Oni są liderami!

Po raz 14. pracownicy naukowo – dydaktyczni z Instytutu Ekonomicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej przygotowali ranking aktywności gmin subregionu Sądeckiego. Ogłoszenie wyników odbyło się na gali w Niskowej dokąd Fundacja Sądecka, współpracująca w tym projekcie i podsumowującej publikacji, zaprosiła przedstawicieli zainteresowanych samorządów.

Założyciel i prezes Fundacji Zygmunt Berdychowski w superlatywach wypowiadał się o współpracy z Uczelnią. Mając rozeznanie w różnego rodzaju ratingach i rankingach uważa, że ten przygotowany przez zespół z Instytutu Ekonomicznego, m.in. ze względu na liczbę analizowanych wskaźników, jest jedyny w Polsce.

- Wtedy, kiedy robiliśmy to pierwszy raz, zastanawialiśmy się, co będzie jak się ktoś pogniewa, jak to ludzie odbiorą… - mówił Zygmunt Berdyczowski. - Macie Państwo zaufanie do PWSZ jak i Fundacji Sądeckiej. Jestem dumny, że te kilkanaście lat pracy nie poszło na marne. Przyglądam się wielu rankingom (…) i mogę z całą śmiałością potwierdzić, że nie ma drugiego takiego rankingu w Polsce. W tej publikacji, którą trzymam w rękach, przypadku się nie zobaczy. Widać za to kawał dobrej roboty.

Zainteresowanie rankingiem jest znaczące, a jego laureaci - gospodarze wyróżnionych gmin podkreślali, że jest on swoistym lustrem, w którym mogą zobaczyć swoje dokonania, porównać się z innymi samorządami, sprawdzić dystans do liderów.

Ranking oceny aktywności gmin subregionu Sądeckiego jest przygotowywany przez zespół badaczy dr. Marka Reichela z Instytutu Ekonomicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Analizowano kondycję gospodarczą 39 samorządów z powiatów: gorlickiego (10), limanowskiego (12) i nowosądeckiego (16) oraz miasto na prawach powiatu – Nowy Sącz. Zespół bazował na danych otrzymanych z Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie.

Wykorzystane w ocenie wskaźniki (24) zostały przyporządkowane do czterech głównych kategorii: generowanie dochodów, pozainwestycyjna działalność gospodarcza, aktywność inwestycyjna gminy, efekty polityki społecznej. Nagrodę otrzymują też najlepsze samorządy w kategorii dynamika. Podsumowaniem rankingu jest końcowa ocena aktywności gmin subregionu sądeckiego, która jest sumą ocen uzyskanych w poszczególnych modułach.

Wyniki analiz w poszczególnych kategoriach branych pod uwagę w rankingu, podczas gali rozdania nagród i wyróżnień prezentowali: dr Aleksandra Jasińska, dr Marek Jasiński, dr Natalia Jaśkiewicz, mgr Judyta Witowska. W zespole przygotowującym ranking pracowali również: dr Monika Danielska i dr Piotr Serafin. Generalne wyniki i wnioski przedstawił prorektor PWSZ, dr Marek Reichel, który wraz z Zygmuntem Berdychowskim, gratulował samorządowcom - zwycięzcom rankingu za 2021 r. w poszczególnych modułach.

Oto najlepsze samorządy...

... w rankingu gmin przygotowanych przez pracowników naukowo – dydaktycznych Instytutu Ekonomicznego PWSZ:

Moduł I – Generowanie dochodów

  1. Nowy Sącz
  2. Limanowa (miasto)
  3. Sękowa

Moduł II – Pozainwestycyjna działalność gospodarcza

  • 1. Limanowa (miasto)
  • Stary Sącz
  • Biecz/ Gorlice (miasto)/ Muszyna

Moduł III – Aktywność inwestycyjna gminy

  1. Sękowa
  2. Jodłownik
  3. Moszczenica

Moduł IV – Efekty polityki społecznej

  1. Nowy Sącz
  2. Krynica-Zdrój
  3. Uście Gorlickie

Moduł V – Dynamika

  1. Jodłownik
  2. Podegrodzie
  3. Łabowa

Ocena końcowa

  1. Nowy Sącz
  2. Limanowa (miasto)
  3. Jodłownik