Studia pierwszego stopnia
E-Administracja
Charakterystyka
Na współczesnym rynku pracy, w dobie szybkiego rozwoju informatyzacji i cyfryzacji następuje szybka transformacja administracji „papierowej” na „elektroniczną”. Dotychczas zdobywane umiejętności zawodowe w zakresie „tradycyjnej” administracji, okazują się być niewystarczające na stanowiskach wykorzystujących nowoczesne systemy teleinformatyczne.
Prowadzony kierunek studiów e-Administracja jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom zmieniającego się otoczenia i pozwala wykształcić studentów - przyszłych pracowników na stanowiska pracy w zakresie e-Administracji.
e-Administracja - to interdyscyplinarny kierunek, który łączy wiedzę z zakresu prawa, administracji, informatyki i zarządzania.
Obecnie, zarówno przedsiębiorstwa, jak i instytucje publiczne w swojej działalności wykorzystują wyspecjalizowane systemy informatyczne, ułatwiające zarządzanie produkcją, wiedzą czy finansami; w przypadku zaś jednostek samorządu terytorialnego, świadczeniem usług publicznych. Kierunek ten stwarza możliwość poznania tych systemów od strony organizacyjno-prawnej, ekonomicznej oraz informatycznej.
W toku studiów stosowane są nowoczesne metody zajęć prowadzonych przez wykwalifikowaną kadrę naukową, specjalistów i praktyków, mających doświadczenie zawodowe, związane z administracją i zarządzaniem publicznym. Ponadto część programu studiów realizowana jest w przedsiębiorstwach i instytucjach publicznych w ramach rozbudowanego systemu praktyk zawodowych.
Oferta adresowana jest nie tyko do absolwentów szkół średnich, ale również dla osób już zatrudnionych w administracji, które chcą podnieść swoje kwalifikacje zawodowe, poszerzając wiedzę z zakresu zastosowań informatyki w administracji i nabyć umiejętności i kompetencje konieczne do sprawnej pracy np. w e-urzędzie.
Istotne jest przygotowanie zawodowe e-urzędnika, potrafiącego poruszać w przepisach prawa administracyjnego, tworzyć profesjonalną dokumentację oraz wdrażać i realizować usługi administracji publicznej z wykorzystaniem nowoczesnych technologii komunikacyjnych.
Nazwa kierunku studiów: e-Administracja
Grupa zajęć specjalizacyjnych z zakresu: Administracja publiczna i gospodarka nieruchomościami, Administracja w społeczeństwie informacyjnym
Poziom studiów: studia pierwszego stopnia
Profil studiów: praktyczny
Forma studiów: studia stacjonarne i studia niestacjonarne
Tytuł zawodowy uzyskiwany przez absolwenta: licencjat
Wymiar praktyk zawodowych: 736 godzin
Przykłady zajęć realizowanych w toku studiów na kierunku e Administracja
(Uwaga: dobór zajęć zależy od wybranych modułów specjalnościowych m.in.):
Postępowanie administracyjne, Zamówienia publiczne, Prawo administracyjne, Zarządzanie w sektorze publicznym, Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne,Podstaw gospodarki nieruchomościami, Podstawy informatyki i technologie informacyjne, Cyber-bezpieczeństwo i elementy kryptologii, Elektroniczne zarządzanie dokumentacją, Projektowanie serwisów internetowych i grafika komputerowa, Techniki negocjacji i mediacji w administracji, E-biznes, Systemy wspomagania decyzji, E-bankowość.
Film o kierunku E-Administracja
Umiejętności
Podstawowymi umiejętnościami jakimi, każdy student będzie mógł operować po ukończeniu studiów to:
1. wykorzystywanie technologii w funkcjonowaniu elektronicznej administracji publicznej oraz w przedsiębiorstwach
2. zarządzanie informacjami i projektami informatycznymi
3. określanie stopnia bezpieczeństwa informatycznego w administracji
4. projektowanie, wykorzystywanie stron internetowych oraz grafiki komputerowej
5. posługiwanie się przepisami prawa oraz formułowanie pism urzędowych
Praktyki
Praktyka zawodowa, stanowi integralną część programu studiów na kierunku e-Administracja ze względu na jej profil praktyczny. W 3-letnim cyklu kształcenia, założono realizowanie celów i zadań praktyki zawodowej równolegle z zajęciami teoretycznymi, co umożliwi wszechstronne przygotowanie studentów do podjęcia w przyszłości pracy na stanowiskach w obszarze studiowanego kierunku. Odbycie praktyki zawodowej jest okazją do konfrontacji przez studentów wiedzy, umiejętności i kompetencji nabytych podczas realizacji programu studiów. Praktyka zawodowa stwarza również warunki do aktywizacji zawodowej studenta, w tym samodzielne poszukiwanie informacji do napisania pracy dyplomowej.
Studenci odbywają praktyki zawodowe na stanowiskach związanych ze studiowanym kierunkiem i grupą zajęć specjalizacyjnych, tj. w organach administracji rządowej i samorządowej oraz w podmiotach gospodarczych i przedsiębiorstwach współpracujących z administracją publiczną, w jednostkach świadczących usługi publiczne czy w organizacjach pozarządowych.
Uzyskana w ramach praktyki zawodowej wiedza, umiejętności i kompetencje społeczne dają gwarancję fachowości oraz wysokiego profesjonalizmu i stanowią podstawę właściwej adaptacji do oczekiwań pracodawcy.
Co po studiach?
Celem kształcenia na kierunku e-Administracja jest teoretyczne i praktyczne przygotowanie studentów do wdrażania i bieżącej obsługi systemów informatycznych, baz danych, wykorzystywanych do usprawniania funkcjonowania zarówno administracji publicznej, jak i przedsiębiorstw prywatnych.
Absolwent tego kierunku jest dobrze przygotowanym zawodowo pracownikiem posiadającym kwalifikacje cenione na współczesnym rynku pracy, którego wiedza i kompetencje stanowić będą o przewadze konkurencyjnej przedsiębiorstw oraz o jakości świadczonych usług w administracji publicznej.
Może podejmować pracę na różnorodnych stanowiskach głównie w administracji publicznej, ale również biznesowej, w sferze usług społecznych, w podmiotach gospodarczych, organizacjach pozarządowych, firmach doradczych i konsultingowych. Zdobyte kompetencje umożliwiają w dłuższej perspektywie szanse rozwoju zawodowego na stanowiskach kierowniczych i zarządczych.
Absolwent kierunku pierwszego stopnia E-Administracja jest przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia realizowanych w Instytucie Ekonomicznym (kierunek: Ekonomika i Finanse Przedsiębiorstw), w innych instytutach naszej uczelni (np. Instytut Techniczny – kierunek Zarządzanie i Inżynieria Produkcji), a także na pozostałych uczelniach w Polsce i na świecie.
Plany studiów i Program studiów
Plany studiów
Profil praktyczny
Rok rozpoczęcia studiów 2016/2017
Studia stacjonarne:
Rok rozpoczęcia studiów 2019/2020
Studia stacjonarne:
Studia niestacjonarne:
Rok rozpoczęcia studiów 2020/2021
Studia stacjonarne i niestacjonarne:
Rok rozpoczęcia studiów 2022/2023
Studia stacjonarne
Studia niestacjonarne
Program studiów
Karty przedmiotów dostępne są w systemie Wirtualny Dziekanat.
Ekonomia
Charakterystyka
Prowadzone studia o profilu praktycznym, na kierunku Ekonomia są jednymi z najchętniej wybieranych przez przyszłych studentów w całej Polsce. Zajęcia związane z praktycznym przygotowaniem studentów prowadzone są w warunkach właściwych dla danego zakresu działalności zawodowej, a dysponowanie przez Instytut niezbędną infrastrukturą, zapewnia prawidłową realizację celów uczenia na tym kierunku.
Kształcenie jest skoncentrowane głównie na zjawiskach i procesach ekonomicznych charakterystycznych dla rynkowych i mieszanych modeli gospodarki, ujmowanej zarówno w marko – jak i mikroskali, w ujęciu tak krajowym jak i międzynarodowym. Studia stwarzają możliwość poznania różnych aspektów działalności gospodarczej oraz technik i metod prowadzenia analiz ekonomicznych.
Trzyletni cykl kształcenia przemyślany jest w ten sposób, by studenci – oprócz wiedzy teoretycznej – otrzymali także całe spektrum umiejętności praktycznych, związanych chociażby z prowadzeniem badań ekonomicznych z wykorzystaniem narzędzi ilościowych jak i poszukiwanych na rynku kompetencji społecznych.
Zajęcia są prowadzone z wykorzystaniem praktycznych metod dydaktycznych (ćwiczenia projektowe/warsztatowe, projekty indywidualne i zespołowe, praca w grupach, udział w grach strategicznych oraz seminariach naukowych), co zapewnia zaktywizowanie studentów poprzez bezpośrednie wykonywanie określonych czynności praktycznych.
Ponadto studenci realizują prace dyplomowe na przykładzie konkretnych przedsiębiorstw i organizacji, prowadząc badania empiryczne, rozwiązując praktyczne problemy oraz wyciągając wnioski mogące być wykorzystane przez badane podmioty.
