• Uroczyste rozpoczęcie roku akademickiego w PWSZ (nowosadecki.pl)
  • Ruszył 24. rok akademicki w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej (www.rdn)
  • 24. inauguracja roku akademickiego w nowosądeckiej PWSZ. 3,5 tysiąca studentów rozpoczyna naukę (www.dts24.pl)
  • Studenci PWSZ rozpoczęli rok akademicki (www.starosadeckie.info
  • „Gaudeamus igitur” w sądeckiej PWSZ (www.malopolska.pl)
  • PWSZ Nowy Sącz: Vivat Akademia, Vivant Professores! 24. rok akademicki rozpoczęty (www.miastons.pl) 
  • PWSZ w Nowym Sączu otrzymała certyfikat zintegrowanej polityki bezpieczeństwa w ramach projektu „Uczelnia Wyższa Promująca bezpieczeństwo” (malopolska.policja.gov.pl)

Uroczyste rozpoczęcie roku akademickiego w PWSZ

8 października 2021 r.

Starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski wziął dziś udział w 24. inauguracji roku akademickiego w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu. Łącznie w PWSZ kształci się ponad 3500 studentów, a naukę na pierwszym roku wybrało blisko 1200 osób.

Rektor uczelni prof. dr hab. inż. Mariusz Cygnar podkreślił, że PWSZ kształci studentów na kierunkach, odpowiadających zapotrzebowaniu rynku pracy. Zwrócił uwagę na współpracę z lokalnymi przedsiębiorcami, którzy umożliwiają studentom zdobywanie praktycznych umiejętności zawodowych, a także pisanie prac licencjackich i magisterskich.

- Bez was nasza uczelnia straciłaby rację bytu – podkreślił rektor, zwracając się do przedsiębiorców.

Podczas inauguracji roku akademickiego przeprowadzono uroczystą immatrykulację, czyli symboliczne włączenie do grona akademickiego studentów reprezentujących wszystkie 18 kierunków studiów realizowanych w PWSZ. Uroczystość była też okazją do wyróżnienia kadry naukowej uczelni Medalami za Długoletnią Służbę oraz Medalami Edukacji Narodowej. Wręczyli je wicewojewoda małopolski Józef Leśniak i rektor Mariusz Cygnar. Doceniono też studentów sportowców, którzy w ubiegłym roku akademickim reprezentowali uczelnię zarówno w kraju jak i za granicą. Puchary odebrali m.in. piłkarze, którzy zdobyli złoty i srebrny medal Akademickich Mistrzostw Polski w Opolu, a także Klaudia Zwolińska - zdobywczyni 5. miejsca w kajakarstwie górskim podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

- Władzom uczelni gratuluję jej dynamicznego rozwoju, a studentom sugeruję, by z zapałem chłonęli wiedzę przekazywaną im przez wykładowców – mówił starosta Marek Kwiatkowski.

https://nowosadecki.pl/pl/uroczyste-rozpoczecie-roku-akademickiego-w-pwsz

Fot. Paweł Szeliga

 

Ruszył 24. rok akademicki w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej [ZDJĘCIA]

08.10.2021

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu już od 24 lat kształci studentów z regionu sądeckiego i nie tylko. Dziś (8.10) już oficjalnie zainaugurował rok akademicki na tej uczelni.

Wszystko rozpoczęło się Mszą świętą pod przewodnictwem biskupa Andrzeja Jeża. Ordynariusz diecezji tarnowskiej w swoim kazaniu nawiązał do dzisiejszej Ewangelii.

– Czytamy w niej, że żadne królestwo podzielone wewnętrznie, nie może się ostać, nie może przetrwać. Ważne jest to, żeby studenci troszczyli się o jedność swojej osoby, by wysyłek intelektualny był mocno wpisany w integrację całej osoby. Dziś wielu ludzi jest rozbitych wewnętrznie, co skutkuje np. problemami osobistymi, schorzeniami psychicznymi, problemami z nawiązywaniem relacji z drugim człowiekiem – wyjaśnił biskup tarnowski.

Na Mszy świętej można było spotkać reprezentantów władz uczelni, a także samych studentów. – Dla mnie to ważne, by się pomodlić i poprosić Boga o pomoc w nauce. W tym roku akademickim będę się bronić – mówił Miłosz Magiera, student z Nowego Sącza.

