IX Polski Kongres Przedsiębiorczości, który odbył się w dniach 14 - 15 listopada 2022 roku w Krakowie, był wyjątkową okazją do zaprezentowanie osiągnięć oraz merytorycznej dyskusji nad rozwiązaniem strategicznych problemów we wszystkich obszarach związanych z działalnością gospodarczą. W dyskusjach brali udział specjaliści z administracji centralnej i samorządowej oraz specjaliści reprezentujący szeroko rozumiany sektor finansowy, naukowo – badawczy, dydaktyczny i przemysłowy. Generalnie można je podsumować następująco: aby polska gospodarka rozwijała się dynamicznie i mogła konkurować z gospodarką światową, konieczna jest efektywna współpraca pomiędzy wszystkimi jej sektorami.

Według oceny przedstawicieli Akademii Nauk Stosowanych (ANS) w Nowym Sączu, a w szczególności przedstawicieli Wydziału Nauk Inżynieryjnych (WNI) uczestniczących w IX Polskim Kongresie Przedsiębiorczości, jego myślą przewodnią była koncepcja nazywana „Przemysł 4.0”, powszechnie uważana za czwartą rewolucją przemysłową. Zasadność takiego stwierdzenia wynika również z „Programu Kongresu”, a upoważnia nas do jego zaprezentowania fakt, że Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu została wyróżniona nagrodą „Rzetelny Pracodawca 2022”, a JM Rektor, dr hab. inż. Mariusz Cygnar, prof. ANS został zaproszony do panelu dyskusyjnego pt. „Nie ma przyszłości bez nowoczesności – nowe oblicze nauki”.

Należy podkreślić, że działalność Akademii Nauk Stosowanych  wkomponowana jest w szeroko rozumianą czwartą rewolucję przemysłową: „Przemysł 4.0”. Dzięki wiedzy zgromadzonej w tym zakresie specjaliści z ANS w dyskusjach panelowych udowodnili, w oparciu o własne publikacje oraz prezentując wyposażenie naszego wydziałowego laboratorium, że jednym z filarów „czwartej rewolucji przemysłowej” jest „bionika”, czyli nauka, która bada struktury i procesy zachodzące w organizmach roślinnych i zwierzęcych w celu wykorzystania wyników tych badań w rozwojowych pracach inżynierskich.

Podobnym sukcesem zakończyła się dyskusja o nowoczesnych technologiach przemysłowych. Zostały w niej uznane argumenty specjalistów ANS, że do takich technologii należą przede wszystkim: „Technologie wytwarzania przyrostowego” oraz  „Technologie wytwarzania mikro – nano - elementów”, które, podobnie jak „bionika”, są intensywnie rozwijane na Wydziale Nauk Inżynieryjnych ANS.

Zaprezentowany przez specjalistów ANS model współpracy z przemysłem w procesie edukacji studentów został przez dyskutantów uznany za modelowy. A model ten polega na wnikliwej analizie potrzeb producentów w tworzeniu programów kształcenia. Następnie do efektywnej realizacji procesu kształcenia dostosowywane jest wyposażenie laboratoriów oraz praktyki przemysłowe studentów. W wyniku realizacji takiego programu kształcenia absolwenci WNI są bardzo dobrze przygotowani do podjęcia pracy w przemyśle. Taka współpraca z przemysłem stwarza również bardzo dobre warunki do transferu nowoczesnych technologii z WNI do przemysłu. Ten aspekt współpracy z przemysłem będzie priorytetem w bieżącej działalności ANS.

Jesteśmy przekonani, że wyżej scharakteryzowane dyskusje zareklamowały Akademię Nauk Stosowanych, a szczególnie Wydział Nauk Inżynieryjnych, wśród przedstawicieli polskiego przemysłu. Oczywiście, należy podkreślić, że udział w IX Polskim Kongresie Przedsiębiorczości był również okazją do zgromadzenia informacji o produktach przemysłowych, nowoczesnych technologiach wytwarzania, systemach zarządzania oraz wynikach badań polskich uczelni, które szeroko prezentowały swoje osiągnięcia naukowo -badawcze. Informacje te zostaną wykorzystane w doskonaleniu programów kształcenia, zakupach sprzętu stanowiącego wyposażenie laboratoriów oraz zintensyfikowaniu transferu nowoczesnych technologii do lokalnego przemysłu.

Akademię Nauk Stosowanych w Nowym Sączu reprezentował na IX Polskim Kongresie Przedsiębiorczości, aktywnie uczestnicząc w dyskusjach panelowych, prof. dr hab. inż. Adam Ruszaj, dziekan Wydziału Nauk Inżynieryjnych, który również, w imieniu rektora dr. hab. inż. Mariusza Cygnara, odebrał przyznaną Uczelni nagrodę – wyróżnienie - „Rzetelny Pracodawca 2022”, za… „długoletnie działania na rzecz pracowników oraz wsparcie ich rozwoju”.

Zdjęcia: Organizatorzy

Linki do transmisji telewizji kongresowej:

Dzień 1: https://youtu.be/ykgp2WWtGDk

Dzień 2: https://youtu.be/_vmies-OJuM

Uroczysta Gala: https://youtu.be/DBgIex0imgw