• Ranking Oceny Aktywności Gmin: poznaliśmy liderów wśród samorządów w regionie (sadeczanin.info)
  •  Najlepsze samorządy w regionie. Sprawdź, jak poradziła sobie twoja gmina (sadeczanin.info)
  • UM Nowy Sącz: Nowy Sącz na trzecim miejscu (nowosadecki24.pl)
  • Gala Oceny Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego (nowysacz.pl)

Ranking Oceny Aktywności Gmin: poznaliśmy liderów wśród samorządów w regionie

Tegoroczne rozdanie nagród dla laureatów Rankingu Oceny Aktywności Gmin przybrało wyjątkową formę. Ze względu na wciąż obecne zagrożenie epidemiologiczne wywołane pandemią COVID-19, finał plebiscytu odbył się online. Wiemy już, który samorząd uzyskał najlepszy wynik za rok 2019. Zobaczcie, kto został liderem wśród gmin Subregionu Sądeckiego.

Ocena Aktywności Gmin to wyjątkowe wydarzenie, które pokazuje jaką pracę wykonały samorządy w Subregionie Sądeckim przez poprzedni rok. Na ranking składa się pięć modułów, które wskazują na kondycję gmin w różnych obszarach ich działalności. Zespół niezależnych ekspertów z Instytutu Ekonomii Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu analizuje 24 wskaźniki. Usystematyzowane i opracowane informacje o gminach z Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie, pozwoliły na wyłonienie niekwestionowanych liderów wśród samorządów Subregionu Sądeckiego.

Badacze, pod kierownictwem prof. dr hab. Tadeusza Kudłacza, wzięli pod uwagę aż 39 jednostek samorządowych z powiatu nowosądeckiego, limanowskiego, gorlickiego i miasta Nowego Sącza. Ranking Oceny Aktywności Gmin to nie tylko idealna okazja na docenienie wysiłków samorządów w pracy na rzecz "Małych Ojczyzn", ale również informacja dla mieszkańców o kondycji ich gminy.

Przyznanie nagród dla najlepszych w tym roku odbyło się w formie online. W siedzibie redakcji Sądeczanin pojawili się przedstawiciele nagrodzonych samorządów z kategorii głównej.

Wyniki Rankingu Oceny Aktywności Gmin za rok 2019

Ocena końcowa

  1. Muszyna - 137,70*
  2. Gorlice (miasto) – 130,77
  3. Nowy Sącz – 129,32
  4. Stary Sącz – 128,18

*liczba uzyskanych punktów

Moduł I. Generowanie dochodów

  1. Muszyna
  2. Chełmiec
  3. Nowy Sącz

Moduł II. Pozainwestycyjne działalność gospodarcza

  1. Laskowa
  2. Krynica-Zdrój

Moduł III. Aktywność inwestycyjna gminy

  1. Stary Sącz
  2. Łącko
  3. Nawojowa

Moduł IV. Efekty polityki społecznej

  1. Nowy Sącz
  2. Krynica-Zdrój
  3. Łużna

Moduł V. Dynamika

  1. Moszczenica
  2. Łużna
  3. Muszyna

W module trzecim, „Aktywność inwestycyjna gminy”, badacze z Instytutu Ekonomicznego PWSZ analizowali aż osiem wskaźników: udział wydatków majątkowych w wydatkach ogółem, wydatki majątkowe per capita, skorygowany wskaźnik relacji wydatków majątkowych do wydatków na obsługę zadłużenia, wydatki majątkowe na transport, łączność, oświatę i wychowanie per capita, wydatki na gospodarkę mieszkaniową oraz gospodarkę komunalną i ochronę środowiska per capita, a także środki unijne per capita.

Powyższy spis wskaźników może wywoływać koszmary senne, ale warto wiedzieć, że ta kategoria skupia się na wydatkach inwestycyjnych. Ważne jest tutaj jak gmina pomnaża swój majątek oraz jak zaspokaja potrzeby mieszkańców. Im więcej samorząd inwestuje, tym lepiej dla mieszkańców. Oczywiście dużo zależy od sytuacji finansowej gminy, przyjętej strategii, prowadzonej polityki czy poszukiwaniu dodatkowych źródeł finansowania (tutaj odpowiedzią jest ostatni wskaźnik – środki unijne per capita).