Po Mszy świętej przyszła kolej na uroczystą galę inaugurującą rok akademicki. Nie mogło zabraknąć słynnego hymnu Gaude Mater Polonia, tradycyjnie odgrywanego podczas takich uroczystości.

Wracając do samej uczelni i studentów, w tym roku przyjętych zostało 1200 nowych żaków. – Studenci I roku będą się kształcić na 16 kierunkach studiów I stopnia, dwóch kierunków jednolitych studiów magisterskich i pięciu II stopnia. Tu nowością jest lingwistyka praktyczna i projektowanie zorientowane na użytkownika nowych mediów – wyjaśniła Halina Potok, prorektor PWSZ.

– Przez 1,5 roku studenci uczyli się zdalnie, ale teraz wracamy do normalności – podkreślił Mariusz Cygnar, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. – Myślę, że to już za nami. Będziemy skupiać się nad tym, co przed nami. Otwieramy nowe kierunki kształcenia, niedługo oddamy nowy budynek Instytutu Ekonomicznego, rozbudowujemy Dom Studenta – dodał.

Uczelnia planuje też rozbudowę Instytutu Pedagogicznego i Instytutu Technicznego.

Dodajmy, że w 24. roku akademickim sądeckiej PWSZ studiować będzie łącznie 3500 osób.

https://www.rdn.pl/news/ruszyl-24-rok-akademicki-w-panstwowej-wyzszej-szkole-zawodowej-zdjecia

fot. RDN i Paweł Szeliga

 

24. inauguracja roku akademickiego w nowosądeckiej PWSZ. 3,5 tysiąca studentów rozpoczyna naukę

DTS, 10 października 2021 r.

Bez tłumów (ze względu na stan epidemii), ale uroczyście świętowano w nowosądeckiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej 24 inaugurację roku akademickiego. W auli im. prof. Andrzeja Bałandy zgromadzili się w piątek, 8 października członkowie Rady Uczelni, Senatu, dyrekcje instytutów, studenci pierwszego roku reprezentujący poszczególne instytuty oraz goście.

Rektor, dr hab. inż. Mariusz Cygnar, prof. PWSZ witając wykładowców, studentów i gości, przypomniał, że sądecka PWSZ uzyskała status akademii nauk stosowanych, co potwierdza jej wartość i wysoki poziom kształcenia.

– Pomimo trudności związanych z pandemią, aktywnie poszerzamy ofertę. Podjęte w poprzednim roku akademickim działania pozwoliły uruchomić dwa nowe kierunki kształcenia. Są to: w Instytucie Pedagogicznym – projektowanie zorientowane na użytkownika nowych mediów, a w Instytucie Języków Obcych – lingwistyka praktyczna. Oba kierunki są kierunkami drugiego stopnia. Łącznie oferujemy aż 18 kierunków pierwszego stopnia, osiem kierunków drugiego i dwa kierunki pięcioletnie – jednolite studia magisterskie oraz szeroką ofertę studiów podyplomowych i kursów dla różnych grup zawodowych. Warto podkreślić, że w ostatnich sześciu latach uruchomiliśmy aż 14 kierunków studiów. Bogata oferta kształcenia znajduje też swoje uzasadnienie w dużym zainteresowaniu kandydatów na studia. W tym roku o przyjęcie na pierwszy rok studiów starało się około 1700 kandydatów, natomiast przyjętych zostało 1200 studentów. W roku akademickim 2021–2022, na wszystkich latach, rozpoczęło kształcenie około 3500 studentów  – mówił rektor.

Wspomniał także o inwestycjach w bazę dydaktyczną szkoły. Trwa budowa siedziby Instytutu Ekonomicznego oraz rozbudowa Domu Studenta. W planach jest natomiast rozbudowa instytutów Pedagogicznego i Technicznego.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa jest jednym z większych zakładów pracy w Nowym Sączu.

