Uczy tego PWSZ w Nowym Sączu
Dietetyk to zawód przyszłości. Dlaczego? Bo siedzący tryb życia, postępująca nadwaga i otyłość sprzyjają występowaniu chorób dietozależnych. To dlatego porady dotyczące zdrowego trybu życia, w tym racjonalnego odżywiania, będą przydatne, zwłaszcza od kompetentnych osób, posiadających odpowiednie kwalifikacje zawodowe.
Stereotyp studenta, który marnie jada, a jeśli już, to stawia na fast foody, nie przystaje do studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu z Instytutu Zdrowia, którzy studiują dietetykę. Oni nie tylko stawiają na zdrowe jedzenie. Są przekonani, że postawili na dobry kierunek, który powoli staje się hitem na rynku pracy.
Studenci Instytutu Zdrowia Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu, którzy studiują dietetykę, zorganizowali wielkie, wspólne gotowanie. W ten sposób chcieli pokazać, że nie tylko potrafią świetnie gotować, ale uczą się tego, co ich autentycznie interesuje.
- Przygotowujemy zdrowe przekąski. Fajnie jest robić coś zdrowego dla siebie, zamiast kupować gotowce ze sklepu – mówi Sandra Groń, studentka dietetyki.
Zdaniem wykładowcy, Marka Zborowskiego, dietetyka to kierunek, który znakomicie odpowiada potrzebom rynku.
- Zdrowe odżywianie stało się też modne. Ludzie coraz bardziej są świadomi, jaki wpływ ma odżywianie na zdrowie człowieka. To też wsparcie dla lokalnego rynku, bo to głównie miejscowi dostawcy mają zdrowe, ekologiczne produkty.
- Dietetyka to jest przyszłościowy zawód. To nie tylko moda na diety, ale także sposób na coraz większe problemy z otyłością. Ludzie chcą, żeby ktoś im pomógł - dodaje Sandra Groń, a jej koleżanka z roku, Izabela Gruca, dodaje, że w dzisiejszych czasach, wygląd jest bardzo ważny, ludzie bardziej o siebie dbają.
- Jesteśmy przekonane, że dietetyka to przyszłościowy zawód - mówią studentki.
Na zdjęciu: kadr z reportażu TV Sądeczanin w Instytucie Zdrowia PWSZ nt. diety, wywiadu reporterce udziela Marek Zborowski, wykładowca PWSZ