Studenci i pracownicy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, przede wszystkim Instytutu Ekonomicznego, a także mieszkańcy Nowego Sącza Z zaciekawieniem oglądają postępy prac na budowie nowego obiektu Uczelni przy Al. Wolności, tuż przy Bibliotece PWSZ. Mury pną się w górę w imponującym tempie. W styczniu br. budowlańcy z ErsBetu – wykonawcy inwestycji, w potężnym dole wylewali fundamenty budynku, a obecnie mamy już stan surowy otwarty.

Prace idą zgodnie z harmonogramem.

Obecnie odbywa się wylewanie żelbetonowych ścian ostatniego piętra i trwają ostatnie przygotowania do zalewania stropu i elementów attyki wieńczącej obiekt. Wkrótce pojawi się wiecha na szczycie budynku.

W poszczególnych częściach obiektu już montowana jest instalacja elektryczna i sanitarna. Stan surowy zamknięty planowany jest w październiku br.

Najpóźniej w kwietniu przyszłego roku Uczelnia ma otrzymać klucze do nowej siedziby Instytutu Ekonomicznego i będzie mogła wyprowadzić się z obecnie zajmowanych pomieszczeń w tzw. Ciuciubabce. Długo wyczekiwana inwestycja zapewni wysoki standard kształcenia na obecnie prowadzonych kierunkach I stopnia e-administracja, zarządzanie, ekonomia i II stopnia ekonomika i finanse przedsiębiorstw. Nowy budynek IE pozwoli na poszerzenie oferty edukacyjnej Uczelni a uruchomienie nowych kierunków kształcenia przewiduje się na rok akademicki 2022/23.

Na zdjęciach: budowa nowego budynku Instytutu Ekonomicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu, stan - koniec maja 2021 r. 

 Na zdjęciach: budowa nowego budynku Instytutu Ekonomicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu, stan - początek czerwca 2021 r.

 Sztandarową inwestycją Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu regularnie interesują się też sądeckie media, a Ersbet – wykonawca inwestycji obfotografował plac budowy z lotu ptaka... drona.

dts24

Nowy Sącz. Inwestycja za ok. 18,5 mln pnie się w górę przy Alejach Wolności

https://www.dts24.pl/nowy-sacz-inwestycja-za-ok-185-mln-pnie-sie-w-gore-przy-alejach-wolnosci/

Budynek, który powstaje przy Alejach Wolności w Nowym Sączu wygląda coraz bardziej imponująco. Jak zapewniają władze Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, prace nad nową siedzibą Instytutu Ekonomicznego idą zgodnie z planem.

– Wykonawca nie tylko dotrzymuje terminów realizacji kolejnych etapów, ale wiele wskazuje na to, że będzie miał dla nas niespodziankę. Jeśli nie zajdą jakieś nieprzewidziane okoliczności i wszystko pójdzie po jego i naszej myśli, jest szansa, że inwestycja zostanie zakończona przed terminem – zdradza dr hab. inż. Mariusz Cygnar, rektor PWSZ.

Finał prac planowany jest zgodnie z podpisaną z wykonawcą umową na 30 kwietnia 2022 roku. 5 miesięcy później, czyli 1 października, studenci Instytutu Ekonomicznego będą mogli rozpocząć więc naukę w roku akademickim 2022/2023 w nowej siedzibie.

– Chcemy, aby nasi studenci jak najszybciej mogli przeprowadzić się do nowego obiektu, do odpowiednio przygotowanych i nowoczesnych wnętrz i doskonale wyposażonych sal wykładowych, ćwiczeniowych i laboratoriów – mówi rektor.

Na parterze obiektu o łącznej powierzchni użytkowej 4,5 tys. m kw. znajdzie się sala wykładowa z możliwością podziału na dwie mniejsze. Będą tam także szatnie i sklepik. Na drugim piętrze powstaną: salę wykładowa, pokoje do konsultacji i pomieszczenia administracyjne. Podobnie będzie wyglądać piętro drugie oraz trzecie. Na poszczególnych kondygnacjach znajdą się także pomieszczenia sanitarne oraz techniczne. Ponadto nowa siedziba Instytutu Ekonomicznego posiadać będzie podziemny garaż i magazyn.

– Budynek ma świetną lokalizację: w pobliżu centrum miasta, blisko dworca autobusowego, „przyklejony” do budynku uczelnianej biblioteki. Nasi wykładowcy akademiccy i studenci będą mieli znakomite warunki do pracy i studiowania. To też podniesie atrakcyjność naszej Uczelni i – oczywiście – Instytutu Ekonomicznego – zaznacza dr Cygnar.

Budowę prowadzi firma ERSBET, która wygrała przetarg ofertą na ok. 18,5 mln zł. W zakres prac wchodzi wybudowanie i wykończenie budynku oraz prace porządkowe i estetyczne wokół niego, a także wyposażenie pomieszczeń administracyjnych. Inwestycja finansowana jest ze środków własnych PWSZ i częściowo z obligacji skarbu państwa, jakie uczelnia otrzymała od Ministerstwa Edukacji i Nauki na rozwój infrastruktury i kluczowe inwestycje.

Zapytaliśmy władze PWSZ o to, co znajdzie się w obecnej siedzibie Instytutu Ekonomicznego, kiedy nowa będzie już gotowa. Jak się okazuje, budynek zwany „Ciuciubabką”, uczelnia od ponad dwudziestu lat wynajmuje od Urzędu Marszałkowskiego i ta instytucja znów przejmie obiekt, gdy studenci się ,,wyprowadzą”.

