Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu 9 października zainaugurowała 23. rok akademicki. Ze względu na pandemię uroczystość odbyła się w znacznie skromniejszym gronie. Z przyczyn bezpieczeństwa w inauguracji roku akademickiego 2020/21 uczestniczyli członkowie Rady Uczelni, Senatu, studenci I roku reprezentujący poszczególne Instytuty oraz poprzedni rektor dwóch kadencji 2007 – 2015 prof. dr hab. inż. Zbigniew Ślipek.

W przemówieniu inauguracyjnym JM rektor, dr hab. inż. Mariusz Cygnar, prof. PWSZ, powiedział m.in.:

- W odróżnieniu od uczelni akademickich, które przede wszystkim prowadzą kierunki o profilu ogólnoakademickim, my mamy znacznie trudniejsze zadanie. 50% zajęć w całym cyklu kształcenia musi odbywać się w bezpośrednim kontakcie ze studentem, co oznacza konieczność realizacji zajęć praktycznych w poszczególnych instytutach przy zachowaniu szczególnych środków ostrożności. Jeszcze nie tak dawno, dokładnie rok temu mówiłem, że wkroczyliśmy w nową rzeczywistość związaną z nowym modelem szkolnictwa wyższego. Nikt z nas nie mógł przewidzieć tak przewrotnej sytuacji, która wymusiła szereg zmian organizacyjnych i administracyjnych nie tylko w obszarze kształcenia, ale również zarządzania Uczelnią. Obecna rzeczywistość ma zupełnie inny wymiar. Na nas spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo oraz zdrowie pracowników i studentów w trudnej obecnie sytuacji.

Rektor Mariusz Cygnar podkreślał m.in. systematyczny rozwój Uczelni, która w minionych pięciu latach rozszerzyła swoją ofertę edukacyjną o 12 nowych kierunków studiów i przygotowania do aplikowania o kolejne. Nie potwierdziły się obawy o tegoroczną rekrutację. Mimo niżu demograficznego i zawirowań spowodowanych pandemią koronawirusa, o przyjęcie na studia pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolite studia magisterskie w PWSZ ubiegało się 1626 kandydatów. Pierwszy rok studiów rozpoczęło 1190 studentów, nieco więcej niż rok temu. Ten wynik oraz fakt, że w PWSZ kształci się ok. 3600 osób to dowód, iż proponowane kierunki kształcenia są interesującą i trafną odpowiedzią na zapotrzebowanie potencjalnych studentów i rynku pracy. Z roku na rok Uczelnia inwestuje znaczące środki w poprawę wyposażenia pracowni instytutów, co daje studentom dodatkowe możliwości zdobywania praktycznych umiejętności i przekłada się na podnoszenie jakości kształcenia. Z każdym rokiem umacnia się też kadra naukowo badawcza i dydaktyczna Uczelni. W minionym roku akademickim 7 pracowników Uczelni uzyskało stopnie naukowe: jeden tytuł profesora, trzech – doktora habilitowanego (w tym dla dwóch PWSZ jest podstawowym miejscem zatrudnienia) i trzech doktora. Dziesięć kolejnych osób ma otwarte przewody doktorskie. To buduje solidne podstawy Uczelni. Ważnym aktywem sądeckiej Alma Mater jest współpraca i wsparcie jej przez biznes w regionie, samorządy, współpracę ze szkołami i innymi uczelniami. Dzięki zaangażowaniu kadry PWSZ, jej osiągnięciom naukowym i dydaktycznym w ostatnich miesiącach Uczelnia uhonorowana została kilkoma znaczącymi wyróżnieniami: po raz kolejny tytułem „Uczelnia Liderów” oraz „Oskarem Akademickim” - jako jedna z trzech uczelni zawodowych. Wydawnictwo Naukowe PWSZ zostało umieszczone na ministerialnej liście wydawnictw wysoko punktowanych, zgodnie z którą monografie naukowe w nim publikowane otrzymują aż 80 punktów!

