Program Erasmus + umożliwia zagraniczną mobilność – wyjazdy w celach edukacyjnych (np. podjęcia studiów lub pracy, odbycia szkoleń lub zaangażowania się w wolontariat) studentów oraz wspiera budowę partnerstw pomiędzy uniwersytetami przedsiębiorstwami i organizacjami non-profit na rzecz wzmacniania innowacyjności i budowania wiedzy.
W Programie Erasmus+ mogą uczestniczyć następujące państwa:
- 27 państw członkowskich Unii Europejskiej,
- Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Turcja, Serbia, Republika Macedonii Północnej.
W ramach programu Erasmus+ studenci i absolwenci mogą się ubiegać o wyjazdy na praktyki do zagranicznego przedsiębiorstwa, organizacji albo instytucji zagranicznej, z którą ANS zawiera w tym celu umowę międzyinstytucjonalną. Miejscem praktyki może być także polska placówka dyplomatyczna za granicą, pod warunkiem zachowania międzynarodowego charakteru mobilności.
Łączny czas pobytu na stypendium (zarówno na studiach, jak i na praktyce) w ramach programu Erasmus+ wynosi maksymalnie 12 miesięcy (w trakcie studiów I stopnia) lub 24 miesiące (w przypadku studentów jednolitych studiów magisterskich). Jest to tzw. „kapitał mobilności”, do którego wlicza się udział w programie Erasmus+, LLP Erasmus oraz Erasmus Mundus.
Minimalny czas pobytu na praktyce wynosi 2 miesiące, tj. 60 dni. Zwykle rekrutacja kandydatów odbywa się w roku akademickim poprzedzającym wyjazd, do terminu wskazanego przez uczelnianego koordynatora programu Erasmus lub do momentu wyczerpania wolnych środków.
Student zazwyczaj samodzielnie poszukuje praktykodawcy, który zapewni mu stanowisko praktyki zgodne z kierunkiem studiów. Można korzystać także z ofert ogłaszanych przez przez uczelnianego koordynatora programu Erasmus oraz ofert na portalu https://erasmusintern.org/.
Wyjazdy absolwentów na praktyki/staże
Nowością w programie Erasmus+ jest możliwość wyjazdu absolwentów uczelni na zagraniczną praktykę lub staż. Wyjazd tego typu może się odbyć w ciągu jednego roku od ukończenia studiów, a jego długość jest wliczana do łącznego czasu trwania mobilności na tym poziomie studiów, na którym student został zakwalifikowany na wyjazd. Rekrutacja odbywa się na ostatnim roku studiów.
Więcej szczegółów na temat zasad uczestnictwa w programie można znaleźć w przewodniku po programie Erasmus+ oraz na stronie http://erasmusplus.org.pl/
Zasady rekrutacji i finansowania
Rekrutacja kandydatów na praktyki za granicą, odbywa się zgodnie z zasadami określonymi w uczelnianym Regulaminie Programu Erasmus oraz zasadami określanymi corocznie w umowie zawartej pomiędzy Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nowym Sączu a Narodową Agencją Programu Erasmus+.
O możliwość wyjazdu mogą ubiegać się osoby będące studentami ANS w Nowym Sączu (studia stacjonarne oraz niestacjonarne), przy czym wyjazd jest możliwy po zakończeniu 1 roku studiów.
Jednostką odpowiedzialną za przeprowadzenie rekrutacji studentów na praktyki za granicą jest Dział nauki i rozwoju w porozumieniu z poszczególnymi Wydziałami ANS. Koordynacją prac związanych z rekrutacją oraz przebiegiem praktyki studenckiej zajmuje się uczelniany koordynator programu Erasmus. Student może pozyskać ofertę praktyk od koordynatora programu Erasmus, ze strony internetowejhttp://erasmusplus.org.pl/szkolnictwo-wyzsze/ lub wskazać samodzielnie wybraną, potencjalną instytucję partnerską, co będzie uwzględniane przy rekrutacji w wypadku, gdy instytucja ta będzie spełniała wymagania formalne i potwierdzi gotowość nawiązania współpracy,
Rekrutacja studentów na praktyki za granicą odbywa się według następujących kryteriów:
- znajomość języka obcego, w jakim będzie prowadzona praktyka,
- wyniki w nauce - średnia z całego przebiegu studiów,
- dostępność miejsc dla praktykantów w instytucjach partnerskich (przyjmujących studentów) zapewniających właściwą organizację i przebieg praktyki,
- wyróżniająca aktywność studencka, szczególnie w zakresie współpracy międzynarodowej lub zaangażowania w koła naukowe,
- zgoda Dziekana (jeżeli wyjazd następuje w trakcie roku akademickiego lub praktyka wakacyjna jest dla studenta obowiązkowa).