– Zatrudniamy 440 osób: nauczycieli akademickich, pracowników biblioteki oraz pracowników administracji i obsługi. Od 1 października w Uczelni pracuje 282 nauczycieli akademickich. Nauczyciele akademicy stanowią aż 68 procent ogółu zatrudnionych. Aż 65 procent spośród nich to nauczyciele z tytułami i stopniami naukowymi, dla których nasza Uczelnia jest podstawowym miejscem pracy. Znaczący jest również rozwój i podnoszenie kwalifikacji naszych pracowników naukowo-dydaktycznych. W poprzednim roku akademickim stopnie naukowe uzyskało siedmiu nauczycieli akademickich: jedna – tytuł naukowy profesora, jedna – doktora habilitowanego, a 5 – stopień doktora. Dla 5 spośród wymienionych podstawowym miejsce pracy jest Państwowa Wyższa Szkołą Zawodowa. Sześciu naszych nauczycieli akademickich ma otwarte przewody doktorskie – wyliczał prof. Mariusz Cygnar. – Warto wspomnieć, że w ostatnich 6 latach około 45 pracowników, dla których Uczelnia jest podstawowym miejscem zatrudnienia, uzyskało stopnie i tytuły naukowe. Przywołane liczby mówią same za siebie. Stajemy się uczelnią, w której dominuje zasada zatrudnienia na podstawowym miejscu pracy, co jest warunkiem zasadniczym, a zarazem koniecznym do bycia uczelnią w pełnym tego słowa znaczeniu.

Ślubowanie studentów pierwszego roku oraz immatrykulację poprowadziła prorektor dr Halina Potok. Immatrykulację zakończyła pieśń żakowskiej braci: „Gaudeamus igitur” w wykonaniu chóru Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia imienia Fryderyka Chopina w Nowym Sączu pod dyrekcją Marzeny Pikuły.

Początek nowego roku akademickiego w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej był okazją do uhonorowania wyróżniających się pracowników i gratulacji dla tych, którzy uzyskali tytuły naukowe. Wręczono m.in. Medale Komisji Edukacji Narodowej. Otrzymali je dr inż. Anna Mikulec – adiunkt w Instytucie Technicznym oraz dr Jarosłw Handzel – adiunkt w Instytucie Ekonomicznym. Tytuł naukowy profesora uzyskał dr hab. Mirosław Michalik z Instytutu Pedagogicznego, stopień naukowy doktora habilitowanego – dr Tomasz Maślanka z Instytutu Ekonomicznego, stopień naukowy doktora: mgr Monika Danielska i mgr Agnieszka Zwolenik z Instytutu Ekonomicznego, mgr Maria Merklinger-Soma z Instytutu Zdrowia oraz mgr Rafał Stabrawa i mgr Piotr Urbański z Instytutu Kultury Fizycznej.

Wiceprezes Akademickiego Związku Sportowego Uczelni Zbigniew Małek poprowadził część uroczystości, w której uhonorowano studentów, którzy reprezentując barwy PWSZ sięgnęli po medale w sportowych rywalizacjach. Złoty medal w Akademickich Mistrzostwach Polski w Gdyni w piłce plażowej wywalczyły Klaudia Litawa i Paulina Tokarczyk. Złoto i srebro w Akademickich Mistrzostwach Polski ma uczelniana, męska drużyna piłki nożnej. Na szczególne wyróżnienie zasłużyła absolwentka i ponownie studentka (studia II stopnia) PWSZ w Nowym Sączu w Instytucie Pedagogicznym, kajakarka – mistrzyni świata, olimpijka – uczestniczka olimpiady w Tokio Klaudia Zwolińska.

https://www.dts24.pl/24-inauguracja-roku-akademickiego-w-nowosadeckiej-pwsz-35-tysiaca-studentow-rozpoczyna-nauke/

Studenci PWSZ rozpoczęli rok akademicki

10 października 2021 r.

Ok. 3,5 tys. studentów rozpoczęło kolejny rok akademicki w Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu, a naukę na pierwszym roku wybrało blisko 1200 osób.

Rektor uczelni prof. dr hab. inż. Mariusz Cygnar podkreślił, że PWSZ kształci studentów na kierunkach, odpowiadających zapotrzebowaniu rynku pracy. Zwrócił uwagę na współpracę z lokalnymi przedsiębiorcami, którzy umożliwiają studentom zdobywanie praktycznych umiejętności zawodowych, a także pisanie prac licencjackich i magisterskich.