Przydział zajęć dla poszczególnych nauczycieli uwzględnia ich doświadczenie zawodowe zdobyte poza Uczelnią, posiadane wykształcenie, dorobek naukowy oraz ukończone kursy, szkolenia oraz studia podyplomowe.
Studia na tym kierunku przygotowują absolwentów do pracy na odpowiedzialnych stanowiskach w zawodzie ekonomisty.
1. Nazwa kierunku studiów: Ekonomia
2. Grupa zajęć specjalizacyjnych z zakresu: Gospodarka i finanse sektora publicznego, Finanse i rachunkowość przedsiębiorstw
3. Poziom studiów: studia pierwszego stopnia
4. Profil studiów: praktyczny
5. Forma studiów: studia stacjonarne i studia niestacjonarne
6. Tytuł zawodowy uzyskiwany przez absolwenta: licencjat
7. Wymiar praktyk zawodowych: 736 godzin
Przykłady zajęć realizowanych w toku studiów na kierunku Ekonomia
(Uwaga: dobór zajęć zależy od wybranej grupy zajęć specjalizacyjnych m.in.):
Teoria ekonomii, Zarządzanie, Rachunkowość, Podstawy marketingu, Finanse, Negocjacje i public relations, Funkcjonowanie sektora publicznego, Przedsiębiorczość i innowacje oraz strategie w rozwoju regionalnym i lokalnym, Instytucje finansowe, Zarządzanie finansami przedsiębiorstw, Audyt wewnętrzny.
Umiejętności
Podstawowymi umiejętnościami jakimi, każdy student będzie mógł operować po ukończeniu studiów to:
1. analizowanie i ocena procesów w sferze dóbr i usług publicznych oraz prywatnych,
2. przygotowanie planu finansowego firmy oraz prowadzenie dokumentacji finansowej przedsiębiorstwa,
3. przygotowanie i ocenianie projektów inwestycyjnych
4. przygotowanie projektów działań związanych z monitoringiem kosztów,
5. efektywne zarządzanie projektami, wykorzystywanie systemów informatycznych i wdrażanie nowoczesnych metod zarządzania.
Praktyki
Praktyka zawodowa stanowi integralną część procesu edukacji w Instytucie Ekonomicznym.
Głównym celem praktyki zawodowej, realizowanej przez studentów, jest pogłębienie wiedzy oraz kształtowanie odpowiednich cech, umiejętności oraz postaw zawodowych nabytych w trakcie studiów, w warunkach przyszłej pracy a ponadto samodzielna weryfikacja zdobytej wiedzy w praktyce, polegającej na jej zastosowaniu w praktycznym funkcjonowaniu danej jednostki.
W całym cyklu kształcenia, założono realizowanie tych celów i zadań równolegle z zajęciami teoretycznymi, co umożliwi wszechstronne przygotowanie studentów do podjęcia w przyszłości pracy na stanowiskach w obszarze studiowanego kierunku. Odbycie praktyki zawodowej jest okazją do konfrontacji przez studentów wiedzy i umiejętności nabytych podczas realizacji programu studiów.
Równie ważną jest ponadto praca nad rozwojem kompetencji społecznych w środowisku pracy – kształtowanie umiejętności skutecznego komunikowania się, doskonalenie umiejętności organizacji pracy własnej, pracy zespołowej, efektywnego zarządzania czasem, sumienności, odpowiedzialności za powierzone zadania.
Praktyka zawodowa stwarza również warunki do aktywizacji zawodowej studenta, w tym samodzielne poszukiwanie informacji do napisania pracy dyplomowej.
Studenci odbywają praktyki zawodowe na stanowiskach związanych ze studiowanym kierunkiem i grupą zajęć specjalizacyjnych, tj. w jednostkach sektora finansów publicznych, podmiotach gospodarczych, organizacjach i instytucjach publicznych, fundacjach i stowarzyszeniach, bankach, firmach ubezpieczeniowych, zakładach uzdrowiskowych lub innych jednostkach, jeśli zapewni to studentowi realizację celów praktyki.
Co po studiach?
Absolwent kierunku Ekonomia dysponuje adekwatną do współczesnych wyzwań wiedzą teoretyczną i praktyczną z zakresu teorii ekonomii, zarządzania, rachunkowości, finansów, marketingu, analizy ekonomicznej, jak również wybranych narzędzi matematycznych, statystycznych i informatycznych. Absolwent ma również wiedzę z innych dyscyplin, takich jak prawo z elementami własności intelektualnej, etyka, negocjacje i public relations. Program kształcenia pozwala Absolwentowi rozwinąć także określone kompetencje społeczne, takie jak praca zespołowa, działanie przedsiębiorcze, jak i formułowanie sądów w ważnych kwestiach związanych z działalnością społeczno-gospodarczą.
