University of Applied Sciences in Nowy Sącz (Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu) is a state college established by the Polish government order on June 16, 1998 as one of the first schools of this type in Poland. It is located in the charming town of Nowy Sącz, in the beautiful mountainous area of Southern Poland. The students can find their specialization among the subjects offered by the six faculties.
Full-time studies at University of Applied Sciences in Nowy Sącz are free. ANS also offers part-time (weekend) study programs, as well as postgraduate studies. After 3 years the graduates are awarded either a licencjat diploma (Bachelor of Arts degree) or after 3.5 years - an engineering diploma (Bachelor of Science degree). Graduates may then work in their chosen profession as well as pursue master degree studies and post-graduate programs. Since 2012 the university has been offering second-cycle studies (Master degree) in the field of Economic and business organization; Nursing; Pedagogy; Production Engineering and Management; Mechatronics, Informatics. The university also has master's (5-year) studies in the fields of Physiotherapy as well as Pre-school and Early School Education.
PRESENTATION of the University of Applied Sciences in Nowy Sacz
Authorities
dr hab. inż. Mariusz Cygnar, prof. ANS
Rektor ANS
Z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nowym Sączu, która jest dla niego pierwszym i jedynym miejscem pracy, jest związany od 2002 roku. W latach 2003-2011 pełnił funkcję Prorektora ds. studenckich i kształcenia, zaś funkcję Rektora objął z dniem 1 września 2015 r. Jest absolwentem Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej, gdzie obronił pracę doktorską. Stopień naukowy doktora habilitowanego w dyscyplinie Budowa i eksploatacja maszyn na podstawie decyzji Rady Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej uzyskał w 2014 roku. W tym samym roku został zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego w zakładzie Mechatroniki Instytutu Technicznego PWSZ.
Swoje zainteresowania naukowe koncentruje na zagadnieniach związanych z konstrukcją konwencjonalnych i niekonwencjonalnych maszyn cieplnych i układów napędowych, w szczególności: tłokowych silników spalinowych, układów zasilania oraz napędów hybrydowych. Ponadto przedmiotem jego badań naukowych jest zastosowanie komputerowych systemów wspomagania projektowania (CAD), wytwarzania (CAM), szybkiego prototypowania (RP) oraz inżynierii odwrotnej (RE) w różnych dziedzinach nauki i techniki. Posiada duże doświadczenie w realizacji projektów badawczych finansowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Unię Europejską.
Jest autorem i współautorem kilku monografii oraz ponad 100 artykułów naukowo-badawczych, opublikowanych w renomowanych czasopismach polskich i zagranicznych. Aktywnie uczestniczy w konferencjach naukowych w kraju oraz zagranicą. Jako nauczyciel akademicki był promotorem ponad stu prac dyplomowych inżynierskich i magisterskich. Koordynuje także prace inżynierskie w partnerskich przedsiębiorstwach o profilu przemysłowym i technicznym na Sądecczyźnie. Doceniany przed studentów, czego dowodem mogą być wyróżnienia Belfra Instytutu Technicznego przyznawane mu kilkukrotnie przez Uczelnianą Radę Samorządu Studentów.
dr Marek Reichel
Prorektor
Prorektor ds. Nauki i Rozwoju
Doktor nauk ekonomicznych, absolwent Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Od 2000 roku pracuje w Instytucie Ekonomicznym PWSZ w Nowym Sączu na stanowisku docenta w Zakładzie gospodarki publicznej. W latach 2007-2011 był zastępcą dyrektora Instytutu Ekonomicznego. 1 września 2011 roku objął funkcję Prorektora ds. nauki, rozwoju i współpracy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. Jest autorem kilkunastu monografii i artykułów naukowych oraz redaktorem i współautorem wielu publikacji i opracowań naukowych. Wielokrotnie dokonywał ekspertyz dot. rozwoju regionalnego i strategii rozwoju na zlecenie m.in. Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Miasta Nowego Sącza, Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu i innych instytucji. Jest członkiem Powiatowej Rady Rynku Pracy dla Miasta Nowego Sącza i Powiatu Nowosądeckiego. Udzielał się jako przewodniczący lub członek wielu zespołów i komisji uczelnianych, np. Komisji ds. opracowania strategii rozwoju Uczelni na lata 2014-2020, Uczelnianego Zespołu ds. jakości kształcenia, Rektorskiej Komisji ds. nagród i odznaczeń, Komitetu Redakcyjnego Wydawnictwa Naukowego PWSZ w Nowym Sączu.
