Innowacyjna, ale słabo umiędzynarodowiona, ze średnim prestiżem i siłą naukową - tak zdaniem „Perspektyw” wygląda w tym roku Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu. PWSZ w corocznym rankingu zanotowała tym razem skok o dwie pozycje w górę i wróciła do pierwszej dwudziestki wyższych szkół zawodowych. 

Ranking „Perspektyw” powstaje co roku. W 2014 sądecka uczelnia wypadła poza „dwudziestkę”. Teraz wróciła z 22 na 20 miejsce (W 2011 roku była nawet na 19 miejscu). W rankingu uwzględniono 30 uczelni zawodowych, które mają uprawnienia do prowadzenia studiów magisterskich i licencjackich lub inżynierskich. Szkoły te były oceniane pod kątem pięciu głównych kryteriów: siła nauki, warunki kształcenia, prestiż, umiędzynarodowienie oraz innowacyjność.


Ranking Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych uwzględnia szkoły, które miały minimum dwa roczniki absolwentów i wzięły udział w badaniach ankietowych. 100 punktów oznacza wynik najlepszy w ramach danego kryterium. Pozostałe wyniki są wartościami względnymi odniesionymi do najlepszego wyniku w danym kryterium (np. wartość 64,5 oznacza, że dana uczelnia w tym kryterium wypracowała 64,5% wyniku najlepszej uczelni w danym kryterium).

Oprócz rankingu państwowych wyższych szkół zawodowych, miesięcznik ogłosił także wyniki rankingu najlepszych uczelni akademickich oraz uczelni prywatnych. Na tej drugiej liście nie ma drugiej nowosądeckiej uczelni, czyli WSB – NLU.
W tym roku oceniono 87 uczelni akademickich, 70 magisterskich uczelni niepublicznych, 30 państwowych wyższych szkół zawodowych oraz aż 43 kierunki studiów.

W XVI Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2015 Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski zwyciężyły ex aequo w XVI Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2015. Na trzecim miejscu ponownie znalazł się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na kolejnych miejscach plasują się trzy najlepsze polskie politechniki: na miejscu czwartym ex aequo Politechnika Warszawska i Politechnika Wrocławska, a tuż za nimi Akademia Górniczo-Hutnicza im. St. Staszica w Krakowie. 

W grupie uczelni niepublicznych ponownie sukces Akademii Leona Koźmińskiego, która i w tym roku obroniła tytuł najlepszej niepublicznej uczelni w Polsce. Tuż za nią SWPS Uniwersytet Humanistyczno-społeczny, uczelnia, która od poprzedniego rankingu nie tylko uzyskała status uniwersytetu, ale też o połowę zmniejszyła dystans do lidera. Na trzecim miejscu Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie. W rankingu państwowych wyższych szkół zawodowych pierwsze miejsce zajęła ponownie PWSZ im. Prezydenta St. Wojciechowskiego w Kaliszu.

 

Wykres słupkowy poniżej ukazujący uzyskane not (procentowo) Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w poszczególnych kategoriach:

  • prestiż - 49,49 procent
  • siła naukowa - 47,56 procent
  • warunki kształcenia - 51,46 procent
  • innowacyjność - 55,05 procent
  • umiędzynarodowienie - 28,27 procent

Materiał ze stroiny: https://sadeczanin.info/gospodarka/ranking-najlepszych-uczelni-sadecka-pwsz-na-20-miejscu

 2015 12 06 2015 2 ranking