Absolwent jest przygotowany do podjęcia pracy i realizacji zadań operacyjnych, analitycznych, menedżerskich oraz marketingowych w różnych podmiotach zarówno sektora prywatnego jak i publicznego. Jest także przygotowany do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Absolwent kierunku Ekonomia pierwszego stopnia jest przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia.
Absolwent kierunku pierwszego stopnia Ekonomia jest przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia realizowanych w Instytucie Ekonomicznym (kierunek: Ekonomika i Finanse Przedsiębiorstw), w innych instytutach naszej uczelni (np. Instytut Techniczny – kierunek Zarządzanie i Inżynieria Produkcji), a także na pozostałych uczelniach w Polsce i na świecie.
Plany studiów i Program studiów
Plany studiów
Profil praktyczny
Rok rozpoczęcia studiów 2016/2017
Studia stacjonarne:
Administracja i finanse sektora publicznego
Finanse i rachunkowość przedsiębiorstw
Studia niestacjonarne:
Finanse i rachunkowość przedsiębiorstw
Rok rozpoczęcia studiów 2019/2020
Studia stacjonarne:
Studia niestacjonarne:
Rok rozpoczęcia studiów 2021/2022
Studia stacjonarne i niestacjonarne
Rok rozpoczęcia studiów 2022/2023
Studia stacjonarne
Studia niestacjonarne
Obowiązujący Program studiów
Karty przedmiotów dostępne są w systemie Wirtualny Dziekanat.
Zarządzanie
Charakterystyka
Celem kształcenia na kierunku Zarządzanie (profil praktyczny) jest zdobycie wiedzy oraz umiejętności w zakresie zarządzania różnymi podmiotami gospodarczymi, zarówno w obszarze gospodarki rynkowej, jak i publicznej. Wiedza ta umożliwi podejmowanie właściwych decyzji menadżerskich, a także pozwoli zdobyć niezbędne umiejętności analityczne oraz organizatorskie. Dzięki nim absolwent będzie w stanie samodzielnie ocenić sytuację finansową przedsiębiorstwa, przygotować plan rozwoju firmy, jak również sprawić, by pozycja przedsiębiorstwa na rynku stawała się coraz lepsza.
Studia na kierunku Zarządzanie przygotowują absolwenta do podjęcia zatrudnienia na kierowniczych stanowiskach, m.in.: w przedsiębiorstwach różnych branż, jednostkach sektora finansów publicznych, instytucjach finansowych, organizacjach pozarządowych oraz innych podmiotach, zarówno publicznych, jak i prywatnych. Realizowane studia na kierunku Zarządzanie stanowią kompleksową ofertę, będącą odpowiedzią na zapotrzebowanie lokalnego otoczenia społeczno-gospodarczego.
1. Nazwa kierunku studiów: Zarządzanie
2. Grupa zajęć specjalizacyjnych z zakresu: Zarządzanie zasobami ludzkimi, Biznes i innowacje
3. Poziom studiów: studia pierwszego stopnia
4. Profil studiów: praktyczny
5. Forma studiów: studia stacjonarne i studia niestacjonarne
6. Tytuł zawodowy uzyskiwany przez absolwenta: licencjat
7. Wymiar praktyk zawodowych: 736 godzin
Przykłady zajęć realizowanych w toku studiów na kierunku Zarządzanie
(Uwaga: dobór zajęć zależy od wybranej grupy zajęć specjalizacyjnych m.in.):
Teoria ekonomii, Zarządzanie, Rachunkowość, Podstawy marketingu, Finanse, Negocjacje i public relations, Funkcjonowanie sektora publicznego, Przedsiębiorczość i innowacje oraz strategie w rozwoju regionalnym i lokalnym, Instytucje finansowe, Zarządzanie finansami przedsiębiorstw, Audyt wewnętrzny.
Umiejętności
Podjęcie studiów na kierunku Zarządzanie umożliwi nabycie niezbędnych umiejętności zawodowych i kompetencji społecznych, przydatnych na współczesnym rynku pracy tj.:
1. analizowanie oraz interpretowanie procesów i zjawisk zachodzących w organizacji i jej otoczeniu,
2. zarządzanie różnorodnymi organizacjami,
3. sprawne organizowanie pracy współczesnych organizacji,
4. zarządzanie m.in.: wiedzą, projektami, jakością, zasobami ludzkimi, ryzykiem, finansami,
5. planowanie i wdrażanie innowacji,
6. planowanie biznesu oraz poszykowanie zewnętrznych źródeł jego inicjowania i wspierania jego rozwoju,
7. negocjowanie i efektywne komunikacje interpersonalne,
8. planowanie i realizowanie działań w zakresie marketingu i public relations,
9. posługiwanie się specjalistycznym językiem z zakresu zarządzania,
10. analizowanie, wnioskowanie, podejmowanie decyzji.
