PWSZ w Nowym Sączu z każdym rokiem rozwija się coraz bardziej. O podsumowaniu roku 2020 i planach na przyszłość opowiada prof. dr hab. inż. Mariusz Cygnar, rektor uczelni.

Dorota Solczak: - Państwa uczelnia została laureatem nagrody Ekostrateg 2020 przyznawanej przez Radę Kongresową Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości. Co dla Państwa oznacza to wyróżnienie?

Mariusz Cygnar: - Nagroda Ekostrateg ma wymiar szczególny. Przyznawana jest przez autorytety naukowe, przedstawicieli administracji rządowej, samorządów oraz – co istotne – praktyków-przedsiębiorców. Jest to szczególnie istotne dla uczelni przygotowującej kadry współpracujące z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Przyznanie nagrody zawdzięczamy przede wszystkim przedsiębiorcom i partnerom z obszaru przemysłu, z którymi współpracujemy nie tylko w ramach kształcenia, ale również prowadzimy wspólne działania naukowo – badawcze. Każde wyróżnienie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu jest dla nas niezwykle ważne i istotne. Potwierdza, że nakreślone i – co ważniejsze – realizowane przez nas programy rozwoju spotykają się z pozytywnym przyjęciem naszych potencjalnych odbiorców, czyli absolwentów szkół średnich oraz instytucji takich jak Polska Agencja Przedsiębiorczości. Aktywność naukowo – badawcza naszych pracowników akademickich spotkała się z konkretnym uznaniem dla naszego Wydawnictwa Naukowego. Zostaliśmy wpisani na ministerialną listę wydawnictw, które otrzymały 80 punktów za publikowanie monografii naukowych.

DS.: - Kwestia ekologii obecnie jest niezwykle często poruszana, jednak wśród uczelni temat ten nie jest zbyt powszechny. Jak to wygląda u Państwa?

MC.: - Dążymy do tego, by także kadra naukowa i studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu włączali się w działania służące ochronie środowiska i ekologii, co jest naszym wspólnym wyzwaniem w obecnej sytuacji. Jednym z takich projektów jest wspólne działanie naszej uczelni z Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w Nowym Sączu. Realizujemy je z wsparciem Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020, w ramach działania: Badania i innowacje w przedsiębiorstwach, infrastruktura badawczo – rozwojowa przedsiębiorstw, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jednym z założeń tego projektu jest otwarcie laboratorium, które pozwoli Studentom i pracownikom naukowym Instytutu Technicznego PWSZ uczestniczyć w pracach badawczo-rozwojowych wspólnie z pracownikami MPEC. To kontynuacja wieloletniej współpracy uczelni ze spółką i wypełnienie podpisanej w czerwcu 2019 r. umowy o współdziałaniu na płaszczyźnie badawczo-dydaktycznej. Zakres wspólnych działań jest elementem walki o czyste powietrze również w Nowym Sączu.

DS.: - Rozpoczął Pan w tym roku drugą kadencję jako Rektor PWSZ w Nowym Sączu. Jakie są plany na dalszy rozwój uczelni?

MC.: - Naszym największym projektem jest rozpoczęta kilka tygodni temu budowa Instytutu Ekonomicznego. Ze względu na zainteresowanie ofertą Instytutu i wzrost liczby studentów musieliśmy zabiegać o własny obiekt, by zapewnić właściwe warunki do nauki. Do nowego obiektu Instytut Ekonomiczny przeprowadzi się pod koniec letniego semestru roku akademickiego 2021/2022. Zabiegamy o dofinansowanie na budowę profesjonalnej komory hiperbarycznej w ramach kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne. Jesteśmy po ocenie formalnej i projekt został zaakceptowany do finansowania. Tak bogata oferta kształcenia na kierunkach praktycznych wymaga ciągłego poszerzania infrastruktury dydaktycznej i bazy laboratoryjnej. W poprzednim roku akademickim Uczelnia przeznaczyła ok. 2 mln złotych na szereg modernizacji sal dydaktycznych i laboratoryjnych. Wybudowaliśmy z własnych środków Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej wyposażone w niezbędny specjalistyczny sprzęt do podniesienia jakości kształcenia na kierunkach Pielęgniarstwo i Ratownictwo Medyczne. Pewną nowością w programie kształcenia i naszym „oczkiem w głowie” jest bionika w systemach mechatronicznych. Jest to specjalność, z której jest wyjątkowo dumni. Poza krakowską AGH na polskich uczelniach nie ma takiej oferty. Ta dziedzina wiedzy jest związana z badaniem zjawisk w przyrodzie pod kątem ich wykorzystania w rozwiązywaniu problemów technicznych. Oczywiście mam ambicje, by ciągle umacniać i podnosić rangę naszej Alma Mater, a także w odpowiednim czasie móc otworzyć studia doktoranckie. To bardzo trudna, ale wymagająca procedura. Zamierzamy podejść do niej tak, abyśmy w jednej czy dwóch dyscyplinach mogli prowadzić przewody doktorskie.

Rozmawiała Dorota Solczak

Źródło: wyborcza.biz/ Biznes Puls: https://wyborcza.biz/akcjespecjalne/7,173753,26633965,strateg-postepu.html