Instytut Techniczny wziął udział w konkursie ministerialnym na najlepszy program studiów magisterskich. Szkoła chce uczyć na corazlepszym poziomie i na to właśnie przeznaczyć pieniądze – powiedział Marek Aleksander, dyrektor Instytutu Technicznego PWSZ -
Do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego trafiło 261 wniosków, 26 zostało wyróżnionych.
Źródło - RDN Nowy Sącz: http://www.rdn.pl/rdn/index.php/wiadomosci/nowy-sacz/2204-milion-zlotych-dla-nowosadeckiej-pwsz
Milion dla PWSZ
Konferencja prasowa w Instytucie Technicznym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. [ZOBACZ FILM]
Żródło - TV-NS.pl: http://tv-ns.pl/poglady/material/7361/b/1.html
06.12.2013
Kolejny milion dla PWSZ
Program kształcenia na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji okazał się jednym z najlepszych w Polsce. Uczelnia już wydatkuje nagrodę – milion złotych od ministerstwa.
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego spośród 261 kierunków nagrodziło 26, w tym program studiów magisterskich na popularnym ZiP-ie w nowosądeckiej PWSZ. Rok temu w tym konkursie wyróżniono mechatronikę.
- To sukces dla naszej uczelni. Jako jeden z dwóch kierunków kształcenia o profilu praktycznym został doceniony milionem złotych. Dla niektórych uczelni milion złotych to być może nie tak dużo, ale dla nas jest to znaczące – mówi profesor Zbigniew Ślipek, rektor nowosądeckiej uczelni.Na uczelnię już dotarło wyposażenie laboratorium elektropneumatyki. Za otrzymane pieniądze ma powstać także laboratorium procesowe.
Instytut Techniczny odpowiada na zapotrzebowanie sądeckich przedsiębiorców. Stała współpraca z zakładami produkcyjnymi ma pomóc w jak najlepszym przygotowaniu absolwentów do podjęcia pracy
- Chodzi nam o to, by studenci na zajęciach mogli pracować w małych zespołach. Chcemy zbliżyć studentów do przemysłu, żeby mogli uczestniczyć w działaniach firm, zapoznać się z procesem ich produkcji – wyjaśnia dr Marek Aleksander, dyrektor Instytutu Technicznego.
Wykładowcy alarmują, że ogólnoakademicki charakter studiów przygotowuje jedynie do pracy na uczelni, a nie przyszłych fachowców.
Nastawienie na aspekt praktyczny ma zmienić tę powszechnie panującą tendencję i odpowiedzieć na oczekiwania rynku pracy.
Jak twierdzi rektor, zmiana metody kształcenia przyniosła pierwsze owoce. Studenci już w trakcie studiów przygotowują prace dla firm produkcyjnych. Jest to jeden z elementów systematycznie wprowadzanych zmian.
- Co roku wysyłamy do firm propozycje współpracy. Na przykład w zeszłym roku nasi studenci przygotowali dla firmy Wiśniowski 14 prac dyplomowych. Były to prace z zakresu projektowania. Współpraca z sądeckimi przedsiębiorcami rozwija się, a efekty podobają – mówi Marek Aleksander.
Źródło - Dobry Tygodnik Sądecki: http://www.dts24.pl/kolejny-milion-dla-pwsz-instytut-techniczny_2903.html
06.12.2013
Milion złotych od ministra. PWSZ doceniona w konkursie.
Instytut Techniczny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej już po raz drugi nagrodzony został przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Tym razem milion złotych otrzyma kierunek: Zarządzanie i inżynieria produkcji.