– Bez was nasza uczelnia straciłaby rację bytu – podkreślił rektor, zwracając się do przedsiębiorców.

Podczas inauguracji roku akademickiego przeprowadzono uroczystą immatrykulację, czyli symboliczne włączenie do grona akademickiego studentów reprezentujących wszystkie 18 kierunków studiów realizowanych w PWSZ. Uroczystość była też okazją do wyróżnienia kadry naukowej uczelni Medalami za Długoletnią Służbę oraz Medalami Edukacji Narodowej. Wręczyli je wicewojewoda małopolski Józef Leśniak i rektor Mariusz Cygnar. Doceniono też studentów sportowców, którzy w ubiegłym roku akademickim reprezentowali uczelnię zarówno w kraju jak i za granicą. Puchary odebrali m.in. piłkarze, którzy zdobyli złoty i srebrny medal Akademickich Mistrzostw Polski w Opolu, a także Klaudia Zwolińska – zdobywczyni 5. miejsca w kajakarstwie górskim podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

– Władzom uczelni gratuluję jej dynamicznego rozwoju, a studentom sugeruję, by z zapałem chłonęli wiedzę przekazywaną im przez wykładowców – mówił starosta Marek Kwiatkowski. 

https://www.starosadeckie.info/edukacja/studenci-pwsz-rozpoczeli-rok-akademicki/

„Gaudeamus igitur” w sądeckiej PWSZ

8 października 2021

Ok. 3,5 tys. studentów rozpoczęło kolejny rok akademicki w Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. W uroczystej Inauguracji, w imieniu marszałka Małopolski Witolda Kozłowskiego, uczestniczyła przewodnicząca Komisja Polityki Prorodzinnej i Społecznej, a zarazem wiceprzewodnicząca Komisji Kultury Sejmiku Województwa Małopolskiego Marta Mordarska.

W roku akademickim 2021/2022 sądecką uczelnię wybrało i przeszło rekrutację na pierwszy rok studiów 1161 osób (872 na studia stacjonarne i 289 na studia niestacjonarne). Podczas uroczystej inauguracji studenci złożyli przysięgę i otrzymali legitymacje. Wręczono także odznaczenia dla zasłużonych pracowników uczelni oraz okazałe puchary za osiągnięcia sportowe studentów.

Wykład inauguracyjny „Wkład polskich twórców w rozwój techniki i technologii” wygłosił prof. dr hab. inż. Józef Gawlik.

https://www.malopolska.pl/aktualnosci/samorzad/gaudeamus-igitur-w-sadeckiej-pwsz

 

PWSZ Nowy Sącz: Vivat Akademia, Vivant Professores! 24. rok akademicki rozpoczęty

MiastoNS, 2021-10-11

Podobnie jak rok temu, tak i w tym, ze względu na obowiązujące obostrzenia pandemiczne, inauguracja 24. roku akademickiego w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej (PWSZ) w Nowym Sączu odbyła się (8 października, piątek, br.) w skromniejszym gronie i była transmitowana przez Internet na uczelnianej stronie.

W inauguracji roku akademickiego 2021/2022, w auli im. prof. Andrzeja Bałandy, uczestniczyli członkowie Rady Uczelni, Senatu, dyrekcje instytutów, studenci pierwszego roku reprezentujący poszczególne instytuty, a także grono gości, w tym przedstawiciele zaprzyjaźnionych uczelni technicznych.

JM rektor, dr hab. inż. Mariusz Cygnar, prof. PWSZ rozpoczął spotkanie od wspomnienia. Minutą ciszy uczczono zmarłych w ostatnim czasie pracowników Uczelni: prof. dr. hab. Bogdana Fijałkowskiego, prof. dr hab. Marię Chrzanowską, dr Renatę Filipowicz oraz mgr. inż. arch. Jerzego Półtoraka.

