Sądecka Uczelnia ma szansę być kuźnią kadr dla tej branży
W Warszawie podpisano „Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce”. Jednym z sygnatariuszy dokumentu był dr Marek Reichel, prorektor ds. nauki i rozwoju nowosądeckiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Autografy pod porozumieniem złożyli przedstawiciele dziewięciu ministerstw, potencjalni inwestorzy, delegaci organizacji działających na rzecz morskiej energetyki wiatrowej, reprezentanci samorządów, instytutów badawczo – rozwojowych i wyższych uczelni.
Jednym z zadań, jakie przed jednostkami badawczo – rozwojowymi i szkolnictwem wyższym stawia porozumienie sektorowe, jest przygotowanie kadry fachowców, którzy na każdym etapie łańcucha powstawania elektrowni wiatrowych będą mogli sprostać temu wyzwaniu. Oznacza to, że wyższe uczelnie techniczne będą tworzyć i otwierać kierunki kształcące studentów dla tego działu gospodarki.
Ministerstwo Edukacji i Nauki wytypuje które uczelnie otwierać będą kierunki dla branż związanych z morską energetyką wiatrową. Atutem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu jest kształcenie studentów w Instytucie Technicznym w specjalności z pogranicza ekoenergetyki – odnawialne źródła energii.
Prace nad porozumieniem rozpoczęły się 1 lipca 2020 roku, od podpisania listu intencyjnego o współpracy w zakresie budowy i rozwoju nowego sektora polskiej gospodarki w obszarze odnawialnych źródeł energii, jakim jest morska energetyka wiatrowa. Rektor nowosądeckiej PWSZ – dr hab. inż. Mariusz Cygnar, oddelegował do prac w zespołach roboczych przygotowujących porozumienie dr. hab. inż. Józefa Ciułę.
Rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce ma się opierać na maksymalizacji udziału rodzimych podmiotów w łańcuchu dostaw w procesie budowy morskich farm wiatrowych. Ten nowy, rodzący się sektor gospodarki, ma być jednym z kluczowych ogniw transformacji gospodarczej Polski.
autorka: Iwona Kamieńska
źródło fot.: Ministerstwo Klimatu i Środowiska
grupa sygnatariuszy „Porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce”