Data ogłoszenia 17.01.2023 r.

KONKURS nr 1/2023 O PRZYZNANIE STYPENDIUM
Z WŁASNEGO FUNDUSZU NA STYPENDIA
ZA WYNIKI W NAUCE DLA STUDENTÓW
ORAZ STYPENDIA NAUKOWE DLA PRACOWNIKÓW
 

O przyznanie stypendium mogą ubiegać się nauczyciele akademiccy Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, którzy zamierzają realizować projekty w zakresie nauki, ze szczególnym uwzględnieniem projektów wspierających rozwój naukowy i zawodowy. Stypendia przeznaczone są w pierwszej kolejności dla nauczycieli akademickich, dla których ANS w Nowym Sączu stanowi pierwsze miejsce zatrudnienia. Zatrudnienie nauczyciela akademickiego ubiegającego się o stypendium musi obejmować okres, na który planuje się wypłatę stypendium.

  • Okres przyznawania stypendium: do 8 miesięcy
  • Kwota stypendium: 900,00 zł / m-c
  • Maksymalna liczba stypendiów w 2023 r.: 12

Miejsce i termin składania:

Kompletny wniosek, czyli zaopiniowany przez bezpośredniego przełożonego oraz przez radę wydziału prosimy składać w terminie do 10 marca 2023 r. do Działu nauki i rozwoju (rektorat, dziennik podawczy).

OGŁOSZENIE DLA STUDENTÓW  

 

KONKURS nr 2/2023 O PRZYZNANIE STYPENDIUM
Z WŁASNEGO FUNDUSZU NA STYPENDIA
ZA WYNIKI W NAUCE DLA STUDENTÓW
ORAZ STYPENDIA NAUKOWE DLA PRACOWNIKÓW

O przyznanie stypendium mogą ubiegać się studenci Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Stypendium to może być przyznane studentowi dwukrotnie w okresie studiów w ramach jednego poziomu kształcenia. Stypendium wypłacane jest jednorazowo.

  • Kwota stypendium: 1200,00 zł
  • Maksymalna liczba stypendiów w 2023 r.: 20

Wymagania:

1) zaliczenie, w terminie przewidzianym regulaminem studiów, co najmniej pierwszego roku studiów,

2) uzyskanie średniej ocen za dotychczasowy okres studiów co najmniej 4,50,

3) wzorowe wypełnianie obowiązków studenta, określonych w regulaminie studiów,

4) efekty innej aktywności naukowej studenta np. udziału w badaniach naukowych, projektach naukowych, konferencjach, sympozjach - potwierdzone zaświadczeniem lub innym dokumentem.

Miejsce i termin składania:

Kompletny wniosek, czyli zaopiniowany przez dziekana wydziału wraz z ewentualnymi załącznikami prosimy składać w terminie do 10 marca 2023 r. do Działu nauki i rozwoju (rektorat, dziennik podawczy).

OGŁOSZENIE DLA STUDENTÓW

 

Aktualny Regulamin i wzory wniosków znajdują się w zakładkach:

"Dla pracownika" lub "Dla studenta" / "Własny fundusz stypendialny"

 

 

Na zaproszenie Andrzeja Kraśnickiego, prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego, dr hab. inż. Mariusz Cygnar, rektor Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu uczestniczył (10 stycznia br.) w spotkaniu w Centrum Olimpijskim w Warszawie poświęconym współpracy PKOl z uczelniami, samorządami oraz przedstawicielami Komitetu Organizacyjnego Igrzysk Europejskich przy organizacji III Igrzysk Europejskich Kraków – Małopolska 2023.

Andrzej Kraśnicki uważa, że mająca się odbyć w czerwcu br., głównie w Małopolsce, rywalizacja będzie najważniejszym wydarzeniem sportowym 2023 roku. Celem spotkania było wsparcie tej inicjatywy przez środowiska sportowe, uczelniane i samorządowe. Było też okazją do omówienia spraw związanych z wolontariatem oraz innych możliwości współpracy i realizacji zadań podczas Igrzysk w Małopolsce.

