• PWSZ wspiera szpitale. Przyłbice ochronne powstają na drukarkach 3D (sądeczanin.info)
  • PWSZ pomoże medykom. Ruszyła produkcja przyłbic. (halogorlice.info)
  • Sądecka PWSZ produkuje przyłbice dla medyków (dts24.pl)
  • PWSZ w Nowym Sączu przekazała przyłbice sądeckim strażakom (nowysacz.naszemiasto.pl)
  • Wydrukowane w 3D przyłbice trafiły do PSP Nowy Sącz! (miastons.pl)

PWSZ wspiera szpitale. Przyłbice ochronne powstają na drukarkach 3D

K. Kos; sądeczanin.info; 01/04/2020

Kilka dni temu w Instytucie Technicznym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej ruszyła akcja wsparcia sądeckich służb medycznych. Pracownicy, absolwenci i studenci starają się zorganizować pomoc. Mają zadziwiające umiejętności, wysokiej klasy sprzęt i profesjonalne laboratoria.

- Włączyliśmy się w oddolną inicjatywę związaną z drukowaniem przyłbic ochronnych dla naszych lokalnych szpitali. Staramy się pomóc – mówi mgr inż. Nikodem Bulanda, absolwent i pracownik Instytutu Technicznego PWSZ. - Skorzystaliśmy z gotowego projektu, znanego i aprobowanego przez szpitale. Przyłbice powstają na naszych drukarkach 3D.

Dowiedzieliśmy się, że w akcję zaangażowali się studenci, którzy posiadają odpowiedni sprzęt. - Zachęcamy wszystkich do współpracy. Pomożemy przy zdobyciu materiałów i udostępnimy wymagane projekty – dodaje Nikodem Bulanda.

PWSZ posiada trzy drukarki. Pewną niedogodnością jest długi czas realizacji wydruku. Trzy przyłbice drukowane jednocześnie powstają około 4 godziny. Jest to więc stosunkowo długi proces.

- Uczelnia dofinansowała naszą inicjatywę. Rektor przekazał 5 tysięcy złotych na materiały do wykonania przyłbic. To pokaźny zastrzyk finansowy, ponieważ z takiej kwoty możemy wykonać kilkaset, a nawet kilka tysięcy masek ochronnych. Dzięki temu mamy dużo większe możliwości – dodaje rozmówca.

Praca w instytucie odbywa się w trybie zmianowym. Pracownicy i studenci zachowują wymagane środki ochrony i bezpieczną odległość. Jak udało nam się dowiedzieć, niedawno pojawił się pomysł drukowania odpowiednich elementów do wentylatorów wspomagających oddech pacjentów, na które szpitale również zgłaszają zapotrzebowanie.

Jak wygląda drukowanie w 3D? Szczegóły w materiale wideo.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., fot. Daniel Szlag

https://sadeczanin.info/wiadomosci/pwsz-wspiera-szpitale-przylbice-ochronne-powstaja-na-drukarkach-3d-wideo

 

PWSZ pomoże medykom. Ruszyła produkcja przyłbic.

www.halogorlice.info; Tomasz Stasiowski, 01.04.2020

W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu ruszyła produkcja przyłbic ochronnych dla medyków.

Na początek PWSZ chce produkować kilkadziesiąt sztuk tygodniowo i podarować je szpitalom w Nowym Sączu, Limanowej, Gorlicach i Centrum Uniwersyteckiemu w Krakowie (przekształconemu w szpital zakaźny).

Z oddolną inicjatywą wyszedł Nikodem Bulanda absolwent i pracownik Instytut Technicznego PWSZ w Nowym Sączu, a rektor uczelni Mariusz Cygnar z uznaniem odniósł się do tego pomysłu i asygnował na ten cel środki finansowe.

- Zapotrzebowanie personelu medycznego na sprzęt zabezpieczający przed zarażeniem koronawirusem jest duże. W Instytucie Technicznym mamy zaplecze, które pozwala na produkcję przyłbic ochronnych zabezpieczających twarz przed osiadaniem na niej wirusa drogą kropelkową – informuje Tomasz Zacłona, rzecznik PWSZ. - W przeciągu kilku dni opracowaliśmy podstawowe założenia projektu i produkcja ruszyła.

