Czym jest YouTube Kids?
YouTube Kids to oddzielna aplikacja stworzona od podstaw, która ma umożliwiać dzieciom bezpieczniejsze i prostsze korzystanie z platformy, a rodzicom i opiekunom ułatwiać wspieranie ich podczas tego procesu.
Jest to wyposażona w filtry wersja YouTube obejmująca znacznie mniejszy zestaw dostępnych treści niż główna aplikacja i strona YouTube. Wynika to z faktu, że dobieramy takie treści, które są dostosowane do wieku odbiorcy i są zgodne z naszymi zasadami dotyczącymi jakości, a przy tym są na tyle zróżnicowane, by trafiać w zainteresowania dzieci z całego świata.
Nasze zasady dotyczące YouTube Kids określają, jakie treści mogą być prezentowane w ramach YouTube Kids. Tworząc zasady, korzystaliśmy z opinii przekazywanych przez rodziców oraz specjalistów spoza naszej firmy, którzy zajmują się kwestiami rozwoju dzieci, mediami przeznaczonymi dla dzieci oraz edukacją i rozwojem społeczeństwa obywatelskiego w epoce cyfrowej. Tylko materiały zgodne z tymi zasadami mogą wyświetlać się w YouTube Kids. Przykładowo, w YouTube Kids nie są dozwolone filmy zawierające deklarowane płatne lokowanie lub polecanie produktów ani treści o charakterze nazbyt komercyjnym lub promocyjnym.
Dokładamy wszelkich starań, by filmy dostępne w YouTube Kids mogły oglądać całe rodziny. Chcąc zapewnić bezpieczeństwo naszej społeczności, wykorzystujemy połączenie zautomatyzowanych filtrów stworzonych przez naszych inżynierów, weryfikacji manualnej oraz opinii przekazywanych nam przez rodziców. Przez cały czas staramy się ulepszać nasze zabezpieczenia i wprowadzać kolejne funkcje, które pomogą rodzicom zapewnić bezpieczniejsze korzystanie z aplikacji.
Zasoby
Jak wygląda wersja nadzorowana YouTube na etapie testów beta?
Współpracowaliśmy z rodzicami i ekspertami z całego świata nad takimi kwestiami jak bezpieczeństwo i rozwój dzieci oraz ich kompetencje cyfrowe, aby opracować nową propozycję dla rodziców starszych dzieci i nastolatków. W 2021 roku wprowadziliśmy wersję beta nowego rozwiązania dla rodziców, którzy zdecydowali, że ich starsze i nastoletnie dzieci mogą już zacząć korzystać z YouTube za pomocą nadzorowanego konta Google.
To, jakie filmy będzie mogło oglądać dziecko, będzie zależało od ustawień treści, które rodzice wybiorą podczas konfiguracji wersji nadzorowanej. Mają oni do wyboru 3 różne ustawienia treści: Odkrywaj, Zobacz więcej i Większość treści w YouTube.
Wyłączyliśmy w nich niektóre standardowe funkcje zwykle dostępne w YouTube, jak np. dodawanie komentarzy, przesyłanie treści, robienie zakupów czy czat na żywo. Aby rozwijać zdrowe nawyki dotyczące czasu korzystania z urządzenia, domyślnie włączone są przypomnienia o zrobieniu przerwy i porze na sen, a funkcja autoodtwarzania jest domyślnie wyłączona.
Materiały
Jakie środki bezpieczeństwa są stosowane w głównej aplikacji YouTube?
Dużo inwestujemy w technologie i zespoły, które pomogą zapewnić dzieciom i rodzinom jak najlepszą ochronę.
W YouTube wymagamy, aby użytkownicy mieli ukończone 13 lat (lub wiek obowiązujący w danym kraju), chyba że rodzic lub opiekun umożliwi dziecku korzystanie z platformy w inny sposób. Nasze wytyczne dla społeczności określają, jakie treści są niedozwolone w YouTube, a konkretne zasady dotyczące bezpieczeństwa dzieci zakazują publikowania treści, które mogą narazić dzieci na określone ryzyko.
W YouTube Kids dobieramy takie treści, które są dostosowane do wieku odbiorcy i są zgodne z naszymi zasadami dotyczącymi jakości, a przy tym są na tyle zróżnicowane, by trafiać w zainteresowania dzieci z całego świata. Opracowaliśmy też specjalną politykę treści na podstawie opinii specjalistów spoza naszej firmy, którzy zajmują się kwestiami rozwoju dzieci, mediami przeznaczonymi dla dzieci oraz edukacją i rozwojem społeczeństwa obywatelskiego w epoce cyfrowej.
Cały czas rozwijamy naszą platformę, aby tworzyć odpowiednie środowisko przeznaczone na treści dla rodzin w YouTube. W razie konieczności wprowadzamy również poprawki do naszych usług i zasad na podstawie zaleceń specjalistów zewnętrznych i wewnętrznych.
Materiały
Czy YouTube zbiera dane dzieci, aby wyświetlać im reklamy?
Dane osobowe wszystkich użytkowników oglądających na platformie treści oznaczone jako przeznaczone dla dzieci traktujemy teraz jako dane dzieci – bez względu na to, ile lat ma użytkownik. Oznacza to, że w przypadku tych treści zmniejszamy ilość gromadzonych i wykorzystywanych danych. W rezultacie musimy ograniczyć lub wyłączyć niektóre funkcje. Na przykład w filmach przeznaczonych dla dzieci nie wyświetlamy spersonalizowanych reklam. Poza tym niektóre funkcje, jak np. komentowanie czy powiadomienia, są w tych filmach wyłączone. Każdy twórca musi określić, czy jego film jest przeznaczony dla dzieci.