Rektor naszej Uczelni, dr hab. inż. Mariusz Cygnar otrzymał od prezesa PKOl Andrzeja Kraśnickiego list gratulacyjny i podziękowania za włączenie się Akademii w organizację III Igrzysk Europejskich Kraków – Małopolska 2023, w którym z satysfakcją odnotowuje, iż to multidyscyplinarne wydarzenie sportowe odbędzie się w Polsce i Małopolsce. To szansa dla regionu i zaangażowanych w przygotowania miast na rozwój i promocję.

Nadto podkreśla, że ruch olimpijski istotnie przyczynia się do efektywnego wzrostu, promując aktywność fizyczną i zdrowy styl życia, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Zaangażowanie ośrodków akademickich w miastach i regionach Igrzysk wzmocni ich wizerunek poprzez tworzenie innowacyjnego kapitału ludzkiego opartego na pogłębionej wiedzy i wykorzystanie unikatowych doświadczeń. Możliwość włączenia mieszkańców miast i regionów oraz ich środowisk akademickich w wolontariat i działalność na rzecz III Igrzysk znacząco przyczyni się do sukcesu tej najważniejszej imprezy sportowej na świecie w 2023 roku.

Porozumienie w krakowskich Sukiennicach

Spotkanie w PKOl było kolejnym krokiem w przygotowaniach do Igrzysk w Małopolsce. W maju 2021 r. w krakowskich Sukiennicach czternastu rektorów uczelni z naszego makroregionu podpisało porozumienie z marszałkiem województwa małopolskiego Witoldem Kozłowskim w sprawie długofalowej współpracy. Jednym z sygnatariuszy był dr hab. inż. Mariusz Cygnar, rektor ówczesnej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej (obecnie Akademii Nauk Stosowanych). Wśród głównych zadań, jakie postawili przed sobą rektorzy i władze samorządowe województwa małopolskiego było właśnie współdziałanie przy organizacji III Igrzysk Europejskich Kraków – Małopolska 2023.

Olimpijskie dyscypliny także w Nowym Sączu i Krynicy

Od 21 czerwca do 2 lipca br. w 24 obiektach sportowych w: Krakowie, Krynicy-Zdroju, Tarnowie, Nowym Targu, Nowym Sączu, Zakopanem, Oświęcimiu i Krzeszowicach oraz w Chorzowie (Śląsk), Wrocławiu (Dolny Śląsk) i Rzeszowie (Podkarpacie) rozegranych zostanie 28 dyscyplin. 19 z nich będzie kwalifikacjami do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, a pozostałe mają rangę Mistrzostw Europy.

W Nowym Sączu rozegrany zostanie breaking (breakdance), dyscyplina debiutująca na zbliżającej się olimpiadzie we Francji. Rywalizujący zawodnicy ubiegać się będą o kwalifikacje olimpijskie.

Studenci i pracownicy naszej Uczelni włączą się w organizację Igrzysk jako wolontariusze, zapewne nie tylko w Nowym Sączu czy pobliskiej Krynicy, gdzie rywalizować będą kolarze górscy, judocy, kickbokserzy i biegacze górscy, ale zapewne też na innych arenach olimpijskich zmagań.

Trwają uzgodnienia, jaki udział będzie miała Akademia Nauk Stosowanych w organizacji Igrzysk i przeprowadzeniu zawodów w dyscyplinie rozgrywanej w Nowym Sączu.

Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023 będą pierwszą edycją tej imprezy o tak wysokiej randze, bowiem rywalizacja w wielu dyscyplinach będzie równocześnie „przepustką” do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Po raz pierwszy Igrzyska Europejskie zostaną zorganizowane w kraju Unii Europejskiej. Pierwsza ich edycja odbyła się w Baku w Azerbejdżanie, a druga w Mińsku na Białorusi.

