Seminarium Kół Naukowych Instytutu Ekonomicznego - podsumowanie

W dniu 22 czerwca 2022 r. odbyło się Seminarium Kół Naukowych Instytutu Ekonomicznego pn.: Gospodarka · Społeczeństwo · Środowisko okiem młodych naukowców. Wydarzenie zainicjowała Dyrekcja Instytutu Ekonomicznego. Celem, który przyświecał organizatorom była popularyzacja i prezentacja zainteresowań naukowych studentów Instytutu Ekonomicznego zaangażowanych w działalność sześciu kół naukowych funkcjonujących w instytucie, tj:

  • Koła Naukowego E-administracji,
  • Koła Naukowego Akredytywa,
  • Koła Naukowego „Marketer”,
  • Koła Naukowego Rozwoju Regionalnego,
  • Akademickiego Koła Turystycznego Kuklik,
  • Dziennikarskiego Koła Naukowego.

Łącznie wygłoszono 13 referatów o tematyce odpowiadającej zainteresowaniom studentów. Wśród poruszanych zagadnień znalazły się:

  • Wybrane aspekty działalności samorządowego Kolegium Odwoławczego w Nowym Sączu, Wiktor Kordas,
  • E-usługi w jednostkach administracji publicznej, Natalia Szczepaniak,
  • Analiza wstępna sprawozdania finansowego na przykładzie przedsiębiorstwa AMICA S.A., Alicja Wojcieszak,
  • Zasady ustalania zaliczki na podatek dochodowy mikroprzedsiębiorcy w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, Aneta Homoncik,
  • Kształtowanie się sytuacji finansowej przedsiębiorstw w czasach pandemii Covid-19 na podstawie sprawozdań finansowych firm Mercator Medical S.A. oraz Orbis S.A., Jarosław Janisz,
  • Profil osobowy pracownika w procesie rekrutacji i selekcji oraz jego znaczenie w doborze stanowiska pracy, Paulina Popiołek,
  • Obszar funkcjonalny szansą rozwoju dla układów terytorialnych. Przykład Sądeckiego Obszaru Funkcjonalnego, Justyna Janik,
  • Problematyka rozwoju obszaru Polski Wschodniej jako makroregionu o szczególnej interwencji w ramach polityki regionalnej Unii Europejskiej w latach 2014-2020, Agnieszka Pękala,
  • Oddziaływanie ruchu turystycznego na życie mieszkańców gminy Stary Sącz, Wiktoria Szewczyk,
  • Sukcesja w przedsiębiorstwach rodzinnych, Karolina Pajor,
  • Narzędzia komunikacji marketingowej a rozwój ośrodków sportu i rekreacji na przykładzie branży jeździeckiej, Marianna Rola,
  • Personifikacja przedsiębiorstw, Anna Surówka.

Wśród uczestników Seminarium był również student z wymiany studenckiej w ramach programu Erasmus, który zaprezentował referat nt. How to integrate student after Covid-19 – a project idea according to the PCM methodology, Marco Frigo (University of Verona).

Swoją obecnością zaszczycili nas także:

  • dr Halina Potok, Prorektor ds. studenckich i kształcenia
  • dr Marek Reichel, Prorektor ds. Nauki i Rozwoju
  • mgr Halina Marcisz, Kwestor

Na widowni zasiedli wykładowcy, studenci Instytutu Ekonomicznego a także członkowie ich rodzin. Wystąpieniom towarzyszyła ożywiona dyskusja i sesja Q&A. Artykuły z wystąpień ukażą się w zeszytach studenckich – publikowanych przez wydawnictwo PWSZ w Nowym Sączu. Spotkanie odbyło się w nowej siedzibie Instytutu Ekonomicznego, a moderatorem spotkania była pani mgr Paulina Rydwańska.  

Wszystkim prelegentom gratulujemy interesujących wystąpień i już dziś, pragniemy serdecznie zaprosić do udziału w kolejnym seminarium! Zainteresowanych zachęcamy do śledzenia informacji na stronie internetowej Instytutu Ekonomicznego.

