Jest współpraca, ale obiekty uczelni nadal mogą służyć tylko studentom
Prezydent Ludomir Handzel oraz rektor PWSZ Mariusz Cygnar podpisali dziś porozumienie o współpracy między miastem, a Państwową Wyższą Szkołą Zawodową. Niestety choć z obu stron jest wola współdziałania, cały czas nie ma możliwości, aby mieszkańcy miasta mogli korzystać z uczelnianych obiektów sportowych, między innymi z basenu.
-Bardzo cieszy mnie to, jak uczelnia się rozwija. Wiemy o planach inwestycyjnych i będziemy to wspierać administracyjnie na tyle, na ile można. Jesteśmy po wielu godzinach rozmów z rektorem i w bardzo wielu aspektach widzimy możliwość współpracy zarówno na płaszczyźnie naukowej, dydaktycznej, sportowej jak i w kwestii praktyk dla studentów czy organizacji imprez. Ważnym aspektem jest też współpraca w kwestii dostępu do infrastruktury uczelni oraz wykorzystaniu Instytutu Kultury Fizycznej w zakresie rehabilitacji sądeczan – mówił prezydent Ludomir Handzel.
Podkreślił również, że w ramach porozumienia miasto będzie starało się rozwijać współpracę ze środowiskiem lokalnym, pracodawcami i przedsiębiorcami.
–Uczelnia, biznes, samorząd – to jest główne przesłanie tego porozumienia. Bardzo dziękuję za to wsparcie, bo ma ono dla całej społeczności akademickiej wartość wymierną w kontekście dalszego rozwoju. Wcześniej z formalnego punktu widzenia takiego porozumienia nie było – mówił rektor PWSZ Mariusz Cygnar.
Jak dodał rektor, analizowane są możliwości wykorzystania społeczności akademickiej czyli studentów i kadry na płaszczyźnie dydaktycznej czy badawczej, a także możliwość korzystania z infrastruktury uczelni przez sądeczan.
Gdy obiekty powstawały, obiecywano, że po pięciu latach obowiązywania zastrzeżeń związanych z unijną dotacją, będą powszechnie dostępne za stosowną opłatą. Tymczasem jak poinformowano na konferencji – zastrzeżenie obowiązywać będzie niestety przez kolejnych pięć lat.
-Projekt się nie zakończył. Okres jego trwania został przedłużony o kolejne pięć lat, natomiast sądeczanie korzystają z basenu codziennie. Przecież na uczelni kształci się prawie trzy tysiące mieszkańców miasta. Pomimo zapisów związanych z trwałością projektu poszukujemy możliwości wykorzystywania infrastruktury przez szersze grono osób nie tylko związanych uczelnią – odniósł się do tej kwestii rektor PWSZ
Na zdjęciach, od lewej, pierwsze: od lewej - prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel, rektor PWSZ, dr hab. Mariusz Cygnar, drugie: od lewej - rektor PWSZ, dr hab. Mariusz Cygnar, prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel, trzecie, od lewej: prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel, rektor PWSZ, dr hab. Mariusz Cygnar
Źródło: https://www.dts24.pl/miasto-pwsz-jest-porozumienie-o-wspolpracy/
Miasto będzie współpracowało z PWSZ.
Będą wspólne projekty i pomoc w rozwoju.
1 marca 2019 r.
Prezydent Ludomir Handzel i rektor Mariusz Cygnar podpisali porozumienie o współpracy. Uczelnia razem z urzędem ma organizować konferencje popularno-naukowe, prowadzić projekty badawcze i rozwojowe. Studenci Państwowej wyższej Szkoły Zawodowej będą praktykować w miejskich jednostkach i spółkach, a prezydent chciałby, aby z zaplecza uczelni mogli korzystać sądeczanie.
- Mamy szereg ciekawych pomysłów, aby nasza działalność w obszarze podnoszenia świadomości, czym jest miasto, czy uczelnia, była w środowisku lokalnym coraz większa. Mówię to w znaczeniu rozwoju zarówno miasta, jak i uczelni - zaznacza rektor PWSZ dr hab. inż. Mariusz Cygnar.
Współpraca między Miastem Nowy Sącz a PWSZ będzie polegała m.in. na organizacji wspólnych imprez popularno-naukowych, dydaktycznych, sportowych, praktykach dla studentów PWSZ, dostępu do infrastruktury PWSZ, także w kontekście rehabilitacji dla sądeczan.
