Rektor PWSZ: to warte przemyślenia...
Czy sądecką PWSZ będzie mógł wspierać lokalny samorząd bez obaw o naruszenie dyscypliny finansowej? Czy uczelnia będzie dostawać więcej pieniędzy za lepszych maturzystów? Stanie się to możliwe, jeśli wejdą w życie pomysły nowego szefa resortu nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina. Rektor sądeckiej Alma Mater mówi, że propozycja dofinansowywania uczelni przez samorządy lokalne jest propozycją wartą przemyślenia, ale zaznacza, że zmiany dotyczące ich funkcjonowania są dzisiaj trudne do jednoznacznej oceny.
Resort nauki i szkolnictwa wyższego zapowiada zmianę ustawy o szkolnictwie wyższym i zasady finansowania wyższych uczelni.O planowanych zmianach w ustawie o szkolnictwie wyższym i zasadach finansowania wyższych uczelni minister Jarosław Gowin mówił podczas Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Jednym z pomysłów szefa resortu jest umożliwienie samorządom wspierania lokalnych uczelni. Jak tłumaczył Gowin na łamach portalu samorządowego.pl, do tej pory obawiały się one podejmować takich działań, ze względu na możliwy zarzut
o naruszenie dyscypliny finansowej.
- Są takie sytuacje, że samorządy zainteresowane są zwłaszcza rozwojem tych uczelni regionalnych, ważnych
z punktu widzenia tożsamości danego regionu, jego zdolności rozwojowych – powiedział Gowin. Rektor sądeckiej PWSZ prof. Mariusz Cygnar pytany o pomysły nowego szefa resortu opowiada, że zapowiadane zmiany są dzisiaj trudne do jednoznacznej oceny, ale propozycja dofinansowywania uczelni przez samorządy lokalne jest warta przemyślenia.
- Uczelnie są ośrodkami akademickimi wspierającymi rozwój miast i regionów, w których funkcjonują. Wspólne wypracowanie zasad współpracy z samorządami, a zwłaszcza zasad dofinansowywania uczelni, mogłaby być szansą na rozwój badań naukowych, a także na rozwój samodzielnej kadry. Dofinansowywanie uczelni przez samorządy, na warunkach ściśle określonych – tak. Przejęcie szkół wyższych do ich prowadzenia przez samorządy lokalne - nie - mówi Cygnar.
Nową strategię finansowania szkolnictwa wyższego, którą minister Jarosław Gowin chce wypracować wspólnie ze środowiskiem akademickim, zakłada przede wszystkim wzrost nakładów na badania i rozwój, ale Gowin chce też uruchomienia bodźców projakościowych. Dziś za każdego studenta uczelniom płaci się tyle samo.
- Być może za lepszego maturzystę należałoby płacić uczelniom więcej – mówił szef resortu nauki i szkolnictwa wyższego.
Do tego pomysłu resortu rektor sądeckiej PWSZ odnosi się z dystansem. Jego zdaniem niewątpliwie warto zastanowić się nad uruchomieniem dodatkowego wsparcia finansowego dla najzdolniejszej młodzieży, ale uzależnienie finansowania uczelni wyższych od ocen maturzysty, wydaje się dość kontrowersyjne.
- W moim przekonaniu, oznaczałoby to dzielenie uczelni na „lepsze” i „gorsze” już w punkcie startu kandydata na studia. Wiadomą rzeczą jest, że kandydaci z wysoką średnią ocen trafiają do uczelni renomowanych, a z niższą do uczelni w mniejszych ośrodkach akademickich. Taki sposób finansowania pogłębiałby nie tylko różnice pomiędzy uczelniami w zakresie ich rozwoju, zaplecza dydaktyczno-naukowego, ale także stałby w sprzeczności z ideą wyrównywania szans edukacyjnych i niedyskryminowania młodzieży, zwłaszcza pochodzącej ze szkół, funkcjonujących w mniejszych aglomeracjach - zaznacza Cygnar.
Minister zapowiedział, że jego resort zamierza wystąpić z inicjatywą napisania nowej ustawy o szkolnictwie wyższym. Ma ona uwolnić uczelnie od nadmiernej biurokracji i zapewnić im więcej autonomii. Ten postulat Rektor Sądeckiej PWSZ popiera w całej rozciągłości.
Jak podkreśla Gowin obecna ustawa była już tyle razy nowelizowana, że jest właściwie nieczytelna.
- Potrzebujemy nowej ustawy, przy czym ona musi być poprzedzona możliwie najszerszą debatą środowiskową. Daliśmy sobie na to trzy lata – zapowiedział minister.
Pierwszym krokiem do napisania nowej ustawy ma być konkurs. Ministerstwo określi ramowe wytyczne, a zespoły ekspertów reprezentujących środowisko akademickie przygotują trzy konkurencyjne projekty nowej ustawy
o szkolnictwie wyższym. Dopiero w ślad za wywołaną w ten sposób debatą ministerstwo we współpracy ze środowiskiem akademickim przystąpi do tworzenia nowej ustawy.
Na zdjęciach poniżej, od lewej: minister Jarosław Gowin, rektor PWSZ Mariusz Cygnar
Tekst i zdjęcia z: https://sadeczanin.info/gospodarka/gowin-samorz%C4%85dy-sfinansuj%C4%85-uczelnie-rektor-pwsz-warte-przemy%C5%9Blenia