- Stajemy się Uczelnią, w której dominuje zasada zatrudnienia na podstawowym miejscu pracy – mówił Mariusz Cygnar. - Jest to podstawowy, a zarazem konieczny warunek do bycia Uczelnią w pełnym tego słowa znaczeniu. Wszyscy doceniamy dużą aktywność pracowników, ich zaangażowanie w codzienną pracę, może często niewidoczną, ale zauważalną w rankingach i ogólnopolskich konkursach. Wszystkie te osiągnięcia nie byłyby możliwe bez zaangażowania i wytężonej pracy pracowników Uczelni: nauczycieli akademickich, dyrektorów instytutów, osób zatrudnionych na innych stanowiskach kierowniczych, pracowników administracji. Doceniam również pracę wszystkich organów kolegialnych uczelni: Rady Uczelni, Senatu, Uczelnianej Rady Samorządu Studentów, ale także wszystkich studentów. Dziękuję, jak tylko potrafię najlepiej, wszystkim za włożony wysiłek, aktywność, za wspólny nasz sukces.

- W sposób szczególny zwracam się do naszych studentów I roku, dla których rozpoczęcie studiów stanowi kolejny, ważny etap w ich życiu. Rozpoczynacie kolejny etap edukacji w nowej, zreformowanej rzeczywistości szkolnictwa wyższego. Wybraliście Uczelnię Zawodową, o jasno zdefiniowanych wymaganiach wyrażonych w efektach kształcenia na kierunkach praktycznych, które zapewnią Wam zdobycie nie tylko gruntownej wiedzy, ale także nabycie kompetencji zawodowych i umiejętności praktycznych, zarówno w naszych pracowniach i laboratoriach, jak i w ramach praktyk zawodowych, organizowanych w różnorodnych zakładach pracy.

- Przed Wami ciekawa, ale nie łatwa droga, połączona z wysiłkiem intelektualnym, ale także myślę z chęcią poznawania otaczającego świata, jak również kształtowania samego siebie. Studia to inne spojrzenie na zdobywanie wiedzy. Jestem przekonany, że odnajdziecie tu poczucie swobody w indywidualnym kształtowaniu własnej osobowości i rozwoju intelektualnego, co pozwoli Wam urzeczywistnić swoje zamierzone plany i cele zawodowe.

- Nauka, studiowanie jest priorytetem, ale zachęcam Was także do aktywności i angażowania się w życie całej społeczności akademickiej, w jej współtworzenie, proponowanie zmian prowadzących do poprawy jakości w różnych obszarach funkcjonowania Uczelni.

- Z uporem „przysłowiowego” maniaka powtórzę co powiedziałem rok temu: bądźcie ostrożni i czujni w czasach hejtu, mowy nienawiści i manipulacji tak często doświadczanej przez wielu naszych przyjaciół i nas samych. Dzisiaj, niestety, każde środowisko bez wyjątku, skażone jest ludźmi, którzy zatracili nie tylko swój wymiar etyczny, ale próbują często ograniczać swobodę innych, kosztem własnych korzyści. Wierzymy w Was młodzi przyjaciele, że rozsądek i poszanowanie godności drugiej osoby, będzie priorytetem w waszym życiu!

- Cieszy nas fakt, że wybraliście Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Nowym Sączu świadomie! Tylko taki sposób wyboru Uczelni i zawodu, jaki w przyszłości planujecie uprawiać, daje pełną satysfakcję i nadzieję na osiągnięcie pełnego sukcesu! – mówił rektor Mariusz Cygnar.

Wyzwaniem dla Uczelni i kolejnym etapem rozwoju jest przygotowywana budowa budynku dla Instytutu Ekonomicznego. Prace powinny się rozpocząć w najbliższych tygodniach. Wiosenny semestr roku akademickiego 2022/2023 powinien rozpocząć w nowym obiekcie.

Rektor Mariusz Cygnar dziękował Senatowi, Radzie Uczelni, Uczelnianej Radzie Samorządu Studentów oraz pracownikom za dotychczasową współpracę, wyrażając nadzieję, że będzie równie owocna w rozpoczętym roku akademickim, w umacnianiu fundamentów Uczelni, podnoszeniu jej rangi i znaczenia.

- Z optymizmem i nadzieją, że tak będzie otwieram dwudziesty trzeci rok akademicki w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu. Niech będzie dobry, szczęśliwy, pomyślny oraz z pomocą losu owocny. Quod bonum, felix, faustum fortunatumque sit! – zakończył wystąpienie rektor, dr hab. inż. Mariusz Cygnar, prof. PWSZ.

