Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu funkcjonuje już 20 lat. Władze uczelni postanowiły uczcić tą okrągłą rocznicę, z tej okazji aula PWSZ ulokowana w budynku przy Al. Wolności zyskała imię prof. Andrzeja Bałandy. Odbyło się również nadzwyczajne posiedzenie Senatu i Konwentu.

Dokładnie 16 czerwca 1998 roku premier Jerzy Buzek podpisał rozporządzenie w sprawie utworzenia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. W uroczystym posiedzeniu Senatu i Konwentu uczestniczyli nie tylko obecni i byli pracownicy uczelni, ale również studenci i absolwenci oraz licznie zgromadzeni goście. Senat uczelni nadał auli PWSZ przy Al. Wolności w Nowym Sączu imię prof. Andrzeja Bałandy, pierwszego rektora.

15.06.2018 – Należy podkreślić, że prof. Andrzej Bałanda był znanym i liczącym się fizykiem, wybitnym uczonym, który wyznaczał standardy w nauce w Polsce i w Europie. Jednocześnie był on nauczycielem akademickim, który szczodrze dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodym pokoleniem. Rektor Andrzej Bałanda wytrwale i z poświęceniem służył nauce oraz naszej uczelni. Poświęcił 10 lat swojego zawodowego życia na zbudowanie jej trwałych fundamentów. Motto jednej z pierwszych inauguracji roku akademickiego: „Dom się buduje mądrością, a roztropnością umacnia” oddaje sens jego działań dla naszej społeczności akademickiej. Jego zasługą jest szybki rozwój Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu, zacieśnienie współpracy z wieloma uczelniami akademickimi w kraju i za granicą – powiedziała dr hab. Zdzisława Zacłona, dyrektor Instytutu Pedagogicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu.

W uroczystościach jubileuszowych wzięli udział m.in.: dr hab. inż. Mariusz Cygnar – rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu, dr Halina Potok – prorektor ds. Studenckich i Kształcenia, doc. dr Marek Reichel – prorektor ds. Nauki, Rozwoju i Współpracy, Zygmunt Berdychowski – przewodniczący Konwentu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu, dr Piotr Dardziński – podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Urszula Nowogórska – przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego, Krzysztof Świerczek – małopolski wojewódzki komendant OHP w Krakowie, ks. dr Andrzej Jeż – biskup Diecezji Tarnowskiej, ks. dr Jan Siedlarz – proboszcz Parafii św. Kazimierza w Nowym Sączu, przedstawiciele władz powiatowych, miejskich i gminnych, pracownicy uczelni, studenci, absolwenci oraz goście.

Na zdjęciach poniżej, od lewej: orszak studentów, władz Uczelni i gości z okazji 20-lecia PWSZ,  prorektor, dr Halina Potok, prorektor, dr Marek Reichel, rektor PWSZ, dr hab. inż. Mariusz Cygnar, prof. Andrzej Bałanda, na kolejny zdjęciu: rektor PWSZ, dr hab. inż. Mariusz Cygnar, ordynariusz tarnowski,ks. bp Andrzej Jeż, prof. Andrzej Bałanda, na kolejnych dwóch zdjęciach: orszak studentów, władz Uczelni i gości na ulicach Nowego Sącza

Źródło: https://miastons.pl/nowy-sacz/jubileusz-20-lecia-powstania-panstwowej-wyzszej-szkoly-zawodowej-zdjecia/

 Sądecka PWSZ kształci już od 20 lat

16.06.2018

 Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu obchodzi w tym roku jubileusz 20 lecia istnienia. Główne obchody odbyły się 15 czerwca. Wykładowcy, studenci i absolwenci uczelni najpierw wzięli udział we mszy świętej w kościele św. Kazimierza. Uroczystości przewodniczył biskup tarnowski ks. Andrzej Jeż. Później uczestnicy nabożeństwa przeszli ulicami miasta do auli przy Alejach Wolności (dawne Kino Krokus). Tam odbyła się oficjalna część obchodów m.in. auli, która kilka lat temu została gruntownie wyremontowana, nadano imię profesora Andrzeja Bałandy – pierwszego rektora uczelni.

Źródło: https://gazetakrakowska.pl/sadecka-pwsz-ksztalci-juz-od-20-lat/ga/13264152/zd/29639312

 

20 lat Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu

16.06. 2018

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu świętuje jubileusz 20-lecia. W piątek odbyły się główne uroczystości z tej okazji. Obchody Jubileuszu Uczelni rozpoczęła Msza św. odprawiona przez Jego Ekscelencję biskupa Diecezji Tarnowskiej ks. dra Andrzeja Jeża w kościele św. Kazimierza, w której wzięli udział obecni i byli pracownicy Uczelni, studenci, absolwenci oraz sympatycy.

