Zarządzanie i inżynieria produkcji

sadeczanin.info, 02/09/2022

Zarządzanie i inżynieria produkcji to kierunek studiów o profilu praktycznym w Instytucie Technicznym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. Warto zauważyć, że studenci rozpoczynający kształcenie od 1 października 2022 roku będą już uczyć się w Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, ponieważ Uczelnia właśnie wtedy zmienia oficjalnie nazwę.

Już od ponad 20 lat na pierwszym stopniu studiów Zarządzanie i inżynieria produkcji kształceni są inżynierowie, a ich kwalifikacje dostosowane są do zapotrzebowanie przemysłu – przede wszystkim lokalnego.

Oprócz zakładów przemysłowych absolwenci znajdują zatrudnienie w przedsiębiorstwach projektowych, konsultacyjnych czy doradczych, komunalnych oraz w administracji samorządowej. Są oni również przygotowani do organizowania i do samodzielnego prowadzenia własnych firm. Tak uniwersalne kwalifikacje absolwenci ZiP uzyskują dzięki odpowiedniemu programowi studiów, dostosowanemu do wymagań przemysłu.

Przedsiębiorstwa, z którymi współpracuje Instytut Techniczny, przyjmują na praktyki studentów, oceniają ich wiedzę i na bieżąco przekazują swoje uwagi nauczycielom akademickim. Dzięki temu można doskonalić programy kształcenia i podnosić poziom kształcenia praktycznego.

Duży wpływ ma także stałe unowocześnianie zaplecza  laboratoryjnego, np. niedawny zakup elektronowego mikroskopu skaningowego do badania struktury materiałów. Tym samym wykładowcy Instytutu Technicznego są w stanie przekazać studentom niezbędną wiedzę teoretyczną i praktyczną, którą później racjonalnie wykorzystują w pracy zawodowej.

W procesie kształcenia studenci poznają metody i systemy komputerowe, stosowane w projektowaniu maszyn, urządzeń czy procesów technologicznych oraz w organizacji produkcji. 

Studenci ZiP swoją wiedzę zdobytą podczas wykładów, ćwiczeń i zajęć laboratoryjnych mogą zweryfikować podczas praktyk, które odbywają w różnych zakładach przemysłowych. Odbycie 6-cio miesięcznej studenckiej praktyki zawodowej stwarza możliwość kontaktu z autentycznym środowiskiem przemysłowym oraz umożliwia praktyczną weryfikację wiedzy teoretycznej, a w wielu przypadkach prowadzi do podjęcia pracy dyplomowej o tematyce interesującej dla danego zakładu, w którym student odbywa praktykę. W konsekwencji często absolwenci podejmują w tym zakładzie pracę zawodową po ukończeniu studiów.

Podczas studiów studenci ZiP mają także możliwość rozwoju naukowego poprzez udział w pracach Koła Naukowego „Ekologus” oraz przez publikowanie artykułów naukowych wraz z promotorami prac dyplomowych w czasopiśmie Instytutu Technicznego (Journal of Engineering, Energy and Informatics), czy też prezentacji swoich osiągnięć podczas konferencji naukowych. Jest to możliwe również dzięki temu, że badania związane z pracami dyplomowymi są realizowane w laboratoriach Instytutu Technicznego, które wyposażone są w wysokiej klasy sprzęt badawczy.

Absolwenci w pracy zawodowej odnoszą wszechstronne sukcesy w zakresie projektowania maszyn i urządzeń, organizacji ich produkcji oraz współpracy krajowej i zagranicznej. Podnoszą również oni swoje kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w specjalistycznych kursach, studiach podyplomowych czy studiach doktoranckich. Dzięki temu zajmują z powodzeniem wysokie stanowiska techniczne i organizacyjne  w przedsiębiorstwach przemysłowych.