Która gmina jest najbardziej aktywna jeśli chodzi o inwestowanie? Wyniki Rankingu Oceny Aktywności Gmin 2020 pokazują, że Stary Sącz. Zaraz za nim uplasowało się Łącko. Podium zwojowały gminy powiatu nowosądeckiego. Czołówkę liderów zamknęła gmina Nawojowa.

Kategoria czwarta, „Efekty polityki społecznej”, to pokazanie za pomocą liczb i tabelek tego, jak żyje się mieszkańcom gminy. Niezależni eksperci sprawdzają tutaj siedem wskaźników tj.: saldo migracji na 1000 mieszkańców, stopa bezrobocia rejestrowanego, wydatki na ochronę zdrowia per capita, liczba organizacji pozarządowych (fundacje, stowarzyszenia) na 1000 mieszkańców, wpływy z PIT per capita, wskaźnik komputeryzacji szkół, wyniki egzaminów gimnazjalnych według miejsca zamieszkania. Wiemy więc, ilu mieszkańców ucieka z gminy w poszukiwaniu lepszych warunków, jak radzą sobie szkoły. „Efekty polityki społecznej” pokazują na jakim poziomie realizowana jest edukacja i ochrona zdrowia w danym samorządzie.

W tej kategorii ostatnie miejsce podium zajęła gmina Łużna z powiatu gorlickiego. Na drugim miejscu uplasowała się Krynica-Zdrój, a liderem zostało miasto Nowy Sącz.

Ostatni moduł bada dynamikę zmian, zachodzących w gminach według wskaźników Oceny Aktywności Gmin. Kategoria ta może pokazywać, który samorząd w ciągu roku wykonał największe postępy. Trzecie miejsce zajęła Muszyna. Dwa pierwsze miejsca należały jednak do gmin wiejskich z powiatu gorlickiego. Gmina Łużna zajęła drugie miejsca, a Moszczenica została liderem spośród wszystkich samorządów Subregionu Sądeckiego.

(Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

 Źródło: https://www.sadeczanin.info/gospodarka/ranking-oceny-aktywnosci-gmin-poznalismy-liderow-wsrod-samorzadow-w-regionie

 

Najlepsze samorządy w regionie. Sprawdź, jak poradziła sobie twoja gmina

28.10.2020

 Ranking Oceny Aktywności Gmin tworzony jest przez niezależnych ekspertów z Instytutu Ekonomicznego PWSZ w Nowym Sączu. Działalność samorządów Subregionu Sądeckiego oceniana jest w pięciu kategoriach. Wyniki rankingu są również ważnym wskaźnikiem dla mieszkańców Sądecczyzny, pokazującym jak radzi sobie ich gmina. Zobaczcie, listę laureatów edycji 2020. Czy znalazła się na niej wasza gmina?

Znamy już wyniki Rankingu Oceny Aktywności Gmin 2020. Relację z kameralnego rozdania nagród możecie zobaczyć tutaj: Poznaliśmy liderów wśród samorządów w regionie.

Nagrody w tym roku, ze względu na trudną sytuację epidemiologiczną, przyznawane było tylko w głównej kategorii, która podsumowuje wyniki z pięciu kategorii. Nagrodę za czwarte miejsce odebrał burmistrz Starego Sącza, Jacek Lelek. Na trzecim miejscu uplasował się Nowy Sącz. Drugie miejsce za działalność w 2019 roku uzyskało miasto Gorlice. Na podium po raz kolejny stanęła Muszyna. Nagrodę dla gminy odebrał burmistrz, Jan Golba.

Na ten ranking, poza oceną końcową, składa się pięć kategorii. Wyniki w tych modułach pokazują, że wielkość gminy nie ma znaczenia – dzięki swojej pracy, każdy może zostać liderem. Poznaj laureatów każdej kategorii w naszym wideo.

