Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Przemoc domowa – jak jej zapobiegać i pomagać ofiarom

17 listopada 2022 r.

Dzisiaj w auli Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu odbyła się konferencja „Bezpieczny region, bezpieczna rodzina. Oblicza przemocy domowej - diagnoza i zapobieganie”. W spotkaniu wziął udział m.in. starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski.

- Temat przemocy w rodzinie jest niezwykle ważny, aktualny i jednocześnie wymagający wielkiej delikatności w stosunku do ofiar takich zachowań – mówił starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. - Z ogólnopolskich statystyk policyjnych wynika, że w ostatnich latach jest nieco mniej przypadków przemocy domowej, ale w naszym regionie te statystyki są wciąż wysokie. Takie spotkania jak dzisiaj są bardzo potrzebne - uświadamiają o problemie, ale też, dzięki wypowiedziom ekspertów, którzy na co dzień mają do czynienia z tym zagadnieniem, możemy wypracować skuteczne metody pomocy ofiarom przemocy. Często nic chcą one mówić o problemie wprost, nierzadko wycofują swoje zeznania, są uzależnione od sprawców na różne sposoby, również ekonomicznie. Pamiętajmy, że przemoc to nie tylko użycie siły, ale szereg innych, destrukcyjnych zachowań. Trzeba o tym mówić i pomagać osobom skrzywdzonym. Wspieram każdą inicjatywę, która przybliża ten temat, uświadamia i uwrażliwia otoczenie na problem przemocy. Ważne jest, by ofiary wiedziały, że nie są same, miały odwagę przyznać się do problemu i wiedziały gdzie mogą zwrócić się o pomoc. Dziękuję wszystkim, którzy podejmują ten ważny temat i wspieram akcje prewencyjne. Życzę nam wszystkim, by sądeckie domy były bezpieczne i pełne rodzinnego ciepła.

Insp. dr Krzysztof Dymura – Komendant Miejski Policji w Nowym Sączu, witał wszystkich przybyłych na spotkanie. Przedstawił również statystyki z naszego regionu.

- Porównując rok 2017 i 2021 w Małopolsce, odnotowaliśmy wzrost przeprowadzonych interwencji domowych o 23,13 procent – mówił. – Natomiast liczba wdrożonych „Niebieskich kart” spadła o 25 procent w porównaniu do 2017 roku. W Nowym Sączu na przestrzeni czterech lat (2017-2021) wszczęto 947 postępowań karnych w kierunku artykułu 207 Kodeksu Karnego, stwierdzając 626 przestępstw popełnienia przemocy. Wskaźnik ten był wyższy od tego wojewódzkiego.

Komendant Miejski Policji w Nowym Sączu stwierdził, że przemoc w rodzinie jest znaczącym problemem społecznym, który jest cały czas aktualny. Na terenie działania KMP w Nowym Sączu występuje większy od średniej wojewódzkiej odsetek interwencji domowych zakończonych wdrożeniem procedury „Niebieskiej karty” do ogółu podejmowanych interwencji domowych.

- Musimy stale monitorować skalę zjawiska przemocy w rodzinie – dodał insp. dr Krzysztof Dymura. – Policja jest istotnym elementem w przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, ściśle współpracujemy z Prokuraturą oraz instytucjami zajmującymi się tymi zagadnieniami.

Definicje przemocy, ich rodzaje oraz czynniki, które do niej prowadzą omówiła Barbara Gołaszewska-Sierotowicz – psycholog z ANS, a o postępowaniach karnych w tym zakresie mówił prokurator dr Piotr Kosmaty - zastępca Rzecznika Prasowego Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie.

W dzisiejszej konferencji wzięli udział m.in.: Marek Kwiatkowski – starosta nowosądecki, nadinsp. Michał Ledzion – Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie, nadinsp. dr Rafał Kochańczyk – Komendant Wojewódzki Policji w Opolu, insp. Jarosław Tokarczyk – I zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach, insp. dr Krzysztof Dymura – Komendant Miejski Policji w Nowym Sączu, dr Marek Reichel – prorektor Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, prorektor ANS - dr Halina Potok, Ludomir Handzel – prezydent Miasta Nowego Sącza, wicestarosta nowosądecki Antoni Koszyk, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Nowosądeckiego Marta Adamczyk, Zofia Nika - członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego, Rafał Fil – zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, Piotr Wójcik – Prezydent Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji, Elżbieta Gargula – przewodnicząca Zarządu Regionu Nowy Sącz Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji. Ponadto, obecni byli: prokurator dr Piotr Kosmaty – zastępca Rzecznika Prasowego Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie, prokurator Jarosław Łukacz – Prokurator Rejonowy w Nowym Sączu, prokurator Rafał Gruszka – Prokurator Rejonowy Muszynie. Nie zabrakło psychologów, szefów służb mundurowych i inspekcji, samorządowców, pracowników ANS i młodzieży z Zespołu Szkół w Marcinkowicach.

Fot. Maria Olszowska

 

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...