W lipcu tego roku Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło konkurs dla jednostek, które opracowały najlepsze programy kształcenia dla studiów praktycznych, zgodne z Krajowymi Ramami Kwalifikacji. Do konkursu uczelnie z całego kraju zgłosiły 261 wniosków. Komisja do spraw opiniowania wniosków o dofinansowanie w zakresie wdrażania systemów poprawy jakości kształcenia oraz Krajowych Ram Kwalifikacji pod przewodnictwem prof. dra hab. inż. Edwarda Jezierskiego najwyżej oceniła 26 programów kształcenia, w tym program studiów na kierunku Zarządzanie i inżynieria produkcji”, studia II stopnia prowadzony przez Instytut Techniczny PWSZ w Nowym Sączu. Zwycięzcy konkursu otrzymają po milionie złotych na pokrycie kosztów związanych z wdrożeniem programów kształcenia.
– Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa podobnie jak w ubiegłym roku jest laureatem ministerialnego konkursu, którego nagrodą jest milion złotych dotacji na poprawę jakości kształcenia. Za bardzo dobry program kształcenia na studiach magisterskich o profilu praktycznym uczelnia jako jedna z niewielu została doceniona – mówi prof. Zbigniew Slipek, rektor PWSZ w Nowym Sączu.
Uczelnia w przyszłości chce postawić na studia o charakterze praktycznym.
– Chcielibyśmy przeprofilować wszystkie kierunki na program praktyczny. Połowa zajęć powinna polegać na praktykach i zajęciach w laboratoriach – dodaje rektor.
W realizacji takiej koncepcji na pewno pomoże przyznany milion, który przeznaczony zostanie na doposażenie pracowni i program praktyk studenckich.
– Dofinansowanie z ministerstwa pozwoli doposażyć pracownie instytutu, stworzyć więcej stanowisk w laboratoriach. Studenci będą mogli pracować w małych zespołach – wylicza dr Marek Aleksander, dyrektor Instytutu Technicznego.
Źródło - sadeczanin.info: http://www.sadeczanin.info/wiadomosci,5/milion-zlotych-od-ministra-pwsz-doceniona-w-konkursie,53954
08.12.2013
Kolejny milion dla PWSZ
Trwa dobra passa Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu, która właśnie wygrała kolejny milion złotych w konkursie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Już po raz drugi nagrodzono Instytut Techniczny PWSZ w Nowym Sączu milionem złotych w konkursie na dofinansowanie działań związanych z wdrażaniem systemów poprawy jakości kształcenia oraz Krajowych Ram Kwalifikacji. Tym razem dofinansowanie na pokrycie kosztów związanych z wdrożeniem programów kształcenia otrzymał kierunek II stopnia studiów: Zarządzanie i Inżynieria Produkcji o profilu praktycznym. O sukcesie sądeckiej uczelni świadczy to, że złożony przez PWSZ w Nowym Sączu wniosek jest jednym z 26 wyróżnionych na 261, zgłoszonych do konkursu z terenu całej Polski. Potwierdza to dobre przygotowanie uczelni do realizacji misji kształcenia oraz wysoką jakość posiadanych programów studiów. W zeszłym roku uczelnia otrzymała milion złotych na kierunek Mechatronika, przeznaczając nagrodę na podniesienie jakości kształcenia, rozwój nowych laboratoriów oraz podnoszenie kwalifikacji przez kadrę naukową i dydaktyczną. – W tym roku zmieniliśmy profil kształcenia na II stopniu studiów na kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji z ogólnoakademickiego na praktyczny. Co pozwala nam na pełniejszą współpracę z przemysłem i podmiotami gospodarczymi a także gwarantuje, że 50% realizowanych na kierunku zajęć będzie miało wymiar praktyczny. Takie działania są odpowiedzią na zapotrzebowanie zgłaszane przez rynek pracy i przedsiębiorców – mówi doc. dr inż. Marek Aleksander, dyrektor Instytutu Technicznego. Uczelnia planuje wydać pozyskaną dotację m.in. na dalszy rozwój specjalistycznych laboratoriów oraz dodatkowe zajęcia dla studentów.
Źródło - MiastoNS.pl: http://www.miastons.pl/98,9164,Kolejny_milion_dla_PWSZ.htm