Fot.:PKOl

Prorektor Akademii Nauk Stosowanych, dr Marek Reichel uczestniczył dzisiaj (16 stycznia) w Marcinkowicach, w spotkaniu konsultacyjno – noworocznym ministra sportu i turystyki Kamila Bortniczuka z samorządowcami, środowiskami sportowymi i turystycznymi z powiatu nowosądeckiego.

Dla gości i zaproszonych uczestników była to okazja do rozmowy o dokonaniach, a przede wszystkim o planowanych inwestycjach związanych z infrastrukturą sportową i turystyczną w regionie.

Starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski informował o zaawansowaniu powstającego Centrum Sportu w Marcinkowicach, którego hala, gdzie odbywało się spotkanie, jest częścią i kolejnych realizowanych zadaniach, a także planach, wśród których widzi całoroczny tor saneczkowy. Wspomniał również o potrzebie budowy profesjonalnego, naturalnego toru kajakowego w Nowym Sączu na Dunajcu.

Spotkanie było okazją do wyróżnienia Odznaką Ministra Sportu i Turystyki zasłużonych dla rozwoju sportu i turystyki.

Swoje odznaczenia przyznało też Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu.

Wśród uhonorowanych Złotym Jabłkiem Sądeckim jest prorektor Akademii Nauk Stosowanych dr Marek Reichel.

Fot.: nowosadecki.pl

Od 21 czerwca do 2 lipca 2023 roku odbędą się Igrzyska Europejskie Kraków - Małopolska.
Dołącz do grona wolontariuszy i przeżyj niesamowitą przygodę podczas największej imprezy sportowej 2023 roku!
Niemal 8000 wolontariuszy będzie wspierać organizatorów w działaniach, tak aby najważniejsza europejska impreza sportowa 2023 roku była niezwykłym i niezapomnianym wydarzeniem. Wolontariusze pomogą w wielu obszarach zarówno podczas trwania, jak i przy przygotowaniach do igrzysk, działać będą aż w 10 miastach: Kraków, Zakopane, Nowy Targ, Krzeszowice, Oświęcim, Wrocław, Chorzów, Krynica-Zdrój, Nowy Sącz oraz Tarnów.


Zapraszamy do udziału w spotkaniu informacyjnym, które odbędzie się już 19 stycznia 2023 roku o godzinie 11:30 na Wydziale Nauk o Kulturze Fizycznej i Bezpieczeństwie (aula A) przy ul. Kościuszki 2.
W czasie spotkania informacyjnego można będzie dowiedzieć się, co zrobić aby dołączyć do grona wolontariuszy Igrzysk Europejskich, w jakie działania można się zaangażować, co oferuje program wolontariatu oraz jakie benefity przygotowaliśmy dla wolontariuszy. Będzie to idealna okazja, żeby zadać pytania i uzyskać na nie wyczerpujące odpowiedzi.
Serdecznie zachęcamy studentów i pracowników Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu do udziału w wolontariacie.

W szczególności zapraszamy do zaangażowania się przy następujących dyscyplinach, które odbędą się w Nowym Sączu i Krynicy-Zdroju (harmonogram może jeszcze ulec drobnym zmianom):
Nowy Sącz:
• Breaking (kwalifikacje olimpijskie) – Park Strzelecki, 26 czerwca – 27 czerwca
Krynica-Zdrój:
• Kolarstwo górskie (kwalifikacje olimpijskie, mistrzostwa Europy) – Góra Parkowa, 25 czerwca
• Biegi górskie (dyscyplina programowa) – Góra Parkowa, 30 czerwca
• Judo (kwalifikacje olimpijskie, drużynowe mistrzostwa Europy) – Krynica-Zdrój Arena, 1 lipca
• Teakwondo (kwalifikacje olimpijskie) – Krynica-Zdrój Arena, 23 czerwca – 26 czerwca
Program wolontariatu to 21 obszarów takich jak: media, akredytacje, transport, logistyka, ticketing, operacje cateringowe, ceremonie, prezentacje sportowe i wiele innych. Dzięki szerokiej gamie działów wolontariatu każdy znajdzie coś dla siebie.
Aplikuj już dziś na www.ie2023.pl/wolontariat

 

W kampusie dydaktyczno - sportowym Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, 13 bm. odbył się Halowy Turniej Piłki Nożnej z okazji 25-lecia Uczelni. Zawody zorganizowali i sędziowali studenci I i II roku specjalizacji piłki nożnej na kierunku Wychowanie fizyczne pod okiem Zbigniewa Małka trenera i wykładowcy Wydziału Nauk o Kulturze Fizycznej i Bezpieczeństwie.

