Trwa nabór wniosków studentów i pracowników o przyznanie stypendium z własnego funduszu Uczelni
Data ogłoszenia 17.01.2023 r.
KONKURS nr 1/2023 O PRZYZNANIE STYPENDIUM
Z WŁASNEGO FUNDUSZU NA STYPENDIA
ZA WYNIKI W NAUCE DLA STUDENTÓW
ORAZ STYPENDIA NAUKOWE DLA PRACOWNIKÓW
O przyznanie stypendium mogą ubiegać się nauczyciele akademiccy Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, którzy zamierzają realizować projekty w zakresie nauki, ze szczególnym uwzględnieniem projektów wspierających rozwój naukowy i zawodowy. Stypendia przeznaczone są w pierwszej kolejności dla nauczycieli akademickich, dla których ANS w Nowym Sączu stanowi pierwsze miejsce zatrudnienia. Zatrudnienie nauczyciela akademickiego ubiegającego się o stypendium musi obejmować okres, na który planuje się wypłatę stypendium.
- Okres przyznawania stypendium: do 8 miesięcy
- Kwota stypendium: 900,00 zł / m-c
- Maksymalna liczba stypendiów w 2023 r.: 12
Miejsce i termin składania:
Kompletny wniosek, czyli zaopiniowany przez bezpośredniego przełożonego oraz przez radę wydziału prosimy składać w terminie do 10 marca 2023 r. do Działu nauki i rozwoju (rektorat, dziennik podawczy).
KONKURS nr 2/2023 O PRZYZNANIE STYPENDIUM
Z WŁASNEGO FUNDUSZU NA STYPENDIA
ZA WYNIKI W NAUCE DLA STUDENTÓW
ORAZ STYPENDIA NAUKOWE DLA PRACOWNIKÓW
O przyznanie stypendium mogą ubiegać się studenci Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Stypendium to może być przyznane studentowi dwukrotnie w okresie studiów w ramach jednego poziomu kształcenia. Stypendium wypłacane jest jednorazowo.
- Kwota stypendium: 1200,00 zł
- Maksymalna liczba stypendiów w 2023 r.: 20
Wymagania:
1) zaliczenie, w terminie przewidzianym regulaminem studiów, co najmniej pierwszego roku studiów,
2) uzyskanie średniej ocen za dotychczasowy okres studiów co najmniej 4,50,
3) wzorowe wypełnianie obowiązków studenta, określonych w regulaminie studiów,
4) efekty innej aktywności naukowej studenta np. udziału w badaniach naukowych, projektach naukowych, konferencjach, sympozjach - potwierdzone zaświadczeniem lub innym dokumentem.
Miejsce i termin składania:
Kompletny wniosek, czyli zaopiniowany przez dziekana wydziału wraz z ewentualnymi załącznikami prosimy składać w terminie do 10 marca 2023 r. do Działu nauki i rozwoju (rektorat, dziennik podawczy).
Aktualny Regulamin i wzory wniosków znajdują się w zakładkach:
"Dla pracownika" lub "Dla studenta" / "Własny fundusz stypendialny"
- Odsłony: 1
Kolędować Małemu….
Kolędować Małemu….
Świąteczne kolędowanie na Wydziale Nauk Społecznych i Sztuki rozpoczęła od noworocznych życzeń dziekan dr hab. Zdzisława Zacłona, prof. ANS. Licznie zgromadzonym nauczycielom akademickim, studentkom i studentom życzyła pomyślności, powodzenia w nauce, a zbliżającym się do finału studiów dobrego przygotowania się do przyszłych zadań zawodowych i dobrych wyborów przyszłej ścieżki zawodowej.
Kolędowanie wypadło celująco! Zasługa w tym uzdolnionych muzycznie studentek i studentów, a także prowadzącego chórku przygotowanego przez mgr. Andrzeja Józefowskiego, który również akompaniował wydziałowemu śpiewaniu na pianinie.
We wspólnym kolędowaniu prym wiodły studentki III roku kierunku Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna: Magdalena Płachta, Paulina Bartkowska, Zuzanna Witowska, Alicja Żelasko, Anna Lachor, Anita Tokarczyk, Sylwia Tokarczyk.
