Władze Instytutu Ekonomicznego, po 2 latach pandemicznych obostrzeń, powracają do tradycji zapraszania na otwarte spotkania osób z dorobkiem, doświadczeniem w swojej dziedzinie działalności. Gościem studentów i wykładowców akademickich Instytutu był (18 bm.) burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek. Doświadczonego samorządowca, działacza NGO, wieloletniego gospodarza starszego z Sączów licznie zgromadzonemu audytorium przedstawił dyrektor Instytutu Ekonomicznego prof. dr hab. Tadeusz Kudłacz.
Jacek Lelek mówił o rozwoju Starego Sącza i wyzwaniach, jakim muszą sprostać gospodarze historycznego miasta myśląc o przyszłości.
Dla Burmistrza wielowiekowa tradycja i dorobek Starego Sącza to ważne aktywa, na których buduje jego tożsamość i rozpoznawalność, to potencjał, który przyciąga do miasta turystów i pielgrzymów, to również predyspozycje do konstruowania programów i działań wynikających z oczekiwań i potrzeb mieszkańców.
M.in. na tych filarach opiera się strategia rozwoju miasta i gminy. Ogromne znaczenie, w tym kontekście, mają: perspektywiczne planowanie przestrzenne, wydzielania funkcji rekreacyjnych, mieszkaniowych i gospodarczych. Ważnym zadaniem, z racji położenia i odległości, jest konieczność integracji funkcjonalnej w niektórych obszarach z Nowym Sączem, w tym ochrona środowiska i komunikacja. Wyzwaniem jest budowanie od dekady – z sukcesami - tworzenie w Starym Sączu subcentrum gospodarczego - Strefy Aktywności Gospodarczej. Z powodzeniem udało się stworzyć w mieście centrum kulturalnego Sądecczyzny z reprezentacyjnym obiektem Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari z galerią sztuki nowoczesnej IMO budynkiem Sokoła i centrum rekreacyjno – wypoczynkowego – Kąpielisko Park Wodny i Bobrowisko.
- Z wielkim pietyzmem i dbałością – mówił m.in. Jacek Lelek - podchodzimy do naszego niepowtarzalnego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, z którego jesteśmy z jednej strony bardzo dumni, a z drugiej traktujemy jako jeden z najważniejszych atutów i zasobów. Mamy przy tym prawo i obowiązek rozwijać się i tworzyć nowe, wychodząc na przeciw zmieniającym się czasom i potrzebom i ambicjom mieszkańców i turystów.
Niezwykłe walory przyrodnicze i kulturowe gminy są punktem wyjścia do budowania jego oferty nie tylko dla mieszkańców. Strzałem w dziesiątkę są: platforma widokowa w Woli Kroguleckiej, enklawa przyrodnicza Bobrowisko i oddane do użytku pod koniec 2021 roku Leśne Molo na Miejskiej Górze. Możliwości spędzania czasu uzupełnia Park Wodny Stawy i liczna sieć ścieżek i tras rowerowych. Jeszcze w tym roku mieszkańcy będą mogli korzystać z nowego dużego skateparku i toru rowerowego - pumptrucka.
Oferta kulturalna Starego Sącza, to również jego magnes i wizytówka, na które składa się szereg wydarzeń ponadregionalnych, na czele ze Starosądeckim Festiwalem Muzyki Dawnej, Pannonica Festival, Festiwal Podróży i Przygody Bonawentura, Jesiennym Festiwalem Teatralnym czy Starosądeckim Jarmarkiem Rzemiosła.
Jednym z najważniejszych zadań dla Burmistrza było utworzenie Strefy Aktywności Gospodarczej. Udało się zachęcić do inwestowania w niej już kilka firm o zasięgu międzynarodowym (Kalmar, Batim, Ekran, Ekspert Glass), a to oznacza miejsca pracy dla starosądeczan i i dodatkowe wpływy z PIT i CIT do budżetu miasta i gminy.
- Praca to podstawowe dobro, ograniczające migrację młodych ludzi, potem wypoczynek i kultura - podsumował Jacek Lelek. - Nasz cel to małe kompaktowe, zielone i przyjazne miasto, idealne do wypoczynku i pracy, a dla gości na tyle atrakcyjne, by tu przyjechać i spędzić nie tylko parę godzin.
W spotkaniu z Burmistrzem Starego Sącza Jackiem Lelkiem uczestniczyli również: prorektor Uczelni dr Marek Reichel i zastępca dyrektora Instytutu Ekonomicznego dr Honorata Trzcińska.
https://www.ans-ns.edu.pl/we/wydzial/o-wydziale/aktualnosci/4757-gosciem-ie-burmistrz-jacek-lelek-ie#sigProIdbf0ec32f98