Charakterystyka
Celem kształcenia na kierunku Zarządzanie (profil praktyczny) jest zdobycie wiedzy oraz umiejętności w zakresie zarządzania różnymi podmiotami gospodarczymi, zarówno w obszarze gospodarki rynkowej, jak i publicznej. Wiedza ta umożliwi podejmowanie właściwych decyzji menadżerskich, a także pozwoli zdobyć niezbędne umiejętności analityczne oraz organizatorskie. Dzięki nim absolwent będzie w stanie samodzielnie ocenić sytuację finansową przedsiębiorstwa, przygotować plan rozwoju firmy, jak również sprawić, by pozycja przedsiębiorstwa na rynku stawała się coraz lepsza.
Studia na kierunku Zarządzanie przygotowują absolwenta do podjęcia zatrudnienia na kierowniczych stanowiskach, m.in.: w przedsiębiorstwach różnych branż, jednostkach sektora finansów publicznych, instytucjach finansowych, organizacjach pozarządowych oraz innych podmiotach, zarówno publicznych, jak i prywatnych. Realizowane studia na kierunku Zarządzanie stanowią kompleksową ofertę, będącą odpowiedzią na zapotrzebowanie lokalnego otoczenia społeczno-gospodarczego.
1. Nazwa kierunku studiów: Zarządzanie
2. Grupa zajęć specjalizacyjnych z zakresu: Zarządzanie zasobami ludzkimi, Biznes i innowacje
3. Poziom studiów: studia pierwszego stopnia
4. Profil studiów: praktyczny
5. Forma studiów: studia stacjonarne i studia niestacjonarne
6. Tytuł zawodowy uzyskiwany przez absolwenta: licencjat
7. Wymiar praktyk zawodowych: 736 godzin
Przykłady zajęć realizowanych w toku studiów na kierunku Zarządzanie
(Uwaga: dobór zajęć zależy od wybranej grupy zajęć specjalizacyjnych m.in.):
Teoria ekonomii, Zarządzanie, Rachunkowość, Podstawy marketingu, Finanse, Negocjacje i public relations, Funkcjonowanie sektora publicznego, Przedsiębiorczość i innowacje oraz strategie w rozwoju regionalnym i lokalnym, Instytucje finansowe, Zarządzanie finansami przedsiębiorstw, Audyt wewnętrzny.
Umiejętności
Podjęcie studiów na kierunku Zarządzanie umożliwi nabycie niezbędnych umiejętności zawodowych i kompetencji społecznych, przydatnych na współczesnym rynku pracy tj.:
1. analizowanie oraz interpretowanie procesów i zjawisk zachodzących w organizacji i jej otoczeniu,
2. zarządzanie różnorodnymi organizacjami,
3. sprawne organizowanie pracy współczesnych organizacji,
4. zarządzanie m.in.: wiedzą, projektami, jakością, zasobami ludzkimi, ryzykiem, finansami,
5. planowanie i wdrażanie innowacji,
6. planowanie biznesu oraz poszykowanie zewnętrznych źródeł jego inicjowania i wspierania jego rozwoju,
7. negocjowanie i efektywne komunikacje interpersonalne,
8. planowanie i realizowanie działań w zakresie marketingu i public relations,
9. posługiwanie się specjalistycznym językiem z zakresu zarządzania,
10. analizowanie, wnioskowanie, podejmowanie decyzji.
Praktyki
Praktyka zawodowa studentów stanowi integralną część procesu edukacji w Instytucie Ekonomicznym PWSZ w Nowym Sączu.
Głównym jej celem jest zapoznanie studenta z działalnością Zakładu Pracy, ze szczególnym uwzględnieniem jego funkcjonowania. Praktyka ma pomóc w praktycznym zastosowaniu wiedzy oraz zdobyciu nowych umiejętności przydatnych w przyszłej pracy zawodowej.
Praktyki studenckie na kierunku Zarządzanie, mogą odbywać się w podmiotach gospodarczych oraz innych jednostkach zlokalizowanych głównie w powiatach: nowosądeckim, limanowskim, gorlickim oraz mieście Nowy Sącz, które zapewnią studentowi realizację celów praktyki. Przykładowymi miejscami odbywania praktyki na kierunku Zarządzanie, mogą być przedsiębiorstwa, jednostki samorządu terytorialnego, banki, instytucje ubezpieczeniowe, fundacje i stowarzyszenia, agencje Rozwoju Regionalnego i Lokalnego, Urzędy Skarbowe i Urzędy Kontroli Skarbowej.
Co po studiach?
Kończąc studia na kierunku Zarządzanie, absolwent będzie dysponował odpowiednią wiedzą i umiejętnościami z zakresu organizacji i zarządzania, a także nauk pokrewnych w zakresie istoty oraz problemów funkcjonowania organizacji - przedsiębiorstwa, organizacji pozarządowej, instytucji publicznej, posiadając zarazem niezbędne kompetencje społeczne pozwalajże mu na podjęcie pracy menedżera na różnych szczeblach zarządzania organizacjami.
Absolwent posiada również umiejętności rozpoznawania, diagnozowania i rozwiązywania podstawowych problemów związanych z gospodarowaniem zasobami ludzkimi, rzeczowymi, finansowymi, jak również zarządzania przedsięwzięciami oraz jest przygotowany do założenia i prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Posiada umiejętności podejmowania decyzji, skutecznego komunikowania się i prowadzenia negocjacji biznesowych.
Proces uczenia na kierunku studiów przygotowuje absolwenta do pracy w charakterze specjalisty z zakresu zarządzania oraz menedżera/kierownika średniego szczebla, a także do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
Będzie on mógł również podjąć zatrudnienie we wszystkich branżach i sektorach gospodarki, w sferze publicznej jak prywatnej, a także w organizacjach non-profit. Ma również wiedzę i umiejętności do podjęcia własnej działalności gospodarczej.
Absolwent kierunku pierwszego stopnia Zarządzanie jest przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia realizowanych w Instytucie Ekonomicznym (kierunek: Ekonomika i Finanse Przedsiębiorstw), w innych instytutach naszej uczelni (np. Instytut Techniczny – kierunek Zarządzanie i Inżynieria Produkcji), a także na pozostałych uczelniach w Polsce i na świecie.