Było barwnie i smacznie
Gazeta Krakowska, Tatiana Biela
Studenci mogli spróbować potraw kuchni różnych krajów w tym także z Rosji. Studenci Instytutu Języków Obcych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu już po raz 11 świętowali Dzień Kultury Języka. W imprezie wzięli także udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych w tym Zespołu Szkół Ekonomicznych. Jak co roku sądeccy żacy i ich wykładowcy przygotowali warsztaty, konkursy, występy wokalne a także degustację potraw różnych kuchni narodowych. W imprezie brali również udział zagraniczni studenci uczący się w Nowym Sączu. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
Jak podkreśla dr Monika Madej - Cetnarowska, dyrektor Instytutu Języków Obcych, celem tej cyklicznej imprezy jest promocja różnych języków i kultur, a zwłaszcza tych, które znajdują się w ofercie kierowanego przez nią instytutu. To również znakomita okazja do pokazania przyszłym studentom możliwych ścieżek ich przyszłej edukacji w PWSZ.
- Jako jedna z czterech uczelni w kraju proponujemy nowy kierunek studiów czyli lingwistykę dla biznesu - zachęca dyrektor Instytutu Języków Obcych.
Jak tłumaczy, kierunek ten łączy w sobie naukę dwóch języków obcych oraz przedmiotów z zakresu ekonomii, nauk o zarządzaniu i jakości.
- W tych czasach znajomość samego języka to za mało by znaleźć dobrą pracę, sama ekonomia także nie wystarczy, aby skutecznie konkurować na rynku - mówi.
Ponadto od tego roku, sądecka uczelnia proponuje również trzy nowe ścieżki językowe: język angielski z językiem chińskim, język rosyjski z językiem chińskim oraz język niemiecki z językiem szwedzkim. Właśnie trwa rekrutacja.
- Liczymy na duży odzew ze strony młodzieży, ponieważ sinologia i kierunki azjatyckie cieszą się dzisiaj wielką popularnością - dodaje Monika Madej - Cetnarowska.
W tym roku, sądeccy studenci postanowili połączyć siły i zaprosili do organizacji Dnia Kultury Języka młodzież z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Nowym Sączu, która także ma w swoim programie naukę przedmiotów ekonomicznych oraz języków obcych.
- Takie połączenie pozwala naszym absolwentom na znacznie lepsze funkcjonowanie na europejskim rynku pracy - wyjaśnia Dominika Mokrzycka z sądeckiego „Ekonoma".