W Auli PWSZ przy Al. Wolności odbyło się nadzwyczajne, uroczyste, posiedzenie Senatu i Konwentu PWSZ z udziałem zaproszonych gości, przedstawicieli instytutów, studentów i pracowników. W trakcie uroczystości Auli PWSZ nadano imię profesora Andrzeja Bałandy (1941 – 2010), współzałożyciela Uczelni i jej pierwszego rektora.

Nowosądecka PWSZ rozpoczęła działalność 1 października 1998 roku. W trzech instytutach studiowało 458 osób. Pierwszym rektorem PWSZ, powołanym na jeden rok akademicki przez Ministra Edukacji Narodowej, a potem wybranym przez społeczność akademicką na dwie czteroletnie kadencje (1999–2003 i 2003–2007) został prof. dr hab. Andrzej Bałanda. Następnie przez kolejne dwie kadencje (2007-2011, 2011 – 2015) uczelnia kierował prof. dr hab. inż. Zbigniew Ślipek. Od 2015 roku rektorem jest dr hab. inż. Mariusz Cygnar.

Na sądeckie PWSZ studiuje około 3,5 tys. osób, a do tej pory jej mury opuściło już niemal 17 tys. absolwentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych oraz 2,6 tys. absolwentów studiów podyplomowych. Na uczelni pracuje łącznie 421 osób, w tym 290 nauczycieli akademickich.

Źródło: https://twojsacz.pl/20-lat-panstwowej-wyzszej-szkoly-zawodowej-w-nowym-saczu/

 

16.06.2018

Poznajcie 20 twarzy PWSZ

Przez 20 lat Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu wykształciła wiele wybitnych osób, poczynając od sportowców, jak choćby Joannę Mirek grającą niegdyś w siatkarskiej Reprezentacji Polski, przez nauczycieli, aż po ekonomistów, techników, czy językowców. Niejednokrotnie absolwenci i studenci uczelni reprezentują nasz kraj na arenie międzynarodowej. Aby przedstawić w „Dobrym Tygodniku Sadeckim” wszystkie dzieci PWSZ odnoszące sukcesy, trzeba by wydać książkę, a nie gazetę. Musieliśmy się zdecydować na 20 z okazji 20-lecia.

Małgorzata Kossakowska – artystka, wyróżniona w Chinach

Studiowała edukację artystyczną w zakresie sztuk plastycznych (2013-2016). Jej praca dyplomowa „Portret psychologiczny człowieka współczesnego” została wystawiona na Międzynarodowym Biennale Grafiki w Guanlan w Chinach. O prestiżu tego wydarzenia świadczy fakt, że nadesłane zostało tam ponad 4000 prac z 80 krajów, a tylko 300 znalazło się na wystawie głównej i w katalogu. Artystka ma za sobą kilkanaście wystaw indywidualnych i liczne zbiorowe. Kiedyś w jej sztuce dominowała fotografia, teraz skupia się bardziej na malarstwie, z którym zetknęła się na studiach w PWSZ. – Byłam pod wrażeniem, bo połowa osób z naszego roku była w wieku dojrzałym. Ta starsza grupa spisywała się wzorowo. Ludzie dojeżdżali z Krynicy, Limanowej... Wszyscy dobrnęliśmy do końca i obroniliśmy się – wspomina.

 Patrycja Słaby – mistrzyni Europy Juniorów Bikini Fitness. Hiszpania 2018.

 Studiuje fizjoterapię na pierwszym roku. Po sezonie wiosennym ma już na swoim koncie trzy złote medale i jeden brązowy. Może się pochwalić m.in.: tytułem Mistrzyni Europy Juniorów w kategorii sportów sylwetkowych – bikini fitness, który wywalczyła w Hiszpanii (maj 2018), pierwszym miejscem na Mistrzostwach Śląska, czy też brązowym medalem Mistrzostw Polski. Obecnie Patrycja trenuje, aby rozpocząć sezon jesienny Pucharem Polski, podczas którego odbędą się eliminacje na Mistrzostwa Świata Juniorów. Jeśli się jej uda zakwalifikować, będzie walczyć o tytuł w Ekwadorze. Jak zaznacza, wybrała studiowanie na PWSZ, gdyż tutaj wszystko jest na miejscu, wykładowcami są profesorzy, którzy uczą także w Krakowie, a praktyki odbywają się w dogodnych punktach.

Wszystkie sylwetki wyróżnionych studentów i absolwentów, ludzi odnoszących sukcesy na różnych polach, znajdziecie w specjalnym wydaniu ,,Dobrego Tygodnika Sądeckiego”. Nr 25 (398), 14 czerwca 2018

 Na zdjęciu poniżej: Małgorzata Kossakowska (po lewej stronie) w sukni z epoki

Źródło: https://www.dts24.pl/ludzie-wybitni-uznani-osiagajacy-sukcesy-na-roznych-polach-poznajcie-20-twarzy-pwsz/

 

16 06 2018 Ludzie wybitni