Na kategorię pierwszą „Generowanie dochodów” składa się pięć wskaźników. Dają one pogląd na to jak radzi sobie samorząd pod względem finansowym. Badacze z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej analizują relację nadwyżki operacyjnej do wydatków bieżących, nadwyżkę operacyjną per capita, udział dochodów własnych w dochodach ogółem, dochody własne per capita oraz wpływy z podatków i opłat lokalnych per capita.

Jeśli te pojęcia brzmią dla was jak „czarna magia”, koniecznie sprawdźcie nasz słowniczek pojęć dotyczący Oceny Aktywności Gmin.

W kategorii „Generowanie dochodów” trzecie miejsce zajęło miasto Nowy Sącz, drugie – gmina Chełmiec. Rywali pokonała Muszyna, która w tym module również okazała się najlepsza.

Nowe przedsiębiorstwa to nowe szanse na rozwój gospodarczy. Zadaniem samorządów jest zapewnienie im korzystnych warunków rozwoju i likwidowanie barier, które go hamują. Jak w tym wszystkim mają się wydatki na promocję? Gminy dbają o swój pozytywny wizerunek, aby być atrakcyjną dla inwestorów, turystów oraz mieszkańców. W skrócie działa to tak: im lepsza promocja gminy – tym lepsza sytuacja ekonomiczna mieszkańców. To właśnie sprawdza moduł drugi „Pozainwestycyjna działalność gospodarcza”.

W kategorii tej brane pod uwagę są cztery wskaźniki: liczba nowo zarejestrowanych podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców, liczba wyrejestrowanych podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców, wydatki na promocję gminy per capita oraz wpływy z CIT per capita (stanowiące dochód budżety gminy).

Wyniki Rankingu Oceny Aktywności Gmin pokazują, że najlepiej w Subregionie Sądeckim poradziła sobie gmina Laskowa. Mała gmina wiejska z powiatu limanowskiego wyprzedziła Krynicę-Zdrój. Trzecie miejsce zajęła gmina z powiatu gorlickiego – Sękowa.

 Źródło: https://sadeczanin.info/gospodarka/najlepsze-samorzady-w-regionie-sprawdz-jak-poradzila-sobie-twoja-gmina

Gala Oceny Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego – Nowy Sącz na trzecim miejscu

Utworzono: 27 październik 2020

W siedzibie Fundacji Sądeckiej odbyła się Gala Oceny Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego. W tegorocznym zestawieniu Miasto Nowy Sącz zajęło trzecie miejsce w ocenie ogólnej i w kategorii „Generowanie dochodów” oraz pierwsze miejsce w module oceniającym efekty polityki społecznej.

Analizę aktywności gmin Sądecczyzny za kolejny, 2019 rok przeprowadził Instytut Ekonomiczny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. Przedstawiana publikacja jest wynikiem współpracy Instytutu z Fundacją Sądecką, która jest głównym inicjatorem przedsięwzięcia oceny aktywności gmin subregionu sądeckiego.

W imieniu prezydenta Nowego Sącza Ludomira Handzla nagrodę dla miasta odebrała zastępca prezydenta, Magdalena Majka. (...)

https://nowosadecki24.pl/20201026359559/um-nowy-sacz-gala-oceny-aktywnosci-gmin-subregionu-sadeckiego-nowy-sacz-na-trzecim-miejscu1603754225

Gala Oceny Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego – Nowy Sącz na trzecim miejscu

Dodano: 2020-10-26

W siedzibie Fundacji Sądeckiej odbyła się Gala Oceny Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego. W tegorocznym zestawieniu Miasto Nowy Sącz zajęło trzecie miejsce w ocenie ogólnej i w kategorii „Generowanie dochodów” oraz pierwsze miejsce w module oceniającym efekty polityki społecznej.

Analizę aktywności gmin Sądecczyzny za kolejny, 2019 rok przeprowadził Instytut Ekonomiczny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. Przedstawiana publikacja jest wynikiem współpracy Instytutu z Fundacją Sądecką, która jest głównym inicjatorem przedsięwzięcia oceny aktywności gmin subregionu sądeckiego.

W imieniu prezydenta Nowego Sącza Ludomira Handzla nagrodę dla miasta odebrała zastępca prezydenta,  Magdalena Majka. (…)

https://nowysacz.pl/komunikaty-biura-prasowego/24243