Wykorzystujemy do tego nowoczesne zaplecze dydaktyczne i naukowe Instytutu Technicznego PWSZ w Nowym Sączu, w tym laboratorium szybkiego prototypowania, w którym znajdują się drukarki 3d - mówi Nikodem Bulanda, inicjator przedsięwzięcia.

W produkcji przyłbic uczelnia wykorzystuje sprzęt do szybkiego prototypowania, który był zakupiony na potrzeby Instytutu Technicznego. Obecnie instytut posiada kilka najnowocześniejszych w regionie drukarek.

- Nasza uczelnia kształci pielęgniarki na studiach I i II stopnia, a także ratowników medycznych. Wielu z naszych absolwentów stanowi dzisiaj kadrę szpitalną i działa na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem. Czujemy się za nich odpowiedzialni i chcemy im pomóc najlepiej jak tylko potrafimy. Bez bezpiecznego personelu medycznego tej walki nie wygramy - mówi Mariusz Cygnar, rektor PWSZ.

W produkcję sprzętu ochronnego aktualnie zaangażowani są pracownicy dydaktyczni, laboranci, pracownicy administracji i studenci Instytutu Technicznego. Inicjatorzy liczą, że do akcji włączą się także inni studenci oraz chętni mieszkańcy miasta i regionu posiadający prywatne drukarki 3d.

Wytworzony w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu sprzęt trafi do szpitala w Nowym Sączu (w tym na oddział zakaźny) oraz do szpitali w Gorlicach, Krynicy, Limanowej, a także dla Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, który obecnie jest największym szpitalem zakaźnym na terenie Małopolski.

Jeśli zapotrzebowanie na przyłbice będzie większe, to uczelnia deklaruje, że będzie kontynuowała produkcję.

***

To nie jedyna akcja PWSZ w walce z koronawirusem. W ostatnim czasie zakończyły się nieodpłatne badania zrealizowane przez pracownika Instytutu Technicznego Sławomira Jurkowskiego w laboratoriach Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu dla firmy Vitberg. Wykonano pomiary materiałów tekstylnych oraz włókniny do produkcji maseczek ochronnych. Badania polegały na zmierzeniu wielkości porów w dostarczonych materiałach w różnych konfiguracjach.

Przeprowadzono także pomiary prototypowych maseczek ochronnych wykonanych z różnych materiałów przy wykorzystaniu mikroskopu pomiarowego CarlZeiss. Przeprowadzono także badania porównawcze z wykorzystaniem mikroskopów laboratorium bioniki Instytutu Technicznego i oprogramowania Breasser MicroCamLab II. Firma Vitberg wykorzystując zrealizowane w uczelni badania wyprodukowała i wprowadziła na rynek trzy wysokiej jakości produkty: 5-warstwową maseczkę jednorazową, 5-warstwową maseczkę z osłoną oczu oraz 3-warstową maseczkę wielokrotnego użytku nadającą się do prania.

https://www.halogorlice.info/wiadomosci/21735,pwsz-pomoze-medykom-ruszyla-produkcja-przylbic?wcag_contrast=3&wcag_underline=1

 

Sądecka PWSZ produkuje przyłbice dla medyków

dts24; Klaudia Kulak, 2 kwietnia 2020

Sądecka Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa pomoże zadbać o bezpieczeństwo medyków z naszego regionu. Sprzęt do szybkiego prototypowania, zakupiony na potrzeby Instytutu Technicznego teraz okazał się być na wagę życia. Kilka najnowocześniejszych w regionie drukarek 3D rozpoczęło produkcję przyłbic dla szpitali w Nowym Sączu, Limanowej, Gorlicach, Krynicy, Limanowej oraz dla Centrum Uniwersyteckiego w Krakowie.

Pracownicy dydaktyczni uczelni, laboranci, pracownicy administracji i studenci Instytutu Technicznego pracują bez wytchnienia. Są w stanie wyprodukować kilkadziesiąt sztuk przyłbic tygodniowo. Rektor przekazał również środki finansowe na ten cel.

