W ramach 132. Konwersatorium naukowego wykład pt. „Rozmowy prowansalskie – polscy malarze na południu Francji od 1909 roku do dziś” wygłosiła (10 czerwca), zgłębiająca to zagadnienie, dr Marta Chrzanowska-Foltzer.

Temat nawiązuje do tytułu obrazu Pierre Bonnarda, na którym malarz uwiecznił swoją żonę – Martę oraz polskiego malarza, grafika i pedagoga Józefa Pankiewicza. Twórca tego płótna miał znaczący wkład w relacje i kontakty na południu Francji między artystami polskimi i francuskimi.

Marta Chrzanowska Foltzer, doktor nauk humanistycznych i historyk sztuki ma swój znaczący wkład w popularyzację dorobku artystycznego polskich twórców związanych z południową Francją i ich wpływem na rozwój sztuki polskiej XX w. Temu zagadnieniu poświęciła swoją pracę doktorską w Aix-en-Provence (Francja), a także, m.in., artykuł w Archiwum emigracji [Studia – Szkice – Dokumenty Toruń, Rok 2011, Zeszyt 1–2 (14–15)].

Obraz „Rozmowa prowansalska” symbolicznie ilustruje kontekst podroży polskich artystów do Prowansji, ojczyzny malarzy, ziemi gościnnej i sprzyjającej wymianie artystycznej. Od końca XIX wieku południe stawało się swoistym twórczym tyglem. Tu rodziły się nowe kierunki sztuki. Obecność artystycznej bohemy - awangardy na południu Francji, zapoczątkowana przez Van Gogha i Gauguina, a najlepiej zobrazowana przez Paula Cézanne’a, przyciągała też wielu polskich twórców, którzy podążając drogą wytyczoną przez francuskich kolegów ruszali z Paryża, stolicy sztuki, na południe Francji, ku wybrzeżom Morza Śródziemnego. A jest to nie tylko konkretne terytorium, ale także pewna strefa kulturowa wzbogacana przez wieki o wciąż nowe obszary wyobraźni? To również przestrzeń mitów przyjmujący wciąż nowych twórców - odkrywców, próbujących swych sił w południowym słońcu. Wiele pokoleń polskich artystów, w tym tak znani jak Józef Pankiewicz czy Jan Wacław Zawadowski, wpisało się swą twórczością na południu Francji na karty historii sztuki. Ich dorobek świadczy o różnorodności poszukiwań artystycznych, wykraczających poza utarte kanony i prowadzących ku emocjom, z których wyłania się mit Arkadii.

W spotkaniu uczestniczyli pracownicy Uczelni i studenci, a także goście uczestniczący w organizowanym również w tym dniu wydarzeniu popularno-naukowym - Festiwalu nauki, których przywitała dr Halina Potok – prorektor ds. studenckich i kształcenia.

Z dr Martą Chrzanowską-Foltzer spotkał się rektor dr hab. inż. Mariusz Cygnar. To nie pierwsza wizyta pani Doktor w naszej Uczelni. Gościła na inauguracji roku akademickiego 2021/2022, podczas którego Rektor PWSZ wspomniał zmarłą kilka miesięcy wcześniej prof. dr hab. Marię Chrzanowską, zasłużonego pracownika naukowego Uczelni. Mariusz Cygnar zaprosił Gościa na inaugurację, w październiku, jubileuszowego – 25. roku akademickiego 2022/2023.