W dniach 4–6 grudnia 2019 r. odbyło się XVII Ogólnopolskie Sympozjum Kół Naukowych pt. Społeczeństwo XXI wieku. Ludzie, gospodarka, klimat. Wyzwania dla rozwoju miast, organizowane przez Koło Naukowe Rozwoju Regionalnego i Koło Naukowe Marketer, działające w Instytucie Ekonomicznym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. Trzydniowe sympozjum – zorganizowane pod Patronatem Prezydenta Miasta Nowego Sącza składało się z dwóch części. Pierwszą, poświęconą prezentacji przygotowanych referatów, otwierało wystąpienie Prezydenta Miasta Nowego Sącza nt. bieżących wyzwań rozwojowych i inwestycyjnych Miasta. W dalszej części wygłoszone zostały 24 referaty w danych obszarach tematycznych:

1) Wyzwania społeczne w zmieniającym się świecie

2) Potencjał innowacyjny polskich miast i regionów

3) Trendy w rozwoju procesów urbanizacyjnych, miasta przyszłości

4) Społeczne i gospodarcze następstwa zmian klimatycznych

5) Sport, turystyka, zdrowie

W dniach 5–7 grudnia 2018 r. odbyło się XVI Ogólnopolskie Sympozjum Kół Naukowych pt. „Społeczeństwo wobec wyzwań XXI wieku”, organizowane przez Koło Naukowe Rozwoju Regionalnego i Koło Naukowe Marketer, działające w Instytucie Ekonomicznym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął dr hab. inż. Mariusz Cygnar, prof. nadzw. – Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. Trzydniowe sympozjum składało się z dwóch części.

W dniach 7–9 grudnia 2017 r. odbyło się XV Ogólnopolskie Sympozjum Kół Naukowych pt. „Społeczeństwo XXI wieku – problemy i wyzwania”, organizowane przez Koło Naukowe Rozwoju Regionalnego i Koło Naukowe Marketer, działające w Instytucie Ekonomicznym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. Trzydniowe sympozjum składało się z dwóch części. Pierwsza, koncentrowała się na zagadnieniach naukowych. Konferencję, pod patronatem Pana Marka Pławiaka – Starosty Powiatu Nowosądeckiego, rozpoczął wykład inauguracyjny zaprezentowany przez Prof. Daniele Paragano z Rzymu pt. „Geographical analysis of demographic conditions of Italy and relative implications”.

Dyrekcja Instytutu Ekonomicznego PWSZ w Nowym ma zaszczyt zaprosić na III Studencko-Doktoranckie Sympozjum Turystyczne, które odbędzie się w dniach 19-21 kwietnia 2018 r. w Nowym Sączu. Jego ideą będzie wymiana wiedzy, rezultatów badań oraz doświadczeń studentów i doktorantów zajmujących się problematyką szeroko rozumianej turystyki, w takich obszarach, jak:

  • zachowania konsumentów na rynku turystycznym,
  • marketing w działalności przedsiębiorstw i regionów turystycznych,
  • nowe technologie na rynku turystycznym,
  • globalizacja a turystyka,
  • polityka UE a rozwój turystyki w regionie,
  • rola turystyki w regionie,rozwój regionalny,
  • konkurencyjność/współpraca przedsiębiorstw i regionów turystycznych.

Koło Naukowe Rozwoju Regionalnego oraz Koło Naukowe Marketer i Dziennikarskie Koło Naukowe działające w Instytucie Ekonomicznym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu po raz kolejny zorganizowały międzynarodowe sympozjum kół naukowych. W tym roku tematem przewodnim był „Marketing w rozwoju miast i regionów”.

Czytaj więcej

Dyrekcja Instytutu Ekonomicznego PWSZ w Nowym Sączu oraz Turystyczne Koło Naukowe KUKLIK mają zaszczyt zaprosić na II Studencko-Doktoranckie Sympozjum Turystycznych Kół Naukowych, które odbędzie się w dniach 20-22 kwietnia 2017 r. w Nowym Sączu. Jego ideą będzie wymiana wiedzy, rezultatów badań oraz doświadczeń studentów kół naukowych oraz doktorantów zajmujących się problematyką turystyki i marketingu w takich obszarach, jak:

W dniach 21-23 kwietnia 2016 r. w Nowym Sączu odbyło się I Sympozjum Turystycznych Kół Naukowych. Wydarzenie zorganizowane zostało w Instytucie Ekonomicznym PWSZ w Nowym Sączu przy wsparciu Turystycznego Koła Naukowego KUKLIK

W dniu 4 grudnia 2015 r. rozpoczęło się XIII Ogólnopolskie Sympozjum Kół Naukowych pt. „Polskie miasta i regiony – konkurencyjne? innowacyjne? dynamiczne?”, organizowane przez Koło Naukowe Rozwoju Regionalnego i Koło Naukowe Marketer działające w Instytucie Ekonomicznym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu.

14 maja 2014 r. w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu odbyła się konferencja pod tytułem „Rozwój miast subregionalnych w okresie 2014 - 2020 – perspektywy dla Nowego Sącza”.

Konferencja została zorganizowana wspólnie przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Nowym Sączu i Urząd Miasta Nowego Sącza.