Przemówienie Rektora

W przemówieniu inauguracyjnym rektor Mariusz Cygnar powiedział m.in.:

– Zgodnie z nowelizacją Ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce, spełniając określone kryteria, uzyskaliśmy status akademii nauk stosowanych. To jednoznacznie potwierdza naszą wartość nie tylko wśród uczelni zawodowych. Pomimo wciąż trwającej pandemii, dzięki zaangażowaniu nauczycieli akademickich, pracowników administracji i obsługi zapewniamy naszym studentom nie tylko właściwy proces kształcenia, ale dajemy poczucie bezpieczeństwa we wszystkich obszarach działalności Uczelni. Poprzedni rok akademicki był, niestety, okupiony brakiem możliwości realizacji zajęć dydaktycznych w sposób tradycyjny na większości kierunków, był znacznym dyskomfortem zarówno dla nauczycieli akademickich jak i studentów. Nie można uzyskać kwalifikacji zawodowych i umiejętności praktycznych jedynie w formie online, tym bardziej, że jesteśmy Uczelnią, która prowadzi kierunki o profilu praktycznym. W obecnym roku akademickim mogliśmy wrócić do przysłowiowej normalności. (…)

Bogata oferta kształcenia

– Pomimo wielu trudności związanych z pandemią aktywnie poszerzamy ofertę kształcenia, co jest bardzo istotne dla rozwoju naszej Uczelni, uzupełniamy kierunki, które mają uzasadnienie na naprawdę trudnym dzisiaj rynku pracy. Podjęte w poprzednim roku akademickim działania pozwoliły uruchomić dwa nowe kierunki kształcenia. Są to: w Instytucie Pedagogicznym – projektowanie zorientowane na użytkownika nowych mediów, a w Instytucie Języków Obcych – lingwistyka praktyczna. Oba kierunki są kierunkami drugiego stopnia, co też jest bardzo istotne z punktu widzenia rozwoju naszej Uczelni. Łącznie oferujemy aż 18 kierunków pierwszego stopnia, 8 kierunków drugiego i dwa kierunki pięcioletnie – jednolite studia magisterskie oraz szeroką ofertę studiów podyplomowych i kursów dla różnych grup zawodowych. Warto podkreślić, że w ostatnich 6 latach uruchomiliśmy aż 14 kierunków studiów. Bogata oferta kształcenia znajduje też swoje uzasadnienie w dużym zainteresowaniu kandydatów na studia. W tym roku o przyjęcie na pierwszy rok studiów starało się około 1700 kandydatów, natomiast przyjętych zostało 1200 studentów. W roku akademickim 2021/2022, na wszystkich latach, kształcenie rozpoczęło około 3500 studentów. (…)

Rektor Mariusz Cygnar punktował także prowadzone i planowane dla Uczelni inwestycje, które również mają znaczenie dla jej rozwoju. Jest to budowa budynku dla Instytutu Ekonomicznego oraz rozbudowa Domu Studenta. W planach jest rozbudowa Instytutu Pedagogicznego i, w kolejności, Instytutu Technicznego.

Kadry podnoszą kwalifikacje

Podkreślił też, iż Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa jest jednym z większych zakładów pracy w subregionie sądeckim.

– (…) Zatrudniamy 440 osób: nauczycieli akademickich, pracowników biblioteki oraz pracowników administracji i obsługi. Od 1 października w Uczelni pracuje 282 nauczycieli akademickich. Nauczyciele akademicy stanowią aż 68 procent ogółu zatrudnionych. Aż 65 procent spośród nich to nauczyciele z tytułami i stopniami naukowymi, dla których nasza Uczelnia jest podstawowym miejscem pracy. Znaczący jest również rozwój i podnoszenie kwalifikacji naszych pracowników naukowo-dydaktycznych. W poprzednim roku akademickim stopnie naukowe uzyskało 7 nauczycieli akademickich: jedna – tytuł naukowy profesora, jedna – doktora habilitowanego, a 5 – stopień doktora. Dla 5 spośród wymienionych podstawowym miejsce pracy jest Państwowa Wyższa Szkołą Zawodowa. Sześciu naszych nauczycieli akademickich ma otwarte przewody doktorskie.

Warto wspomnieć, że w ostatnich 6 latach około 45 pracowników, dla których Uczelnia jest podstawowym miejscem zatrudnienia, uzyskało stopnie i tytuły naukowe.

