- Gmach Instytutu Ekonomicznego sądeckiej PWSZ robi ogromne wrażenie, starosadeckie.info
- Nareszcie będą mieć siedzibę o jakiej marzyli. Budynek robi wrażenie, sadeczanin.info
Gmach Instytutu Ekonomicznego sądeckiej PWSZ robi ogromne wrażenie
starosadeckie.info; 8 kwietnia 2022
W sąsiedztwie auli PWSZ przy Alejach Wolności w Nowym Sączu wznoszony jest kilkupiętrowy obiekt Instytutu Ekonomicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Rozpoczęte pod koniec listopada 2020 roku prace wchodzą w decydującą fazę. Gmach zachwyca. Prace zbliżają się do końca i niebawem wykonawca czyli firma Ersbet odda budynek do użytku.
Instytut Ekonomiczny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu do tej pory mieścił się przy ul. Jagiellońskiej. Nowy gmach uczelni ma być odpowiedzią na spore zainteresowanie studentów ofertą dydaktyczną Instytutu Ekonomicznego. Nowa siedziba Instytutu Ekonomicznego będzie mogła pomieścić około 1000 studentów.
– W obiekcie o powierzchni użytkowej 4,5 tys. m kw. Przewidziano na parterze: salę wykładową (z możliwością podziału na 2 mniejsze), szatnie i sklepik; na pierwszym piętrze: salę wykładową, pokoje do konsultacji i pomieszczenia administracyjne. Podobnie rozplanowano piętro drugie i trzecie, oczywiście wraz z m.in. pomieszczeniami sanitarnymi i pomieszczeniami technicznymi. W piwnicach przewidziano m.in. garaże i magazyn- informują władze uczelni.
Nareszcie będą mieć siedzibę o jakiej marzyli. Budynek robi wrażenie.
sadeczanin.info,13/03/2022
To już, można powiedzieć ostatnia prosta, to już „wykończeniówka”. Jesienią ten nowoczesny gmach zacznie tętnić życiem. Zapełni się wykładowcami i studentami.
Przy ul. al. Wolności w Nowym Sączu kończy się budowa nowej siedziby Instytutu Ekonomicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Właśnie trwa wyposażanie nowego gmachu w meble i inny niezbędny sprzęt.
- Jeszcze musimy przejść odbiory wszystkich prac, które zostały w tym budynku wykonane – mówi dr hab. inż. Mariusz Cygnar, rektor PWSZ w Nowym Sączu. – Mamy zapewnienie od wykonawcy – uznanej sądeckiej firmy Ersbet, że na przełomie maja i kwietnia będziemy mogli już powoli wprowadzać się do nowego instytutu, by od 1 października rozpocząć w nim pracę.
Przypomnijmy, że Instytut Ekonomiczny został utworzony w 1998 roku i jako jedyny ze wszystkich instytutów tej uczelni nie ma jeszcze w Nowym Sączu własnej bazy dydaktycznej. Zajęcia dla studentów odbywają się głównie w wynajmowanym od marszałka województwa małopolskiego budynku przy ul. Jagiellońskiej 61, w tzw. „Ciuciubabce”.
Budowa nowego instytutu ruszyła w listopadzie 2020 roku. Budynek ma bardzo nowoczesną bryłę i mnóstwo przeszkleń. Zostały w nim zamontowane duże okna, budynek został docieplony. Jego kubatura to 4 200 m. kw.
- Jest to wystarczająca infrastruktura, aby mogła pomieścić do 1,2 tysiąca studentów w tym instytucie – dodał rektor Cygnar.
- Prace są bardzo zaawansowane – powiedział Sądeczaninowi inż. Wojciech Kurdziel, kierownik budowy z firmy Ersbet w Nowym Sączu. – Roboty wykończeniowe już praktycznie dobiegają końca. Meblujemy poszczególne pomieszczenia. Trzy kondygnacje są już wyposażone w meble, które objęte są umową z inwestorem.
Jak mówi nasz rozmówca termin 30 kwietnia 2022, by przekazać inwestorowi w posiadanie nowy budynek jest niezagrożony.
Budynek posiada kondygnację podziemną i tam znajdują się parking podziemny z 23 miejscami postojowymi, część administracyjna oraz archiwum. Są tam także pomieszczenia techniczne między innymi, serwerowania.
W części naziemnej nowa siedziba instytutu ma cztery kondygnacje. Na parterze jest część administracyjna z przestronną aulą na 284 miejsca. Na drugim i trzecim piętrze znajdują się sale ćwiczeniowe i wykładowe, a także zaplecze dla kadry nauczycielskiej.
- Budynek posiada bardzo dobry system wszelkich instalacji, w tym także wizualnych, nagłośnieniowych i telewizyjnych – dodaje nasz rozmówca. – Budynek jest energooszczędny. Spełnia wszelkie wymagania i normy.
Koszty inwestycji pokryte zostaną z otrzymanego w 2018 roku, z okazji 20-lecia istnienia placówki czeku. Są to środki z Ministerstwa Edukacji i Nauki. Kwota wsparcia przekazana władzom uczelni wynosiła 22 mln złotych.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., fot. Iga Michalec.