Jarogniew Barciszewski Kozioł – laureatem Nagrody im. doktora Jerzego Masiora

Jarogniew Barciszewski Kozioł – laureatem Nagrody im. doktora Jerzego Masiora

Koncert Galowy połączony z wręczeniem Nagrody im. Dra Jerzego Masiora za osiągnięcia artystyczne młodych osób zgromadził tłumy na Sali im. Romana Sichrawy w MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu. Organizatorem koncertów jest działająca od 2004 r. Fundacja im. doktora Jerzego Masiora, której celem jest wspieranie, promowanie i budowanie społeczności młodych osób utalentowanych artystycznie, pochodzących z Sądecczyzny i/lub działających w naszym regionie.

Wypełniona po brzegi sala sądeckiego SOKOŁA gromkimi brawami przywitała niezawodną parę konferansjerów – Julię Kaczmarczyk i Jakuba Bulzaka, którzy już we krwi mają żonglowanie lotnymi żartami scenicznymi i subtelne okraszanie humorystycznymi wstawkami zapowiedzi wykonawców.

Młodych artystów oceniała kapituła Nagrody w składzie: Piotr Gryźlak – przewodniczący, Agata Rolka, Ewelina Szary, Józef Kaczmarczyk (prezes Fundacji), Janusz Michalik i Kazimierz Twardowski. Spośród zgłoszeń kandydatów do nagrody wyłoniono sześciu nominowanych.

Jako pierwsza zaprezentowała się Maria Książkiewicz – urocza ośmiolatka, czarująca melodiami wygrywanymi na malutkich skrzypcach. Młodziutka uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Nowym Sączu zdobywa laury na konkursach nie tylko lokalnych, ale i ogólnopolskich, a nawet międzynarodowych.

Po Marysi na scenie pokazał się Jarogniew Barciszewski-Kozioł, prezentujący jedno ze swoich dzieł plastycznych (część pozostałych można było podziwiać na wystawie przed salą). Jarogniew specjalizuje się we wszelkiego rodzaju sztukach wizualnych – malarstwie, rzeźbie, grafice warsztatowej, grafice komputerowej, rysunku, typografii, strukturach wizualnych i projektowaniu 3D. Wachlarz jego możliwości jest nieograniczony. Bardzo aktywnie udziela się także na polu działalności społecznej i wolontarystycznej.

Trzecim nominowanym był Bartłomiej Gajkowski. Sposób, w jaki ten czternastolatek włada niezwykle trudnym instrumentem, jakim jest akordeon, jest godzien podziwu. Na szczęście zostaje to doceniane na licznych konkursach i przeglądach, a swoje umiejętności Bartek doskonali podczas kursów i warsztatów z profesorami z elity akordeonowego świata.

Paulina Gajewska to kolejna przedstawicielka sztuk plastycznych. Niestety, z powodu choroby, nie mogła zaprezentować się na koncercie osobiście, jednak publiczność miała okazję zobaczyć namiastkę jej prac i osiągnieć  na klipie video. Paulina jest zaangażowana także w inne dziedziny artystyczne – taniec, wokal, fotografię. Nominację w jej imieniu odebrał jej tata.

Prace plastyczne Pauliny Gajewskiej, Jarogniewa Barciszewskiego, jak również Tomasza Gwóździa można było podziwiać na wystawie zorganizowanej w holu przed Salą im. Romana Sichrawy.

Atmosferę na scenie nieco odmienił Tomasz Gwóźdź, dumny dwunastoletni Lach Sądecki, aktywnie propagujący kulturę naszego regionu. Tańczy, śpiewa, tworzy prace plastyczne, a od ponad roku uczy się gry na trąbce – i to właśnie ten ostatni talent pokazał widowni w czasie koncertu, która gorącymi brawami zachęcała Tomka do kolejnych występów.

Ostatnią nominowaną była Ewelina Boczarska – uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza w Nowym Sączu. Głęboki, ciepły, altowy głos Eweliny wprawił słuchaczy w osłupienie. Jego barwa jest nieoczywista i niepowtarzalna, co ma swoje odzwierciedlenie w wielu znaczących sukcesach artystycznych.

Po prezentacjach przyszedł czas na wybór laureata Nagrody Publiczności. Każdy widz otrzymał kartę do głosowania. Zanim podliczono głosy, nastąpiło losowanie obrazu autorstwa dra Jerzego Masiora – przed wejściem każdy mógł zakupić los w cenie 10 zł. Dochód ze sprzedaży losów został przeznaczony na realizację celów statutowych Fundacji.

W końcu nadszedł czas na wielki finał. Ogłoszono wyniki głosowania osób zgromadzonych na widowni. Nagrodę Publiczności ufundowaną przez Arkadiusza Mularczyka z małżonką, zdobyła Ewelina Boczarska. Nagrodę indywidualną, ufundowaną i wręczoną przez Martę Mordarską (od wielu lat wspierającą działania Fundacji) dla najmłodszej osoby nominowanej, otrzymała Maria Książkiewicz.

Natomiast nagrodę główną – Nagrodę im. Dra Jerzego Masiora 2022 i tytuł jej Laureata – otrzymał Jarogniew Barciszewski-Kozioł. Młody artysta był bardzo mile zaskoczony werdyktem, jednak nikt nie miał najmniejszych wątpliwości, że w pełni na nią zasłużył.

Wisienką na torcie sobotniego wieczoru był występ gościa specjalnego, dedykowany wszystkim Darczyńcom Fundacji. W tym punkcie programu zaprezentowało się trio akordeonowe w składzie: Anna Żelasko, Karol Grzeszczuk, Marcin Szewczyk. Cała trójka to wielokrotnie nagradzani profesjonalni akordeoniści, którzy wywodzą się z Sądecczyzny, tutaj stawiali swoje pierwsze kroki na polu artystycznym, również pod skrzydłami Fundacji im. Dra Jerzego Masiora. Cztery utwory w ich wykonaniu zachwyciły wszystkich obecnych, pozostawiając uczucie niedosytu, który wszyscy mają nadzieję zaspokoić podczas przyszłych koncertów.

W tym roku Fundacja wręczyła Nagrodę już po raz czternasty, można więc powiedzieć, że wręczanie corocznej Nagrody im. doktora Jerzego Masiora za wybitne osiągnięcia w zakresie artystycznym staje się tradycją w Nowym Sączu.

Działania Fundacji wspierać można także przekazując 1% podatku na jej cele statutowe – KRS: 0000211174. Więcej informacji na stronie: fundacjajm.pl

Opracowanie J.K.

Czytaj też:

strzałka w dół

Rozdajemy choinki od posła Jana Dudy! Drzewka czekają, by trafić do Waszych domów

Share on twitter
Share on facebook