W trakcie pracy zawodowej otrzymywał wyróżnienia Starosty Nowosądeckiego za wkład pracy na rzecz rozwoju i promocji Sądecczyzny, odznaczenie odznaką honorową „Za zasługi dla turystyki” przyznane przez Ministra Sportu i Turystyki, a także nagrody Rektora oraz tytuł Belfra roku przyznawany przez studentów Instytutu Ekonomicznego, a także Odznaczenie medalem brązowym za długoletnią służbę.
Chętnie angażuje się w pracę ze studentami i rozwija ich zdolności, m.in. jako opiekun Koła Naukowego Rozwoju Regionalnego. Zainteresowania naukowe koncentruje na tematyce rozwoju regionalnego i lokalnego, konkurencyjności oraz innowacyjności regionów.
dr Halina Potok
Prorektor
ds. studenckich i kształcenia
Doktor nauk o zdrowiu, absolwentka Wydziału Pielęgniarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, specjalistka w zakresie promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej oraz pielęgniarstwa rodzinnego. Związana z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nowym Sączu od 2004 roku jako wykładowca w Instytucie Zdrowia.
Zaangażowanie w działalność Uczelni: wspieranie organizacji kształcenia na kierunkach Pielęgniarstwo i Ratownictwo medyczne, w latach 2007-2011 senator PWSZ w Nowym Sączu, w latach 2011-2015 członek senackiej Komisji Regulaminowo-Statutowej, Instytutowej Komisji ds. Jakości Kształcenia oraz Komisji Socjalnej.
Za działalność naukową i dydaktyczną została wyróżniania przez Prezydenta RP Brązowym Medalem za Długoletnią Służbę, nagrodami Rektora oraz tytułem Belfra Instytutu Zdrowia przyznawanym przez studentów. Aktywnie uczestniczyła w wymianie międzynarodowej realizowanej w ramach programu Erasmus m.in. w Norwegii i na Słowacji.
Główne obszary zainteresowań naukowych obejmują medycynę, jakość życia oraz zagadnienia z zakresu promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej.
mgr inż. Rafał Góra
Kanclerz
Absolwent Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukaszewicza na kierunku inżynieria środowiskowa, studia podyplomowe – „Termomodernizacja i odnawialne źródła energii”.
Posiada uprawnienia budowlane do kierowania robotami budowlanymi w specjalności: instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych, a także energetyczne i elektryczne (dozór i eksploatacja).
Z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową związany od 2017 roku, jako Kierownik Dziełu Technicznego, a od 2021 roku – Kanclerz.
mgr Halina Marcisz
Kwestor
Absolwentka Wydziału Ekonomii i Stosunków Międzynarodowych w Akademii Ekonomicznej w Krakowie na kierunku ekonomia.
Od 2001 roku związana zawodowo z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nowym Sączu. Zatrudniona początkowo na stanowisku samodzielna księgowa, a następnie jako specjalista w Zespole ds. Płacowych.
Podnosiła swoje kwalifikacje uczestnicząc w wielu szkoleniach i kursach branżowych. Posiada Certyfikat Księgowy potwierdzający kwalifikacje i uprawnienia do prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez ministra finansów.
Od 1 października 2011 roku pełni funkcję Kwestora oraz kieruje i nadzoruje pracę Działu Finansowo-Płacowego.