Wstępne zakwalifikowanie studenta na praktykę przez ANS nie jest jednoznaczne z przyznaniem i realizacją wyjazdu. Realizacja praktyki uzależniona jest od zgody instytucji partnerskiej (przyjmującej studenta), zatwierdzenia programu praktyki i podpisania stosownych dokumentów.
Dział nauki i rozwoju jest zobowiązany do poinformowania wszystkich kandydatów o wynikach rekrutacji. Kandydat, który rezygnuje z wyjazdu, powinien niezwłocznie pisemnie poinformować o tym fakcie Dział Nauki, współpracy i rozwoju. Uczelniany koordynator programu Erasmus może anulować decyzję o zakwalifikowaniu Kandydata, np. w wypadku znaczącego pogorszenia jego wyników w nauce lub w razie naruszenia przez Kandydata zasad oraz regulaminu studiów obowiązujących w ANS.
Wysokość stypendium na wyjazdy na studia i na praktyki jest zależna od kraju, do którego się wyjeżdża oraz długości pobytu. Bezpośrednio przed wyjazdem student podpisuje umowę finansową z uczelnią oraz otrzymuje stypendium na własne konto bankowe, które wskazuje w stosownym oświadczeniu.
Wysokość stawek wsparcia indywidualnego dla studentów i absolwentów w programie Erasmus+
Dofinansowanie jest wypłacane w kilku ratach, ale jego zasadnicza część wypłacona jest przed wyjazdem studenta za granicę. Zazwyczaj są to dwie raty. W wyjątkowych przypadkach rat może być trzy lub więcej, np. gdy jest konieczność wcześniejszego zapłacenia zaliczki/depozytu na zakwaterowanie studenta, gdy brak jest środków finansowych na rachunku Projektu Erasmus+ lub w przypadku siły wyższej.
Studenci i niedawni absolwenci wyjeżdżający na praktyki, którzy z racji trudnej sytuacji materialnej posiadają prawo do otrzymywania stypendium socjalnego w ANS oraz studenci niepełnosprawni, oprócz stypendium ERASMUS są uprawnieni także do otrzymania zwiększonego dofinansowania 250 Euro na każdy miesiąc zaakceptowanego przez Uczelnię pobytu za granicą. Podstawą do przyznania tego dodatku jest decyzja o przyznaniu stypendium socjalnego wydana przez Uczelnianą Komisję Stypendialną, którą weryfikuje się w bazie danych Działu Spraw Studenckich i Kształcenia (dla absolwentów bierze się pod uwagę decyzję z ostatniego roku studiów), alb orzeczenie o niepełnosprawności.
Dodatkowe formularze dla studentów i absolwentów ubiegających się o wsparcie dla osób z mniejszymi szansami (osób niepełnosprawnych lub upoważnionych do pobierania stypendium socjalnego):
Minimalny zakres danych o uczestniku
Istnieje także możliwość wyjazdów na studia w ramach programu Erasmus+ z „dofinansowaniem zerowym”.
Jeśli z uzasadnionych powodów, tj. siły wyższej mobilność nie odbyła się, została przerwana bądź odwołana, a poniesiono już koszty tego wyjazdu (np. kupiono bilety lotnicze, zarezerwowano noclegi itp.), wówczas istnieje możliwość zawnioskowania o refundację kosztów poniesionych przez studenta.