Praktyki
Praktyka zawodowa studentów stanowi integralną część procesu edukacji w Instytucie Ekonomicznym PWSZ w Nowym Sączu.
Głównym jej celem jest zapoznanie studenta z działalnością Zakładu Pracy, ze szczególnym uwzględnieniem jego funkcjonowania. Praktyka ma pomóc w praktycznym zastosowaniu wiedzy oraz zdobyciu nowych umiejętności przydatnych w przyszłej pracy zawodowej.
Praktyki studenckie na kierunku Zarządzanie, mogą odbywać się w podmiotach gospodarczych oraz innych jednostkach zlokalizowanych głównie w powiatach: nowosądeckim, limanowskim, gorlickim oraz mieście Nowy Sącz, które zapewnią studentowi realizację celów praktyki. Przykładowymi miejscami odbywania praktyki na kierunku Zarządzanie, mogą być przedsiębiorstwa, jednostki samorządu terytorialnego, banki, instytucje ubezpieczeniowe, fundacje i stowarzyszenia, agencje Rozwoju Regionalnego i Lokalnego, Urzędy Skarbowe i Urzędy Kontroli Skarbowej.
Co po studiach?
Kończąc studia na kierunku Zarządzanie, absolwent będzie dysponował odpowiednią wiedzą i umiejętnościami z zakresu organizacji i zarządzania, a także nauk pokrewnych w zakresie istoty oraz problemów funkcjonowania organizacji - przedsiębiorstwa, organizacji pozarządowej, instytucji publicznej, posiadając zarazem niezbędne kompetencje społeczne pozwalajże mu na podjęcie pracy menedżera na różnych szczeblach zarządzania organizacjami.
Absolwent posiada również umiejętności rozpoznawania, diagnozowania i rozwiązywania podstawowych problemów związanych z gospodarowaniem zasobami ludzkimi, rzeczowymi, finansowymi, jak również zarządzania przedsięwzięciami oraz jest przygotowany do założenia i prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Posiada umiejętności podejmowania decyzji, skutecznego komunikowania się i prowadzenia negocjacji biznesowych.
Proces uczenia na kierunku studiów przygotowuje absolwenta do pracy w charakterze specjalisty z zakresu zarządzania oraz menedżera/kierownika średniego szczebla, a także do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
Będzie on mógł również podjąć zatrudnienie we wszystkich branżach i sektorach gospodarki, w sferze publicznej jak prywatnej, a także w organizacjach non-profit. Ma również wiedzę i umiejętności do podjęcia własnej działalności gospodarczej.
Absolwent kierunku pierwszego stopnia Zarządzanie jest przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia realizowanych w Instytucie Ekonomicznym (kierunek: Ekonomika i Finanse Przedsiębiorstw), w innych instytutach naszej uczelni (np. Instytut Techniczny – kierunek Zarządzanie i Inżynieria Produkcji), a także na pozostałych uczelniach w Polsce i na świecie.
Plany studiów i Program studiów
Plany studiów
Profil praktyczny
Rok rozpoczęcia studiów 2018/2019
Studia stacjonarne:
Studia niestacjonarne:
Rok rozpoczęcia studiów 2019/2020
Studia stacjonarne:
Studia niestacjonarne:
Rok rozpoczęcia studiów 2021/2022
Studia stacjonarne i niestacjonarne:
Rok rozpoczęcia studiów 2022/2023
Studia stacjonarne:
Studia niestacjonarne:
Program studiów
Karty przedmiotów dostępne są w systemie Wirtualny Dziekanat.
Studia drugiego stopnia
Ekonomika i Finanse Przedsiębiorstw
Charakterystyka
Kierunek studiów drugiego stopnia: Ekonomika i finanse przedsiębiorstw o profilu praktycznym stanowi kolejny element poszerzenia oferty edukacyjnej Instytutu Ekonomicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu.
Oferowane studia są odpowiedzią na zapotrzebowanie współczesnego rynku pracy. Zaprojektowane zostały one z myślą o przekazaniu studentom niezbędnej wiedzy i kształtowaniu umiejętności, które przyczynią się do większego profesjonalizmu i fachowości w wykonywaniu pracy zawodowej.