Immatrykulację studentów pierwszego roku poprowadził prorektor, dr Marek Reichel.

Ze względów bezpieczeństwa, w imieniu 1190 studentów, którzy rozpoczynają przygodę ze studiami w naszej Uczelni, do uroczystego ślubowania zaproszono po jednym przedstawicielu z każdego instytutu.

Justyna Jasińska (Instytut Ekonomiczny, kierunek „Ekonomika i finanse przedsiębiorstw”), Marta Rumin (Instytut Języków Obcych, „Filologia”), Patryk Janik (Instytut Kultury Fizycznej, „Wychowanie fizyczne”), Natalia Dunikowska (Instytut Pedagogiczny, „Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych”), Jan Wilczyński (Instytut Techniczny, „Informatyka”), Alicja Mikulska (Instytut Zdrowia, „Dietetyka) powtarzali za prowadzącym słowa roty: „Ślubuję uroczyście, że będę wytrwale dążyć do zdobywania wiedzy i umiejętności oraz rozwoju własnej osobowości, odnosić się z szacunkiem do władz Uczelni i wszystkich członków jej społeczności, stosować prawa i obyczaje akademickie oraz całym postępowaniem dbać o godność i honor studenta Państwowej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu.

Pasowanie przez JM rektora Mariusza Cygnara ślubujących studentów, przedstawicieli pierwszego roku było symbolicznym aktem przyjęcia ich do uczelnianej społeczności.

Ślubowanie zakończyła pieśń żakowskiej braci: „Gaudeamus igitur”.

Prorektor dr Marek Reichel przekazał studentom przesłanie i życzenia na rozpoczynający się rok akademicki prorektor dr Haliny Potok, która nie mogła uczestniczyć w inauguracji.

Oto fragmenty:

Inauguracja roku akademickiego to święto Uczelni, ale przede wszystkim studentów pierwszych lat studiów. Poprzez złożenie ślubowania, zostaliście włączeni do grona pełnoprawnych studentów naszej Uczelni i rozpoczynacie Państwo nowy rozdział w swoim życiu.

Zapewniam, że Uczelnia dołoży wszelkich starań, aby umożliwić Wam dobre warunki do wszechstronnego rozwoju i wspólnego budowania społeczności akademickiej, pomimo trudności wynikających z sytuacji epidemicznej.

Jednocześnie Proszę Was, abyście wszyscy troszczyli się nawzajem o siebie, uczestniczyli aktywnie zarówno w zajęciach organizowanych w sposób zdalny, jak również stacjonarny. To, od Was zależy, czy ten czas studiów, potraficie w pełni wykorzystać do nabycia umiejętności i kompetencji zawodowych, budowania dobrych relacji międzyludzkich i dbania o wspólne dobro, jakim jest nasza Uczelnia.

Życzę także sobie i Wam abyście w przyszłości, już jako absolwenci, również pamiętali o Uczelni i pełnili rolę jej ambasadora w środowisku, w którym przyjdzie Wam żyć i pracować.

Z życzeniami dla społeczności naszej Uczelni: kadry dydaktycznej, studentów, ze szczególnym uwzględnieniem rozpoczynających studia, wystąpiła również Aleksandra Lang, przewodnicząca Uczelnianej Rady Samorządu Studentów.

- Cieszmy się z małych rzeczy, bo wzór na szczęście w nich zapisany jest!

Tą „małą rzeczą” zaczerpniętą z piosenki, która pozwala się cieszyć jest – zdaniem Aleksandry Lang - możliwość rozpoczęcia nowego roku akademickiego. Zapowiada się równie trudny, jak wiosenny semestr w minionym, co zaskoczyło wszystkich. Ale jest przekonana, że studenci wespół z kadrą akademicką Uczelni wypracują takie rozwiązania, które - mimo przeciwności – pozwolą na efektywną naukę.

- Oczywiście, studia to nie tylko nauka – mówiła Aleksandra Lang. – Niemniej w tym roku szczególnie apelujemy o rozsądek. Na wspólne świętowanie przyjdzie czas.

Wykład inauguracyjny pt: „Bioinżynieria i medycyna; implementacje w układzie krążenia” wygłosił dr hab. n.med. Stanisław Rumian, prof. PWSZ.

