarzyszeniem Policji (IPA) – Region Nowy Sącz

Link do materiału filmowego: https://www.ntvsadecka.pl/2022/11/21/o-przemocy-domowej-i-sposobach-rozwiazywania-problemow-rozmawiano-podczas-konferencji-zorganizowanej-w-ans/

 

Przemoc domowa – jak jej zapobiegać i pomagać ofiarom

www.starosadeckie.info , 17 listopada, 2022

Wczoraj w auli Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu odbyła się konferencja „Bezpieczny region, bezpieczna rodzina. Oblicza przemocy domowej – diagnoza i zapobieganie”. W spotkaniu wziął udział m.in. starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski.

– Temat przemocy w rodzinie jest niezwykle ważny, aktualny i jednocześnie wymagający wielkiej delikatności w stosunku do ofiar takich zachowań – mówił starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. – Z ogólnopolskich statystyk policyjnych wynika, że w ostatnich latach jest nieco mniej przypadków przemocy domowej, ale w naszym regionie te statystyki są wciąż wysokie. Takie spotkania jak dzisiaj są bardzo potrzebne – uświadamiają o problemie, ale też, dzięki wypowiedziom ekspertów, którzy na co dzień mają do czynienia z tym zagadnieniem, możemy wypracować skuteczne metody pomocy ofiarom przemocy. Często nic chcą one mówić o problemie wprost, nierzadko wycofują swoje zeznania, są uzależnione od sprawców na różne sposoby, również ekonomicznie. Pamiętajmy, że przemoc to nie tylko użycie siły, ale szereg innych, destrukcyjnych zachowań. Trzeba o tym mówić i pomagać osobom skrzywdzonym. Wspieram każdą inicjatywę, która przybliża ten temat, uświadamia i uwrażliwia otoczenie na problem przemocy. Ważne jest, by ofiary wiedziały, że nie są same, miały odwagę przyznać się do problemu i wiedziały gdzie mogą zwrócić się o pomoc. Dziękuję wszystkim, którzy podejmują ten ważny temat i wspieram akcje prewencyjne. Życzę nam wszystkim, by sądeckie domy były bezpieczne i pełne rodzinnego ciepła.

Insp. dr Krzysztof Dymura – Komendant Miejski Policji w Nowym Sączu, witał wszystkich przybyłych na spotkanie. Przedstawił również statystyki z naszego regionu.

– Porównując rok 2017 i 2021 w Małopolsce, odnotowaliśmy wzrost przeprowadzonych interwencji domowych o 23,13 procent – mówił. – Natomiast liczba wdrożonych „Niebieskich kart” spadła o 25 procent w porównaniu do 2017 roku. W Nowym Sączu na przestrzeni czterech lat (2017-2021) wszczęto 947 postępowań karnych w kierunku artykułu 207 Kodeksu Karnego, stwierdzając 626 przestępstw popełnienia przemocy. Wskaźnik ten był wyższy od tego wojewódzkiego.

Komendant Miejski Policji w Nowym Sączu stwierdził, że przemoc w rodzinie jest znaczącym problemem społecznym, który jest cały czas aktualny. Na terenie działania KMP w Nowym Sączu występuje większy od średniej wojewódzkiej odsetek interwencji domowych zakończonych wdrożeniem procedury „Niebieskiej karty” do ogółu podejmowanych interwencji domowych.

– Musimy stale monitorować skalę zjawiska przemocy w rodzinie – dodał insp. dr Krzysztof Dymura. – Policja jest istotnym elementem w przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, ściśle współpracujemy z Prokuraturą oraz instytucjami zajmującymi się tymi zagadnieniami.
Definicje przemocy, ich rodzaje oraz czynniki, które do niej prowadzą omówiła Barbara Gołaszewska-Sierotowicz – psycholog z ANS, a o postępowaniach karnych w tym zakresie mówił prokurator dr Piotr Kosmaty – zastępca Rzecznika Prasowego Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie.

W konferencji wzięli udział m.in.: Marek Kwiatkowski – starosta nowosądecki, nadinsp. Michał Ledzion – Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie, nadinsp. dr Rafał Kochańczyk – Komendant Wojewódzki Policji w Opolu, insp. Jarosław Tokarczyk – I zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach, insp. dr Krzysztof Dymura – Komendant Miejski Policji w Nowym Sączu, dr Marek Reichel – prorektor Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, prorektor ANS – dr Halina Potok, Ludomir Handzel – prezydent Miasta Nowego Sącza, wicestarosta nowosądecki Antoni Koszyk, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Nowosądeckiego Marta Adamczyk, Zofia Nika – członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego, Rafał Fil – zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, Piotr Wójcik – Prezydent Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji, Elżbieta Gargula – przewodnicząca Zarządu Regionu Nowy Sącz Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji. Ponadto, obecni byli: prokurator dr Piotr Kosmaty – zastępca Rzecznika Prasowego Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie, prokurator Jarosław Łukacz – Prokurator Rejonowy w Nowym Sączu, prokurator Rafał Gruszka – Prokurator Rejonowy Muszynie. Nie zabrakło psychologów, szefów służb mundurowych i inspekcji, samorządowców, pracowników ANS i młodzieży z Zespołu Szkół w Marcinkowicach.

Link do materiału źródłowego: https://www.starosadeckie.info/z-ostatniej-chwili/przemoc-domowa-jak-jej-zapobiegac-i-pomagac-ofiarom/