W turnieju wzięło udział 8 drużyn ze szkół podstawowych, w których studenci kierunku Wychowanie fizyczne ANS realizują praktyki zawodowe.

W meczu o 7. miejsce drużyna Katolickiej Szkoły Podstawowej wygrała 3:1 z SP 15. W meczu o 5. miejsce drużyna SP 9 wygrała 3:1 w rzutach karnych z SP w Świniarsku. W pierwszym meczu półfinałowym drużyna SP w Wielogłowach wygrała 3:2 w rzutach karnych z SP 16, a w drugim drużyna SP 20 wygrała 1:0 z SP 2.

W meczu o trzecie miejsce drużyna SP 16 wygrała z SP 2 w rzutach karnych 4:3, a w meczu finałowym, o pierwsze miejsce drużyna SP 20 wygrała 2:1 z SP z Wielogłów.

Ostateczne wyniki turnieju:

  1. Szkoła Podstawowa nr 20
  2. Szkoła Podstawowa w Wielogłowach
  3. Szkoła Podstawowa nr 16
  4. Szkoła Podstawowa nr 2
  5. Szkoła Podstawowa nr 9
  6. Szkoła Podstawowa w Świniarsku
  7. Katolicka Szkoła Podstawowa
  8. Szkoła Podstawowa nr 15

Królem strzelców turnieju został zawodnik SP 16 Michał Niemiec, a najlepszym bramkarzem - Igor Szepeta zawodnik SP w Wielogłowach.

Nagrody - dyplomy, puchary, statuetki i medale dla wszystkich uczestników turnieju wręczyli: dziekan Wydziału Nauk o Kulturze Fizycznej i Bezpieczeństwie ANS dr inż. Witold Bodziony i prodziekan dr Monika Bigosińska.

Turniej stał na wysokim poziomie sportowym i organizacyjnym.

Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu zawarła umowę o współpracy z Powiatem Nowosądeckim. Podpisanie dokumentu odbyło się w sądeckim starostwie 13 stycznia 2023 r. Uczelnię reprezentował dr hab. inż. Mariusz Cygnar, prof. ANS, rektor Uczelni a starostwo - Marek Kwiatkowski – starosta nowosądecki oraz Antoni Koszyk – wicestarosta nowosądecki.

Dokument doprecyzowuje i formalizuje trwające od lat współdziałanie, m.in. studentów i pracowników akademickich ze szkołami, dla których organem założycielskim jest Starostwo.

Rektor Mariusz Cygnar podkreślił, iż, choć umowę pilotują pracownicy Wydziału Nauk Inżynieryjnych ANS, to otwiera ona drogę do projektów z innymi Wydziałami, jak również wspólnych przedsięwzięć ze słowackim partnerem Uczelni – Uniwersytetem w Preszowie.

– Nasi studenci mają możliwość odbywania praktyk, co jest niewątpliwie bardzo istotną kwestią dla Uczelni, która prowadzi tylko i wyłącznie kierunki praktyczne – mówił rektor Mariusz Cygnar. - To jest aż sześć miesięcy. Ważne jest również zaangażowanie naszych pracowników naukowo-dydaktycznych. To wiąże się także z dalszym etapem kształcenia, nie tylko w obszarze praktyk. To nowe możliwości przygotowania przez studentów prac licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rynek pracy jest niezwykle wymagający i oczekuje, także od naszej Uczelni, absolwentów przygotowanych praktycznie do wykonywania przyszłych obowiązków zawodowych. Wiedza, wzbogacona umiejętnościami praktycznymi, jest jedyną rzeczą, która wzbogaca, a której nikt nikomu nie może odebrać.