Przydały się przygotowane na tę okazję śpiewniki, z zestawem kanonu bożonarodzeniowych kantyczek, bowiem nie śpiewano jednej, czy dwóch zwrotek, a całe kolędy.
W spotkaniu uczestniczyła również prodziekan Wydziału Nauk Społecznych i Sztuki mgr Bogusława Gaweł.
https://www.ans-ns.edu.pl/wss/wydzial/o-wydziale/aktualnosci#sigProId725c07be7f
- Odsłony: 136
Zaproszenie na noworoczne kolędownie
- Odsłony: 165
Międzynarodowa Konferencja Studenckich Kół Pedagogicznych nt. „Praca pedagoga – wyzwania współczesności”
8 grudnia 2022 roku na Wydziale Nauk Społecznych i Sztuki ANS w Nowym Sączu, odbyła się Międzynarodowa Konferencja Studenckich Kół Pedagogicznych nt. „Praca pedagoga – wyzwania współczesności”. Organizatorem konferencji było Koło Naukowe Pedagogów działające na Wydziale. Uczestniczyli w niej jego członkowie wraz z opiekunami: dr hab. Zdzisławą Zacłoną, prof. ANS oraz dr Joanną Jachimowicz. Swoją obecnością zaszczycili nas również studenci Uniwersytetu Preszowskiego w Preszowie pod opieką mgr Hedvigą Hafičovą, PhD.
Konferencja rozpoczęła się uroczystym przywitaniem w imieniu władz Uczelni przez dziekana Wydziału Nauk Społecznych i Sztuki dr hab. Zdzisławę Zacłonę, prof. ANS i przewodniczącą Koła Naukowego Pedagogów lic. Łucję Wardęgę, studentkę pierwszego roku studiów magisterskich kierunku Pedagogika, grupy zajęć specjalizacyjnych Kryminologia i resocjalizacja z przygotowaniem pedagogicznym.
Konferencja była jednym z przedsięwzięć organizowanym w ramach obchodów 25 – lecia istnienia Uczelni. Z tej okazji została przedstawiona krótka historia powstania Uczelni i jej obecna struktura oraz przebieg współpracy Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu z Uniwersytetem Preszowskim w Preszowie, w tym 14 letnie współdziałanie naukowych kół pedagogicznych.
Wykład wiodący wraz z warsztatami przygotowała dr Joanna Jachimowicz, która przedstawiła aktualną wiedzę na temat teorii twórczości i kreatywności oraz wybranych możliwości metodycznych pobudzania do kreatywności uczniów wczesnej edukacji. W części warsztatowej studenci, przyszli pedagodzy, musieli wykazać się kreatywnością, tworząc autorskie prace z wykorzystaniem przygotowanych figur geometrycznych.
Tematami wystąpień, które podejmowali studenci – członkowie Koła Naukowego Pedagogów Wydziału Nauk Społecznych i Sztuki były:
- Metody arteterapeutyczne w wychowaniu i resocjalizacji (referat i warsztaty) - Łucja Wardęga,
- Cisza spowodowana lękiem – dziecko z mutyzmem wybiórczym. Studium przypadku - lic. Aleksandra Dobrzańska,
- Praktyczne aspekty masażu logopedycznego (pokaz metodyczny) - lic. Hanna Osika, lic. Wiktoria Łukasik,
- Wysokie technologie a mowa dziecka - lic. Urszula Faron,
- Warsztaty rękodzieła w praktyce pedagogicznej – gwiazda świąteczna - Justyna Żak.
