Poniżej udzielamy kilku wskazówek, które mogą pomóc potencjalnym kandydatom w sporządzeniu dobrego CV.

Życiorys zawodowy (CV) powinien spełniać następujące kryteria formalne:

  • syntetyczna i przejrzysta forma,
  • komunikatywność i czytelność,
  • uporządkowanie informacji według jednej logicznej reguły np. informacje podane chronologicznie wypunktowanie danych.

UWAGA!
Dawno z użycia wyszła forma życiorysu pisanego ciągłym tekstem, pełnymi zdaniami rozpoczynającego się od charakterystycznego zdania: "Ja, Iksiński, z matki Teresy i ojca Bolesława...", które stanowiło streszczenie dotychczasowego życia kandydata ze wszelkimi niekoniecznie istotnymi, szczegółami. C.V. powinno być rzeczowe i zawierać jedynie te fakty, które są niezbędne dla przedstawienia swojej kandydatury w kontekście oferowanego stanowiska.)

Treści zawarte w CV dotyczą następujących zagadnień:

  • dane personalne (imię i nazwisko, adres, telefon, data urodzenia, stan cywilny, narodowość),
  • wykształcenie (nazwy szkół, uczelni podane chronologicznie w kolejności od ostatnio ukończonych, miasto, wydział, kierunek, specjalizacja, tytuł pracy dyplomowej, wyróżnienia, nagrody),
  • przebieg pracy zawodowej (poczynając od ostatniego miejsca pracy - nazwa firmy, miejsce, stanowisko, zakres obowiązków, osiągnięcia zawodowe),
  • kwalifikacje zawodowe (kursy, szkolenia, seminaria, osiągnięcia itp.),
  • umiejętności dodatkowe (znajomość języków obcych, znajomość obsługi komputera, posiadanie prawa jazdy itp.).

Życiorys zawodowy napisany na komputerze, ewentualnie na maszynie lub w sytuacji awaryjnej - odręcznie, ale czytelnie, znacznie ułatwia pracodawcy czy konsultantowi personalnemu zapoznanie się z kandydaturą oraz usprawnia proces wstępnej oceny przydatności kandydata do pracy na danym stanowisku. Jednocześnie jest wyrazem dużej kultury osobistej i dbałości o odbiorcę.Nie istnieje powszechnie obowiązujący wzór CV. Układ poszczególnych zagadnień w CV uzależniony jest od wybranego schematu sporządzania CV. Ważne jest aby zachować konsekwencję i określoną logikę w zamieszczaniu informacji, pamiętając o wszystkich istotnych faktach.(Informacje zawarte w CV oczywiście powinny być zgodne z rzeczywistością).

Poniżej podajemy przykładowo opis dwóch typów CV: chronologicznego i funkcjonalnego oraz wskazówki dotyczące niezbędnych elementów, które powinny się znaleźć w obu typach życiorysów.

Typy CV:

Poniżej podajemy przykładowo opis dwóch typów CV: chronologicznego i funkcjonalnego oraz wskazówki dotyczące niezbędnych elementów, które powinny się znaleźć w obu typach życiorysów.

Opis typów CV