Dlaczego warto studiować Ekonomikę i finanse przedsiębiorstw?
W obliczu szybkiego rozwoju technologicznego, a także wykorzystania nowych narzędzi informatycznych w pracy zawodowej, program kształcenia na studiach wyższych wymaga dostosowania do zmieniających się warunków otoczenia. Studia drugiego stopnia Ekonomika i finanse przedsiębiorstw o profilu praktycznym w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu są wyjściem naprzeciw potrzebom edukacyjnym absolwentów studiów pierwszego stopnia. Pozwalają także na zwiększenie mieszkańcom Sądecczyzny dostępu do edukacji na poziomie magisterskim.
Ukończenie studiów drugiego stopnia na kierunku Ekonomika i finanse przedsiębiorstw o profilu praktycznym pozwoli jego absolwentom na uzyskanie kwalifikacji istotnych, z punktu widzenia współczesnego rynku pracy. Nabyta wiedza, umiejętności i kompetencje społeczne z racji interdyscyplinarnego charakteru programu kształcenia, umożliwią podjęcie aktywności zawodowej na terenie całego kraju. Studia na kierunku Ekonomika i finanse przedsiębiorstw są ponadto odpowiedzią na nowe wyzwania, jakie stają przed osobami zatrudnianymi w m.in. przedsiębiorstwach różnego szczebla, instytucjach finansowych, a także prowadzących własną działalność gospodarczą.
Cel kształcenia
Celem kształcenia na kierunku Ekonomika i finanse przedsiębiorstw jest przygotowanie wykwalifikowanej kadry, posiadającej umiejętność skutecznego zarządzania przedsiębiorstwem, podejmowania decyzji inwestycyjnych, pozyskiwania środków finansowych do prowadzenia działalności gospodarczej, a także koordynowania kierunków i strategii rozwoju firmy.
Realizacja celu ogólnego kształcenia przejawiać się będzie m.in. poprzez:
-
nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu ekonomicznych, finansowych i prawnych zagadnień funkcjonowania przedsiębiorstw;
-
uzyskanie wiedzy o stosowanych strategiach gospodarczych i procesach
organizacyjno-ekonomicznych w przedsiębiorstwach; -
poznanie zasad funkcjonowania i rozwoju przedsiębiorstw;
-
nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu analizy finansowej przedsiębiorstwa;
-
poznanie zasad oraz wykształcenie umiejętności zarządzania zasobami finansowymi, rzeczowymi i osobowymi, jak również informacją i wiedzą w przedsiębiorstwie;
-
zdolność do kształtowania różnych operacji gospodarczych, w tym głównie finansowych, zmierzających do optymalizowania struktur majątkowych i kapitałowych;
-
poznanie zasad posługiwania się narzędziami informatycznymi wykorzystywanymi w ekonomice i organizacji przedsiębiorstwa;
-
nabycie umiejętności z zakresu wykorzystania mechanizmów marketingowych do podejmowania trafnych decyzji, opracowywania biznes planu i kształtowania właściwych stosunków z otoczeniem
społeczno-gospodarczym.
Opis kwalifikacji absolwenta
Kończąc studia drugiego stopnia na kierunku Ekonomika i finanse przedsiębiorstw, absolwent zdobędzie zaawansowaną merytorycznie wiedzę, umiejętności z zakresu ekonomii, finansów, organizacji i zarządzania oraz kompetencje społeczne. Pozna również zasady funkcjonowania przedsiębiorstw, rynków finansowych, jak również metody i techniki zarządzania finansami przedsiębiorstw oraz przeprowadzania analiz ekonomiczno-finansowych i prowadzenia rachunkowości w przedsiębiorstwach.
Student kierunku Ekonomika i finanse przedsiębiorstw, poza wiedzą z zakresu funkcjonowania przedsiębiorstw, dla skutecznej realizacji swych zadań – rozwinie kompetencje społeczne dotyczące m.in. poczucia odpowiedzialności za podejmowane decyzje w środowisku pracy i poza nim, zdolność określania priorytetów w realizacji powierzonych zadań, dążenia do podnoszenia kwalifikacji zawodowych, umiejętność współpracy w grupie oraz rozumienie zasad etyki zawodowej i dążenie do jej przestrzegania.