Choć pandemia wymusiła na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu spore zmiany w zakresie organizacji pracy, czy realizacji procesu dydaktycznego, co nie jest łatwe w przypadku uczelni o kierunkach wyłącznie praktycznych, to nie wpłynęła na plany inwestycyjne.

– Jesteśmy w trakcie przygotowań do realizacji nadbudowy piętra w Domu Studenta, termin zakończenia to 31 grudnia br. Środki na inwestycje zostały pozyskane z Ministerstwa Edukacji i Nauki w kwocie 1,85 mln zł. Z roku na rok poszerzamy naszą ofertę edukacyjną o kolejne kierunki kształcenia, co wymaga sporych nakładów na poszerzanie infrastruktury we wszystkich instytutach – podkreśla rektor Mariusz Cygnar.

(Kinga Nikiel-Bielak, 6 maja 2021)

 

Sądeczanin.info

Nowy Sącz: w pejzaż miasta wpisuje się kolejny nowoczesny budynek [FILM]

https://sadeczanin.info/wiadomosci-telewizja/nowy-sacz-w-pejzaz-miasta-wpisuje-sie-kolejny-nowoczesny-budynek-film

26/04/2021

W pejzaż miasta przy al. Wolności w Nowym Sączu wpisują się już kolejne kondygnacje nowoczesnego budynku. Nieopodal Domu Handlowego „Lach” wznoszona jest nowa siedziba Instytutu Ekonomicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Jeszcze tylko ostatnia - trzecia kondygnacja i można będzie powiedzieć, że wykonawca postawił nową siedzibę w stanie surowym otwartym.

Na terenie budowy, codziennie przez wiele godzin słychać odgłos pracujących maszyn. Stała siedziba dla Instytutu Ekonomicznego jest budowana nieopodal biblioteki oraz auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu przy ul. al. Wolności.

Przypomnijmy, że Instytut Ekonomiczny, który został utworzony w 1998 roku i jako jedyny ze wszystkich instytutów tej uczelni nie ma jeszcze w Nowym Sączu własnej bazy dydaktycznej. Zajęcia dla studentów odbywają się głównie w wynajmowanym od marszałka województwa małopolskiego budynku przy ul. Jagiellońskiej, w tzw. Ciuciubabce).

Budowa nowego instytutu ruszyła w listopadzie ubiegłego roku. Prace, jeśli chodzi o „budowlankę”, są bardzo zaawansowane.

- Prace związane z wykonaniem tzw. stanu surowego otwartego zbliżają się ku końcowi – mówi inż. Wojciech Kurdziel, kierownik budowy z firmy Ersbet w Nowym Sączu. – Jeśli chodzi o te roboty, to są one wykonane w 85 proc. Obecnie stawiamy elementy konstrukcyjne na poziomie drugiego piętra. Murowane są już też ścianki działowe na parterze. Są również wykonywane roboty elektryczne w garażu podziemnym.

Wykonawcą tej inwestycji jest uznana i solidna sądecka firma Ersbet. Ona wygrała przetarg na to zadanie.

Kierownik budowy przyznaje, że warunki pogodowe nie mają żadnego wpływu na tempo prowadzonych prac.

- Prace idą bardzo sprawnie – zapewnia nasz rozmówca. – Są one realizowane zgodnie z przyjętym harmonogramem, a nawet, jeśli chodzi o stan surowy „otwarty” to lekko wyprzedzamy ustalony plan.

Termin oddania nowej siedziby Instytutu Ekonomicznego do użytku jest przewidziany na kwiecień przyszłego roku.

Budynek dla Instytutu Ekonomicznego jest budowany na placu, na którym dawniej stała dawna zbrojownia pograniczników.

W obiekcie o powierzchni użytkowej 4,5 tys. m kw. przewidziano na parterze: salę wykładową (z możliwością podziału na dwie mniejsze), szatnie i sklepik. Na pierwszym piętrze będzie się znajdowała sala wykładowa, pokoje do konsultacji i pomieszczenia administracyjne. Podobnie rozplanowano piętro drugie i trzecie. W budynku będą także pomieszczenia sanitarne oraz techniczne. W piwnicach znajdą się m.in. garaże i magazyn.

Instytut Ekonomiczny kształci studentów na studiach I stopnia na kierunkach: e-administracja, ekonomia oraz zarządzanie, a także studentów II stopnia na kierunku ekonomika i organizacja przedsiębiorstw. Studia na kierunkach oferowanych przez Instytut Ekonomiczny cieszą dużym zainteresowaniem.

(Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., fot. IM, film: Daniel Szlag.)

Na zdjęciach: budowa nowego budynku Instytutu Ekonomicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu, stan - kwiecień 2021 r. oraz plansza zapowiadająca relację filmową z budowy

 

Ersbet na FB

Oszałamiające tempo prac i majowa zieleń!

Poniedziałkowy cykl „Szczupłe domy” trochę poczeka na publikację, ponieważ chcemy Wam pokazać świetne zdjęcia z budowy obiektu dla Instytutu Ekonomicznego PWSZ Nowy Sącz. Prace postępują w oszałamiającym tempie, co doskonale widać na zdjęciach z drona. I ta majowa zieleń - zobaczcie sami!

Na zdjęciach: budowa nowego budynku Instytutu Ekonomicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu, stan - maj 2021 r. widziana z lotu... drona