O przyjęcie na studia pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolite studia magisterskie w PWSZ ubiegało się 1626 kandydatów. Na pierwszym roku uczyć się będzie 1190 studentów. Na studiach:

‣ pierwszego stopnia - 885 studentów (700 na studia stacjonarne, 185 na studia niestacjonarne),

‣ drugiego stopnia - 196 osób, (124 na studia stacjonarne, 72 na niestacjonarne),

‣ jednolitych studiach magisterskich - 109 osób (studia stacjonarne).

Łącznie w roku akademickim 2020/21 na wszystkich latach i kierunkach naukę rozpoczęło 3477studentów.

W mijającym roku akademickim, 2019/2020, od stycznia bieżącego roku, studia w naszej, Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej ukończyło 783 studentów. Do tej chwili Państwową Wyższą Szkołę Zawodową ukończyło 19 370 osób.

Uczelnia jest dużym zakładem pracy. Zatrudnia bowiem 438 osób: nauczycieli akademickich, pracowników biblioteki oraz pracowników administracji i obsługi. Od 1 października roku akademickiego 2020/2021 pracuje 291 nauczycieli akademickich, co w przeliczeniu na pełne etaty równa się 265 etatom.

Nauczyciele akademiccy stanowią 66,4 % ogółu zatrudnionych pracowników. Wśród nich 60,5 % to nauczyciele z tytułami i stopniami naukowymi, w tym: 8,2 % to profesorowie tytularni, 10,3 % to doktorzy habilitowani, a 41,9 % - doktorzy. Stan zatrudnienia nieznacznie wzrósł w stosunku do roku ubiegłego, natomiast struktura zatrudnienia w stosunku do roku poprzedniego pozostała na podobnym poziomie.

Studia w sądeckiej uczelni nakierowane są na zdobywanie praktycznych umiejętności. Stąd nacisk na maksymalną ilość zajęć praktycznych, które w minionym semestrze odbywały się, z zachowaniem niezbędnych rygorów bezpieczeństwa. Podobnie będzie w nadchodzącym roku akademickim. Wszystko zależeć będzie od sytuacji epidemiologicznej, ale władzom PWSZ zależy, by sytuacja na Uczelni wróciła możliwie szybko normy, by zajęcia odbywały się w formie klasycznej, niemniej póki sytuacja nie wróci do normy tam, gdzie to możliwe prowadzone będą online poprzez internet na platformach, które preferuje Uczelnia. Programy i zajęcia są tak programowane, by edukacja nie odbiła się negatywnie na praktycznej stronie zdobywania konkretnych umiejętności zawodowych. Doświadczenia zgromadzone w minionym – pandemicznym semestrze, uzupełnione wieloma interesującymi opiniami studentów, pozwalają Uczelni na lepsze przygotowanie się do pracy i nauki w zmienionych przez koronawirus warunkach, według zasady: bezpieczeństwo studentów i nauczycieli akademickich przede wszystkim, bez ujemnych skutków dla treści i jakości kształcenia.

W dniu poprzedzającym inaugurację roku akademickiego w kościele pw. św. Kazimierza odprawiona została msza święta w intencji pracowników i studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.

W galerii zdjęć poniżej: migawki z inauguracji roku akademickiego 2020/2021 w auli PWSZ, na zdjęciach: ogólny widok sali z uczestnikami: reprezentantami studentów, kadrą dydaktyczną Uczelni, zaproszonymi gośćmi; rektor, dr hab. inż. Mariusz Cygnar, prof. PWSZ z insygniami rektorskimi w uroczystym stroju na konferencji prasowej z rzecznikiem PWSZ dr. Tomaszem Zacłona, wygłaszający mowę inauguracyjną, immatrykulujący przedstawicieli studentów pierwszego roku, odznaczający wyróżniających się pracowników, prorektor dr Marek Reichel prowadzący immatrykulację, kanclerz PWSZ Zbigniew Gorgosz prowadzący uroczystość, Aleksandra Lang, przewodnicząca Uczelnianej Rady Samorządu Studentów występująca z życzeniami dla społeczności uczelnianej,trzy ostatnie zdjęcia z kościoła pw. św. Kazimierza z mszy w intencji pracowników i studentów PWSZ