Zajęcia zaplanowane w planie studiów dla kierunku Ekonomika i finanse przedsiębiorstw podzielone zostały na podstawowe, kierunkowe oraz zajęcia do wyboru i pozostałe. W ramach zajęć podstawowych oraz kierunkowych, adresowanych do wszystkich studentów kierunku Ekonomika i finanse przedsiębiorstw – oferowana jest wiedza, m.in. z zakresu ekonomii, finansów oraz zarządzania w przedsiębiorstwie, a w ramach zajęć do wyboru – przekazywana jest wiedza uwzględniająca charakter danego kursu. Cały proces kształcenia jest ponadto wzbogacony o projekty badawcze, mające na celu pomoc w rozwiązywaniu problemów lokalnych podmiotów biznesowych i okołobiznesowych.
Zajęcia związane z praktycznym przygotowaniem zawodowym, przewidziane w programie studiów, są prowadzone w warunkach właściwych dla danego zakresu działalności zawodowej (wykorzystanie narzędzi informatycznych, symulacje, case study, realne problemy rozwiązywane przez studentów w ramach praktyk). Studenci w jak największym stopniu będą bezpośrednio zaangażowani w wykonywanie określonych czynności praktycznych.
Absolwent studiów drugiego stopnia na kierunku Ekonomika i finanse przedsiębiorstw nabędzie właściwą dla kierunku wiedzę oraz umiejętności istotne w praktyce zawodowej. Studia na tym kierunku przygotują absolwenta do podjęcia zatrudnienia m.in. w przedsiębiorstwach, instytucjach finansowych oraz w innych organizacjach, zarówno prywatnych jak i publicznych.
Warunkiem ukończenia studiów na kierunku Ekonomika i finanse przedsiębiorstw i uzyskania tytułu magistra jest uzyskanie 120 punktów ECTS podczas całego cyklu kształcenia oraz pozytywny wynik egzaminu magisterskiego na podstawie przedłożonej wcześniej pracy magisterskiej, napisanej pod kierunkiem promotora i ocenionej przez recenzenta.
Dziedzina nauk społecznych:
· Dyscyplina wiodąca: Ekonomia i finanse
· Dyscypliny pozostałe: Nauki o zarządzaniu i jakości
Absolwent kierunku Ekonomika i finanse przedsiębiorstw studia drugiego stopnia, uzyskuje
kwalifikacje na poziomie 7 PRK.
Forma studiów: stacjonarne, niestacjonarne
Profil kształcenia: praktyczny
Czas trwania: 4 semestry (120 ECTS)
Czas trwania praktyk zawodowych: 3 miesiące
Język obcy: Język angielski, język do wyboru
Ponadto, studenci opisanego kierunku mogą brać udział w wymianach młodzieży w ramach programu Erasmus+ wyjeżdżając na 1 lub 2 semestry do partnerskich uczelniach zagranicznych, m.in. w: Hiszpanii, Włoszech, Turcji i na Węgrzech. Studenci i absolwenci mogą także odbywać praktyki zagraniczne w ramach programu Erasmus+ (od 2 do 12 miesięcy) w wybranej firmie, instytucji lub przedsiębiorstwie w krajach członkowskich UE.
Opis zasad rekrutacji
O przyjęcie na studia drugiego stopnia na kierunku Ekonomika i finanse przedsiębiorstw mogą się ubiegać kandydaci, którzy posiadają dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia na kierunku przypisanym do:
1. Dziedziny nauk społecznych
2. Dyscyplin naukowych:
• Ekonomia i finanse
• Geografia społeczno – ekonomiczna i gospodarka przestrzenna
• Nauki o bezpieczeństwie
• Nauki o komunikacji społecznej i mediach
• Nauki o polityce i administracji
• Nauki o zarządzaniu i jakości
• Nauki prawne
• Nauki socjologiczne
• Pedagogika
• Prawo kanoniczne
• Psychologia
3. Uzyskali tytuł magistra, inżyniera, licencjata lub równorzędny w dziedzinach i dyscyplinach naukowych niewymienionych powyżej.
Listę rankingową kandydatów, o których mowa w punkcie 1 i 2 tworzy się biorąc pod uwagę końcową ocenę uwzględnioną na dyplomie ukończonego kierunku studiów.
Kandydatów, o których mowa w 3 punkcie, przyjmuje się biorąc pod uwagę średnią arytmetyczną ocen uwzględniającą ocenę na dyplomie oraz ocenę stanowiącą średnią arytmetyczną ocen uzyskanych na egzaminie wstępnym – brak pozytywnej oceny z egzaminu wstępnego eliminuje kandydata z dalszego postępowania rekrutacyjnego.
Podczas egzaminu wstępnego, kandydat powinien wykazać się:
wiedzą z zakresu ekonomiiznajomością bieżących problemów gospodarczych,umiejętnością zaproponowania sposobu rozwiązania wskazanego problemu.
