Coraz częściej mówi się o tym, że wykształcenie wyższe przestaje chronić przed bezrobociem. Na tę sytuację wpływa brak przygotowania młodych ludzi do funkcjonowania na rynku pracy oraz niewłaściwy wybór kierunku kształcenia. Najczęściej stawianym wymogiem pracodawców jest nie tyle poziom wykształcenia, co doświadczenie zawodowe.
Statystyka wskazuje na spadek bezrobocia. Z danych publikowanych przez Sądecki Urząd Pracy wynikło, że w maju stopa bezrobocia wynosiła 12,5 proc. dla całego kraju, a 16,1 proc. dla powiatu nowosądeckiego. W sądeckim pośredniaku na koniec roku 2013 zarejestrowanych było 822 osoby z wyższym wykształceniem.
Na studia decyduje się większość młodych ludzi. W naszym regionie ich wybór często pada na Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Nowym Sączu. Choć w tegorocznym rankingu „Perspektyw" sądecka PWSZ uplasowała się dopiero na 29. miejscu, to w czerwcu tego roku uczelnia po raz drugi została nagrodzona prestiżowym certyfikatem „Uczelnia Liderów”, w dowód uznania za dotychczasowe działania na rzecz jakości edukacji pod kątem rynku pracy.
Przeprowadziliśmy sondę wśród absolwentów tej uczelni, pytając czym dziś zajmują się i co robią po studiach?
Michał z Nawojowej, kierunek: ekonomia: - Poza studiami ekonomicznymi ukończyłem szkołę muzyczną I i II stopnia,. Jak dotąd mam zespół, z którego się utrzymuję. Chciałbym pracować w zawodzie, czyli jako urzędnik zajmujący się realizacją projektów i programów unijnych.
Justyna z Mszalnicy, kierunek: nauczanie początkowe z wychowaniem muzycznym: - Po PWSZ studiowałam na Uniwersytecie Pedagogicznym pedagogikę specjalną. Zaraz po licencjacie udało mi się podjąć pracę w prywatnym przedszkolu. Jestem od czterech lat szczęśliwą mężatką, mam dwóch urwisów. Planuje w następnym roku studia podyplomowe na PWSZ, coś związanego z rysunkiem i grafiką komputerową. Obecnie jestem na rocznym urlopie macierzyńskim. Lubię rysować, a marzeń do spełnienia mam bardzo wiele.
Wojciech z Boguszy, kierunek metachronika: - Założyłem własną firmę budowlaną i zajmuję się pracami budowlanymi na terenie Polski oraz Niemiec. W przyszłości mam zamiar rozwinąć firmę do jednej z największych w Polsce.
Monika z Nowego Sącza, kierunek: ekonomika turystyki: - Po licencjacie na PWSZ kontynuowałam studia na kierunku marketing i zarządzanie na WSB-NLU. Jak kończyłam studia na PWSZ ciężko było o pracę. Pracowałam wtedy w centrum handlowym Europa II, zastępując koleżankę. Zapisałam się do urzędu pracy i przez to zostałam przyjęta na staż do pracy w biurze. Będąc na stażu, znalazłam pracę na poczcie i pracuję tam do dziś. Pięć lat temu wyszłam za mąż i mam dwuletnią córeczkę.
Małgosia z Wielogłów, kierunek: nauczanie początkowe z wychowaniem muzycznym: - Po ukończeniu licencjata na PWSZ w Nowym Sączu, kontynuowałam studia magisterskie na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie (oligofrenopedagogika). Jednocześnie podjęłam pracę w szkole podstawowej w Nowym Sączu jako nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej. Od dziewięciu lat jestem mężatką z czwórką dzieci. Moje zainteresowania wiążą się z muzyką, szczególnie moją pasją jest śpiew solowy.
Beata z Mystkowa, kierunek: ekonomia: - Obecnie pracuję w solarium. Zaczęłam pracę na trzecim roku studiów i do tej pory jej nie zmieniałam. Jeśli chodzi o moje plany zawodowe, to planuję otworzyć własną działalność zupełnie niezwiązaną z kierunkiem studiów, bo w branży kosmetycznej. Jeśli chodzi o życie osobiste, to mam narzeczonego i planujemy ślub w najbliższych dwóch latach.
Asia z Nowego Sącza, kierunek: zintegrowana edukacja wczesnoszkolna i wychowanie przedszkolne: - Pracuję cały czas w przedszkolu. Mam męża od roku. Planuję dalej pracować, rozwijać się zawodowo, a także w przyszłości zostać mamą. Moje hobby to jazda na rowerze.
Paulina z Mystkowa, kierunek: nauczanie początkowe z wychowaniem muzycznym: - Ogólnie to pracowałam w trzech przedszkolach, aktualnie pracuję w czwartym. Pracowałam też w markecie. Jestem rok po rozwodzie cywilnym. Plany na przyszłość, to rozpocząć studia podyplomowe. Zainteresowania: muzyka, rękodzieło.
Tekst z: https://sadeczanin.info/wiadomosci/plany-i-losy-absolwentow-sadeckiej-pwsz