Z inicjatywy Rady Wydziału Nauk Społecznych i Sztuki Akademii Nauk Stosowanych, w auli Uczelni im. prof. Andrzeja Bałandy odbył się panel dyskusyjny na temat „Nowe przestrzenie nauki”.
Witając studentów i licznie przybyłych gości - prorektor dr Halinę Potok oraz kanclerza Uczelni Rafała Górę, dyrektorów placówek edukacyjnych i instytucji, w których studenci odbywają praktyki zawodowe i, z którymi Wydział aktywnie współpracuje, dziekan dr hab. Zdzisława Zacłona, prof. ANS, podkreśliła, iż panel wpisuje się w obchody Jubileuszowe 25- lecia powstania naszej Uczelni.
- Temat dzisiejszej naukowej debaty dotyczy „Nowych przestrzeni nauki”. Jest to zagadnienie szerokie, wielowątkowe i wielopłaszczyznowe dotyczące m.in. granic poznania zakresu wiedzy, perspektyw i możliwości rozwoju nauk. Tematyka interdyscyplinarnego dyskursu jest aktualna i ważna. Z pewnością będzie ciekawa i inspirująca do przemyśleń i refleksji, bo paneliści to osoby uznane - autorytety w swoich dziedzinach z zakresu: humanistyki, nauk społecznych i sztuki – mówiła dziekan dr hab. Zdzisława Zacłona wprowadzając do dyskusji.
A w niej uczestniczyli profesorowie zatrudnieni na Wydziale Nauk Społecznych i Sztuki:
- prof. dr hab. Wojciech Kudyba
- prof. dr hab. Mirosław Michalik
- prof. dr hab. Grzegorz Sztwiertnia
- prof. dr hab. Krzysztof Tomalski
Moderatorem panelu był dr hab. Dariusz Juruś, prof. UJ, który podsumowując panelową dyskusję podkreślił, że nowe przestrzenie nauki otwierają kolejne przełomy „w oglądzie rzeczywistości” w poszczególnych dziedzinach nauki, jej interakcji ze sztuką, naukami humanistycznymi, co przypomina „efekt motyla”. Im więcej mamy wiedzy w różnych dziedzinach nauki, tym lepiej zrozumiemy świat i potrafimy go opisać. Trudną do przecenienia rolę mają do spełnienia popularyzatorzy, tak jak np. ks. Józef Tischner i jego dokonania tłumaczące i wyjaśniające zagadnienia filozoficzne.
https://www.ans-ns.edu.pl/wss/wydzial/o-wydziale/aktualnosci/5048-nowe-przestrzenie-nauki-dyskusja-panelowa#sigProId5d07a27e87