Umawiające się strony deklarują podjęcie działań mających na celu współpracę w zakresie m.in.:

  • wspierania merytorycznego i organizacyjnego przedsięwzięć popularno-naukowych, artystycznych i sportowych;
  • podejmowania wspólnych projektów naukowo-badawczych oraz rozwojowych;
  • realizacji studenckich praktyk zawodowych oraz prac dyplomowych w Starostwie Powiatowym i jednostkach podległych Powiatowi;
  • stwarzania optymalnych możliwości dla edukacji i rozwoju mieszkańców Powiatu;
  • budowania kapitału intelektualnego poprzez realizację kształcenia ustawicznego;
  • sporządzania raportów, opracowań naukowych, artykułów, ekspertyz i opinii na potrzeby obu Stron;
  • tworzenia oferty edukacyjnej zgodnej z bieżącym zapotrzebowaniem na rynku pracy, szczególnie w Powiecie;
  • współpracy w ramach przedsięwzięć dotyczących promocji i rozwoju Uczelni oraz Powiatu;
  • działań zgodnych ze Strategią Rozwoju Uczelni i Strategią Rozwoju Powiatu.

W spotkaniu uczestniczył także prof. dr hab. Inż. Adam Ruszaj – dziekan Wydziału Nauk Inżynieryjnych ANS oraz koordynatorzy realizacji porozumienia, ze strony Uczelni - dr hab. inż. Józef Ciuła, prof. ANS, a ze strony starostwa - mgr inż. Bożena Mynarek.

 

Wykładowcy akademiccy Wydziału Nauk Inżynieryjnych Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu zaprosili, na 12 stycznia, studentów i Sądeczan na cykl wykładów otwartych, które są częścią wydziałowego i uczelnianego programu obchodów 25-lecia byłej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej a, od października ub. r. – Akademii.

Uczestników powitał dziekan Wydziału Nauk Inżynieryjnych ANS prof. dr hab. inż. Adam Ruszaj, który też miał dwa pierwsze wykłady o: inspiracjach biologicznych czerpanych z natury w projektowaniu i wytwarzaniu maszyn i urządzeń oraz o współczesnych technologiach wytwarzania mikro- i nanoelektromechanicznych systemów (MEMS oraz NEMS). Prof. Adam Ruszaj miał moc przykładów potwierdzających, iż inżynierowie i dizajnerzy firm, w tym tych markowych, z różnych branż, podglądają matkę naturę i wykorzystują z powodzeniem w praktyce jej twory i rozwiązania.

„Współczesne technologie wytwarzania przyrostowego w produkcji maszyn i urządzeń” przybliżyła słuchaczom dr inż. Maria Chuchro. Za poważnie brzmiącym tematem kryły się drukarki 3D. Jak działają, nie tylko teoretycznie, można się było przekonać w pracowni Katedry Zarządzania i inżynierii produkcji, bowiem Uczelnia posiada wcale pokaźny, wykorzystywany przez studentów, park tych urządzeń.

Mocnym utworem organowym rozpoczął swoją prezentację, pt. „Organy – instrument muzyczny czy urządzenie mechatroniczne”, dr inż. Tomasz Kądziołka. Przeprowadził słuchaczy przez historię, rozwój i ewolucję tego instrumentu, a przykłady czerpał też z sądeckich świątyń. Udowodnił, iż również ten instrument nie oparł się technicznym nowinkom i mechatronika ma swój udział w budowaniu współczesnych organów. Spotkanie zakończył odtworzeniem Toccaty i fugi d-moll Jana Sebastiana Bacha, w swoim wykonaniu, na organach w kościele św. Rocha w Nowym Sączu.

