Dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Sztuki Akademii Nauk Społecznych dr hab. Zdzisława Zacłona, prof. ANS zaprosiła studentów pierwszego roku wszystkich kierunków Wydziału do uczelnianej auli im. prof. Andrzeja Bałandy na spotkanie organizacyjne.
Studia na tym Wydziale rozpoczęło 175 osób.
Gościem studentów była prorektor ds. studenckich i kształcenia dr Halina Potok.
Spotkanie moderowała prodziekan Wydziału mgr Bogusława Gaweł.
Dziekan Wydziału dr hab. Zdzisława Zacłona apelowała do studentów, by podeszli do nauki zmotywowani, świadomi i nie tracili celów, jakie przed sobą stawiali wybierając Uczelnię, kierunek studiów i przyszłe swoje miejsce w zawodowym życiu.
Nadrzędnym celem edukacji – także w sądeckiej Akademii Nauk Stosowanych, jest rozwijanie potencjału, czyli zdolności, talentów i zamiłowań jakie posiadają studenci rozpoczynający naukę na kolejnym stopniu kształcenia. Ich potencjał pomnoży wiedza i zdobywane doświadczenie w toku praktycznego kształcenia – bo taka jest powinność sądeckiej Akademii. To także praktyczne wypełnienie przesłania i myśli – aktualnych również dzisiaj, Jana Zamoyskiego, który uważał, że pomyślność każdego kraju zależy od tego, czy swój potencjał ludzie wykształceni wykorzystają dla dobra osobistego i społecznego. Tkwiący w ludziach potencjał jest bezcenny, dlatego można o nim mówić w kategorii „dobra narodowego”.
Prof. ANS Zdzisława Zacłona odniosła się również do myśli pedagoga – Bogdana Suchodolskiego, który twierdził, że w uczeniu i wychowaniu, jako procesach zaangażowanego działania, „człowiek przekracza własne granice w ciągu całego życia”. Zachęcała studentów, by przez wszystkie lata studiów przekraczali te granic, by doskonalili się, wzbogacali wewnętrznie, bo tylko dzięki takiemu postępowaniu, nie tylko w życiu zawodowym, człowiek może się spełniać, czuć się potrzebny i wartościowy, może mieć satysfakcję ze swoich dokonań.
Tylko odpowiednie podejście do studiowania, pozwoli czerpać satysfakcję i radość z umysłowych wyzwań i poznawania świata w kontekście studiowanej dyscypliny. Naszym umysłom trzeba ciągle stawiać wymagania i wyzwania, bo człowiek nie rodzi się mądry, ale staje się takim w nagrodę za systematyczny trud pracy naszego umysłu.
Prorektor dr Halina Potok gratulowała wyboru naszej Uczelni, życzyła studentom satysfakcji i owocnych studiów. Zachęcała, by nie tracąc z oczu głównego celu, jakim jest nauka, włączyli się w życie Uczelni, studenckich kół i organizacji i wzbogacali je swoimi pomysłami i aktywnością.
Dziekan dr hab. Zdzisława Zacłona, prof. ANS wręczyła nauczycielom akademickim Wydziału powołania na opiekunów poszczególnych kierunków.
Dr Anna Migdał będzie opiekunem I roku kierunku Public relations i reklama (studia stacjonarne I stopnia), mgr Mariusz Obrzut – Graphic design i technologie wizualne (studia stacjonarne I stopnia), dr Anna Solak – Logopedia (studia stacjonarne II stopnia), dr Tomasz Nesterak – Kryminologia i resocjalizacja z przygotowaniem pedagogicznym (studia stacjonarne II stopnia), mgr Agata Rolka – Projektowanie zorientowane na użytkownika nowych mediów (studia stacjonarne II stopnia), mgr Bogusława Gaweł – Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna (jednolite, 5-letnie studia magisterskie).
Spotkanie było też okazją do przedstawienia oferty i zachęcenia nowych studentów do włączenia się do prac kół naukowych działających na Wydziale.
Koło Naukowe Pedagogów, którego opiekunami są: dr hab. Zdzisława Zacłona, prof. ANS, dr Joanna Jachimowicz, dr Marzena Kiełbasa prezentowała jego przewodnicząca – Łucja Wardęga, studentka I roku Kryminologii i resocjalizacji z przygotowaniem pedagogicznym studiów stacjonarnych II stopnia z koleżankami Wiktorią Łukasik i Emilią Klimczak, Koło Naukowo-Artystyczne” Piekarnia” (opiekun – dr hab. Iwona Bugajska-Bigos, prof. ANS) – przewodniczący Jarogniew Barciszewski-Kozioł, student I roku Projektowanie zorientowane na użytkownika nowych mediów studiów stacjonarnych II stopnia z koleżanką z roku – Magdaleną Citak, Koło Naukowe „Piktogram” (opiekunowie: prof. dr hab. Grzegorz Sztwiertnia, dr Andrzej Naściszewski) – przewodnicząca Emilia Leśniak, studentka II roku Public Relations i reklama studiów stacjonarnych I stopnia, Koło Naukowe „Wspomaganie rozwoju dziecka” (opiekun – dr Agata Kalinowska) – przewodnicząca Ewa Smoła, studentka II roku Edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna studiów stacjonarnych II stopnia.