W dniu 7 grudnia 2016 roku w Warszawie podpisano porozumienie o wzajemnej współpracy naukowo-badawczej pomiędzy Instytutem Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego Polskiej Akademii Nauk a Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nowym Sączu.
W spotkaniu uczestniczyli: Prof. dr hab. n. med. Andrzej Ziemba – Zastępca Dyrektora ds. naukowych IMDiK PAN, kierownik Zakładu Fizjologii Stosowanej, dr hab. Mariusz Cygnar, prof. nadzw. – Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu, dr Halina Potok – Prorektor ds. studenckich i kształcenia PWSZ w Nowym Sączu oraz dr Tomasz Cisoń, który będzie odpowiedzialny za realizację współpracy naukowo-badawczej z ramienia Uczelni.
Celem umowy jest wspólne prowadzenie działań na rzecz badań naukowych, rozwojowych i aplikacyjnych, tworzenie i upowszechnianie informacji naukowych oraz technologicznych. W szczególności współpraca będzie realizowana poprzez stworzenie płaszczyzny wymiany doświadczeń i współpracy pomiędzy uczestnikami, w tym poprzez działania badawcze i stosowane, spotkania, wspólne dyskusje i seminaria, wdrażanie wyników wspólnych badań naukowych i rozwojowych w praktyce, a także tworzenie odpowiedniej ochrony własności intelektualnej powstałej w wyniku prowadzenia wspólnych badań.
https://www.ans-ns.edu.pl/uczelnia/o-uczelni/aktualnosci/1389-wspolpraca-z-instytutem-medycyny-doswiadczalnej-i-klinicznej-im-m-mossakowskiego-pan#sigProId31e1e100ec
Uczelnia przystąpiła także do klastrów, których koordynatorem jest Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN:
1. KLASTRA LECZENIA BÓLU – pierwszego na świecie zespołu kooperacyjnego kompleksowo zajmującego się tematyką leczenia bólu;
2. KLASTRA PEPTYDOWEGO – którego głównym tematem zainteresowania jest zastosowanie peptydów jako aktywnego składnika leków, żywności i kosmetyków funkcjonalnych.
Współpraca ma na celu prowadzenie wspólnych badań naukowych z zakresu nauk biomedycznych oraz wdrażanie wyników w praktyce.