Natomiast studenci Uniwersytetu Preszowskiego wygłaszali referaty na temat:
- Digitálne nástroje ako pomocník pri edukácií žiakov so ŠVVP - Sofia Bobáľová
- Robotika na 1. stupni základnej školy - Jozefína Hrebíková
- Riešenie priestupkov pri zanedbávaní povinnej školskej dochádzky zo strany žiaka a zákonneho zástupcun - Bc. Miroslava Pavúková
- Podpora psychického zdravia prostredníctvom projektu "Ako nájsť v duši znova úsmev" - Bc. Sofia Michňáková
- Rómsky žiak odsúdený na neúspech Viktória Kosturová
- Súčasné umenie ako inšpiračný zdroj vo výtvarnej činnosti v primárnej edukácii - Zuzana Karaščáková
- Možnosti reedukácie symptómov dyslexie u žiakov v staršom školskom veku - Bc. Adriána Sušková
- Rozvoj reziliencie detí zo sociálne znevýhodneného prostredia vo vzťahu mentor – mentorovaný - Bc. Annamária Pompová
- Implementovanie princípov neformálneho vzdelávania do školského klubu detí - Lucia Puškášová
Referaty wzbogacone zostały krótkimi, różnorodnymi zajęciami warsztatowymi, podczas których uczestnicy konferencji:
- obsługiwali interaktywnego robota,
- uczestniczyli w plastykoterapii połączonej z muzykoterapią,
- tworzyli abstrakcje za pomocą metody STEAM painting,
- wcielali się w rolę odrzuconego ucznia,
- tworzyli rękodzieło świąteczne.
Międzynarodowa konferencja umożliwiła studentom poszerzenie i pogłębienie wiedzy pedagogicznej oraz zdobycie nowych umiejętności i doświadczeń, z których można będzie czerpać wzorce, zarówno podczas praktyk zawodowych, jak i wykorzystywać je w pracy pedagogicznej. Uczestnicy tego wydarzenia mieli możliwość zawarcia nowych i umocnienia już nawiązanych wcześniej znajomości. Była to też okazja do rozwijania umiejętności językowych w zakresie języka polskiego i słowackiego. Na zakończenie konferencji uczestnicy otrzymali certyfikaty wraz z drobnymi upominkami i gadżetami promującymi naszą Uczelnię.
Konferencję prowadziły członkinie zarządu Koła Naukowego Pedagogów w składzie: lic. Łucja Wardęga, lic. Justyna Żak oraz lic. Aleksandra Wąchała.
Dokumentacja fotograficzna jest autorstwa Aleksandry Drożdżak, studentki trzeciego roku kierunku Edukacja artystyczna (grupa zajęć specjalizacyjnych Sztuki wizualne z grafiką projektową i fotografią).
https://www.ans-ns.edu.pl/wss/wydzial/o-wydziale/aktualnosci#sigProIda1b070266a
- Odsłony: 455
Profesor Wojciech Kudyba z Nagrodą Ministra Kultury
Wykładowca akademicki naszej Uczelni – Akademii Nauk Stosowanych na Wydziale Nauk Społecznych i Sztuki – prof. dr hab. Wojciech Kudyba, znalazł się w doborowym gronie twórców i animatorów kultury nagrodzonych doroczną Nagrodą Ministra Kultury.
Uroczysta gala odbyła się 12 grudnia w Arkadach Kubickiego w Zamku Królewskim w Warszawie.
Doroczna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznawana jest od 1997 roku zasłużonym postaciom świata kultury, w uznaniu całokształtu ich dorobku zawodowego lub za wybitne osiągnięcia w danym roku w reprezentowanej przez nich dziedzinie.
Nagroda jest przyznawana w 18 kategoriach: teatr, film, literatura, sztuki wizualne, architektura, taniec, twórczość ludowa, edukacja artystyczna, kultura cyfrowa, upowszechnianie kultury, muzyka, ochrona dziedzictwa kulturowego w Polsce oraz ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą, restytucja utraconych dzieł, design, całokształt twórczości oraz mecenas kultury. Specjalna kategorię stanowi Nagroda im. Tomasza Merty „Między literaturą a historią” za książkę historyczną.
Prof. Wojciech Kudyba odebrał statuetkę z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego, a uhonorowany został w kategorii „Literatura”.