- Ważnym elementem jest współpraca ze środowiskiem lokalnym, z przedsiębiorcami. Cieszę się, że rozwój uczelni idzie w kierunku informatyki i mechatroniki. Mamy głód tego typu specjalistów, a to powoduje, że PWSZ nie będzie produkowała bezrobotnych, bo nadal potrzebujemy na rynku osoby z wykształceniem technicznym - dodaje prezydent Ludomir Handzel.
Żródło: https://gazetakrakowska.pl/nowy-sacz-miasto-bedzie-wspolpracowalo-z-pwsz-beda-wspolne-projekty-i-pomoc-w-rozwoju/ga/c3-13930010/zd/34164736
Miasto Nowy Sącz i PWSZ będą współpracować! Podpisano porozumienie.
1 marca 2019 r.
W sali senackiej rektoratu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej przy ul. Staszica w Nowym Sączu miało miejsce podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Miastem Nowy Sącz a nowosądecką uczelnią wyższą. Wspólna organizacja przedsięwzięć popularno-naukowych, projektów badawczych oraz rozwojowych, wspieranie realizacji praktyk studenckich to tylko niektóre pozycje, które będą realizowane w ramach umowy.
– Wydarzenie, jakim jest podpisanie porozumienia o wzajemnej współpracy między Miastem Nowy Sącz a Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nowym Sączu ma wymiar szczególny. Z jednej strony będzie to porozumienie, które zacieśnia dotychczasową współpracę, ale mamy szereg innych ciekawych pomysłów wspólnie z prezydentem Miasta, aby nasza działalność w obszarze podnoszenia świadomości, czym jest miasto i uczelnia w środowisku lokalnym miała wymiar coraz większy (w znaczeniu rozwoju miasta, regionu i przede wszystkim uczelni). Dziękuję prezydentowi za przychylność i możliwość szerszej współpracy, która daje bezpieczeństwo i stabilność uczelni w regionie, ma to fundamentalne znaczenie w otwarciu nowej ustawy „prawo o szkolnictwie wyższym i nauce”. W nowej ustawie już z nazwy jesteśmy publiczną uczelnią zawodową, czyli taką, która ma decydujące znaczenie na rozwój środowisk lokalnych. Nie ulega wątpliwości, że partnerem strategicznym jest Miasto, które zapewnia studentom, a później absolwentom wejście na dynamiczny i trudny rynek pracy – powiedział dr hab. inż. Mariusz Cygnar, rektor PWSZ w Nowym Sączu.
– PWSZ już od wielu lat wpisał się w nasz region, oddziaływanie jest bardzo szerokie, ponieważ studenci pochodzą nie tylko z Nowego Sącza oraz powiatu nowosądeckiego, ale również z Limanowej, Gorlic oraz z poza tego obszaru. Bardzo cieszy mnie to, że szkoła się rozwija. Wiemy o planach inwestycyjnych związanych z Instytutem Ekonomicznym i będziemy wspierać administracyjnie tego typu działania. Będziemy rozwijać także Instytut Techniczny. Rozmawiałem już z rektorem uczelni na ten temat. Możliwości współpracy istnieją w różnych aspektach: w tematach naukowych, organizacji wspólnych imprez, ale także dydaktycznych i sportowych praktykach dla studentów. Współpracę podejmiemy także w zakresie dostępu do infrastruktury PWSZ-u, rozmawiamy o wykorzystaniu Instytutu Kultury Fizycznej pod kątem rehabilitacji nowosądeczan – powiedział prezydent Ludomir Handzel.
Prezydent Miasta Nowego Sącza podkreślił, że bardzo ważna jest współpraca ze środowiskiem lokalnym (z pracodawcami – przedsiębiorcami). Zadowolony jest z rozwoju uczelni w kierunku informatyki oraz mechatroniki, ponieważ jest popyt na tego typu specjalistów. Wielu przedsiębiorców zgłasza zapotrzebowanie na osoby z technicznym wykształceniem. Współpraca PWSZ i Miasta będzie przebiegać na różnych płaszczyznach.
Źródło: https://miastons.pl/nowy-sacz/miasto-pwsz-wspolpraca-podpisano-porozumienie/