29 czerwca 2022 r., rektor dr hab. inż. Mariusz Cygnar oraz prorektor ds. nauki i rozwoju dr Marek Reichel w Centrum Bankowo-Finansowym „Nowy Świat” w Warszawie, na uroczystej gali konkursu, odebrali certyfikat „Uczelnia Liderów 2022”, a także wyróżnienie „Obywatelska Uczelnia”.

W uzasadnieniu wyróżnienia czytamy, iż przyznane ono zostało uczelniom, które „(…) w ocenie Zarządu Fundacji Rozwoju Edukacji Szkolnictwa Wyższego wykazują się szczególnymi osiągnięciami i aktywną działalnością w obszarze społecznej odpowiedzialności uczelni oraz kreowania wśród studentów postaw obywatelskich, prospołecznych, pomocowych i prodemokratycznych”.

Certyfikat „Uczelnia Liderów” uzyskują uczelnie i jednostki nowoczesne, innowacyjne, patrzące w przyszłość, ukierunkowane na rozwój, wprowadzające na rynek pracy kreatywnych liderów zmiany społecznej. Certyfikat to prestiż, promocja, zaufanie u kandydatów na studia, marka solidnej instytucji akademickiej, wiarygodność w oczach studentów, pracowników i partnerów, świadectwo nowoczesności, potencjału, innowacyjności, orientacji na rozwój.

Misją Programu „Uczelnia Liderów”, od pierwszej edycji konkursu (zorganizowanej w 2011 roku), jest identyfikowanie i promowanie najlepszych polskich uczelni oraz ich jednostek organizacyjnych, kształcących absolwentów przedsiębiorczych, kreatywnych, wyposażonych w umiejętności i kompetencje przywódcze, zdolnych do osiągania sukcesów na rynku pracy. W ramach Programu „Uczelnia Liderów” akredytowane są szkoły wyższe i ich jednostki organizacyjne (wydziały, kolegia), które mogą poszczycić się innowacyjnymi działaniami ukierunkowanymi na edukację praktyczną studentów, kreowanie u nich postaw liderskich oraz aktywną współpracę z podmiotami rynku pracy.

W Gali 12. edycji Ogólnopolskiego Konkursu i Programu Akredytacji Szkół Wyższych „Uczelnia Liderów” wzięli udział rektorzy, dziekani, kanclerze, przedstawiciele katedr i instytutów uczelni z całej Polski.

- W Programie „Uczelnia Liderów” wyróżniamy liderów rynku szkolnictwa wyższego, którzy kreują przyszłość tego rynku, jak i przyszłość swoich absolwentów - dzięki współpracy z gospodarką, z otoczeniem społecznym, dzięki otwartości na oczekiwania i priorytety rynku pracy – mówiła Grażyna Kaczmarzyk, prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego, która jest współorganizatorem Programu. - Jesteśmy w przededniu ogłoszenia wyników ewaluacji działalności naukowej, której dokona minister edukacji i nauki. Jednym z najistotniejszych kryteriów ewaluacji jest wpływ nauki na gospodarkę, znaczenie kooperacji uczelni z otoczeniem dla rozwoju społecznego. To pokazuje jak istotna jest sfera działalności uczelni, której przyglądamy się w Programie „Uczelnia Liderów” – dodała.

Prof. Dariusz Rott z Uniwersytetu Śląskiego, przewodniczący Komisji Certyfikacyjnej podkreślił, że certyfikaty „Uczelnia Liderów” przyznawane są od 2011 roku instytucjom akademickim podejmującym wysiłki, by kształcić absolwentów atrakcyjnych dla rynku pracy, otwartych na zmiany, przygotowanych do efektywnego realizowania własnych celów zawodowych w warunkach gospodarki wiedzy. Wyniki naszego programu i lista Laureatów tytułu „Uczelnia Liderów” to zarówno ważna informacja dla maturzystów wybierających miejsce dalszego kształcenia, jak i źródło wiedzy o polskim rynku szkolnictwa wyższego, innowacyjnych działaniach najlepszych polskich uczelni i ich osiągnięciach.

Tekst - na podstawie informacji Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego i stron www konkursu Uczelnia Liderów;

Fot. Organizatorzy.