Kto może otrzymać stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych?

Stypendium może otrzymać student z tytułu niepełnosprawności potwierdzonej orzeczeniem właściwego organu (m.in. zespołu orzekającego lub lekarza orzecznika ZUS, a także orzeczeniem o zaliczeniu do jednej z grup inwalidzkich oraz stałej lub długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym).

Jaka jest wysokość stypendium specjalnego?

Wysokość przyznanego stypendium zależne jest od orzeczonego stopnia niepełnosprawności.
Przykładowe stawki stypendium specjalnego obowiązujące w roku akademickim 2020/2021

 

Lekki stopień niepełnosprawności - określa: orzeczoną częściową niezdolność do pracy,posiadanie orzeczenia o zaliczeniu do III grupy inwalidów.

Umiarkowany stopnień niepełnosprawności - określa: niepełnosprawność w umiarkowanym stopniu w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, całkowitą niezdolność do pracy orzeczoną na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych,posiadanie orzeczenia o zaliczeniu do II grupy inwalidów.

Znaczny stopnień niepełnosprawności - określa: niepełnosprawność w stopniu znacznym w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych,całkowitą niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji orzeczoną na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, stałą albo długotrwałą niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym i do samodzielnej egzystencji, orzeczoną na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników w celu uzyskania świadczeń określonych w tych przepisach, posiadanie orzeczenia o zaliczeniu do I grupy inwalidów.

 

Bliższe informacje dotyczące pomocy materialnej w tym stypendium specjalnego dla osób niepełnosprawnych oraz pozostałe formy wsparcia w tym stypendia: socjalne, rektora dla najlepszych studentów, zapomogi, dostępne poniżej: