Rozwój gospodarczy w samorządach to nie wszystko. Prof. dr hab. Tadeusz Kudłacz z Instytutu Ekonomicznego PWSZ w Nowym Sączu stwierdził wręcz, przy okazji gratulacji dla Nowego Sącza, że to najważniejsza z kategorii, ze względu na istotne aspekty społeczne. Migracja, bezrobocie i ochrona zdrowia to pola, na których działania prezydenta Ryszarda Nowaka zostały najlepiej ocenione podczas sobotniej gali z okazji ogłoszenia wyników rankingu „Ocena Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego w 2014 roku”.
W kategorii efekty polityki społecznej pierwsze miejsce zajął Nowy Sącz, przed Uściem Gorlickim i gminą Rytro.
Niemal wszystkie miasta i gminy subregionu nowosądeckiego obejmującego 39 gmin z powiatu nowosądeckiego, limanowskiego i gorlickiego, a także miasto Nowy Sącz zmagają się dziś z migracją ludności. Problem migracji pozostaje w ścisłym związku z kondycją finansową samorządów. Odpływ mieszkańców może przyczyniać się do utraty części dochodów, zwłaszcza podatku dochodowego od osób fizycznych, co jest zjawiskiem niekorzystnie wpływającym na lokalną gospodarkę finansową.
Ekonomiści z sądeckiej PWSZ w opracowaniu „Ocena Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego w 2014 roku ” analizowali jako jeden
z czynników w tej kategorii właśnie saldo migracji w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców. To różnica między napływem (imigracja)
a odpływem (emigracja) ludności z danego obszaru w określonym czasie.
- Mająca miejsce w obecnym okresie masowa zmiana miejsca zamieszkania przez mieszkańców wsi może wynikać z różnych przyczyn, między innymi odległości od miejsca pracy, możliwości lepszej egzystencji, czy choćby atrakcyjności danego regionu – mówili ekonomiści z PWSZ tuż przed ogłoszeniem wyników rankingu w tej kategorii.
Na pierwszym miejscu sklasyfikowano tu Nawojową, na drugim Kamionkę Wielką a za nimi Chełmiec i Podegrodzie.
To miejscowości położone na tyle blisko Nowego Sącza, że wielu mieszkańcom po prostu nie opłaca się przenosić na stałe do stolicy regionu i wolą dojeżdżać do pracy.
Oceniano też stopę bezrobocia rejestrowanego. W opracowaniu sądeckiej PWSZ wskaźnik bezrobocia rejestrowanego stanowi iloraz liczby zarejestrowanych bezrobotnych i liczby ludności w wieku produkcyjnym w gminie.
Stopa bezrobocia rejestrowanego w badanych gminach Subregionu Sądeckiego cechowała się w 2014 roku znacznym zróżnicowaniem. Wartość omawianego wskaźnika w 39 badanych gminach mieściła się w przedziale od 6,13 proc do 7,78 %.
Gdzie odnotowano najniższe bezrobocie w 2014 roku? Pierwsze miejsce w ogólnym zestawieniu, z wynikiem 6,13 zajęła Ropa. Drugą pozycję z wartością wskaźnika 6,20 zajęło Uście Gorlickie a trzecie Bobowa (6,37). Nowy Sącz znalazł się na 7 miejscu (7,60). W powiecie nowosądeckim lepiej od niego wypadły: Gródek Nad Dunajcem, Łososina Dolna, Korzenna i Muszyna.
Wydatki na ochronę zdrowia, to także istotny czynnik odnoszący się do efektów polityki społecznej. To środki wydawane przez samorządy między innymi na kształcenie i szkolenie personelu medycznego, wydatki na badania i rozwój w ochronie zdrowia, kontrola żywności, higieny i wody pitnej to także wydatki na usługi administracyjne, odnoszące się do świadczeń powiązanych z ochroną zdrowia w ramach systemu zabezpieczenia społecznego, udzielanych niepełnosprawnym lub innym osobom wymagającym opieki.
Jeśli policzyć wydatki na ochronę zdrowia przypadające na jednego mieszkańca to największą wartość omawianego wskaźnika (67 zł) osiągnęło w analizowanym okresie miasto Nowy Sącz, zajmując tym samym pierwsze miejsce wśród 39 badanych jednostek. Na drugim miejscu, jest Mszana Dolna (59 zł). Trzecią pozycję w grupie liderów zajęła z kolei Krynica- Zdrój (miasto) z wynikiem 42 zł na jednego mieszkańca. Nowy Sącz wydał tyle samo co przed rokiem, pozostałe wymienione wyżej samorządy wydały nieco więcej.
Podliczono też organizacje pozarządowe fundacje w gminach. Jeśli wziąć pod uwagę liczbę organizacji pozarządowych na tysiąc mieszkańców, to wśród wszystkich analizowanych jednostek samorządu terytorialnego pierwsze miejsce zajęła gmina Uście Gorlickie (6 organizacji na tysiąc mieszkańców), a za nią Krynica Zdrój i Nowy Sącz ( po 5 takich organizacji na tysiąc mieszkańców).
Na zdjęciu poniżej: Marta Mordarska wręcza dyplom staroście nowosądeckiemu Markowi Pławiakowi
Tekst i zdjęcie z: https://sadeczanin.info/gospodarka/masowa-migracja-bezrobocie-nowy-sacz-na-czele-rankingu