11 stycznia 2023 roku Rektor Uczelni podpisał porozumienie o współpracy pomiędzy Akademią Nauk Stosowanych w Nowym Sączu a Zespołem Szkolno-Przedszkolnym nr 6 w Nowym Sączu, w skład którego wchodzą: Szkoła Podstawowa nr 18 im. Karola Szymanowskiego w Nowym Sączu i Miejskie Przedszkole Nr 12 w Nowym Sączu.
W spotkaniu uczestniczyli: JM Rektor dr hab. inż. Mariusz Cygnar, prof. ANS i Dziekan Wydziału Nauk o Kulturze Fizycznej i Bezpieczeństwie dr inż. Witold Bodziony, a Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6 w Nowym Sączu reprezentowała mgr Lucyna Szczepanek - Dyrektor.
Porozumienie dotyczy możliwości realizacji prac rozwojowych i badań naukowych (prac badawczych) wspierających naukowy rozwój pracowników Szkoły i pracowników Uczelni.
Współpraca obu instytucji pozwoli również na podjęcie badań związanych z aktywnością ruchową uczniów, prowadzenie mini szkoleń z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, zdrowej żywności i jej wpływu na rozwój ucznia, przeciwdziałania otyłości dzieci,  bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.
Dzięki podpisanemu porozumieniu otwierają się perspektywy przeprowadzenia badań przez studentów ANS w Nowym Sączu niezbędnych do prac licencjackich i magisterskich, wspierania praktyk studenckich i wydarzeń organizowanych przez Uczelnię, a także realizacji kierunków polityki oświatowej.

Kolędować Małemu…

Świąteczne kolędowanie na Wydziale Nauk Społecznych i Sztuki rozpoczęła od noworocznych życzeń  dziekan dr hab. Zdzisława Zacłona, prof. ANS. Licznie zgromadzonym nauczycielom akademickim, studentkom i studentom życzyła pomyślności, powodzenia w nauce, a zbliżającym się do finału studiów dobrego przygotowania się do przyszłych zadań zawodowych i dobrych wyborów przyszłej ścieżki zawodowej.

Kolędowanie wypadło celująco! Zasługa w tym uzdolnionych muzycznie studentek i studentów, a także prowadzącego chórku przygotowanego przez mgr. Andrzeja Józefowskiego, który również akompaniował wydziałowemu śpiewaniu na pianinie.

We wspólnym kolędowaniu prym wiodły studentki III roku kierunku Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna: Magdalena Płachta, Paulina Bartkowska, Zuzanna Witowska, Alicja Żelasko, Anna Lachor, Anita Tokarczyk, Sylwia Tokarczyk.

Przydały się przygotowane na tę okazję śpiewniki, z zestawem kanonu bożonarodzeniowych kantyczek, bowiem nie śpiewano jednej, czy dwóch zwrotek, a całe kolędy.

W spotkaniu uczestniczyła również prodziekan Wydziału Nauk Społecznych i Sztuki mgr Bogusława Gaweł.

 

Panel wykładów otwartych na WNI

Zapraszamy do udziału w Panelu wykładów otwartych na Wydziale Nauk Inżynieryjnych w Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, który odbędzie się w dniu 12 stycznia 2023 roku.

W programie:

  • 9.00 - 9.45  „Inspiracje biologiczne w projektowaniu i wytwarzaniu maszyn i urządzeń” prowadzący prof. dr hab. inż. Adam Ruszaj;
  • 10.00 – 10.45 „Współczesne technologie wytwarzania mikro i nano - elektro - mechanicznych systemów (MEMS oraz NEMS)” prowadzący prof. dr hab. inż. Adam Ruszaj;
  • 11.00 – 11.45 „Współczesne technologie wytwarzania przyrostowego w produkcji maszyn i urządzeń” prowadzący dr inż. Maria Chuchro;
  • 12.00 – 12.45 „Organy – instrument muzyczny czy urządzenie mechatroniczne” prowadzący dr inż. Tomasz Kądziołka
  • od 13.00 - prezentacja sprzętu naukowo-badawczego, m.in.:
    • laboratorium wytwarzania przyrostowego,
    • laboratorium inżynierii materiałowej,
    • laboratorium bioniki,
    • pracownia projektowania 3D,
    • laboratorium metrologii technicznej.