Zaangażowanie w działalność Uczelni: w latach 2007 - 2011 senator Uczelni oraz członek Senackiej Komisji ds. Pracowniczych, a także przedstawiciel Komisji ds. Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. W roku 2020 ponownie wybrana na senatora Uczelni na kadencję 2020 - 2024.
Za swoją działalność wyróżniona przez Prezydenta RP Złotym Medalem za Długoletnią Służbę oraz nagrodami rektora. Charakteryzuje się dobrą znajomością obowiązujących regulacji prawnych, co zdecydowanie usprawnia prawidłowe funkcjonowanie gospodarki finansowo – księgowej Uczelni.
Undergraduate degree
Undergraduate fields and specializations (bachelor or engineer)
Master degree
Master’s fields and specializations
International Partners
List of Erasmus International Partners
Other:
Fundacja Wspierania i Rozwoju Kultury, Nauki i Gospodarki DAGOR (Serbia)
Josip Juraj Strossmayer Uniwersytet w Osijek (Croatia)
Narodowy Uniwersytet „Politechnika Lwowska” (Ukraine)
Państwowy Uniwersytet w Mukaczewie (Ukraine)
Powiat Unna (Germany)
Tarnopolski Narodowy Uniwersytet Techniczny im. I. Puluja (Ukraine)
Tarnopolski Narodowy Uniwersytet Techniczny im. I. Puluja (Ukraine)
Uniwersytet Mendla w Brnie (Czech Republic)
Uniwersytet Narvik (Norway)
Uniwersytet Narodowy w Zaporożu (Ukraine)
Uniwersytet Preszowski w Preszowie (Slovakia)
Uniwersytet Techniczny w Koszycach (Slovakia)
Uniwersytet w Pecz (Hungary)
Wyższa Szkoła Zawodowa ICAM w Nantes (France)
Uniwersytet Podstawowy Shanxi (China)
Erasmus Partners
Jihoceska Univerzita, Ceske Budejovice (Czech Republic)
Ostravska Univerzita (Czech Republic)
Technical University of Liberec (Czech Republic)
VIA University College (Denmark)
University of Cadiz (Spain)
University of Cordoba (Spain)
Politechnic Pula (Croatia)
Institut d’Ingenierie Informatique de Limoges (France)
Ventspils University College (Latvia)
Hochschule Zittau/Görlitz (Germany)
Pädagogische Hochschule Karlsruhe (Germany)
Westfalische Wilhelms-Universitaet Münster (Germany)
University of Harstad (Norway)
University of Narvik (Norway)
Politechnic Institute of Braganca (Portugal)
Pavol Jozef Šafárik University in Košice (Slovakia)
Prešovská univerzita v Prešove (Slovakia)
The Catholic University in Ruzomberok (Slovakia)
Univerzita Konstantina Filozofa v Nitre (Slovakia)
Agri Ibrahim Cecen Universitesi (Turkey)
Ahi Evran University (Turkey)
Gazi Universitesi, Ankara (Turkey)
Istanbul Kavram Vocational School (Turkey)
Sakarya University (Turkey)
Uludag Universitesi (Turkey)
Uniwersytet Sakarya (Turkey)
University of Szeged (Hungary)
Uniwersytet w Pecs (Hungary)
Tomori Pal College (Hungary)
Verona University (Italy)
Università Degli Studi Del Sannio (Italy)
Niccolo Cusano University (Italy)
and more
International relations office
Anna Polek
Erasmus+ coordinator
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
room 14
+48 18 547 56 02 or +48 18 443 45 45 ext. 101
Katarzyna Górowska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Agnieszka Rafałowicz
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
room 15
tel. +48 18 547 56 02 or +48 18 443 45 45 ext. 102
Address:
University of Applied Sciences in Nowy Sącz
Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
Staszica 1 St., 33-300 Nowy Sącz, Poland