Sądeccy studenci biorą sprawy w swoje ręce: Mówią STOP białaczce.

Dołącz i Ty do akcji „Wampiriada”

Co cztery minuty na świecie ktoś dowiaduje się, że zachorował na nowotwór krwi. Co dziesięć minut ta choroba odbiera komuś życie. Już 25 stycznia 2018 r. powiedz razem z nami STOP białaczce i innym chorobom krwi. Weź udział w „Wampiriadzie”. Podziel się krwią i zarejestruj w bazie dawców szpiku i komórek macierzystych.

Studenci pielęgniarstwa i ratownictwa medycznego z sądeckiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, wspólnie z Marią Merklinger-Somą kontynuują tradycję organizowania w Instytucie Zdrowia honorowego dawstwa krwi „Wampiriada” oraz we współpracy z fundacją DKMS, rejestracji potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych. W tym roku akcja przebiega pod nazwą „20 litrów krwi – na 20 lecie uczelni”, bo PWSZ obchodzi jubileusz swojego istnienia.

Studenci oraz pracownicy chcą walczyć z białaczką i innymi chorobami. Już 25 stycznia 2018 r. między godziną 8.00 a 14.00, każdy z nas będzie mógł oddać krew i zarejestrować się jako dawca szpiku kostnego i komórek macierzystych. Wystarczy przyjść do budynku Instytutu Kultury Fizycznej, który znajduje się przy ulicy Kościuszki 2A w Nowym Sączu.

Studenci koła naukowego Promocja i zdrowie, działającego w Instytucie Zdrowia, od wielu tygodni propagują idee honorowego dawstwa krwi i rejestracji w bazie dawców szpiku kostnego wśród mieszkańców Nowego Sącza i okolicy oraz uczniów sądeckich szkół. Miedzy innymi nawiązali współpracę z I LO w Nowym Sączu, odwiedzili też sądecką „kolejówkę”. Podczas spotkań informacyjnych, promujących idee dawstwa, zaprosili uczniów, nauczycieli do udziału w akcji.

- Bardzo chętnie oddam krew. Uważam, że jest to drobny gest, który może uratować komuś życie – opowiada z uśmiechem Monika Szczepanik, uczennica Zespołu Szkół nr 4 w Nowym Sączu.

Organizatorzy przygotowali sporo atrakcji dla tych, którzy wezmą udział w „Wampiriadzie”. Będzie okazja do wysłuchania wykładu dr n. med. Ireny Milaniak, która przybliży słuchaczom temat przeszczepiania narządów. Następnie swoją historię życia opowie dawca, który kiedyś przekazał szpik osobie chorej i dzięki temu heroicznemu czynowi uratował jej życie. Podczas spotkania wysłuchamy także świadectwa osoby, która chorowała na białaczkę. Dzięki anonimowemu bohaterowi, który wykazał się odwagą, zarejestrował się jako dawca i przekazał komórki macierzyste, dzisiaj może żyć i podzielić się swoimi doświadczeniami.

- Zapraszamy serdecznie wszystkich sądeczan, aby wzięli udział w naszej akcji. To niewiele kosztuje, a może uratować życie – zachęca organizatorka „Wampiriady” Maria Merklinger-Soma, wykładowca w PWSZ.

Na zdjęciach poniżej: kadry z reportażu z Wampiriady TV Sądeczanin

2018 29 01 2018 wampiriada2

2018 29 01 2018 wampiriada3

20 01 2018 stop 1 wampiriada

 

 

 

 

 

 

 

2018 29 01 2018 wampiriada

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tekst i zdjęcia z: https://sadeczanin.info/telewizja-kultura-edukacja-religia/sadeccy-studenci-biora-sprawy-w-swoje-rece-mowia-stop-bialaczce

 

26.01.2018

Wielki sukces "Wampiriady": 135 zarejestrowanych osób i 18 litrów zebranej krwi

„Wampiriada” dobiegła końca. Organizatorzy nie spodziewali się, że akcja będzie cieszyć się tak wielkim zainteresowaniem sądeczan. Krew oddało 36 osób. Udało się jej zebrać aż 18 litrów. Chętnych było znacznie więcej, ale z różnych powodów nie mogli jej oddać, choćby z powodu zażywanych leków. Wielkim sukcesem okazała się także rejestracja potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych. Zapisało się aż 135 osób.

Od samego rana przed salami, w których pobierano krew i rejestrowano potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych, ustawiały się długie kolejki. Organizatorzy nie spodziewali się, że aż tyle osób odpowie na zaproszenie.

- Ta akcja udała się tylko dzięki studentom pielęgniarstwa i ratownictwa medycznego, którzy chętnie pomogli ją zorganizować, a potem sami wzięli w niej udział – opowiada z uśmiechem Maria Merklinger-Soma, organizatorka „Wampiriady”.

W akcji wzięło udział około siedemset osób. Szczególnie byli to studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu, ale także uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół numer 4. Licznie przybyli też mieszkańcy Sądecczyzny, którzy dowiedzieli się o akcji z mediów.

- Krew oddaję po raz pierwszy i na pewno nie ostatni. Takie akcje, jak „Wampiriada” są bardzo pożyteczne i konieczne. Możemy oddać krew tym, którzy jej bardzo potrzebują - mówi Jakub Stawiarski, uczeń I LO w Nowym Sączu.

Tekst i zdjęcia z: https://sadeczanin.info/wiadomosci-telewizja/wielki-sukces-wampiriady-135-zarejestrowanych-osob-i-18-litrow-zebranej-krwi

 

29.01.2018

Nic tak nie cieszy jak sukcesy z dziedziny medycyny, szczególnie jeśli korzystać z nich możemy u siebie, lokalnie. Dlatego za najważniejsze wydarzenie ubiegłego tygodnia uznać trzeba bezdyskusyjnie otwarcie nowego skrzydła szpitala w Krynicy. Ale na tym nie koniec dobrych wieści, bo przecież nie da się przeliczyć, ile istnień ludzkich uda się uratować dzięki akcji „Wampiriada”. (...)

Dlaczego wampiriada? Bo wampiry jak nikt inny wiedzą, że krew to życie. Ale żarty na bok. Co cztery minuty ktoś na świecie dowiaduje się, że zachorował na nowotwór krwi. Co dziesięć minut ta choroba odbiera komuś życie. Nadal dla części chorych brakuje krwi i dawców. Studenci pielęgniarstwa i ratownictwa medycznego z sądeckiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej wzięli sprawy w swoje i po raz kolejny zmobilizowali sądeczan do dołączenia do grona potencjalnych dawców szpiku w ramach akcji pod nazwą Wampiriada. Tegoroczna edycja okazała się wielkim sukcesem: zebrano 18 litrów krwi i zarejestrowano 135 osób.

 

Tekst z: https://sadeczanin.info/wiadomosci-telewizja/teletydzien-trzeba-sie-cieszyc-ze-przybywa-w-miescie-wampirow-i-mamy-gdzie-sie#gsc.tab=0