W uzasadnieniu przyznania nagrody dla prof. Wojciecha Kudyby napisano: pisarz, krytyk, historyk literatury, doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, prof. nadzwyczajny w Katedrze Literatury Współczesnej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, wykładowca Studium Literacko-Artystycznego UJ, zastępca redaktora naczelnego miesięcznika „Twórczość”, autor książek o poezji najnowszej, współpracownik dwumiesięcznika „Topos”, współzałożyciel grupy literackiej „Topoi”, a także laureat i juror wielu konkursów literackich, m.in. nagrody „Orfeusz”. Uhonorowany Nagrodą Literacką imienia Marka Nowakowskiego za zbiór opowiadań „I co dalej”.
Panie Profesorze, serdecznie gratulujemy tej znaczącej nagrody i życzymy kolejnych sukcesów.
Informacja przygotowana na podstawie wiadomości na: www.nck.pl, www.pap.pl
Fotografie z gali: Maciej Skawara
https://www.ans-ns.edu.pl/wss/wydzial/o-wydziale/aktualnosci#sigProId9008a0de98
- Odsłony: 388
Jarogniew Barciszewski-Kozioł laureatem nagrody im. dra Jerzego Masiora
W sobotę, 10 grudnia 2022 roku, w sali im. Romana Sichrawy w Małopolskim Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu odbył się Koncert Galowy połączony z wręczeniem nagrody im. Dra Jerzego Masiora 2022. Wyróżnienie przyznawane jest za wybitne osiągnięcia artystyczne.
Fundacja dra Jerzego Masiora w ten sposób honoruje osoby młode (do 25 lat) posiadające szczególne talenty, a których sukcesy pozytywnie wpływają na rozwój i promocję miasta Nowego Sącza i regionu. Nominowanych do nagrody była szóstka utalentowanych, młodych artystów.
Z wielką radością i dumą informujemy, że tegorocznym laureatem głównej nagrody im. Dra Jerzego Masiora 2022 został Jarogniew Barciszewski-Kozioł, student I roku kierunku Projektowanie zorientowane na użytkownika nowych mediów, studiów stacjonarnych drugiego stopnia na Wydziale Nauk Społecznych i Sztuki Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.
Jarogniew Barciszewski-Kozioł jest wszechstronnie uzdolniony w zakresie sztuk plastycznych: malarstwo, rzeźba, grafika warsztatowa i komputerowa, rysunek, typografia, projektowanie 3 D. Ma szeroką wiedzę z zakresu historii sztuki i wzornictwa.
W swoim artystycznym CV ma wpisane: laureat (trzykrotny) w Międzynarodowym konkursie plastycznym „Mieszkam w Beskidach”, laureat III nagrody w międzynarodowym konkursie plastycznym dla mieszkańców Kiskunhals (Węgry) i miast partnerskich ph. „Życie pod drzewwem”, nagrody rektora Uczelni. Jest też autorem ilustracji do bajek dla dzieci z problemami sensorycznymi „Łobuziaki Wraźliwiaki”, organizatorem warsztatów plastycznych dla dzieci z Ukrainy i wolontariuszem w Fundacji im. dra Jerzego Masiora.
Nagroda dla Jarogniewa Barciszewskiego-Kozioła jest szczególnym wyróżnieniem. Gratulujemy i życzymy naszemu laureatowi dalszych sukcesów w dziedzinie artystycznej.
W ten wyjątkowy wieczór, wśród licznie przybyłych gości, występy młodych artystów podziwiali m.in.: Piotr Gąsienica – wicedyrektor MCK Sokół, Bogusława Gaweł – prodziekan Wydziału Nauk Społecznych i Sztuki ANS w Nowym Sączu, ojciec Andrzej Migacz – proboszcz parafii Ducha Świętego w Nowym Sączu oraz Zarząd i Rada Fundacji im. Dra Jerzego Masiora. Patronat honorowy objął starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski.