– Zapotrzebowanie personelu medycznego na sprzęt ochronny jest duże. W Instytucie Technicznym mamy zaplecze, które pozwala na produkcję przyłbic zabezpieczających twarz przed osiadaniem na niej wirusa drogą kropelkową – informuje Tomasz Zacłona, rzecznik PWSZ. – W ciągu kilku dni opracowaliśmy podstawowe założenia projektu i produkcja ruszyła.

Pomysłodawcą inicjatywy jest Nikodem Bulanda, który kiedyś studiował w sądeckiej PWSZ, a teraz jest pracownikiem Instytutu Technicznego. Jego pomysł spotkał się z aprobatą rektora uczelni Mariusza Cygnara i tak rozpoczęła się produkcja masek ochronnych, które być może uratują zdrowie lub życie wielu ludzi. I mowa tutaj nie tylko o bezpieczeństwie ratowników i personelu, ale także o tym, ile osób każdy z nich jest w stanie uratować kogoś będąc zdolnym do pracy.

– Nasza uczelnia kształci pielęgniarki na studiach I i II stopnia, a także ratowników medycznych. Wielu z naszych absolwentów stanowi dzisiaj kadrę szpitalną i działa na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem. Czujemy się za nich odpowiedzialni i chcemy im pomóc najlepiej jak tylko potrafimy. Bez bezpiecznego personelu medycznego tej walki nie wygramy – mówi Mariusz Cygnar, rektor PWSZ.

Sądecka uczelnia zwraca się również z prośbą do wszystkich osób – studentów oraz chętnych mieszkańców miasta i regionu posiadających prywatne drukarki 3d, aby w miarę możliwości również zaangażowali się w akcję.

https://www.dts24.pl/sadecka-pwsz-produkuje-przylbice-dla-medykow/

 

PWSZ w Nowym Sączu przekazała przyłbice sądeckim strażakom

nowysacz.naszemiasto.pl; Janusz Borek, 28 kwietnia 2020

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu od kilku tygodni drukuje przyłbice na drukarce 3D. Przyłbice są drukowanie między innymi dla medyków, domów Pomocy Społecznej  oraz służb mundurowych.

28 kwietnia w siedzibie Instytutu Technicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu przekazano 50 przyłbic dla strażaków z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu.

– Przy okazji przekazania przyłbic strażacy je odbierający mogli się zapoznać z procesem ich produkcji. Dziękujemy kadrze PWSZ Nowy Sącz za podjęcie cennej inicjatywy produkcji przyłbic oraz za ich przekazanie strażakom – zaznacza st. bryg. Paweł Motyka, zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu.

https://nowysacz.naszemiasto.pl/pwsz-w-nowym-saczu-przekazala-przylbice-sadeckim-strazakom/ar/c1-7677347

 

Wydrukowane w 3D przyłbice trafiły do PSP Nowy Sącz!

PWSZ Nowy Sącz przekazuje środki ochrony bezpośredniej

Rafał Kmak, 2020-04-28

Do walki z koronawirusem włączyła się Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu, która drukuje przyłbice w drukarce 3D. Przyłbice są przekazywane m.in. medykom, do domów Pomocy Społecznej oraz dla służb mundurowych.

Dzisiaj, 28 kwietnia w siedzibie PWSZ Nowym Sącz przy ul. Zamenhoffa odbyło się przekazanie 50 przyłbic dla strażaków z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu. Przy okazji przekazania przyłbic strażacy mogli zapoznać się z procesem ich produkcji.

– Dziękujemy kadrze PWSZ Nowy Sącz za podjęcie cennej inicjatywy produkcji przyłbic oraz za ich przekazanie naszym służbom – informuje PSP.

źródło: PSP Nowy Sącz

https://miastons.pl/kronika-zdarzen/wydrukowane-w-3d-przylbice-trafily-do-psp-nowy-sacz-pwsz-nowy-sacz-przekazuje-srodki-ochrony-bezposredniej/