DTS, Dawid Kulig, 18 października, 2022
Z początkiem października 2022 roku Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu zainaugurowała rok akademicki. Uczelnia kształci już od ćwierć wieku. Przez dwadzieścia cztery lata czyniła to jako Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. Zmiana nazwy uczelni wiąże się ze zmianą jej rangi. Przemianowanie oznacza większy prestiż, ale otwiera też możliwości pozyskiwania funduszy z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju jak również z Narodowego Centrum Nauki. Na czterech płaszczyznach były, są i będą prowadzone inwestycje, które mają na celu poprawę wizerunku, komfortu oraz wzbogacenia możliwości edukacyjnych.
Nowy obiekt Wydziału Nauk Ekonomicznych już otwarty
Uroczystość związana z inauguracją dwudziestego piątego roku akademickiego była też okazją do oficjalnego oddania studentom nowego budynku Wydziału Nauk Ekonomicznych w Nowym Sączu. Rektor Akademii Nauk Stosowanych prof. Mariusz Cygnar wyraża satysfakcję z faktu oddania do użytku nowego obiektu, bo jak zauważa, dawny Instytut Ekonomiczny jako jedyny nie posiadał własnej infrastruktury.
– Zakończyliśmy tę część inwestycji. Otwarcie Wydziału Nauk Ekonomicznych nastąpiło 3 października na 25lecie istnienia uczelni. Obiekt ma cztery tysiące metrów kwadratowych. Posiada kondygnację podziemną, gdzie znajduje się archiwum oraz parking. Ma także cztery kondygnacje nadziemne, dużą aulę, salę laboratoryjną, zaplecze dla nauczycieli, przestrzenne hole. Budynek jest nowoczesny. Chcemy, aby jakość kształcenia była jak najlepsza. Koszt inwestycji wyniósł ok. 20 milionów złotych. To kwota z pełnym wyposażeniem – mówi prof. Mariusz Cygnar w rozmowie z DTS.
Rozbudowa Instytutu Pedagogicznego jeszcze w tym roku
Nowe oblicze ma także zyskać Instytut Pedagogiczny, który teraz nosi nazwę Wydziału Nauk Społecznych i Sztuki. Budynek znajduje się przy ulicy Chruślickiej w Nowym Sączu. W tym przypadku plany zakładają inwestycję rzędu 380 tys. złotych. Przewidziano rozbudowę całego zaplecza wraz z rozszerzeniem miejsc parkingowych. Zostanie zmodernizowana infrastruktura zewnętrzna. Mamy już pozwolenie na budowę i w tym miesiącu chce my uruchomić przetarg na wykonawcę. Zależy mi bardzo, aby działania zostały rozpoczęte jeszcze w tym roku kalendarzowym. Przewidujemy, że w tym przypadku okres wszelkich prac potrwa 1,5 roku. Takie są wstępne plany, ale to wszystko trzeba jeszcze ustalić z wykonawcą zaznacza rektor.
Wydział Nauk Społecznych i Sztuki ma zajmować dwa tysiące metrów kwadratowych, posiadać sale wykładowe. Zostanie poszerzony o bibliotekę, czytelnię, szereg sal artystycznych, pracownie muzyczne i laboratoria. Prof. Mariusz Cygnar argumentuje, że zmiany w tym zakresie mają nieść pożytek dla wydziału. Jego zdaniem ta część uczelni oferuje rozwijające się kierunki a obecna infrastruktura nie zapewnia odpowiedniej liczby dostępnych miejsc.
Największe wyzwanie nowy obiekt Wydziału Nauk o Zdrowiu
Uczelnia szykuje wniosek, który pozwoli kształcić pielęgniarki i lekarzy. Samo uzyskanie zgody jest procesem żmudnym, bo wymaga spełnienia szeregu wytycznych. Plany zakładają, aby już w 2023 roku uruchomić kierunek lekarski i położnictwo. Aby to się stało, wymagane jest zrealizowanie wielu zadań, które finalnie doprowadzą do przychylnego rozpatrzenia wniosku. Nowy budynek ma mieć swoją lokalizację w Kampusie Sportowo - Dydaktycznym, tuż obok Centrum Stymulacji Medycznej. Będzie zajmował trzy tysiące metrów kwadratowych. Wymaganym elementem jest stworzenie prosektorium, które jest niezbędne dla możliwości funkcjonowania takiego kierunku. Ma też powstać sala mikrobiologii. Okazuje się, że sam obiekt to nie wszystko, ponieważ aż pięćdziesiąt procent zajęć musi odbywać się w szpitalach i placówkach zdrowia. Rektor podkreśla, że w tym zakresie podpisano już stosowne porozumienia. Są pewne wymogi dla funkcjonowania takich kierunków. Poza odpowiednim obiektem z należytą infrastrukturą niezbędną jest właściwa kadra, składająca się z lekarzy, którzy mają odpowiednie specjalizacje. W oparciu o posiadany już potencjał oraz doświadczenie z kierunków dietetycznych czy ratownictwa zdecydowaliśmy się podjąć wyzwanie. Porozumieliśmy się ze szpitalami w Nowym Sączu, Limanowej, Gorlicach, Zakopanem a także lokalnymi klinikami. W tym roku chcemy złożyć wniosek. Dopiero po uzyskaniu pozytywnej opinii, podejmiemy dalsze kroki - tłumaczy prof. Mariusz Cygnar.
Czwarty element - Wydział Nauk Inżynieryjnych
Rektor Akademii Nauk Stosowanych nie ukrywa, że z uporem maniaka walczy też o rozbudowę byłego Instytutu Technicznego. Od dwóch lat czynione są starania o pozyskanie gruntów przyległych instytutowi. Chodzi o działkę liczącą dwadzieścia osiem arów. Jego zdaniem obecna powierzchnia nie pozwala na rozbudowę sal a jest to konieczne, aby mógł nastąpić rozwój tego instytutu. Akademia Nauk Stosowanych oferuje obecnie dziewiętnaście kierunków pierwszego stopnia, osiem kierunków drugiego stopnia oraz
dwa kierunku jednolite magisterskie. Rok w rok uczelnię zasila ponad tysiąc studentów. Plany zakładają, aby wraz ze wzrostem prestiżu uczelni, wzrastały także obiekty, które swoim wyposażeniem oraz kadrą będą czyniły ANS kapitalnym miejscem do kształcenia przyszłych profesjonalistów w różnych zawodach.
Link do informacji źródłowej: https://www.dts24.pl/dts-2022-10-13-budowlanka/