Najważniejsza zasada dotycząca praw autorskich
Twórcy powinni przesyłać tylko samodzielnie stworzone filmy lub takie, z których mają prawo korzystać. Oznacza to, że nie powinni przesyłać filmów niestworzonych samodzielnie ani bez koniecznych pozwoleń używać w swoich filmach treści, do których prawa autorskie należą do kogoś innego, np. utworów muzycznych, fragmentów programów objętych prawami autorskimi lub filmów nagranych przez innych użytkowników.
Czym jest wyłączenie ochrony prawa autorskiego?
Wyłączenie ochrony prawa autorskiego to przepisy prawa, które pozwalają na wykorzystanie treści chronionych prawem autorskim bez otrzymania zgody właściciela treści. Jest to możliwe wyłącznie pod pewnymi warunkami.
W Stanach Zjednoczonych najpopularniejszym przypadkiem wyłączenia ochrony prawa autorskiego jest dozwolony użytek. Przy podejmowaniu decyzji o tym, czy dana sytuacja kwalifikuje się jako dozwolony użytek, sądy biorą pod uwagę 4 czynniki: cel i sposób wykorzystania, rodzaj utworu, długość i istotność użytego fragmentu w stosunku do całości utworu chronionego prawem autorskim oraz wpływ rynkowy, jaki wykorzystanie może mieć na utwór objęty prawem autorskim lub jego wartość. Przypadki, które mogą zostać uznane za dozwolony użytek, to m.in. krytyka, komentarz oraz materiały informacyjne. Dozwolony użytek ma na celu promowanie wolności słowa.
Prawo cywilne w niektórych krajach (w tym wielu krajach Unii Europejskiej) jest bardziej restrykcyjne. W takich przypadkach ponowne wykorzystanie treści nie jest określane za pomocą danych czynników, musi natomiast należeć do określonych kategorii. Te kategorie są opisane w artykule 17 dyrektywy Unii Europejskiej w sprawie praw autorskich na rynku cyfrowym. Są to: cytat, krytyka, recenzja, karykatura, parodia lub pastisz. Te słowa, oprócz znaczenia potocznego, mają też swoje definicje prawne tworzone przez państwa członkowskie. Definicje te są interpretowane przez sądy narodowe oraz Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Warto pamiętać także o kontekście wykorzystania oraz celu wyłączenia praw autorskich. Jednym z nich jest pogodzenie wolności słowa twórców oraz praw autorskich podmiotów.
W niektórych krajach, takich jak Kanada, Wielka Brytania czy Australia, działa hybrydowa koncepcja zwana działaniem w dobrej wierze. Sąd ocenia wtedy czynniki podobne do tych w przypadku dozwolonego użytku, ale wykorzystanie musi należeć do konkretnych kategorii. Te kategorie obejmują cytat (cytat ogólny oraz cytat na potrzeby krytyki, recenzji lub materiału informacyjnego), karykaturę, parodię i pastisz.
Większość krajów na świecie podpisało międzynarodowe porozumienie znane jako konwencja berneńska. Pozwala ono na wykorzystanie treści chronionych prawem autorskim w przypadku określonych kategorii, takich jak cytat czy materiał informacyjny.
Mimo że w przypadku wyłączenia ochrony praw autorskich w różnych krajach występują podobieństwa, wciąż należy pamiętać o istotnych różnicach prawnych pomiędzy państwami. Nie istnieje uniwersalna odpowiedź na to, czy dany przypadek kwalifikuje się do wyłączenia praw autorskich. Jedynie sądy mogą o tym zadecydować, rozpatrując każdy przypadek osobno.
Naszą misją jest dać wszystkim możliwość wyrażania swoich opinii i prezentowania ich całemu światu. Wyłączenia praw autorskich są kluczowym aspektem tej misji, ponieważ wspierają wolny przepływ pomysłów i kreatywności. Dlatego prosimy podmioty praw autorskich o wzięcie pod uwagę możliwości wyłączenia praw autorskich przed wysłaniem żądania usunięcia treści. Wierzymy, że pomoże to zapewnić równowagę pomiędzy poszanowaniem praw autorskich podmiotów a wolnością słowa twórców, która może być chroniona dzięki wyłączeniu praw autorskich.
Ponadto tworzymy usługi, które pozwalają twórcom uzyskiwać dostęp do informacji, tworzyć treści oraz dzielić się nimi na zupełnie nowe sposoby. Stworzyliśmy Bibliotekę audio zawierającą muzykę i efekty dźwiękowe w wysokiej jakości, które można bezpłatnie wykorzystywać bez obaw o naruszenie praw autorskich. Dzięki YouTube Shorts można teraz tworzyć krótkie filmy wykorzystujące treści innych twórców, pod warunkiem że wyrazili na to zgodę. Nie przestajemy także rozwijać narzędzia Creator Music, które pozwala uczestnikom progarmu partnerskiego YouTube bezpiecznie wykorzystywać muzykę dostępną komercyjnie przez uzyskiwanie licencji na utwory i dzielenie się przychodami z filmu z właścicielem praw autorskich.
