Rozmowy Sądeczanina

https://sadeczanin.info/rozmowy-sadeczanina/jak-pwsz-zachecala-studentow-do-szczepien-na-covid-19

 

Marchewką czy kijem? Jak Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu motywowała młodych ludzi do szczepień? Sądecka uczelnia nie wzięła przykładu z Akademii Górniczo-Hutniczej i postawiła na sprawdzoną taktykę.

Zapowiedź akcji szczepień na krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej poniosła się echem po całej Polsce. Nie tylko społeczność akademicką oburzyły fragment pisma kanclerza uczelni, w której pojawiło się sformułowanie o zasadach, które mogą być dla niezaszczepionych studentów „uciążliwe”.

Jeden z wydziałów uczelni (Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH) poszedł o krok dalej i poinformował, że do zajęć terenowych i praktycznych zostaną dopuszczeni tylko studenci zaszczepieni jedną dawką szczepionki. Sprawie miał przyjrzeć się Rzecznik Praw Obywatelskich, zawiadomienie trafiło również do Prokuratury.

Spytaliśmy dr Halinę Potok, Prorektor ds. studenckich i kształcenia Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu m.in. o to, w jaki sposób zachęcano do szczepień sądeckich uczniów.

- Zacznijmy od tego, co stresuje studentów najbardziej i wcale nie chodzi o igłę, lecz o tegoroczną sesję. W jakiej formie się odbędzie?

- Zgodnie z zarządzeniem Rektora może ona odbywać się w formie stacjonarnej z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i reżimu sanitarnego lub z wykorzystaniem platform edukacyjnych. Z informacji, które posiadamy wynika, że każda z tych form będzie wykorzystywana.

- A następny rok akademicki? Jak się zapowiada?

- Planujemy powrót do zajęć stacjonarnych na uczelnię, ale wszystko będzie zależało od rozwoju sytuacji epidemicznej w kraju.

- W powrocie polskich studentów na uczelnie mogą pomóc szczepienia. Czy sądeccy studenci byli chętni, żeby się na nie zapisywać?

- Obserwowaliśmy bardzo duże zainteresowanie szczepieniami głównie w grupie pracowników. Natomiast w grupie studentów kierunków medycznych zainteresowanie szczepieniami z dnia na dzień było coraz większe, a z informacji, które posiadamy około pięćdziesiąt, sześćdziesiąt procent studentów tych kierunków skorzystało z takiej możliwości.

- Co z pozostałymi studentami, dla których zapisy trwały do 10 czerwca?

Nie mamy wiedzy dotyczącej udziału w szczepieniach studentów z innych kierunków studiów. Przeprowadziliśmy badanie ankietowe pod koniec kwietnia dotyczące zainteresowania studentów udziałem w szczepieniu, w którym ustaliliśmy duże zainteresowanie szczepieniami. Dlatego postanowiliśmy dać możliwość naszej społeczności zaszczepienia się na terenie uczelni. Otrzymamy szczepionkę firmy Pfizer.

- Jak PWSZ zachęcała studentów do szczepień?

- W procesie informowania o szczepieniach wykorzystaliśmy materiały ze strony rządowej. Wszystkie informacje pracownicy otrzymali poprzez system wewnątrzuczelnianej poczty elektronicznej, a studenci poprzez system Wirtualny Dziekanat. Umieściliśmy również informacje w aktualnościach na naszej stronie internetowej i za pośrednictwem naszych mediów społecznościowych, to jest na fanpage'u PWSZ News na Facebooku oraz na naszym profilu PWSZ w Nowym Sączu na Instagramie.

- Jak studentom spodobała się taka forma komunikacji?

- Ogłoszenie dotyczące możliwości szczepienia zostało umieszczone jako post wielokrotnie w odstępie kilku dni i udostępnione przez użytkowników Facebooka. Zostało wyświetlone łącznie przez 2849 użytkowników. Prezentowane było również jako dwudziestoczterogodzinna relacja, którą oglądało 300 osób. Te narzędzia usprawniają komunikację, informację, edukację oraz integrację społeczności akademickiej.

- Na co w przyszłym semestrze muszą przygotować się studenci, którzy nie chcą się zaszczepić?

- Szczepienie jest dobrowolne, w związku z powyższym dostosujemy się do wytycznych, które zostaną ustalone przez ministerstwo – podkreśla Prorektor Halina Potok.

Na zdjęciu poniżej:dr Halina Potok, prorektor ds. studenckich i kształcenia Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu - kadr z wywiadu TV Sadeczanin

Halina Potok wywiad sadeczanin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., fot. ES/KS)