Na konferencji prasowej, która odbyła się 9 marca br. w budynku rektoratu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu dziennikarze sądeckich mediów byli zainteresowani planowaną zmianą nazwy Uczelni.
Zgodnie z Ustawą z 23 lipca 2021 r. o zmianie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, opublikowaną w Dzienniku Ustaw 6 września 2021 r. (poz. 1630), która weszła w życie z dniem 21 września 2021 r. państwowe uczelnie zawodowe, które spełniają określone warunki, mogą ubiegać się o zmianę nazwy na akademię nauk stosowanych.
Rektor PWSZ dr hab. inż. Mariusz Cygnar podkreślił, iż sądecka Uczelnia spełnia wszystkie przewidziane ustawowe wymogi, m.in.: działa od ponad 10 lat, ma odpowiednią liczbę studentów, z których większość kształci się na studiach stacjonarnych. Ponad połowa (72 proc) nauczycieli akademickich PWSZ jest zatrudniona na podstawowym miejscu pracy, prowadzi studia pierwszego lub drugiego stopnia i jednolite studia magisterskie, a także przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela. Ponadto żaden kierunek studiów nie został oceniony negatywnie przez Polską Komisję Akredytacyjną w ostatnich 5 latach.
Rektor Mariusz Cygnar poinformował dziennikarzy, iż 28 lutego br. Senat Uczelni, spośród dwóch propozycji, jednogłośnie opowiedział się za nazwą Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Podobne rozwiązanie wybrało większość państwowych uczelni zawodowych w kraju. Sądecka Uczelnia wysłała stosowany wniosek do ministra nauki i szkolnictwa wyższego o zmianę nazwy Uczelni.
Mariusz Cygnar podkreślił, iż zmiana nazwy to historyczne wydarzenie dla sądeckiej PWSZ. Daje możliwość wyróżnienia Uczelni, wzmocni jej pozycję na rynku edukacyjnym, przyczyni się do lepszego, bardziej pozytywnego odbioru w otoczeniu społeczno-gospodarczym i wśród potencjalnych studentów. To też nobilitacja i prestiż dla obecnych i przyszłych żaków i pracowników naukowo - dydaktycznych. Bardzo istotnym jest fakt, że Uczelnia – Akademia będzie mogła nadal kształcić studentów na kierunkach nauczycielskich, bez partnera – uczelni z odpowiednią kategorią naukową.
Przyznanie Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu przez ministra statusu akademii otworzy również drogę do procesu parametryzacji, czyli możliwość ubiegania się o przyznanie kategorii naukowej B lub B+, co będzie kolejnym, znaczącym krokiem w rozwoju naukowo – badawczym Uczelni.
Rektor, dr hab. inż. Mariusz Cygnar ma nadzieję, iż Ministerstwo Edukacji i Nauki w drodze rozporządzenia wyda pozytywną decyzję i kolejny, nowy, jubileuszowy 25. rok akademicki 2022/23 Uczelnia zainauguruje jako Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.