Proponowane obszary problemowe zagadnień egzaminacyjnych znajdują się TUTAJ
Plany studiów i Program studiów
Plany studiów
Profil Praktyczny
Rok rozpoczęcia studiów 2016/2017
Studia stacjonarne:
Ekonomika i organizacja przedsiębiorstw
Studia niestacjonarne:
Ekonomika i organizacja przedsiębiorstw
Rok rozpoczęcia studiów 2020/2021
Studia stacjonarne:
Ekonomika i finanse przedsiębiorstw
Studia niestacjonarne:
Ekonomika i finanse przedsiębiorstw
Rok rozpoczęcia studiów 2022/2023
Studia stacjonarne:
Ekonomika i finanse przedsiębiorstw
Studia niestacjonarne:
Ekonomika i finanse przedsiębiorstw
Program studiów
Karty przedmiotów dostępne są w systemie Wirtualny Dziekanat.
Studia podyplomowe
Zarządzanie w ochronie zdrowia
Charakterystyka
Rodzaj studiów: doskonalące
Adresaci:
- menedżerowie służby zdrowia – kierujący publicznymi i niepublicznymi zakładami opieki zdrowotnej
- pracownicy wydziałów zdrowia
- lekarze, ordynatorzy, pielęgniarki
- pracownicy działów administracji zakładów opieki zdrowotnej
- pracownicy instytucji ubezpieczeń zdrowotnych
- osoby, dla których ważnym elementem pracy zawodowej jest kompetencja w zakresie organizacji i zarządzania służbą zdrowia
Czas trwania studiów: dwa semestry
Liczba godzin: 206
Liczba punktów ECTS: 35
Kryteria przyjęć: kolejność zgłoszeń
Wymagane dokumenty:
- dyplom (odpis dyplomu) ukończenia studiów wyższych
- kwestionariusz osobowy
- 2 fotografie
Liczba miejsc: 20
Opłata za semestr: 1 750 zł
Kwalifikacje podyplomowe: przygotowanie do pełnienia funkcji kierowniczych
Kontakt: Instytut Ekonomiczny, ul. Jagiellońska 61, 33-300 Nowy Sącz
Tel.: 18 547-56-04/05, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Efekty uczenia się
Zakładane efekty uczenia się w kategoriach wiedzy, umiejętności, kompetencji społecznych
Wiedza
Absolwent:
- ma podstawową wiedzę na temat zarządzania w ochronie zdrowia oraz powiązań z innymi dziedzinami sektora publicznego
- zna i rozumie podstawowe zagadnienia z zakresu ekonomii, finansów, rachunkowości, prawa, systemu ubezpieczeń zdrowotnych, etyki w ochronie zdrowia oraz ich implikacje w zarządzaniu
- zna założenia dotyczące funkcjonowania ubezpieczeń zdrowotnych w Polsce oraz innych krajach
- posiada podstawową wiedzę z zakresu organizacji i zarządzania zakładem opieki zdrowotnej
- wykazuje się podstawową wiedzą dotyczącą marketingu, zarządzania personelem, przekształceń zakładów opieki zdrowotnej
Umiejętności
Absolwent:
- dostrzega, obserwuje, analizuje i interpretuje zjawiska społeczne w obszarze ochrony zdrowia
- wykorzystując poznaną wiedzę teoretyczną,posługuje się podstawowymi pojęciami teoretycznymi przy: analizowaniu, prognozowaniu i rozwiązywaniu sytuacji zachodzących w ochronie zdrowia oraz potrafi podjąć działania praktyczne
- wypowiada się na temat określonych zagadnień z zakresu ochrony zdrowia z wykorzystaniem wiedzy teoretycznej i języka specjalistycznego
- planuje, organizuje i prowadzi działania związane z rozwojem, strategią zakładu opieki zdrowotnej i regionalnej polityki zdrowotnej
- zarządza personelem i zakładem opieki zdrowotnej
Kompetencje społeczne
Absolwent jest gotowy do:
- podejmowania działań zarządzających w różnych zakładach opieki zdrowotnej
- komunikowania się w grupie współpracowników
- przestrzegania zasad etyki zawodowej i odpowiedzialnego stosowania prawa w pracy zawodowej
- kierowania personelem oraz przyjmowania różnych ról społecznych, wynikających z pracy zawodowej,współpracy z różnymi podmiotami funkcjonujących w obszarze ochrony zdrowia, administracji samorządowej i rządowej oraz środowiskiem lokalnym samodzielnej i twórczej pracy w realizacji zadań związanych z zarządzaniem w ochronie zdrowia
Sprawdź ofertę na innych kierunkach