Spersonalizowane reklamy są zabronione w YouTube Kids. To samo dotyczy wersji nadzorowanej YouTube. Oznacza to, że wyświetlane reklamy są dopasowane do filmów na podstawie treści, a nie zalogowanego użytkownika.
Materiały
W jaki sposób YouTube chroni dzieci zamieszczające treści jako twórcy lub występujące w filmach innych twórców?
Jak można przeczytać w naszych Warunkach korzystania z usługi, dzieci, które nie ukończyły odpowiedniego wieku świadomego wyrażenia zgody, mogą używać YouTube lub YouTube Kids (tam, gdzie usługa jest dostępna), jeżeli wyrazi na to zgodę rodzic lub opiekun.
W YouTube Kids, a także w wersji nadzorowanej YouTube, dzieci nie mają możliwości przesyłania filmów, nadawania na żywo ani czytania i pisania komentarzy. Nie mają również dostępu do funkcji, które wiążą się z transakcjami finansowymi. Stosujemy też dodatkowe zabezpieczenia w przypadku transmisji na żywo z udziałem nieletnich – np. przerywamy transmisję, gdy dziecku w widoczny sposób nie towarzyszy osoba dorosła.
Podajemy również sprawdzone metody dotyczące bezpieczeństwa dzieci, a także ważne wskazówki wyjaśniające kwestię obowiązków prawnych dla twórców, w filmach których występują dzieci. Poza koniecznością uzyskania zgody twórcy muszą również zachować zgodność ze wszystkimi przepisami, które mają zastosowanie do występów dzieci — w tym dotyczącymi wymaganych pozwoleń, wynagrodzenia / dzielenia się przychodami, szkoły i edukacji czy środowiska i godzin pracy.
W jaki sposób YouTube ogranicza dostęp do treści dla dorosłych?
Chcemy, aby użytkownicy YouTube mogli oglądać treści dostosowane do ich wieku. Uznajemy, że zwykle to twórcy potrafią najlepiej ocenić, dla kogo przeznaczone są ich filmy. Dlatego umożliwiamy im wprowadzanie ograniczeń wiekowych we własnych treściach w odpowiednich przypadkach. Gdy materiały są objęte ograniczeniem wiekowym, widzowie odwiedzający YouTube muszą być zalogowani, i mieć ukończone 18 lat, aby mogli obejrzeć film. W przeciwnym razie wyświetli się ostrzeżenie i zostaną oni przekierowani, by znaleźć treści dopasowane do swojego wieku. W naszych Wytycznych dla społeczności znajdują się wskazówki dla przesyłających filmy na temat tego, kiedy należy włączyć ograniczenie wiekowe.
Nasi weryfikatorzy wprowadzają ograniczenie wiekowe, gdy podczas weryfikacji treści napotkają film nieodpowiedni dla osób, które nie ukończyły 18 lat. Dodatkowo wykorzystujemy systemy uczące się do wykrywania takich treści. Pomagają nam one automatycznie dodawać ograniczenie wiekowe w odpowiednich przypadkach. Osoba przesyłająca film może odwołać się od decyzji, jeśli uzna, że była niesłuszna.
Aby nasze działania były konsekwentne, widzowie próbujący obejrzeć treści z ograniczeniem wiekowym znajdujące się na większości stron zewnętrznych, będą przekierowywani do YouTube, gdzie będą musieli zalogować się, by potwierdzić, że mają ukończone 18 lat. Dzięki temu bez względu na miejsce znalezienia treści, będą one dostępne tylko dla odpowiednich odbiorców.
Materiały
W jaki sposób YouTube chroni dzieci pojawiające się w filmach w ryzykownych sytuacjach?
Zawsze mieliśmy jasne zasady zapobiegające umieszczaniu w YouTube filmów, playlist, miniatur i komentarzy, w których występowałaby seksualizacja dzieci lub ich wykorzystywanie. Używając systemów uczących się, podejmujemy działania mające na celu wykrywanie filmów naruszających te zasady, a nasi weryfikatorzy na całym świecie szybko usuwają takie filmy po ich wykryciu przez system lub zgłoszeniu przez użytkowników. Natychmiast usuwamy konta osób, których celem jest seksualizacja lub wykorzystywanie nieletnich. Działania łamiące prawo zgłaszamy do Narodowego Centrum Dzieci Zaginionych i Wykorzystywanych (National Center for Missing and Exploited Children) (NCMEC), które współpracuje z organami ścigania na całym świecie.
Choć niektóre filmy z udziałem dzieci nie naruszają naszych zasad, zdajemy sobie sprawę, że nieletni mogliby być narażeni na ryzyko wykorzystywania zarówno w sieci, jak i poza nią. Dlatego podchodzimy ze szczególną ostrożnością do kwestii stosowania zasad. Nasze systemy uczące się pomagają nam wyszukiwać filmy mogące narażać nieletnich na ryzyko, a także stosować na dużą skalę nasze zabezpieczenia: ograniczanie funkcji transmisji na żywo, wyłączanie komentarzy czy ograniczanie rekomendacji.
Współpracujemy również z różnymi podmiotami, w tym firmami technologicznymi i organizacjami pozarządowymi, udostępniając im nasze najnowocześniejsze w branży systemy uczące się do tego, aby przeciwdziałać zamieszczaniu w internecie materiałów związanych z wykorzystywaniem seksualnym dzieci (eng. Child Sexual Abuse Imagery, CSAI). Dzięki tym rozwiązaniom jesteśmy w stanie znajdować tego rodzaju treści wśród ogromnej ilości materiałów nieszkodliwych. Gdy zidentyfikujemy taki film, powiadamiamy o nim naszych partnerów, którzy zgłaszają go zgodnie z przepisami obowiązującymi w danym kraju (CSAI Match).