Materiały
W jaki sposób właściciele praw mogą zgłaszać roszczenia dotyczące praw autorskich?
Wszyscy użytkownicy mają dostęp do Narzędzi do zarządzania prawami autorskimi w YouTube, które umożliwiają właścicielom praw kontrolę nad ich chronionymi prawem autorskim materiałami w YouTube. Współpracujemy z właścicielami praw, aby udostępnić im odpowiednie funkcje zależnie od ilości ich materiałów w YouTube chronionych prawem autorskim i zasobów, jakie przeznaczyli na odpowiedzialne zarządzanie swoimi treściami online. Nasz pakiet do zarządzania prawami autorskimi daje właścicielom praw różne możliwości zgłoszenia roszczenia dotyczącego praw autorskich.
Formularz internetowy
Najprostszym sposobem usunięcia nieautoryzowanych kopii materiałów chronionych prawem autorskim jest ręczne przesłanie powiadomienia o naruszeniu praw autorskich za pomocą naszego formularza internetowego zgodnego z ustawą DMCA (Digital Millennium Copyright Act). To narzędzie jest najlepszym wyborem w przypadku większości użytkowników – jest dostępne dla wszystkich i w wielu językach.
Copyright Match Tool
Narzędzie Copyright Match Tool wykorzystuje możliwości technologii dopasowywania Content ID do znajdowania w YouTube ponownie przesłanych filmów. Jest ono dostępne dla ponad 1,5 miliona kanałów, umożliwia identyfikację filmów twórców, które niemal w całości zostały przesłane ponownie na inne kanały w YouTube, oraz pozwala twórcy wybrać odpowiednie działanie. Twórca może zażądać usunięcia filmu, wysłać wiadomość osobie, która przesłała film, albo zarchiwizować dopasowanie, jeżeli nie chce podejmować żadnych działań. Każdy użytkownik, który ma udokumentowaną historię usunięć zgodnych z ustawą DMCA wynikającą z używania formularza internetowego, może złożyć wniosek o przyznanie dostępu do tego narzędzia za pomocą naszego publicznego formularza.
Content ID
Content ID to nasze rozwiązanie dla użytkowników, którzy mają najbardziej złożone potrzeby związane z zarządzaniem prawami. To nasz system dodawania odcisków cyfrowych umożliwiający właścicielom praw przesyłanie materiałów, do których mają wyłączne prawa, jako plików referencyjnych. Potem system skanuje filmy przesłane do YouTube, poszukując odpowiedników tych materiałów. Po przesłaniu materiałów przez użytkownika system Content ID wyszukuje pasujące filmy w bazie danych. Jeżeli znajdzie odpowiednik, podejmuje działanie na podstawie reguł lub zasad określonych wcześniej przez właściciela treści. Może to być:
- Zablokowanie możliwości oglądania filmu – jeżeli właściciel treści zablokuje film, twórcy nie otrzymują ostrzeżenia o naruszeniu praw autorskich.
- Zarabianie na filmie dzięki wyświetlaniu w nim reklam, a w niektórych przypadkach dzielenie się przychodami z przesyłającym.
- Monitorowanie statystyk oglądalności filmu.
W większości przypadków oznacza to, że właściciele praw nie muszą przesyłać dla tych filmów żądania usunięcia treści z powodu naruszenia praw autorskich, a zamiast tego mogą pozwolić filmom na pozostanie na platformie w zamian za możliwość zarabiania na nich i wyświetlania w nich reklam.
Materiały
Jakie działania podejmuje YouTube w związku z naruszeniem praw autorskich?
Jeżeli właściciel praw autorskich prześle prawidłową skargę związaną z Ustawą DMCA, korzystając z naszego formularza internetowego, usuniemy film i wyślemy ostrzeżenie o naruszeniu praw autorskich. Jeśli użytkownik otrzyma 3 ostrzeżenia o naruszeniu praw autorskich w ciągu 90 dni, jego konto oraz wszelkie powiązane z tym kontem kanały zostaną usunięte. Udostępniamy także narzędzia ułatwiające twórcom anulowanie ostrzeżeń o naruszeniu praw autorskich, w tym oczekiwanie na wygaśnięcie ostrzeżenia po 90 dniach, zażądanie wycofania ostrzeżenia lub przesłanie roszczenia wzajemnego.
System Content ID działa inaczej. W przypadku znalezienia dopasowania między plikiem referencyjnym a nowym przesłanym filmem zgłaszane jest „roszczenie”. Na podstawie preferencji określonych przez użytkownika systemu Content ID zastosujemy odpowiednią zasadę – monitorowanie, zarabianie lub blokowanie – ale nie nałożymy na kanał ostrzeżenia o naruszeniu praw autorskich.