Na zaproszenie Andrzeja Kraśnickiego, prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego, dr hab. inż. Mariusz Cygnar, rektor Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu uczestniczył (10 stycznia br.) w spotkaniu w Centrum Olimpijskim w Warszawie poświęconym współpracy PKOl z uczelniami, samorządami oraz przedstawicielami Komitetu Organizacyjnego Igrzysk Europejskich przy organizacji III Igrzysk Europejskich Kraków – Małopolska 2023.

Andrzej Kraśnicki uważa, że mająca się odbyć w czerwcu br., głównie w Małopolsce, rywalizacja będzie najważniejszym wydarzeniem sportowym 2023 roku. Celem spotkania było wsparcie tej inicjatywy przez środowiska sportowe, uczelniane i samorządowe. Było też okazją do omówienia spraw związanych z wolontariatem oraz innych możliwości współpracy i realizacji zadań podczas Igrzysk w Małopolsce.

Rektor naszej Uczelni, dr hab. inż. Mariusz Cygnar otrzymał od prezesa PKOl Andrzeja Kraśnickiego list gratulacyjny i podziękowania za włączenie się Akademii w organizację III Igrzysk Europejskich Kraków – Małopolska 2023, w którym z satysfakcją odnotowuje, iż to multidyscyplinarne wydarzenie sportowe odbędzie się w Polsce i Małopolsce. To szansa dla regionu i zaangażowanych w przygotowania miast na rozwój i promocję.

Nadto podkreśla, że ruch olimpijski istotnie przyczynia się do efektywnego wzrostu, promując aktywność fizyczną i zdrowy styl życia, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Zaangażowanie ośrodków akademickich w miastach i regionach Igrzysk wzmocni ich wizerunek poprzez tworzenie innowacyjnego kapitału ludzkiego opartego na pogłębionej wiedzy i wykorzystanie unikatowych doświadczeń. Możliwość włączenia mieszkańców miast i regionów oraz ich środowisk akademickich w wolontariat i działalność na rzecz III Igrzysk znacząco przyczyni się do sukcesu tej najważniejszej imprezy sportowej na świecie w 2023 roku.

Porozumienie w krakowskich Sukiennicach

Spotkanie w PKOl było kolejnym krokiem w przygotowaniach do Igrzysk w Małopolsce. W maju 2021 r. w krakowskich Sukiennicach czternastu rektorów uczelni z naszego makroregionu podpisało porozumienie z marszałkiem województwa małopolskiego Witoldem Kozłowskim w sprawie długofalowej współpracy. Jednym z sygnatariuszy był dr hab. inż. Mariusz Cygnar, rektor ówczesnej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej (obecnie Akademii Nauk Stosowanych). Wśród głównych zadań, jakie postawili przed sobą rektorzy i władze samorządowe województwa małopolskiego było właśnie współdziałanie przy organizacji III Igrzysk Europejskich Kraków – Małopolska 2023.

Olimpijskie dyscypliny także w Nowym Sączu i Krynicy

Od 21 czerwca do 2 lipca br. w 24 obiektach sportowych w: Krakowie, Krynicy-Zdroju, Tarnowie, Nowym Targu, Nowym Sączu, Zakopanem, Oświęcimiu i Krzeszowicach oraz w Chorzowie (Śląsk), Wrocławiu (Dolny Śląsk) i Rzeszowie (Podkarpacie) rozegranych zostanie 28 dyscyplin. 19 z nich będzie kwalifikacjami do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, a pozostałe mają rangę Mistrzostw Europy.

W Nowym Sączu rozegrany zostanie breaking (breakdance), dyscyplina debiutująca na zbliżającej się olimpiadzie we Francji. Rywalizujący zawodnicy ubiegać się będą o kwalifikacje olimpijskie.

Studenci i pracownicy naszej Uczelni włączą się w organizację Igrzysk jako wolontariusze, zapewne nie tylko w Nowym Sączu czy pobliskiej Krynicy, gdzie rywalizować będą kolarze górscy, judocy, kickbokserzy i biegacze górscy, ale zapewne też na innych arenach olimpijskich zmagań.

Trwają uzgodnienia, jaki udział będzie miała Akademia Nauk Stosowanych w organizacji Igrzysk i przeprowadzeniu zawodów w dyscyplinie rozgrywanej w Nowym Sączu.

Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023 będą pierwszą edycją tej imprezy o tak wysokiej randze, bowiem rywalizacja w wielu dyscyplinach będzie równocześnie „przepustką” do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Po raz pierwszy Igrzyska Europejskie zostaną zorganizowane w kraju Unii Europejskiej. Pierwsza ich edycja odbyła się w Baku w Azerbejdżanie, a druga w Mińsku na Białorusi.

Fot.:PKOl