Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu 9 października zainaugurowała swój 23. rok akademicki. Uczelnia w czasie pandemii zmaga się z nowymi wyzwaniami. Nie ma lekko - połowę zajęć studenci muszą odbywać w formie praktycznych zajęć. Podczas zajęć online wszystkiego się nie załatwi.

- W odróżnieniu od uczelni akademickich, które przede wszystkim prowadzą kierunki o profilu ogólnoakademickim, my mamy znacznie trudniejsze zadanie. 50 procent zajęć w całym cyklu kształcenia musi odbywać się w bezpośrednim kontakcie ze studentem, co oznacza konieczność realizacji zajęć praktycznych w poszczególnych instytutach przy zachowaniu szczególnych środków ostrożności. Jeszcze nie tak dawno, dokładnie rok temu mówiłem, że wkroczyliśmy w nową rzeczywistość związaną z nowym modelem szkolnictwa wyższego.

Nikt z nas nie mógł przewidzieć tak przewrotnej sytuacji, która wymusiła szereg zmian organizacyjnych i administracyjnych nie tylko w obszarze kształcenia, ale również zarządzania uczelnią. Obecna rzeczywistość ma zupełnie inny wymiar. Na nas spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo oraz zdrowie pracowników i studentów w trudnej obecnie sytuacji – mówił podczas uroczystości rektor dr hab. inż. Mariusz Cygnar, prof. PWSZ. Podkreślił również systematyczny rozwój uczelni, która w minionych pięciu latach rozszerzyła swoją ofertę edukacyjną o 12 nowych kierunków i przygotowuje aplikację o kolejne.

W minionym roku akademickim 7 pracowników uczelni uzyskało stopnie naukowe: jeden tytuł profesora, trzech – doktora habilitowanego i trzech doktora. Dziesięć kolejnych osób ma otwarte przewody doktorskie.

Nie potwierdziły się obawy o tegoroczną rekrutację. Mimo niżu demograficznego i zawirowań spowodowanych pandemią koronawirusa, o przyjęcie na studia w PWSZ ubiegało się 1626 kandydatów. Pierwszy rok studiów rozpoczęło 1190 studentów, nieco więcej niż rok temu. Ten wynik oraz fakt, że w PWSZ kształci się ok. 3600 osób to dowód, iż proponowane kierunki kształcenia są interesującą i trafną odpowiedzią na zapotrzebowanie potencjalnych studentów i rynku pracy. (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., fot. PWSZ)

Źródło: https://sadeczanin.info/kultura-edukacja-religia/pwsz-inauguracja-roku-akademickiego-w-dobie-pandemii-jednak-z-nadzieja