Przywołane liczby mówią same za siebie. Stajemy się uczelnią, w której dominuje zasada zatrudnienia na podstawowym miejscu pracy, co jest warunkiem zasadniczym, a zarazem koniecznym do bycia Uczelnią w pełnym tego słowa znaczeniu.

Nagrody i wyróżniania dla Uczelni

– Doceniamy aktywność pracowników i zaangażowanie w codzienną pracę. W rankingach i ogólnopolskich konkursach po raz kolejny zostaliśmy Uczelnią liderów. W tym rankingu wyróżnia się uczelnie kształcące studentów zgodnie z potrzebami rynku pracy oraz wykazujące aktywną współpracę z podmiotami lokalnego rynku pracy, władzami miasta i regionu. Jako jedyna uczelnia otrzymaliśmy w Berlinie nagrodę Made in Poland. Kilka dni temu otrzymaliśmy w Krakowie na Polskim Kongresie Przedsiębiorczości nagrodę Grand Prix 2021. To jest wymiar współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Bez pracodawców, bez przedsiębiorców Uczelnia, tak naprawdę, nie miałaby racji bytu. (…)

Przesłanie do studentów pierwszego roku

– W sposób szczególny zwracam się do studentów pierwszego roku. To dla was bardzo ważny etap w życiu. Za chwilę złożycie ślubowanie, które będzie formalnym aktem przyjęcia w poczet studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. Rozpoczynacie kolejny etap edukacji. Dokonaliście ważnego i, w moim przekonaniu, bardzo dobrego wyboru. Jesteśmy uczelnią o jasno zdefiniowanych wymaganiach wyrażonych w efektach kształcenia na kierunkach praktycznych, które zapewnią wam zdobycie nie tylko gruntownej wiedzy, ale także kompetencji zawodowych i umiejętności praktycznych, zarówno w naszych pracowniach i laboratoriach, jak i w ramach praktyk zawodowych organizowanych w zakładach pracy. Przed wami ciekawa, ale i niełatwa droga. (…)

– Cieszy nas fakt, że spośród innych uczelni wybraliście właśnie nas, a Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa da wam coś co zapamiętacie na całe życie i będziecie uprawiać zawód, który da wam satysfakcję i nadzieję na osiągnięcie sukcesu w życiu zawodowym. Ale to, czego się nauczycie, zależy tylko i wyłącznie od was. Dla każdego człowieka wykształcenie powinno być niezwykle ważne, bowiem daje poczucie posiadania rzeczy niematerialnych, ale na zawsze trwałych, których nikomu nie można odebrać. (…)

Quod bonum…

– Życzę wszystkim satysfakcji w wykonywaniu codziennych zadań jakie przed nami stawia codzienne życie uczelniane. Od nas samych zależy kształt wzajemnej współpracy i rozwój otaczającej nas rzeczywistości. Z optymizmem i nadzieją otwieram 24. rok akademicki w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu.

– Niech będzie dobry, szczęśliwy, pomyślny oraz z pomocą losu owocny. „Quod bonum, felix, faustum fortunatumque sit!”

Immatrykulacja

Ślubowanie studentów pierwszego roku – przedstawicieli wszystkich instytutów Uczelni oraz immatrykulację poprowadziła prorektor dr Halina Potok, a symbolicznego przyjęcia ich do uczelnianej społeczności dokonał rektor Mariusz Cygnar.

Immatrykulację zakończyła pieśń żaków: „Gaudeamus igitur” w wykonaniu chóru Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia imienia Fryderyka Chopina w Nowym Sączu, pod dyrekcją Marzeny Pikuły.

Student do studentów…

Z przesłaniem i życzeniami dla rozpoczynających studia i uczelnianej społeczności wystąpił przedstawiciel Uczelnianej Rady Samorządu Studentów, student pierwszego roku pielęgniarstwa w Instytucie Zdrowia Szymon Bochenek.

Odznaczenia, medale, nagrody

Uroczyste spotkanie inaugurujące kolejny rok akademicki w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu było też okazją do wyróżnienia i uhonorowania pracowników Uczelni.

Medalami Komisji Edukacji Narodowej uhonorowani zostali: dr inż. Anna Mikulec – adiunkt w Instytucie Technicznym oraz dr Jarosłw Handzel – adiunkt w Instytucie Ekonomicznym.