Dotychczas studia na pierwszym stopniu kierunku  ZiP  ukończyło 1770 osób, a na drugim stopniu (magisterskim) 570. Wielu naszych studentów pracowało w trakcie studiów równocześnie w zakładach przemysłowych. Było to możliwe dzięki przychylności pracodawców, którzy chcą, aby ich pracownicy podnosili swoje kwalifikacje. Ułatwiają to przez racjonalną organizację ich pracy.

Studenci kierunku ZiP wyjeżdżają na uczelnie zagraniczne w ramach Programu Erasmus+, gdzie z powodzeniem zdobywają wiedzę i nowe umiejętności zawodowe, a także doskonalą znajomość języków obcych.

Należy podkreślić, że absolwenci pierwszego stopnia ZiP mają możliwość kontynuacji studiów także na drugim stopniu w Instytucie technicznym. Mają tutaj do wyboru dwie specjalności „Technologie Produkcji i Eksploatacja Systemów Technicznych”  oraz  „Inżynieria Rekonstrukcji”, obejmujące zagadnienia z zakresu inżynierii mechanicznej, inżynierii środowiska, informatyki i mechatroniki.

Podstawowym kierunkiem rozwoju Instytutu jest doskonalenie bazy laboratoryjnej, umożliwiającej realizację na wysokim poziomie prac naukowo-badawczych oraz jest także budowa nowego obiektu Instytutu Technicznego z nowoczesnymi pracowniami laboratoryjnymi.

W związku z zachodzącymi zmianami w gospodarce i rosnącymi wymaganiami pracodawców następuje ciągła modyfikacja i doskonalenie programów kształcenia  na kierunku „Zarządzanie inżynieria produkcji”. I tak od roku akademickiego 2022/2023 do planu studiów zostaną wprowadzone przedmioty, dostosowane do potrzeb pracodawców:

  • Podstawy prawa dla inżyniera,
  • Podstawy automatyzacji i robotyzacji,
  • Przemysłowe sieci informatyczne.

Studenci mają do wyboru na kierunku dwie specjalności.

Pierwsza specjalność to Inżynieria ekoenergetyczna, na której wprowadzono bardzo istotne w dobie postępujących zmian klimatycznych i kryzysu energetycznego nowe przedmioty:

  • Technologie gospodarki odpadami,
  • Technologia wody i ścieków,
  • Instalacje termicznego przekształcania odpadów,
  • Odnawialne źródła energii,
  • Niekonwencjonalne źródła energii,
  • Technologie ochrony powietrza,
  • Technologie gazowe. 

Absolwenci tej specjalności są przygotowani m.in. do przystąpienia do egzaminu i uzyskania kwalifikacji potwierdzonych świadectwem uprawniającym do eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci na stanowisku eksploatacji i dozoru z grupy 1, 2 i 3 oraz w zakresie zarządzania obiektami gospodarki odpadami.

Druga specjalność to Inżynieria mechaniczna, a jej modyfikacja związana jest z wprowadzeniem nowych i bardzo przydatnych w praktyce przemysłowej przedmiotów związanych z technikami wytwarzania.  Są to takie przedmioty jak:

  • Obróbka ubytkowa,
  • Obróbka bezubytkowa,
  • Podstawy inżynierii powierzchni,
  • Przemysł 4.0,
  • Druk 3D w inżynierii produkcji,
  • Utrzymanie ruchu w procesach produkcyjnych.

W ramach tej specjalności absolwenci są przygotowani do pracy zarówno w zakresie organizacji, jak i bezpośredniego uczestnictwa w produkcji oraz w projektowaniu, wdrażaniu i nadzorowaniu nowych systemów technologicznych.

Przypominamy, że II tury rekrutacji w PWSZ w Nowym Sączu na studia stacjonarne i niestacjonarne trwa do 20 września 2022 r.

https://sadeczanin.info/wiadomosci/nowosci-w-praktycznym-procesie-studiowania-zarzadzanie-i-inzynieria-produkcji