Fundacja Sądecka od 2008 roku wraz z Instytutem Ekonomicznym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej corocznie publikuje opracowanie ujmujące analizę aktywności gmin Sądecczyzny.
Inicjatorem całego przedsięwzięcia jest Fundacja Sądecka, która w 2008 roku zwróciła się do Instytutu Ekonomicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu z propozycją przeprowadzenia analiz zmierzających do wyłonienia grupy liderów aktywności wśród Sądeckich gmin. Dane liczbowe, niezbędne do przeprowadzenia badań, uzyskujemy dzięki współpracy z Regionalną Izbą Obrachunkową w Krakowie.
Ranking Gmin opracowywany jest przez zespół ekspertów w dziedzinie ekonomii pod kierownictwem prof. dr hab. Tadeusza Kudłacza. Raport powstaje w celu docenienia wysiłków władz samorządowych powiatu nowosądeckiego, zmierzających do dynamicznego rozwoju swoich gmin, a także na rzecz poprawy warunków życia lokalnych społeczności.
Ocena Aktywności przeprowadzana jest w oparciu o 11 wskaźników szczegółowych grupowanych w trzech kategoriach osiągnięć:
- Generowanie dochodów.
- Aktywność inwestycyjna.
- Dynamika rozwoju, zwłaszcza z uwzględnieniem poprawy sytuacji finansowej.
Odpowiednio zagregowane oceny trzech powyższych przekrojów tworzą czwartą kategorię podsumowującą ocenę dokonanych osiągnięć gminnych samorządów. Dyplomy dla bardziej aktywnych gospodarczo w danym roku gmin Sądecczyzny wręczane są podczas Gali Oceny Aktywności Gmin.
W 2014 roku ranking został rozszerzony o powiaty gorlicki i limanowski. W sumie ocenie poddano łącznie 39 gmin. Przybyło też kategorii, w których oceniani samorządy: było ich aż pięć. Gminy były oceniane pod kątem: generowania dochodów, aktywności inwestycyjna i pozainwestycyjna, dynamiki zmian i efektu polityki społecznej. Suma wszystkich wskaźników dała ocenę całościową, która wskazała tegorocznego zwycięzcę.
W czerwcu 2015 r, zaprezentowano najnowszy ranking Oceny Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego za 2014 rok. Okazało się, że Limanowa, Chełmiec i Gorlice najlepiej generują dochodów subregionie nowosądeckim, obejmującym 39 gmin z powiatu nowosądeckiego, limanowskiego i gorlickiego, a także miasto Nowy Sącz.
W specjalistycznym opracowaniu sądeckiej PWSZ uwzględniającym generowanie samorządowych dochodów znajdziemy analizę relacji nadwyżki operacyjnej do wydatków bieżących. Wedle tego wskaźnika trzy pierwsze miejsca w grupie liderów zajęły Chełmiec, Nawojowa i Stary Sącz.
Inaczej ułożyła się lista liderów jeśli na relację nadwyżki operacyjnej i wydatków bieżących. W tym zestawieniu najlepszy okazało się miasto Grybów, przed Nowym Sączem i, to może być dla wielu zaskoczenie, Lipinkami.
Kolejnym wskaźnikiem pozwalającym określić umiejętność generowania dochodów przez samorządy jest nadwyżka operacyjna w przeliczeniu na jednego mieszkańca miasta czy gminy. W tym zestawieniu najlepiej wypadła gmina Chełmiec przed Nawojową i Bobową.
Jeśli za punkt odniesienia przyjąć dynamikę zmian w odniesie do kształtowania się wskaźnika nadwyżki operacyjnej na głowę jednego mieszkańca to kolejność wygląda tak: Miasto Grybów, Nowy Sącz, Niedźwiedź.
Kolejny wskaźnik generowania dochodów przez samorządy to udział dochodów własnych w dochodach ogółem. Tu na pierwszym miejscu jest Krynica - Zdrój, a za nią Gorlice i Limanowa.
Z punktu widzenia dynamiki zmian udziału dochodów własnych w dochodach ogółem, liderem okazała się Łabowa, drugie miejsce zajęła gmina Łukowica a trzecie Muszyna.
Ważnym elementem oceny poziomu zamożności jak i aktywności gminy są dochody własne samorządów przypadające na głowę jednego mieszkańca. Ten najwyższy wynik osiągnęła gmina Krynica-Zdrój, przed Limanową (2455 zł) trzecie miejsce zajął Nowy Sącz, ze wskaźnikiem na poziomie 2213 zł.
Biorąc jednak pod uwagę dochody własne samorządów w przeliczeniu na jednego mieszkańca , z punktu widzenia ich zmian w czasie, zyskamy zestawienie, w którym pierwsze miejsce zajęła gmina Łabowa. Kolejne dwa miejsca przypadły Łukowica i Sękowa.
Ostatnią częścią składową generowania dochodów są wpływy z podatków i opłat lokalnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca gminy. Niekwestionowane pierwsze miejsce zajęła gmina Krynica-Zdrój ze wskaźnikiem 1318 zł na jednego mieszkańca, na drugim miejscu Nowy Sącz (909) a na trzecim Limanowa(820).
Z punktu widzenia dynamiki zmian najlepsza byłą Bobowa, a za nią miasto Grybów, które wyprzedziło gminę Grybów.
Wyniki:
Aktywność inwestycyjna: Stary Sącz, Ropa, Sękowa, gmina Grybów, Podegrodzie
Generowanie dochodów: Limanowa, Chełmiec, Gorlice, Stary Sącz, Muszyna
Efekt polityki społecznej: Nowy Sącz, Uście Gorlickie, Rytro, Krynica Zdrój, Kamionka Wielka
Dynamika: Limanowa, Nowy Sącz, Dobra, Łabowa, gmina Mszana Dolna
Pozainwestycyjna działalność gospodarcza: Limanowa, Muszyna, Krynica, Łososina Dolna, Podegrodzie
https://sadeczanin.info/sites/default/files/repository/publikacje/ocena_aktywnosci_gmin_2008.pdf
https://sadeczanin.info/sites/default/files/repository/publikacje/ocena_aktywnosci_gmin_2009.pdf
https://sadeczanin.info/sites/default/files/repository/publikacje/ocena_aktywnosci_gmin_2010.pdf
https://sadeczanin.info/sites/default/files/repository/publikacje/ocena_aktywnosci_gmin_2011.pdf
https://sadeczanin.info/sites/default/files/repository/publikacje/ocena_aktywnosci_gmin_2012.pdf
https://sadeczanin.info/sites/default/files/repository/publikacje/ocena_aktywnosci_gmin_2013.pdf
Tekst i okładki z: https://sadeczanin.info/informator/fundacja-sadecka/akcje-i-plebiscyty/ocena-aktywnosci-gmin-sadecczyzny