Grupa pracowników Uczelni wyróżniona została złotymi, srebrnymi i brązowymi Medalami Za Długoletnią Służbę, które przypinał wicewojewoda małopolski Józef Leśniak.

Złotym Medalem Za Długoletnią Służbę uhonorowano również zmarłą w czerwcu bieżącego roku prof. dr hab. Marię Chrzanowską – profesor w Instytucie Kultury Fizycznej. W Jej imieniu medal odebrała córka – dr Marta Chrzanowska-Foltzer.

Prorektor dr Marek Reichel poinformował o nagrodach rektora dla pracowników uczelni, a także o uzyskanych w minionym roku akademickim tytułach i stopniach naukowych.

Tytuł naukowy profesora uzyskał dr hab. Mirosław Michalik z Instytutu Pedagogicznego, stopień naukowy doktora habilitowanego – dr Tomasz Maślanka z Instytutu Ekonomicznego, stopień naukowy doktora: mgr Monika Danielska i mgr Agnieszka Zwolenik z Instytutu Ekonomicznego, mgr Maria Merklinger-Soma z Instytutu Zdrowia oraz mgr Rafał Stabrawa i mgr Piotr Urbański z Instytutu Kultury Fizycznej. Wyróżnionym dyplomy wręczył rektor Mariusz Cygnar.

PWSZ – Uczelnia promująca bezpieczeństwo

Zastępca komendanta Miejskiego Policji w Nowym Sączu, młodszy inspektor magister Adam Bukański wraz z ekspertem Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie podinspektorem Wojciechem Chechelskim wręczyli rektorowi Mariuszowi Cygarowi kolejny certyfikat „Uczelnia wyższa promująca bezpieczeństwo”.

Puchary dla sportowców

Wiceprezes Akademickiego Związku Sportowego Uczelni Zbigniew Małek poprowadził część inauguracji roku akademickiego, w której uhonorowano studentów, którzy reprezentując barwy PWSZ sięgnęli po medale w sportowych rywalizacjach.

Złoty medal w Akademickich Mistrzostwach Polski w Gdyni w piłce plażowej wywalczyły Klaudia Litawa i Paulina Tokarczyk. Złoto i srebro w Akademickich Mistrzostwach Polski ma uczelniana, męska drużyna piłki nożnej.

Na szczególne wyróżnienie zasłużyła absolwentka i ponownie studentka (studia II stopnia) PWSZ w Nowym Sączu w Instytucie Pedagogicznym, kajakarka – mistrzyni świata, olimpijka – uczestniczka olimpiady w Tokio Klaudia Zwolińska.

Życzenia dla uczelnianej społeczności

Życzenia dla uczelnianej społeczności Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu przekazali: wicewojewoda małopolski Józef Leśniak, który też odczytał list ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, zastępca prezydenta miasta Nowego Sącza Artur Bochenek, który odczytał list prezydenta Nowego Sącza Ludomira Handzla oraz starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, który podarował miniaturkę znakomitego nowosądeckiego plastyka Wacława Jagielskiego..

Wykład inauguracyjny ph. „Wkład polskich twórców w rozwój techniki i technologii” wygłosił prof. dr hab. inż. Józef Gawlik, dr h. c. multi.

Goście uczelnianej uroczystości

Gośćmi Uczelni podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2021/2022 byli także: radna Sejmiku Samorządowego Województwa Małopolskiego Marta Mordarska, przedstawiciele firmy Wiśniowski: dyrektor pionu konstrukcyjnego Dariusz Złocki oraz dyrektor rozwoju technologicznego Tomasz Długopolski, przedstawiciele duchowieństwa: proboszcz parafii świętego Kazimierza w Nowym Sączu ksiądz doktor Jan Siedlarz, duszpasterz akademicki Uczelni ksiądz Łukasz Plata.

Na zaproszenie rektora Mariusza Cygnara odpowiedzieli również: prorektor do spraw strategii i marketingu Uniwersytetu w Preszowie docent doktor inżynier Peter Adamišin, prorektor do spraw studenckich Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu doktor inżynier Ryszard Pukała, prorektor ds. nauczania i rozwoju Małopolskiej Uczelni Państwowej imienia rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu doktor Katarzyna Wadoń – Kasprzak.