https://www.ans-ns.edu.pl/wss/wydzial/o-wydziale/aktualnosci#sigProId6397c605b3
- Odsłony: 408
ŻYCZENIA BOŻONARODZIENIOWE 2022
- Odsłony: 395
Podziękowania
https://www.ans-ns.edu.pl/wss/wydzial/o-wydziale/aktualnosci#sigProId12bc5f84bc
- Odsłony: 547
Wernisaż wystawy prac dyplomowych absolwentów kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych Wydziału Nauk Społecznych i Sztuki Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
W dniu 21.10.2022 roku w Galerii E/A odbył się uroczysty wernisaż wystawy prac dyplomowych absolwentów kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych Wydziału Nauk Społecznych i Sztuki Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Na wystawie prezentowane były różnorodne, rozbudowane prace dyplomowe zrealizowane pod kierunkiem prof. dr hab. Krzysztofa Tomalskiego oraz dr hab. Iwony Bugajskiej-Bigos, prof. ANS. W uroczystości udział wzięli absolwenci, promotorzy, wykładowcy i liczni goście. Pani Prorektor ANS, dr Halina Potok podkreśliła wyjątkowość prac absolwentów i ich bardzo wysoki poziom merytoryczny świadczący o trzyletnim rozwoju studentów. Prace dyplomowe zgrupowane w cyklach artystycznych cieszyły się dużym zainteresowaniem publiczności, a spotkanie było okazją do rozmów z adeptami sztuk plastycznych. Należy dodać, że wszyscy uczestnicy wystawy zdecydowali się na kontynuację edukacji w ANS w Nowym Sączu, tym razem na studiach drugiego stopnia Projektowanie zorientowane na użytkownika nowych mediów.
https://www.ans-ns.edu.pl/wss/wydzial/o-wydziale/aktualnosci#sigProId13d43058ee
- Odsłony: 558
„Nowe przestrzenie nauki” – dyskusja panelowa
Z inicjatywy Rady Wydziału Nauk Społecznych i Sztuki Akademii Nauk Stosowanych, w auli Uczelni im. prof. Andrzeja Bałandy odbył się panel dyskusyjny na temat „Nowe przestrzenie nauki”.
Witając studentów i licznie przybyłych gości - prorektor dr Halinę Potok oraz kanclerza Uczelni Rafała Górę, dyrektorów placówek edukacyjnych i instytucji, w których studenci odbywają praktyki zawodowe i, z którymi Wydział aktywnie współpracuje, dziekan dr hab. Zdzisława Zacłona, prof. ANS, podkreśliła, iż panel wpisuje się w obchody Jubileuszowe 25- lecia powstania naszej Uczelni.
- Temat dzisiejszej naukowej debaty dotyczy „Nowych przestrzeni nauki”. Jest to zagadnienie szerokie, wielowątkowe i wielopłaszczyznowe dotyczące m.in. granic poznania zakresu wiedzy, perspektyw i możliwości rozwoju nauk. Tematyka interdyscyplinarnego dyskursu jest aktualna i ważna. Z pewnością będzie ciekawa i inspirująca do przemyśleń i refleksji, bo paneliści to osoby uznane - autorytety w swoich dziedzinach z zakresu: humanistyki, nauk społecznych i sztuki – mówiła dziekan dr hab. Zdzisława Zacłona wprowadzając do dyskusji.
A w niej uczestniczyli profesorowie zatrudnieni na Wydziale Nauk Społecznych i Sztuki:
- prof. dr hab. Wojciech Kudyba
- prof. dr hab. Mirosław Michalik
- prof. dr hab. Grzegorz Sztwiertnia
- prof. dr hab. Krzysztof Tomalski
Moderatorem panelu był dr hab. Dariusz Juruś, prof. UJ, który podsumowując panelową dyskusję podkreślił, że nowe przestrzenie nauki otwierają kolejne przełomy „w oglądzie rzeczywistości” w poszczególnych dziedzinach nauki, jej interakcji ze sztuką, naukami humanistycznymi, co przypomina „efekt motyla”. Im więcej mamy wiedzy w różnych dziedzinach nauki, tym lepiej zrozumiemy świat i potrafimy go opisać. Trudną do przecenienia rolę mają do spełnienia popularyzatorzy, tak jak np. ks. Józef Tischner i jego dokonania tłumaczące i wyjaśniające zagadnienia filozoficzne.
https://www.ans-ns.edu.pl/wss/wydzial/o-wydziale/aktualnosci#sigProId5d07a27e87
- Odsłony: 440