W Instytucie Kultury Fizycznej PWSZ rozpoczęły się wczoraj (28 lipca) badania osób starszych - słuchaczy Sądeckiego UTW, których celem jest określenie indywidualnych predyspozycji seniorów do zwiększonego ryzyka upadku i określenie na tej podstawie indywidualnego, dla każdej osoby badanej, programu zapobiegania upadkom.

 W okresie starości znacznie wzrasta ryzyko uzależnienia chorego od otoczenia, głównie w związku z pogorszeniem sprawności ruchowej. Na ograniczenie sprawności wpływa wiele czynników takich jak np. zmiany fizjologiczne stabilności postawy i chodu oraz niedostateczna aktywność ruchowa, utrudniająca funkcjonowanie w środowisku. Wraz z procesem starzenia narastają specyficzne problemy zdrowotne, w następstwie których dochodzi do upośledzenia funkcjonalnego, a w dalszej kolejności do ograniczenia sprawności osób starszych, co stwarza potrzebę pomocy i sprawowania opieki, a także obniża jakość ich życia.

Nowoczesne metody diagnostyczne pozwalają na dokładną i obiektywną ocenę występowania czynników predysponujących do upadków. Należą do nich metody oceny aktywności bioelektrycznej mięśni, ocena równowagi i stabilności posturalnej, czy ocena trójwymiarowej kinematyki ruchu.

Badaniami będzie objętych 50 osób w wieku 65-80 lat. Będą one przeprowadzone w Instytucie Kultury Fizycznej PWSZ w Nowym Sączu przez okres 4-5 dni. Czas na wykonanie wszystkich pomiarów
u jednej osoby to około 2 godziny. Do badań wymagany jest wygodny strój sportowy.

Każda z osób badanych otrzyma szczegółowy raport z pomiarów z opisem uzyskanych wyników i wskazówkami dotyczącymi postępowania korekcyjnego zapobiegającego upadkom.

Kierownikiem projektu badawczego Instytutu Kultury Fizycznej PWSZ jest dr hab. Anna Mika we współpracy z dyrektorem Instytutu dr Tomaszem Cisoniem.

PWSZ jest uczelnią patronacką Sądeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

 

Tekst z: https://sadeczanin.info/rozmaitosci/badania-czynnikow-ryzyka-upadkow-osob-starszych-w-ikf-pwsz