Na inaugurację przybyli również: przewodniczący Rady Uczelni Janusz Komurkiewicz, były rektor PWSZ, profesor doktor habilitowany Zbigniew Ślipek i były prorektor Uczelni doktor Janusz Peter.

Msza święta w intencji akademickiej społeczności

Przed inauguracją, w kościele p.w. św. Kazimierza, przy ul. Długosza, odprawiona została msza święta w intencji społeczności akademickiej naszej Uczelni, którą koncelebrował ordynariusz diecezji tarnowskiej, ks. bp Andrzej Jeż.

Link do zapisu wideo uroczystej inauguracji roku akademickiego 2021/2022 w PWSZ w Nowym Sączu: https://www.pwsz-ns.edu.pl/uczelnia/o-uczelni/aktualnosci/4396-inauguracja-roku-akademickiego-2021–2022-transmisja-on-line

W najbliższym czasie zamieścimy audioseskrypcję do wideo inauguracji roku akademickiego w PWSZ w Nowym Sączu.

źródło i fot.: PWSZ Nowy Sącz

https://miastons.pl/nowy-sacz/pwsz-nowy-sacz-vivat-akademia-vivant-professores-24-rok-akademicki-rozpoczety/

 

PWSZ w Nowym Sączu otrzymała certyfikat zintegrowanej polityki bezpieczeństwa w ramach projektu „Uczelnia Wyższa Promująca bezpieczeństwo”

Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie, 11.10.2021

Podczas inauguracji nowego roku akademickiego 2021/2022 w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu mł. insp. Adam Bukański, I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Nowym Sączu w imieniu nadinsp. Michała Ledziona, Komendanta Wojewódzkiego Policji Krakowie wręczył certyfikat JM rektorowi dr. hab. inż. Mariuszowi Cygnarowi. 8 października br., w auli im. prof. Andrzeja Bałandy, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu zainaugurowała nowy rok akademicki. W uroczystości tej uczestniczył mł. insp. Adam Bukański – I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Nowym Sączu oraz podinsp. Wojciech Chechelski- ekspert Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

W trakcie uroczystości mł. insp. Adam Bukański wręczył JM rektorowi PWSZ certyfikat przyznawany w ramach projektu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa – „Uczelnia Wyższa Promująca Bezpieczeństwo” - Edycja 2021 – 2025, jak również list gratulacyjny Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie – nadinsp. Michała Ledziona.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu przystąpiła do projektu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa w 2010 roku. 10 października 2011 roku po raz pierwszy uzyskała certyfikat „Uczelnia Wyższa Promująca Bezpieczeństwo”. Następnie 8 października 2015 roku ważność certyfikatu została przedłużona na kolejne cztery lata. W latach 2019 – 2020 nastąpiła przerwa w certyfikacji. Natomiast w maju 2021 roku sądecka uczelnia ponownie wystąpiła z wnioskiem o przystąpienie do projektu ZPB. Po przeprowadzonym audycie kontrolnym przez zespół certyfikujący z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, przyznano Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu kolejny certyfikat „Uczelnia Wyższa Promująca Bezpieczeństwo” na lata 2021 – 2025.
Główną ideą projektu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa jest kompleksowe i systemowe podejście do spraw bezpieczeństwa w wymiarze organizacyjnym, bezpieczeństwa infrastruktury oraz bezpieczeństwa osobistego kadry naukowej, oraz społeczności studenckiej. Aktywne i systematyczne realizowanie tego przedsięwzięcia przez społeczność akademicką Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu w ścisłej współpracy z nowosądecką Policją i innymi partnerami, przynosi wymierne korzyści. To między innymi zapewnienie niezakłóconej pracy naukowo-dydaktycznej uczelni, integracja wspólnoty studenckiej, budowanie zewnętrznego wizerunku uczelni oraz służb mundurowych, jak również polepszenie stanu bezpieczeństwa oraz zwiększenie poczucia bezpieczeństwa.

https://malopolska.policja.gov.pl/krk/aktualnosci/15685,Panstwowa-Wyzsza-Szkola-Zawodowa-w-Nowym-Saczu-otrzymala-certyfikat-Zintegrowane.html