Sądecka uczelnia otwiera nowy kierunek

Gazeta Krakowska, Tatiana Biela

Już od przyszłego roku akademickiego absolwenci szkół średnich będą mogli studiować na nowym kierunku otwieranym właśnie przez PWSZ w Nowym Sączu.

Zarządzanie, bo o nim tutaj mowa, to nowa oferta Instytutu Ekonomicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Powstanie tego kierunku to efekt analizy trendówna rynku pracy zarówno w skali całego kraju, jak i Sądecczyzny.

- W ostatnich latach możemy zaobserwować renesans popularności zarządzania na polskich uczelniach i to nie tylko tych o profilu ekonomicznym - mówi prof. dr hab. Tadeusz Kudłacz, dyrektor Instytutu Ekonomicznego PWSZ i podkreśla, że od trzech lat należy on do czołówki kierunków wybieranych przez młodzież w Polsce.

Trzy poszukiwane specjalności

Choć pod terminem zarządzanie kryje się kilkadziesiąt różnych specjalności, sądecka uczelnia zdecydowała się na razie na wybór trzech. Są to: zarządzanie zasobami ludzkimi, biznes i innowacje oraz zarządzanie gminą. Jak wyjaśnia profesor Kudłacz, decyzja o takim właśnie profilu kształcenia wynikała z analizy aktualnych i przyszłych trendów na rynku pracy.

- Zarządzanie zasobami ludzkimi wydaje się być najbardziej uniwersalną specjalnością, oferuje bowiem najwięcej potencjalnych możliwości zatrudnienia - wyjaśnia uczony.

Taką pracę oferują zarówno instytucje państwowe, jak i prywatne firmy. Z kolei specjalność biznes i innowacje ułatwi znalezienie zatrudnienia nie tylko w różnego rodzaju firmach, ale także przygotuje absolwentów do założenia własnego biznesu.

Zarządzanie gminą ma na celu wykształcenie przyszłych kadr samorządów gminnych oraz lokalnych liderów.

Na nowym kierunku przygotowano miejsca dla 90 studentów studiów stacjonarnych oraz 60 studentów studiów niestacjonarnych. Jeśli okaże się, że zapotrzebowanie będzie większe, a inne kierunki będą deficytowe, istnieje szansa na zwiększenie liczby studentów.

Instytut Ekonomiczny górą

Zarządzanie to czwarty kierunek uruchomiony przez Instytut Ekonomiczny w ciągu dwudziestu lat istnienia tej placówki. Pozostałe trzy to studia I stopnia z zakresu ekonomii i e-administracji oraz studia II drugiego stopnia z ekonomiki i organizacji przedsiębiorstw.

- Studia w naszym Instytucie od lat cieszą się bardzo dużą popularnością wśród młodzieży - mówi profesor Tadeusz Kudłacz i dodaje, że w ciągu 20 lat mury tej uczelni opuściło ponad pięć tysięcy absolwentów.

W Instytucie Ekonomicznym, podobnie jak w innych instytutach PWSZ, trwa właśnie elektroniczna rekrutacja studentów. Zakończy się ona 27 lipca. Od 25 czerwca będzie można składać dokumenty osobiście w komisjach instytutowych.

Na czterech kierunkach studiów planowane są egzaminy wstępne. Mowa tutaj o edukacji artystycznej, fizjoterapii, wychowaniu fizycznym i pedagogice.

https://gazetakrakowska.pl/nowy-sacz-zarzadzanie-na-pwsz-sadecka-uczelnia-otwiera-nowy-kierunek/ar/c3-13215313