Biblioteka Zespołu Szkół im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu
czwartek, 1 września 2022
czwartek, 8 kwietnia 2021
czwartek, 1 kwietnia 2021
piątek, 12 marca 2021
90. rocznica urodzin ks. prof. Józefa Tischnera - weź udział w konkursie!
W dniu dzisiejszym, 12 marca, mija 90. rocznica urodzin patrona naszej szkoły ks. prof. Józefa Tischnera. Urodził się 1931 roku w Starym Sączu, zmarł w Krakowie 28 czerwca 2000 roku. Jak sam mówił o sobie, był po pierwsze człowiekiem, później filozofem, a dopiero na trzecim miejscu księdzem, pośrednikiem między ludzką codziennością, akademicką filozofią a posługą kapłańską.
Przez całe życie związany z górami: krajobraz i ludzie
budziły w nim nie tylko zainteresowanie, ale były inspiracją dla filozofowania
– również po góralsku, jak w cieszącej się popularnością książce "Historia
filozofii po góralsku", w której Tischner opowiada o historii filozofii,
odwołując się do opowieści o życiu znajomych górali.
Imię tego wybitnego człowieka nasza szkoła przyjęła 26 marca
2014 roku. Postać sławnego filozofa przybliżana jest uczniom w ciągu roku w różny
sposób. Corocznie organizowaliśmy konkurs pn. Poznajemy naszego patrona pt.
„Urodziłem się w Starym Sączu …”, dlatego także w tym roku, mimo panującej
pandemii i zamknięcia stacjonarnej nauki w szkole, zapraszamy uczniów do
wzięcia udziału w konkursie. Tym razem proponujemy konkurs
fotograficzno-plastyczny. Do wyboru są następujące tematy:
Z profesorem Tischnerem nam po drodze… (wykonaj zdjęcie lub
ilustrację do hasła).
Bogactwo treści w hymnie szkoły (zilustruj hymn naszej
szkoły za pomocą rysunku, zdjęć, grafiki lub prezentacji).
Zachęcamy do poznawania patrona szkoły wszystkich podziwiających wielkiego Starosądeczanina, zgłębiania mądrości, która otwiera nas na drugiego człowieka i na świat. Ksiądz profesor wskazywał na swoje korzenie, mówiąc: „Mój krajobraz fundamentalny bierze się z gór i trochę z szumu Dunajca. Natomiast horyzont religijny z tych drewnianych kościółków, wśród których wyrastałem – z kościółka w Jurgowie, z kościółka w Łopusznej. A trochę też ze Starego Sącza i tamtejszej tradycji franciszkańskiej”. Warto odkrywać piękno Sądecczyzny, podążając śladami tego wielkiego człowieka.
poniedziałek, 18 stycznia 2021
Witamy po feriach :)
Prosimy o informację na kanale Biblioteka w Teams jakich książek potrzebujcie. Będziemy je dla Was przygotowywać.
Wszystkim życzymy zdrowia i niecierpliwie oczekujemy Was w szkole i w bibliotece :)
piątek, 25 grudnia 2020
poniedziałek, 2 listopada 2020
Nauka zdalna
1. Myśl pozytywnie. Nauka zdalna nie musi być trudniejsza. Doceń własny wpływ na swoje kształcenie. Włącz pozytywne emocje.
2. Zaplanuj własne uczenia się. Narysuj prostą tabelę z podziałem na dni tygodnia, godziny i oczekiwane rezultaty. Ostatnią rubrykę przeznacz na notatki; możesz tam się oceniać, zaliczać sobie wykonane zadania lub wpisywać komentarze.
3. Ustal stały harmonogram nauki. Zaczynaj dzień o tej samej godzinie. Nie odkładaj „na potem”, wykonuj zadania systematycznie, zgodnie z kolejnością w planie lekcji oraz terminami zadawanych prac. Zapisuj terminy zadań z różnych przedmiotów w kalendarzu.
4. Uporządkuj miejsce nauki. Przyda się własne biurko lub stolik z miejscem do notowania, czytania, surfowania w sieci. Pilnuj porządku, unikaj rozpraszaczy w czasie własnej nauki (TV, głośna muzyka, włączone komunikatory, telefon).
5. Wymyśl własny system przechowywania zadawanych prac np. teczki, segregatory lub foldery na komputerze. Ułatwi to usystematyzowanie i przechowywanie twoich prac, a także przekazywanie ich nauczycielom zarówno w trakcie pracy zdalnej, jak i po powrocie do szkoły.
6. Dbaj o higieniczny tryb życia. Pamiętaj o aktywności ruchowej i zdrowym odżywianiu, o odpowiedniej ilości snu i odpoczynku. Sprawiaj sobie drobne przyjemności. Uśmiechaj się. To wzmocni Twoją odporność fizyczną i psychiczną. Daj odpocząć swemu mózgowi, rób sobie przerwy na wykonanie kilku ćwiczeń gimnastycznych, przeciągnij się, zmień pozycję. Albo po prostu wstań i pooddychaj. Otwórz okno i przewietrz pokój.
7. Zaczynaj od trudniejszych zadań, łatwe zostaw na koniec gdy już będziesz trochę zmęczony.
8. Stosuj przemienność przedmiotową, gdy uczysz się sam. Po 30 minutach uczenia się jednego przedmiotu zmień dziedzinę. Rób przerwy, przeplataj naukę w sieci pracą z podręcznikiem.
9. Wykorzystuj różne techniki w uczeniu się: notuj, rysuj, podkreślaj kolorem wybrane frazy, głośno powtarzaj, rymuj, układaj historyjki wplatając do nich fakty, które musisz zapamiętać.
10. Współpraca jest ważna! Poproś o pomoc, jeśli czegoś nie rozumiesz, zadaj pytanie nauczycielowi lub osobom z klasy, które mogą tobie pomóc. Korzystaj z różnych źródeł informacji (nie tylko Internetu), nie zapominaj o swoich podręcznikach. Rodzice są także Twoim wsparciem, ale ustal z nimi zasady – oni też pracują w domu.
11. Gdy w planie masz lekcję on – line, przed zajęciami sprawdź sprzęt i łącze internetowe, uruchom programy wskazane przez nauczyciela. Ustaw monitor komputera w odpowiedniej odległości, tj. 40 – 75 cm od oczu i na odpowiedniej wysokości, tak aby górna krawędź monitora nie znajdowała się powyżej twoich oczu.
Pamiętajcie, że gwarancją sukcesu jest planowanie, konsekwencja w działaniu, systematyczność i współpraca.
Życzymy powodzenia i mamy nadzieję, że już niedługo będziemy mogli się spotkać w szkole :)
oprac. Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu